עיסא אל־מועטי, קטוע רגל בן 14, נעצר בידי החיילים באישון ליל כאשר היה אצל סבתו במחנה פליטים. הוא נחקר בלא שהוריו או עורך דינו נכחו בחקירה, ולדבריו אף הוכה בחקירתו. הוא סיפר לאמו שהחוקרים גם בעטו ברגלו, עד שהתותבת נשלפה ממקומה, והם נרתעו בבעתה. כך מספרת אמו מפי בנה, אותו פגשה באולם בית המשפט הצבאי בדיון להארכת מעצרו ביום ראשון. הנער קטוע הרגל הוחזק כמעט שבוע בכלא הצבאי.

לפני שנה וחצי ירו חיילים בעיסא אל־מואטי, אז בן 12, ברגליו. הוא נפצע ואחרי אשפוז של חודשיים וחצי בבית החולים הדסה עין כרם, נאלצו הרופאים לכרות את רגלו. אחרי תהליך שיקום ממושך הותאמה לו תותבת בארצות הברית, לשם נשלח לבדו. היום הוא בן 14 עם רגל תותבת בכלא עופר.

על פי גילו היה עיסא אל־מועטי צריך להיות בכיתה ט', אבל הוא תלמיד כיתה ו' בבית הספר סלאח א־דין בבית לחם, כיוון שכמעט לא הגיע ללימודים בתקופת אשפוזו ותהליך שיקומו. הוריו, רדא ואחמד, בני 35, מתגוררים בבית לחם, אבל הוא נעצר ביום חמישי שעבר במחנה הפליטים דהיישה, ליד בית סבתו החולה. באותו לילה ישן עם אמו בבית הסבתא — בנותיה ישנות אתה בחודשים האחרונים בתורנות מדי לילה כדי לסעוד אותה — ושם גם פגשנו השבוע את אמו.

הסבתא, אמינה, בת 80, שרועה במיטת הברזל שליד הקיר של חדר האורחים בלא ניע, מדי פעם מוחים את הזיעה מפניה, מדי פעם היא לוחשת משהו. היא חולה במחלה שגורמת לרגליה להתנפח לממדים מבהילים. האם, רדא, מותשת מתלאותיה בשנים האחרונות, התרוצצה השבוע בין ילדיה הקטנים בביתה, בית אמה החולה ובית המשפט הצבאי בעופר, לשם הובא בנה פעמיים, לדון בהארכת מעצרו. עיסא הוא בנה הבכור. יש לה עוד שני בנים ובת.

פצוע, כבול למיטה

מחנה דהיישה, דרומית לבית לחם, הוא מקום דחוס וקשה. בית הסבתא נמצא בקומה השנייה של בית פליטים ליד המסגד הגדול של המחנה. הסמטאות הצרות הומות בשעת צהריים בילדים ובצעירים שאין להם איפה להיות. הקירות מעוטרים בכתובות גרפיטי לוחמניות, כל זר מעורר כאן מיד חשד ומבטים עוינים.

עיסא אל־מועטי בארה"ב

עיסא נפצע ב-18 בספטמבר 2015. היה יום שישי והוא הלך עם אחיו הצעיר ממנו בשנה, עדנאן, לגינה ליד חומת עירם. הם שמעו שיש עימותים ליד קבר רחל ומיהרו לשם. לפנות ערב נפגע עיסא בשתי רגליו מירי באש חיה. רגל ימין נפגעה באורח קשה. עיסא נעצר ולדברי אמו, עוכב במשך כחצי שעה עד שאמבולנס של מד"א פינה אותו לבית החולים הדסה עין כרם.

ב-28 הימים הראשונים של אשפוזו היה עיסא נתון במעצר - כבול בשתי ידיו למיטתו, רגליו פצועות. באורח חריג ביותר הותר לאמו לשהות אתו, אולי בגלל חומרת מצבו וגילו הצעיר. בשבוע השני אף התירו לה החיילים לישון במיטה לידו, לאחר שבשבוע הראשון מנעו זאת ממנה. רדא עזבה אז את בנה הפעוט, בן חודשיים וחצי אז, את ילדיה האחרים ואת אמה החולה, ולא משה ממיטת בנה בבית החולים. בעלה אחמד שעובד כפועל באחת ההתנחלויות בסביבה, טיפל בילדים יחד עם אמו. אחרי 28 ימים שוחרר עיסא הפצוע ממעצר בערבות של 2,000 שקלים, ונותר בבית החולים.

חודשיים וחצי היה עיסא אל־מואטי מאושפז, ובמהלכם נכרתה רגלו הימנית בהדרגה: קודם כרתו את כף הרגל, ואחר כך עבר עוד שני ניתוחי כריתה. הרופאים עשו כל מאמץ להצילה, אבל נמק שהתפתח בה אילץ אותם לבסוף לכרות אותה מתחת לברכו. בתחילת דצמבר 2015 שוחרר מבית החולים, קטוע רגל ימין.

תחקירן בצלם, מוסא אבו השהש, שעובד בארגון כבר 17 שנה, ראה דבר או שניים מזוועות הכיבוש. הוא פגש את עיסא כאשר שוחרר מבית החולים, נכה לכל חייו. "הוא היה הילד הכי עצוב שראיתי בחיי. לעולם לא אשכח את מראהו אז", אמר אבו השהש השבוע.

כשבועיים אחרי ששוחרר מבית החולים החליק עיסא במקלחת ונפצע בגדם רגלו. אמו לא הצליחה להשיג לו אישור להגיע להדסה, והוא טופל בבית החולים אל־חוסייני ובבית החולים השיקומי, שניהם בבית ג'אלה. באוגוסט הוחלט לשלוח את עיסא לבית חולים שיקומי בדטרויט, להתאמת רגל תותבת, לאחר שארגון צדקה הציע לממן את הנסיעה והאשפוז. עיסא, כבן 13 אז, נשלח לאמריקה לבדו. משפחה פלסטינית בדטרויט סייעה לו בבית החולים. בתצלום משם הוא נראה מבויש ומחויך, עדיין בלי תותבת. הוא חזר כעבור כחודש עם תותבת שהסבה לו בתחילה קשיים רבים. פעמיים גם נשברה, מספרת אמו, ואז שב לקביים שלו, הנה הם מציגים את אחד מהם, בבית הסבתא.

מחנה הפליטים דהיישה, השבועצילום: אלכס ליבק

מבצע מעצרים

השנה חזר עיסא ללימודים והחיים החלו לשוב אט אט למסלולם, מסלול של ילד פלסטיני נכה במשפחה קשת יום. אמו אומרת שעיסא הפך לילד מתוח מאוד ועצבני, שרב עם כולם ואחר כך מסתגר שעות בחדרו. האם הוא בוכה בחדרו? היא אינה יודעת.

ביום חמישי שעבר, בשתיים לפנות בוקר, התעוררה האם בבית הסבתא למשמע רעש של רימוני הלם וריח גז מדמיע שהתפשט בבית הסבתא מהרחוב. צה"ל פלש באותו לילה למחנה באחד ממבצעי המעצרים התכופים שלו, ובמחנה התפתחו עימותים בין הצעירים והחיילים. כעבור זמן מה נדמה היה לרדא שהחיילים עזבו את המחנה והיא ירדה לרחוב יחד עם עיסא. אבל הכוח עדיין היה שם. אין לה מושג מה קרה בחשכת הלילה, אבל עד מהרה התברר לה שעיסא נעצר בידי החיילים יחד עם שישה נערים נוספים. עיסא היה הצעיר ביותר ביניהם. למחרת התברר לה כי בנה נלקח לחקירה במתקן עציון ומשם הועבר לכלא עופר.

"הארץ" העביר לדובר צה"ל את השאלות הבאות: מדוע נעצר עיסא אל־מועטי? האם ידעו החיילים שעצרו אותו כי הוא קטוע רגל? האם היה ידוע הדבר לחוקריו? בעת הארכת מעצרו ביום ראשון לא ידעו שהוא קטוע רגל? התבקשה גם תגובה לדברים שסיפר אל־מועטי לעורך דינו, על מכות בחקירה.

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך פעילות מבצעית של כוחות הביטחון במחנה הפליטים דהיישה, התפתחה הפרת סדר אלימה בהשתתפות כמה פלסטינים אשר זרקו אבנים, בקבוקי תבערה ורימונים מאולתרים לעבר הכוח. הכוח ביצע כמה מעצרים של מפירי סדר, ביניהם עיסא אל־מועטי אשר היה שותף פעיל בהפרת הסדר. מצבו הרפואי של עיסא לא היה ידוע לכוחות עד מעצרו, והוא הועבר להמשך חקירה במשטרה".

ביום ראשון ביקש עורך דינו, טארק ברגות, לשחררו בערבות בגלל נכותו, אבל התובע התנגד. סוכם שהמשפחה תמציא לבית המשפט תעודות רפואיות שמוכיחות שהוא אכן קטוע רגל (מי יודע, אולי הוא מתחזה). ביום שלישי השבוע אמור היה בית המשפט הצבאי לדון בעניינו, אך הדיון נדחה. שלשום אמור היה להתקיים דיון בתיק שתלוי ועומד נגדו מאז נפצע ברגלו. בשני המקרים מדובר ביידוי אבנים. בו ביום הוא שוחרר מהכלא בלא תנאים ובלי ערבות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "החשוד נעצר בגין ידוי אבנים והתפרעות אלימה במהלך הפרות סדר בהן נזרקו לעבר הלוחמים גם בקבוקי תבערה, רימונים ומטענים מאולתרים. החשוד נטל בכך חלק פעיל על אף מוגבלתו. לאחר מעצרו, נלקח לחקירה במשטרה ובית המשפט האריך את מעצרו. לפני מספר ימים שוחרר בתנאים. מבירור שנערך עולה כי לא היה ימוש בכוח בחקירתו ולא מוכרת לנו טענה כזו במהלך החקירה או הדיונים בבית המשפט. בשל טענה שהעלה בפני החוקרים ועניינה בעיה רפואית, הוא התבקש להציג מסמכים רפואיים כדי לאפשר לו טיפול רפואי משלים בעת מעצרו. בקרוב התיק יועבר לפרקליטות להגשת כתב אישום נגדו".

שלשום אמור היה להתקיים דיון בתיק שתלוי ועומד נגדו מאז נפצע ברגלו. בשני המקרים מדובר ביידוי אבנים. בו ביום הוא שוחרר מהכלא בלא תנאים ובלי ערבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ
בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"