רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

זה לא סיפור על ילד שאיבד עין או על בית הרוס, אלא מקרה פעוט, ובכל זאת הוא שובר את הלב. חאכם חבש, בחור בן 36 העובד כתופר במפעל בשכם שמייצר ג'ינסים לחברות בישראל, לא ראה את הים יותר מ–20 שנה. השנה הוא קיבל אישור לשהות בשטחי הקו הירוק בשעות היום בחודש הרמדאן, והחליט לבלות בים. אלא שהיום הראשון שלו בחוף הרצל בנתניה הסתיים במפח נפש. חבש מספר שכאשר בילה בחוף עם שלושת חבריו ניגש אליהם פקח עירוני וביקש לראות אישורי שהייה. הוא ראה שהאישורים תקפים, ואף על פי כן הטיל על כל אחד מהם קנס של 730 שקל. הקנס היה בגין סעיף יוצא דופן: העובדה שלבשו תחתונים כהים, במקום בגד ים תקני.

לדברי חבש, היו בחוף עוד ישראלים עם תחתונים ואיש מהם לא קיבל קנס. בטופס הקנס כתוב "הנ"ל הגיע לים ללא בגד ים", תוך הפניה לסעיף 99. שם הפקח מטושטש. אין אין זכר לסעיף 99 רלוונטי לעניין באתר העירייה, אבל מופיעה שם פקודה מפורטת בנושא שפת הים. בין השאר יש בה איסור על הכנסת דובים לחוף. יש גם סעיף בנושא לבוש: "לא יימצא אדם בשפת הים ללא לבוש רגיל או בגד ים". הסעיף הזה נועד ככל הנראה למנוע התערטלות, שכן הוא מתיר זאת עד גיל שש. לא מוזכר איסור על תחתונים, שהם לבוש רגיל.

בסעיף הזה נעשה מעט מאוד שימוש, שמונה אנשים בלבד נקנסו בגינו בשנה האחרונה. בעיריית נתניה בחרו שלא לענות לשאלה אם המקרים האחרים היו קשורים להתערטלות בחופים היפים של עיר היהלומים, או לשחייה בתחתונים. פקח חופים בתל אביב, שגם בתקנותיה יש אותו הסעיף, הגיב בהפתעה כששמע על הקנס: "זה לא הגיוני שיקנסו על זה. מה ההבדל בין תחתונים לבגד ים?"

בין שזו גזענות ובין שמדובר בפקח בעל תודעה אופנתית מפותחת, קנס של 730 שקל הוא מכה לכל אדם. כעובד טקסטיל פלסטיני עם ארבעה ילדים, חבש משתכר כ–950 שקל בחודש, כך שאפשר להשוות זאת ל–3,000 שקל קנס עבור מקבל שכר מינימום ישראלי. חבש אומר שאין לו יכולת להשיג את הסכום, והוא חושש שאם לא ישלם את הקנס לא יוכל להיכנס עוד לישראל ולראות את הים. "הראיתי את הקנס ליהודים שאני מכיר בשומרון והם היו המומים. הקנס הזה שינה את מה שחשבתי על העם בישראל. חשבתי שאתם אנשים תרבותיים. אני מניח שכבר לא אוכל לראות את הים, כי אני לא יכול לעמוד בתשלום, אלא אם זה יהיה דרך ריקון הפנסיה שלי או ויתור על אוכל ושתייה. כל הסיפור הזה מאוד לא הגון ומטופש", הוא אומר.

חאכם חבש צילום: נביל שהין

מעיריית נתניה נמסר: "המתלונן שהה בחוף בתחתונים ולא בלבוש רגיל. האכיפה בחוף הים מתקיימת במטרה לשמור על הסדר הציבורי, ביטחונם ורווחתם של השוהים בחוף ואנו דוחים כל ניסיון לייחס לעירייה ולעובדיה התנהגות גזענית או אפליה. החייב יכול להגיש בקשה לביטול החוב".

נראה שחופי הים של נתניה אינם מסבירי פנים לערבים. ב–2015 הותקפו בחוף סירונית שתי נשים ערביות שישבו ברכבן והמתינו לבן משפחתן, וב–2016 שני צעירים ערבים מקלנסווה הותקפו שם במקלות ובאבנים בידי חבורת נערים יהודים.

עדכון מה-3.7: לאחר פרסום הכתבה התקבלו עשרות פניות לסיוע במימון הקנס, והקנס שולם.

כתבות מומלצות

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"