איך הפך פעיל של להב"ה לראש מחלקת התקשורת של המידברן

מה הקשר בין רפאל מעוז, פעיל בארגון הקיצוני להב"ה לבין הקהילה הסובלנית, ההיפית והפלורליסטית של המידברן

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסטיבל המידברן, 2015
פסטיבל המידברן, 2015צילום: אילן אסייג
שני ליטמן
שני ליטמן

רפאל מעוז הוא טיפוס מעניין. לפי עמוד פייסבוק שלו, מעוז גדל בראשון לציון ולמד באוניברסיטת אריאל, ואף היה פעיל באגודת הסטודנטים שלה. למעוז יש גם מודעות פוליטית ערה. לאחרונה הוא נוהג לתקוף את ארגון שוברים שתיקה וקורא לפעיליו בוגדים. אחת המטרות החביבות עליו הם הוריו של דין יששכרוף, דובר שוברים שתיקה, שאביו מכהן כשגריר ישראל בגרמניה. מעוז גם מגנה בכל הזדמנות התייחסות הומנית לפליטים בדרום תל אביב — בין אם מדובר בניסיון להעניק להם הכשרה מקצועית או סתם לשלב אותם בקהילה. אחרי ששודרה בטלוויזיה כתבה על זוגיות בין ישראלית לפליט, הוא כתב בדף שלו, "את היהדות הטהורה נשים כמוה מטנפות". המפלגה החביבה עליו היא עוצמה יהודית של מיכאל בן ארי, והשנואה ביותר — מרצ, שאותה הוא מכנה "שרץ".

אבל מעוז לא רק מדבר. הוא גם פעיל שטח. באחד הסרטונים שפירסם בעמוד פייסבוק שלו, רואים אותו במהלך הפגנה, לבוש חולצה של ארגון להב"ה ועטוף בדגל ישראל. "אנחנו פה במתחם עזריאלי מול שרונה, ארבעה אנשים מפגינים מול 5,000 שמאלנים, המשטרה מרחיקה אותנו. זהבה גלאון העוכרת ישראל נמצאת פה, גם תמר זנדברג", פירט בסרטון, והמשיך בתיאור, "כל מיני סיסמאות שערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים, כולם פה זה ערב רב, גיס חמישי, בוגדים במדינה שלהם, קוראים לעשות שלום עם מחבלים. באנו להראות להם שנגן על הכבוד של המדינה שלנו, לא נעבור על זה בשקט".

בשעות הפנאי מעוז גם אוהב מסיבות וכאחרון הליברלים, שלא לומר ליברטריאנים, הוא כועס מאוד כשמנסים להפריע לאזרחים מן השורה לבלות. אחרי הפשיטה של המשטרה במועדון הברקפסט התל־אביבי בחיפוש אחרי סמים, לפני כמה שבועות, הוא טען שהמשטרה פועלת כמו ארגון פשיעה במדים. אולי היתה זו מסירותו הגדולה לתרבות המסיבות התל־אביבית שהביאה את מארגני המידברן, הגרסה המקומית לפסטיבל "ברנינג מן" האמריקאי, למנות את מעוז לפני כשבועיים לעמוד בראש מחלקת התקשורת של הארגון.

פסטיבל "ברנינג מן", האיש הבוער, החל ב–1986 בסן פרנסיסקו, כאירוע עצמאי, היפי, אנרכיסטי, שנועד לחגוג את האנושות והאנושיות. במשך השנים הפך לפסטיבל עצום ממדים ולא זול, ואף לארגון שיש לו שלוחות ברחבי העולם, אבל העקרונות, כפי שנוסחו על ידי המייסד הארי הרווי, נותרו כשהיו — בין היתר, אי מסחריות, הסתמכות עצמית רדיקלית, ביטוי עצמי רדיקלי, מאמץ קהילתי, אחריות אזרחית ואי השארת עקבות מתוך רצון לשמור על הסביבה. רשימת העקרונות של המידברן הישראלי, המתקיים בנגב בכל שנה מאז 2014, זהה לזו של האמריקאי, וכך נכתב באתר המידברן: "כל אחד יכול להיות חלק מהקהילה. אנו מכבדים ומקבלים בברכה כל אדם זר. אין דרישות מקדימות להשתתפות בקהילתנו".

קצת קשה אפוא להבין את החיבור בין פעיל להב"ה, שמעודד שנאת ערבים ושנאת זרים, לבין הקהילה הסובלנית, ההיפית והפלורליסטית של המידברן. פעילים לשעבר במידברן הופתעו והזדעזעו לשמוע על המינוי החדש ואמרו שאין בו שום היגיון. אחדים אמרו שאולי הארגון החליט להתפשר על עקרונות, בתמורה לפנייה לקהל רחב יותר ובחירה בקו פרגמטי יותר ואידיאולוגי פחות, בהמשך לצמיחה המואצת של הקהילה. "זו קהילה שנדרש זמן להבין את הערכים והעקרונות שלה, והיתה פה אינפלציה מטורפת ויותר מדי מהירה", אמר אחד הפעילים. "זה הביא לכך שהפעילים מהשנים הראשונות קצת התרחקו כי חלק מהעקרונות הם ביטוי רדיקלי או הסתמכות עצמית רדיקלית, וכל הדברים האלה כבר לא קרו, זה פשוט הפך למסיבת טבע. זה איבד מהצבע שלו". אחרים אמרו שאולי במידברן פשוט לא מצאו מועמדים אחרים לאייש את המשרה.

בנצי גופשטיין, ראש ארגון להב"ה, סירב להגיב לנושא בטענה שהוא לא משתף פעולה עם עיתון "הארץ". מעמותת מידברן נמסר: "רפאל מעוז לא השתתף עד כה באירוע מידברן ופנה, כמו מאות אנשים, להתנדב כמה שעות בשבוע לקראת אירוע מידברן 2018, הוא אינו נושא משרה ונמצא כרגע בתקופת חפיפה כמתנדב במחלקת תקשורת הפנים של מידברן. אין שום שינוי ברוח הארגון, אנו לא פוליטיים ואין לנו כוונה להיות, יש לנו מתנדבים מכל הדתות ומכל קשת הדעות, אנחנו עוסקים במתן השראה לבני אדם ולא בעניינים פוליטיים. העמותה מתנגדת ומוקיעה כל גילוי של גזענות או שנאה והיא א-פוליטית. הנהלת העמותה הופתעה לשמוע את הדברים, בכוונתה לבחון את תהליך המינוי של התפקיד ותמסור החלטתה בהקדם".

עדכון: לאחר הפרסום ב"הארץ" בדבר מינויו של פעיל ארגון להב"ה, רפאל מעוז, לראש מחלקת התקשורת של פסטיבל המידברן, קיים הוועד המנהל של הארגון שיחה עם מעוז ובה הוחלט כי הוא לא יכהן בתפקיד.

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

ריקי ג'רווייס במופע החדש שלו בנטפליקס. פאנצ'ים צפויים ורעילים

אין סיבה להיעלב ממנו. בסוף הוא קומיקאי שמספר בדיחות וזהו

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"