מלחמת האזרחים הסורית כבר כאן

מעטים בגולן תומכים בגלוי במורדים. הרוב תומך באסד ומי שלא, משלם. למרות שהמשטר הסורי קרא להרוג אותו, ויאם עמאשה ממשיך להיאבק בפייסבוק ובהפגנות. ביקור בסוריה הקטנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשש לפנות ערב צעדו נושאי לפידים לעבר האנדרטה שבכיכר הכפר. דגל סוריה התבדר ברוח וכולם שרו את ההמנון הסורי, "חבלי סוריה הם מגדלי הרוממות, דומים לשמים במרומים העליונים... ודם כל חלל דיו?" היה זה "יום השהיד" של סוריה וכאן, ברמת הגולן הכבושה, הציבו את תמונות החללים שלהם: שר הגנה הסורי וכמה מבני משפחתו של בשאר אל-אסד, שנהרגו בפיגוע בדמשק.

בעיני המפגינים הם החללים היחידים שראוי להזכיר. הם לא יזכירו את רבבות האזרחים שנטבחו. סוריה הרשמית היא כאן ותמונות נשיאה תלויות על גדרות האנדרטה. חכמי הדת הדרוזים, השייחים, ישבו בגלימותיהם השחורות ומצנפותיהם הלבנות. ילד קטן במדי קצין של צבא סוריה שר את ההמנון למרגלות האנדרטה. העם אולי עם הגולן – אבל העם בגולן עם אסד. זאת היתה עוד עצרת תמיכה במשטר הסורי, בטבורו של הכפר בוקעתא שבריבונות ישראל, ביום שני השבוע.

לא כולם כאן תומכים במשטר. אם בעבר נחלקו תושבי הגולן הסורים (שישראל מעדיפה לכנותם דרוזים) לקומץ תומכי ישראל ולרוב תומכי סוריה, כעת נקרעת הרמה בין תומכי המשטר בסוריה (עדיין הרוב) לבין המיעוט, תומכי המורדים.

מלחמת האזרחים היא גם כאן: הרחק מתשומת הלב של ישראל מתקיימות כאן הפגנות סוערות וכבר היו תקריות אלימות בין שני המחנות. הגולן נקרע, סוריה הקטנה כסוריה הגדולה.

"יום השהיד" של סוריה בוקעתא

לא הרחק מהכיכר של אסד, ישב ויאם עמאשה בביתו המטופח והראה לנו את עמוד הפייסבוק שלו ובו תמונות זוועה שצולמו השבוע בעיירה בניאס שבסוריה, ואת ההתכתבויות שלו עם מנהיגי המורדים, חלקם נמצאים במרחק חצי שעה נסיעה מכאן.

עמאשה שוחרר מהכלא הישראלי בעסקת שליט ומאז הפך לאחד ממנהיגיהם של תומכי המורדים בגולן. הוא נידון ל-26 שנות מאסר בעוון תכנון של חטיפת חייל לצורכי מיקוח וישב 12 שנה עד ששוחרר. ביום שחרורו ארגנו לו בכפר קבלת פנים, אבל עמאשה החרים אותה בשל תמיכת השייחים באסד. מאז נפער קרע בכפרו. הוא אומר ששחרורו התסיס את בוקעתא.

ההתנחלויות היהודיות בגולן והעיירות הדרוזיות משגשגות אחרי קטיף התפוחים ועוד עונה מוצלחת של סקי. הנוף הסורי שנשקף מנקודת התצפית למרגלות הר בנטל הוא נוף מתעתע של שלווה. אבל פגזים תועים נפלו כאן גם ביום ביקורנו;יום קודם אפילו נשמעו שתי אזעקות שווא בבוקעתא, כשנדמה היה שרוחות המלחמה מתחילות לנשוב כאן, אחרי תקיפת מאגרי הנשק בדמשק.

אביו של עמאשה, סוכן הביטוח מחמוד, הותקף לפני כמה חודשים בידי צעירי הכפר, בשל תמיכתו במורדים. מכונית דרסה אותו והוא אושפז בבית החולים זיו בצפת. הלחץ החברתי כאן הוא חד משמעי, תקיף ולעתים תוקפני: העם עם אסד. כמו שאצלנו יש ילדים שכותבים בראש גיליונות המבחנים שלהם בבית הספר "בס"ד", יש כאן הכותבים "אסד".

מדי יום שישי מקיימים תומכי המורדים הפגנות בכיכר של מג'דל שמס הסמוכה, אך באחרונה הם צמצמו את הפגנותיהם בגלל ההתקפות עליהם. אבל לא איש כעמאשה יירתע. בבוקר הוא עובד עם הטרקטור שלו במטעי האגסים של אחת מהתנחלויות הגולן ואת שאר עיתותיו הוא מקדיש למורדים.

עד לא מזמן הוא התכתב עם אחד ממנהיגי המרד, רסאן זיידאן, קצין סורי מהכפר חאדר שערק מהצבא ונהרג בידי אנשי השביחה של אסד. חשוב לעמאשה שגם בסוריה, ארצו, יידעו שלא כל הדרוזים בגולן תומכים באסד. בסלון ביתו מתנוססים שני דגלים: של סוריה הרשמית ושל המהפכה, שונים אך במעט זה מזה. בצדם מוצגות עבודות יד של אסירים מהכלא הישראלי.

כמה תומכים כאן במורדים? "אני מתנגד לשאלת הסקר הזאת", הוא אומר. "סקר כזה תעשה בחברה דמוקרטית, שמותר להגיד בה הכל. יש חברים מהכפר שפוגשים אותי ולא אומרים לי את דעתם ואחר כך כותבים לי בפייסבוק תחת שם אחר שהם תומכים בי ובמורדים. יש פה משטר חברתי אבסולוטי, לחץ חברתי שהופך את כל מי שסוטה מהקו למנודה. יש אנשים שפוחדים לגלות את דעתם כדי שהפרנסה שלהם לא תיפגע. הרבה לקוחות של אבא שלי עזבו אותו מאז הפך פעיל האופוזיציה. יש גם פחד מהמוחבראת, המודיעין הסורי, למרות שאני לא חושב שהם יכולים לעשות כאן משהו".

עמאשה. מזכיר את הזוועות שמתרחשות במרחק חצי שעת נסיעה

שמו של עמאשה נמצא ברשימה השחורה: חמישה מתושבי הגולן שהמודיעין הסורי קרא להוציאם להורג בשל תמיכתם במורדים. לדבריו, גם השב"כ הישראלי עוקב אחר המתרחש ומשטרת ישראל מתעניינת בשמירת השקט. "מתנגדי אסד הם לא בעד ישראל. אבל הם חושבים שרק סוריה דמוקרטית תשחרר את הגולן, בשלום או במלחמה. דווקא תומכי אסד רוצים שישראל תישאר כאן, ואותנו הם מאשימים בבגידה.

"מה שקורה בסוריה זה ג'נוסייד. זה לא רק הרגש אומר, אלו עובדות. ג'נוסייד על רקע עדתי". לעמאשה יש חבר לעט מהכפר ביידא שבמבואות העיירה בניאס בסוריה. הם מדברים בסקייפ ומתכתבים בפייסבוק. השבוע אמר לו חברו בסקייפ: "אני מחכה לתורי למות". כ-250 אזרחים נהרגו בימים האחרונים מההפגזות על הכפר אך ורק בשל היותם סונים. עמאשה מראה לנו את התמונות הלא מצונזרות שבדף הפייסובק שלו: עשרות גופות ילדים ונשים שנורו בראשיהם ונערמו יחדיו;גופת צעיר שרגליו רוסקו לפני או אחרי שנורה ויש אף זוועות גדולות מאלו. חברו של עמאשה עדיין חי.

על הפצצות מאגרי הנשק שיוחסו לישראל הוא אומר שהן "חיזקו את אסד מבחינה ציבורית ופגעו בו מבחינה צבאית. ההפצצות החלישו את המורדים ואת התמיכה בהם, ומזה אני מפחד. אני מפחד שגם כאן, בגולן, יגידו: עכשיו יש לנו אויב משותף, ישראל. אנשים לא ישנו כאן השבוע בגלל שפחדו ממלחמה, אבל חיזבאללה עכשיו מפטפט הרבה ועושה מעט, כמו האיראנים.

"אם חיזבאללה יתקוף את ישראל תפרוץ מלחמת אזרחים בלבנון, כי הרוב שם רוצים שקט וחיזבאללה כבר לא חזק כמו שהיה. גם למשטר הסורי אין עכשיו שום יכולת לצאת למלחמה נגד ישראל. לא תהיה מלחמה כי אין צד שני שיעמוד נגד ישראל. אבל יש הרבה סורים שיעזבו הכל ויתמכו באסד נגד ישראל. לכן התקיפות הללו מזיקות למהפכה. לפני כמה שבועות הגיע לכאן תושב מדרעא דרך ירדן. פעם ראשונה שנפגשתי עם סורי. ומה הוא אומר לי? שחבל שישראל לא נכנסת לדרעא ומשחררת אותה. מזה אני מפחד.

"גם אם ייפול המשטר, יהיו לנו בעיות קשות. בין המורדים יש ג'יהאדיסטים ואיסלאמיסטים, אבל רוב המורדים לא רוצים למחוק את ישראל. הייתי חבר בוועדת התיאום העליונה של המורדים והשתתפתי בהרבה ישיבות ודיונים דרך הסקייפ. שם לא מדברים על השמדת ישראל. הם הגיוניים בצורה שלא תיאמן. הם מדברים על שחרור הגולן בדרכי שלום, הם מבינים שישראל היא עובדה קיימת ואין להם כל כוונה לחזור 70 שנים אחורנית. שמעתי שם דעות שהפתיעו גם אותי".

בן שיחנו לא רואה את הסוף;המשטר חזק מדי. גם הדמוקרטיה, הוא אומר, היא עניין של חינוך ארוך וממושך. בינתיים הוא מרסס את המטעים של קדמת צבי בטרקטור שלו. יש לו שני מעסיקים, אחד דתי ואחד שנפצע בטנק שלו במלחמה, ועליהם הוא אומר: "אנחנו כמעט חברים. להם יש אמון בעבודה שלי ואני עובד מכל הלב. אני רוצה שלחקלאים האלה ייצא פרי טוב. אני רואה את הבתים הסוריים הישנים שהמושב בנוי לידם ואני אומר לעצמי שיבוא יום ונשחרר את הגולן. אני מקווה שזה יהיה בשלום. אני גם מקווה שזה יהיה במסגרת החברות המתגבשת שלי עם שני החקלאים האלה".

בדף הפייסבוק שלו העלה עמאשה השבוע את תמונות הזוועה מבניאס וכתב: "לכל האנשים שמעבירים את שעות הבוקר שלהם בבתי הקפה הצרפתיים בגולן – רק תזכרו שזה קרה הבוקר בבניאס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?