רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

הנוסעים הישראלים והזרים החולפים בנתב"ג לא יכולים להתעלם מהמיצג הענק "120 שנות ציונות", המתאר לאורך 150 מטר את הישגי התנועה הציונית בתחומים שונים. אחד הלוחות מציג את מצבם הנהדר של המיעוטים בישראל. "המדינה מאפשרת לכל המיעוטים חופש... מלא והשתתפות בחברה... ובתרבות", נכתב שם. לצד תמונה של בדואי גנרי עם כאפייה, בקלאווה ופינג'ן קפה מוצגת תרומת המדינה לתרבות הערבית. אלא שבאופן פרדוקסלי התמונות שנבחרו לייצג את התרומה הזאת הן של תיאטרון יפו ותיאטרון אל־חכוואתי, שני גופים שנתקלו בעיקר בהערמת מכשולים, בביקורת ומתקפות מצד המדינה.

נגד תיאטרון אל־חכוואתי במזרח ירושלים הוצאו פעמיים צווי סגירה בטענה שהוא קשור לחזית העממית לשחרור פלסטין. ב–2009 סגרה המשטרה את התיאטרון לפני אירוע הפתיחה של פסטיבל הספרות הפלסטיני, בטענה כי הפסטיבל הוא בגדר אירוע נוסף בשורת אירועים המכריזים על ירושלים כ"בירת התרבות הפלסטינית". ב–2013 אל־חכוואתי נסגר שוב בשל תיאטרון בובות, לא עלינו, שנתפס כאיום על ביטחון המדינה והפרת הסכמי אוסלו. מנהל התיאטרון אף נחקר על ידי השב"כ.

המאבק בתיאטרון יפו עדכני יותר וקשור לגל הנוכחי של רדיפת תרבות ביקורתית. בעקבות שלוש הצגות של התיאטרון וכן שני אירועים חיצוניים שלקיומם נשכר החלל, "מחברות הכלא" של עינת ויצמן וערב התמיכה במשוררת דארין טאטור, שנמצאת במעצר־בית, רשויות שונות החלו לתקוף את התיאטרון כדי להביא לסגירתו. אחרי לחץ מצד מירי רגב, חוות דעת של משרד האוצר קבעה ששני האירועים הם "הסתה לאלימות ולטרור".

קטע מתוך " 120 שנות ציונות" בנתב"גצילום: רועי צ'יקי ארד

"אני חש שיש כרגע בבת אחת מתקפה מכל הרשויות", אומר יגאל עזרתי, המנהל האמנותי של התיאטרון הנאבק על קיומו, שלא היה מודע לכך שהתיאטרון מופיע במיצג בנתב"ג. "אבל רגב לא יכולה למנוע מאיתנו כסף על פי חוק הנכבה, היא צריכה ששר האוצר יאשר. הכי בעייתי שרשם העמותות ביקש מאיתנו הבהרות כדי לקבל מינהל תקין. עד שלא נקבל מינהל תקין, לא נקבל כסף. ככה ייבשו את תיאטרון אל־מידאן. במקביל קיבלנו מרשות המיסוי תלונה על התרומות שאנחנו מקבלים. שלוש המתקפות האלה נראות כמו קונסטלציה מכוונת".

רוצים לחסל אתכם?

"מירי רגב רוצה להראות שהיא עשתה משהו, אמרה שאנחנו 'במת טרור'. עשינו הצגות על אום כולתום ופריד אל־אטרש שמרגשות מאוד קהל מזרחי. הפקנו הצגות כמו 'פרחה שם יפה', שרגב היתה צריכה לנופף בהן. למזלנו, משה כחלון לא רוצה לסגור אותנו".

ובמקביל לניסיונות הסגירה, בנתב"ג מתגאים בפני התיירים שקיומכם הוא הוכחה לחופש תרבות למיעוטים.

"אני מניח שזה לא מכוון, אלא חלמאות. יד אחת לא יודעת מה עושה השנייה".

אז איך גופי תרבות נרדפים הפכו לנערי הפוסטר של השתלבות החברה הערבית? "לא עשינו בדיקה מה עומד מאחורי כל דבר", אומר משה פרייזלר, יועץ בכיר ליו"ר ההסתדרות הציונית. "רצינו רק להראות את השילוב שלהם בחברה".

אבל אלה גופים שהמדינה לא רוצה לתמוך בהם, אלא דווקא מנסה לסגור אותם.

"לא היינו ערים לזה. אתה מדבר על נושאים שמשרד התרבות עוסק בהם".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"