העיתונאי בעל החזון להקמת מושבות על פי השתייכות מעמדית

זהו את הדמות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

דמותו של איש זה בלטה בין אחרים בני דתו, שפעלו באחת המאות האחרונות לקידום הרעיון של התיישבות יהודית בארץ ישראל. איש זה ניהל פעילות אינטנסיבית מעל דפי העיתונות של תקופתו למען הגשמת הרעיונות שלו.

אף שהגיע לדרגה בכירה בצבא שבו שירת, הוא לא ראה את עתידו ותפארתו בקריירה צבאית. הרזומה שלו כלל, עם זאת, מלחמות נגד נפוליאון באירופה ואפילו השתתפות בקרב מפורסם ומכריע.

אחרי השירות הצבאי עסק בתחום ההתיישבות ביבשת רחוקה וגדולה, וכששב משם הגיע להכרה כי ניתן יהיה ליישם תוכנית פעולה דומה גם בארץ צחיחה, מעוטת אוכלוסין ומוזנחת אחרת. ארץ זו, כך סבר, תוכל להיות אבן שואבת ליהודים מכל העולם אם תשכיל לפתח את החקלאות שלה כחקלאות מתקדמת.

את תוכניתו המפורטת הציג בספר פרי עטו. הוא ציין כי היהודים הוכיחו בגולה כי הם עם אמיץ ונעלה וכי סוחרי ארצו יראו ברכה מקיום קשרים כלכליים עם יישוב יהודי מתקדם בארץ־ישראל ולכן עליה למלא תפקיד מרכזי בתהליך הזה. הוא הציע לפנות לטורקים בתביעה להעניק את ארץ־ישראל כנחלה ליהודים ואף להשיג כספים לשם כך. חזונו של איש זה כלל הקמת מושבות שיורכבו משלושה מעמדות — עשירים, בעלי הון בינוני ועניים — שיקבלו סיוע.

ביטאון יהודי אנגליה לא גילה התלהבות יתרה מהתוכנית הזאת. הוא הביע חשש שהיא קשורה ברצון לנצר את "העם הנבחר". גם גופים ומוסדות אחרים גילו אדישות לתוכנית של איש זה, אך זו לא ריפתה את ידיו. בניסיון להמחיש את רצינותו ציין את ניסיונו בהפרחת מחוז מרוחק אחר, כשהיה מושלו. עם בואו לשם מנה השטח רק 4,000 תושבים. כעבור שנתיים כבר היה מיושב ב–15 אלף איש וכלל שני מיליון וחצי דונם של אדמה ראויה לעיבוד, שבה גדלו מאות אלפי כבשים, ראשי בקר וסוסים.

לקהל שומעיו אמר, כי הארץ לא שייכת לשום עם וכי היא נשמרת למען עם ישראל. בארצו ראה שליחה של האל שנבחרה על ידו להגשים את הבטחותיו לישראל — ובאמצעותה לכלל האנושות. מהשממה שראה בארץ הקודש תצמח ישועה ליהודים והיא תהפוך לגן עדן וכי המדבר ישוב ויפרח כשושנה. במחצית המאה שבה פעל התלווה לאדם חשוב ומפורסם בביקורו השלישי בארץ. "אין דבר היקר ללבי יותר מאשר שגשוגם של היהודים בארץ הקודש", ציין לקראת הנסיעה. אדם שתיעד את ביקורו כאן כתב כי איש זה "רכב במדי ארגמן מזהירים, בנוצות לובן", וכי נשא בגאווה "כמה וכמה עיטורים".

_______________________________________

זו האשה!
פתרון החידה מהשבוע שעבר

טכנאית המטוסים שהיתה מראשוני המערך הטכני של חיל האוויר של מדינת ישראל; שבצעירותה היתה חברת ארגון ההגנה ולימים זכתה שרחוב קטן ייקרא על שמה ברחובות, עיר הולדתה; שנולדה כבת למשפחה שעלתה לארץ מתימן בתחילת המאה הקודמת; שבתחילת "המאורעות" עברה קורס בתחום הקשר ולמדה להפעיל פנס איתות על ידי קוד מורס; שבימי מלחמת העולם השנייה הוצבה במחלקה לאחזקת מטוסים בבסיס של חיל האוויר הבריטי, שלימים היה בסיס תל נוף; שעסקה בהמשך בהשמשת המטוסים שהבריטים הותירו בארץ עם סיום המנדט, עבודה שבוצעה בחשאי במושבה "שרונה" בתל אביב — היא חנה קפרא (1921–1997).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ