תחת השמש |

את השער לגיהנום כבר חצינו. מה עושים עכשיו?

ג'ונתן ספרן פויר קורא לאנושות לפתור את בעיית האקלים. אך השאלה היא לא אם ניתן לכבות את הלהבות — אלא איך חיים בתוכן

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שריפה ביער מצפון לסידני, בסוף השבוע האחרון. האש מגיעה לכל מקום
שריפה ביער מצפון לסידני, בסוף השבוע האחרון. האש מגיעה לכל מקוםצילום: Dan Himbrechts/אי־פי
עפרי אילני
עפרי אילני

מדענים החוקרים את יערות האמזונס דיווחו בשבוע שעבר כי יער הגשם הגדול ביותר בעולם הגיע לסף נקודת האל־חזור. עליית הטמפרטורות, התארכות העונה היבשה, השריפות הנרחבות וכריתת היערות דילדלו את היער במידה כזו, שבקרוב מאוד המערכת האקולוגית לא תוכל עוד להשתקם. יער העד יגווע ויהפוך לסוואנה דלילה. מאות מיליארדי טונות של פחמן האגורים בעצי היער ישתחררו לאטמוספירה ויאיצו עוד יותר את התחממותו של כוכב הלכת. זוהי רק אחת מכמה נקודות אל־חזור של המערכת הפלנטרית שייחצו בקרוב. אחרות, ככל הנראה, כבר נחצו. גם כיפות השלג של גרינלנד ושל אנטארקטיקה מפשירות בקצב מואץ. שכבת קרח־העד בחוג הארקטי נמסה, ומשחררת גזי חממה רבי־עוצמה במיוחד. כל התהליכים האלה מתרחשים בקצב מהיר יותר ממה שחזו המדענים. התרחיש הגרוע ביותר הפך במהירות למציאות. הגענו לנקודה שבה כדור הארץ מאיץ את התחממותו באופן שאינו ניתן לעצירה.

ג'ונתן ספרן פויר מודע לכך. בספרו החדש, "אנחנו האקלים", הוא מודה שאיננו יכולים להציל את יערות האמזונס, וגם לא את שוניות האלמוגים שגוועות בקצב מבהיל. את מה שנחרב כבר אי אפשר לשקם. ואף על פי כן, בריאיון שהעניק למוסף "הארץ" בשבוע שעבר הוא אמר בסגנון אמריקאי: "אני מתרגש לדמיין שנצליח לפתור את בעיית האקלים". כאילו שינוי האקלים הוא פשוט בעיה, אתגר מסובך, מבחן שבו אנחנו צריכים לעמוד וההתגברות עליו תוביל לקתרזיס ולטפיחה עצמית על השכם. אבל ספרן פויר יודע שזה לא המצב.

כמו אמריקאים אחרים, ספרן פויר משווה את האתגר שמולו ניצבת האנושות להתגייסות העורף האמריקאי בזמן מלחמת העולם השנייה. אלא שמלחמה נגמרת אחרי כמה שנים, ואחריה באה תקופת שיקום. ההתחממות העולמית, לעומת זאת, לא תיגמר באלפי השנים הקרובות — גם אם האנושות כולה תתגייס כבר מחר בבוקר להפחית את פליטת הפחמן. זאת האמת שחשוב להפנים, לא פחות מאשר את עצם קיומו של שינוי האקלים.

התקווה של ספרן פויר נוגעת ללב. ניכר שהוא באמת רוצה למנוע את האסון. "זה רגע יום הדין שלנו, שיגלה מי אנחנו באמת", הוא כותב בנימה דתית. אבל תקווה בדויה עשויה להיות מזיקה. היא יוצרת ציפייה שאם נתנהג כראוי נזכה לראות שיפור של המצב. תקווה כזו רלוונטית כאשר מדובר על אתגרים מהסוג המוכר בחיים — דיאטה דלת־פחמימות, אוברדראפט בבנק. אבל להתחממות העולמית יש היגיון אחר לגמרי. גם אם השימוש בדלקים פחמניים יופסק לגמרי, עדיין במאות השנים הקרובות הקיץ ייעשה ארוך יותר וחם יותר מדי שנה. שינוי האקלים הוא בכלל לא משבר שיחלוף אם נתאמץ מספיק. מיליארדי טונות של פחמן כבר נמצאות באטמוספירה, והשפעתן מורגשת כבר עכשיו. לכל היותר אנחנו יכולים להפחית את הסבל של הדורות הבאים.

ובינתיים העולם ממשיך לבעור. באוסטרליה משתוללות מאות שריפות, שעשרות מהן יצאו משליטה. השריפות של הקיץ האחרון הביאו לפליטת כמאתיים מיליון טונות פחמן דו־חמצני — כמחצית מכלל פליטת הפחמן הנורמלית של אוסטרליה. קליפורניה עדיין מתאוששת מהשריפות של הקיץ האחרון ומתכוננת לעונת השריפות הבאה. כבר עכשיו יש במדינה כ–150 אלף חסרי בית, מתוכם עשרות אלפים שנוספו עקב חורבן ביתם בשריפות.

העולם בלהבות — זאת תמונת המצב של כדור הארץ בפתח שנות העשרים של המאה ה–21. "מהאזור הארקטי ועד האמזונס, מקליפורניה לאיים הקנריים, מבורניאו ועד הודו ומאנגולה עד אוסטרליה — השריפות הן בכל מקום", כתב ההיסטוריון הסביבתי סטיבן פיין (Pyne) במאמר במגזין Aeon בחודש שעבר. הוא מזכיר שבנוסף לשריפות היער הגלויות, מתקיימת כל העת בעירה סמויה בקנה מידה עצום — פחם, נפט וגז שנשרפים בתחנות כוח ובמנועים של מכוניות, מטוסים וספינות.

פיין, מחבר הספר "ההיסטוריה של האש", מציע לקרוא לעידן הנוכחי "עידן האש" — פירוקן (Pyrocene). לשיטתו זו הגדרה מדויקת יותר מהאנתרופוקן, עידן האדם — מושג שנעשה נפוץ באקדמיה בשנים האחרונות. בעידן זה שריפה היא המצב השגרתי, כמו שבעבר קיפאון היה המצב הרגיל. פיין מזכיר שלאורך כשני מיליון שנה, עד לתחילתה של תקופת ההולוקן לפני כ–12 אלף שנים, שרר בכדור הארץ עידן קרח. חלקים גדולים מאירופה ומצפון אמריקה היו מכוסים קרח. כיפות הקרח שאבו את מי האוקיינוסים והביאו לכך שפני הים הגיעו לגובה נמוך במאה מטרים מהיום. בנקודות אלו בריטניה וצרפת היו מחוברות זו לזו, וכך גם סיביר ואלסקה. תנודות האקלים הביאו אז להכחדה המונית של מינים — בין השאר של כמה מבני דודינו, המינים האחרים של הסוג אדם (Homo).

בהתאם למחזורים השגרתיים של האקלים, עידן הקרח אמור היה לחזור בעוד כמה אלפי שנים. אבל נכון לעכשיו, נראה שהחורף הגלובלי לא יבוא כמתוכנן. האדם כרת ברית עם האש, כותב פיין, והתיר לה לשגשג ולהתפשט כמו שבעבר התפשט הקרח. האש, מצדה, שינתה את חייו של האדם ואיפשרה לו להתפשט בכל פינה של כדור הארץ. ביחד, האש ואנחנו שינינו את כוכב הלכת מן היסוד. אנחנו מעלים לאטמוספירה פחמן שנאגר באדמה במשך מאות מיליוני שנים. אנחנו מביאים להפשרת שאריות הקרח שעוד נותרו בעולם והופכים את האטמוספירה לסיר בישול. האש התגברה על הקרח, אך יצאה משליטה והיא עשויה להביא לקצו של המין האנושי עצמו.

העידן שאליו נכנסנו יכול להיקרא עידן האש. אבל אפשר גם לקרוא לו בשם אחר: הגיהנום. ספרן פויר מדבר על יום הדין שבו נישפט לשבט או לחסד. אבל יום הדין כבר קרה. את השער לגיהנום כבר חצינו. השאלה כבר אינה אם נוכל למנוע את הבעירה, אלא אם וכמה זמן נוכל לחיות בתוכה — כמו הסלמנדר, שלפי המיתולוגיה חי בתוך האש. להצליח לחיות בתוך הלהבות ולשלוט בבעירה של כדור הארץ — זאת המשמעות של תקווה בנקודת הזמן הנוכחית.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"