המפקד והמדען הדגול שהיה זייפן ורמאי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

איש זה זכה בימיו לתהילה בתחומים שונים ונחשב לאחד התומכים הגדולים בהקמת ישות לאומית חדשה בארץ עתיקה. הילת גבורתו והישגיו המדעיים לכאורה הפכוהו למוערך על ידי מנהיגי ארצו ושמו נישא בפי כל. מעשיו המופלאים הונצחו בספרים ובסרטים רבי תפוצה, אולם לאחר מותו קרסה מורשתו האגדית עקב חשדות כבדים להונאה, זיוף וביצוע פשעים. עיתונאי סקרן שחקר את תולדותיו פירסם ספר עב כרס ובו הוא ממוטט לחלוטין את סיפורי הרפתקאותיו ומתארו כאחד הנוכלים הגדולים בתחומיו המגוונים. רוב סיפורי עלילותיו התמוטטו כמגדל קלפים, אולם חוסר האפשרות להפריד בין אמת ושקר בתולדותיו, רק הגביר את המסתורין סביבו.

משפחתו נחשבה לאחת העשירות בארצו. לאחר סיום לימודיו החל לעבוד בחוסר רצון במפעל המשפחתי, אך מכיוון שעבודתו היתה לו לזרא התגייס לצבא, שם התרחשו חלק מהאירועים השנויים במחלוקת המיוחסים לו.

תחילה שירת בתפקיד זוטר בארץ גדולה. הוא נחשד בפעולה אלימה ביותר כלפי אחד מהכפופים לו, תוך שהוא מסווה את תוצאותיה כתוצאה טבעית של המצב הבריאותי באזור. גם כאן ספק אם אכן אירע מקרה זה, או שהוא שייך לרשימה האינסופית של התרברבויותיו.

לאחר שמאס במקום שירותו הצליח לקבל אישור מעבר ליבשת אחרת, שם הואשם בטיפול אלים במהומות שפרצו על רקע גזילת רכוש המקומיים על ידי השלטון. הוא חיסל את מנהיג המוחים ורבים מאנשיו בעת פגישת פיוס. למרות שזוכה על ידי הצבא, השלטונות סיימו את שירותו והחזירוהו בבושת פנים לארץ הולדתו.

שיא תהילתו המפוברקת התרחש בעת המלחמה הגדולה. הוא שימש כקצין בדרג בינוני במטה המצביא הגדול, אך דאג לפרסם שהיה יד ימינו בתחום צבאי חשוב. הוא ייחס לעצמו את המצאת אחד ממבצעי ההסחה המפורסמים באותה זירה, אף שלמעשה הוא הומצא על ידי מישהו אחר, וההצלחה הכבירה שתיאר היתה למעשה כישלון ענק.

לאחר שסיים את שירותו עבר לתחום מדעי שהיה תחביבו מילדות, בשיתוף עם אשתו שעסקה גם היא בתחום זה. הוא פעל במקומות מגוונים ופירסם את הישגיו במוסדות היוקרתיים ביותר. לימים גם הישגים אלה התגלו כשקריים ומבוססים על הישגי מדענים אחרים, שאותם ניכס לעצמו. נישואיו הסתיימו באופן טרגי, מלווים בחשדות כבדים שהוא נוקה מהם באופן תמוה. לימים התגלה כי מספר רב של אירועים ששיחזר לא היו ולא נבראו, כגון פגישה עם השליט החדש שעלה לשלטון בארץ השכנה ולימים ישנה את פני העולם, ישיבה בילדותו בחיקו של מדען דגול ועוד. כיום אין ספק שחייו של איש זה היו תרמית גדולה, שאותה תיכנן בקפדנות פסיכופתית.

------------------------------------------------------------------------

זה האיש!

פתרון החידה מהשבוע שעבר

אחד מחלוצי "האמנות הנאיבית", שהתבלט בתחומי הציור והמוזיקה; שלמד משפטים אך נאלץ להפסיק את לימודיו עקב הרשעתו בגניבה ממעבידו; שהתגייס לצבא ודימיין כי שירת במקסיקו בעת הפיכה צבאית; שהחל את הקריירה שלו כפקיד מכס זוטר; שנחשב לאחד מאבות הסוריאליזם; שנדחה על ידי הממסד האמנותי ומבקרי האמנות לעגו לו; שיצא לגמלאות בגיל 49 על מנת לעסוק בציור בלבד; שנדחה בקביעות על ידי סלון האמנות הפריזאי; שלא ויתר והמשיך להציג בתערוכות כל שנה; שהתפרנס לאחר פרישתו מהוראת ציור; שנהפך לאמן נערץ על ידי צעירים ובראשם פיקאסו; שהתפרסם בערוב ימיו ועוד יותר לאחר מותו; הוא אנרי רוסו (1844–1910).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ