בין הסגר, המגפה והפסקת התיאום עם ישראל, חולי הסרטן של עזה משלמים מחיר כבד

למעלה משני מיליון בני אדם חיים ברצועה בלי מכון הקרנות או מכשיר פט סי-טי אחד. מאז ומתמיד, העברת חולים לישראל, לגדה או למזרח ירושלים, היתה כרוכה בתלאות בירוקרטיות מייאשות. אך לאחרונה, עם התפשטות נגיף הקורונה והפסקת התיאום עם הרשות, הפך התהליך לסיוט כמעט בלתי אפשרי. שישה חולים שהצליחו להגיע כנגד כל הסיכויים חולקים את סיפוריהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: טאהר חווייתר וחאלד ג'ראד. בית החולים מטפל מעתה גם בהשגת האישורים ובתיאום מול ישראל
מימין: טאהר חווייתר וחאלד ג'ראד. בית החולים מטפל מעתה גם בהשגת האישורים ובתיאום מול ישראלצילום: אלכס ליבק
גדעון לוי
גדעון לוי

לא קל להיות חולה סרטן. קשה עוד יותר להיות חולה סרטן בעזה, הנמצאת במצור מזה 14 שנים. למעלה משני מיליון בני אדם חיים שם בלי מכון הקרנות אחד ובלי מכשיר פט סי-טי אחד. גם התרופות הכימותרפיות ואמצעי האבחון דלים לא תמיד עונים על צרכיהם של מי שחייהם בסכנה. אנשים מתים בשל כך. 

העברת חולים לישראל, לגדה המערבית או למזרח ירושלים, היתה כרוכה תמיד בתלאות בירוקרטיות מייאשות. אבל בכך לא היה די. בחודשים האחרונים הפכו חיי חולי הסרטן בעזה לגיהינום קשה אף יותר מתמיד. אל תלאותיהם נוספו עוד שתיים: התפשטות נגיף הקורונה, שמחייב כל מי שיוצא מהרצועה לקבלת טיפול רפואי בישראל להיכנס לבידוד של שלושה שבועות בשובו - זמן שלא תמיד יש לחולי סרטן שנזקקים לעוד טיפול. וחמור מכך: הפסקת התיאום בין הרשות הפלסטינית לישראל, בשל ההכרזה על הסיפוח. חולי הסרטן של עזה הם הקורבן הכי קשה של המהלך הפלסטיני הזה. לעתים הם משלמים עליו בחייהם. 

תגובות