בן הסוחר שהקדיש עצמו לאידיאולוגיה הלאומית שאיפיינה את צעירי קהילתו ולבסוף זכה בפרסום רב

זהו את הדמות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

מורשתו של איש זה דעכה בחלוף השנים, אך הצצה בעבודתו מגלה גאון בתחומו ומסבירה את הצלחתו המקצועית בימיו הגדולים. במשך שנים לא מעטות נלחם בכוחות שניסו למחוק את יצירתו, בהשראת המנהיג שצמח באותה ערוגה אך מטעמיו שלו החליט לייבשה ולהעלימה. בזכות פרסומו הרב הצליח להתגבר על משוכה גבוהה זו ושוב נסללה דרכו לצמרת, שם שהה שנים רבות.

הוא נולד בעיר תעשייתית גדולה, שהוא מתארה כ"עיר מכוערת, מפויחת ומלאת עשן, אבל בתחום בולט הכניסה את עיר הבירה המהוללת בכיס הקטן". אביו היה סוחר לא מוצלח והעוני שרר בביתו. עם סיום לימודיו בבית הספר היסודי שימש כשוליה לבעל מלאכה, על מנת לסייע לפרנסת המשפחה.

כפי שהעיד על עצמו, מילדותו הוא נמשך לשלושה תחומים. הוא השתייך לקבוצת ספורט מקומית והצטיין בתחום זה. כן הקדיש את עצמו לאידיאולוגיה הלאומית שאיפיינה את צעירי קהילתו, אך מעל לכל שאף להצליח בתחומו המיוחד, שבו עשה חיל.

המפנה התרחש כאשר פגש את היוצר החשוב ביותר בארצו, בתחום שעליו חלם. זה התרשם מאוד מיכולתו ואימצו כתלמיד, למרות התנגדותו האלימה של אביו. הוא הצטרף למיזם חלוצי של פטרונו, שמאות צעירים ביקשו להתקבל אליו, אך רק בודדים שרדו ומהם הורכב אחד הגופים הבולטים היותר בתחום זה, שפעל במשך שנים בהצלחה פנומנלית.
בשלב זה הרגיש שעל מנת להתקדם עליו לעבור לעיר הבירה. בדרכי עורמה הצליחו הוא וחבריו להשתלט על המוסד המתחרה ולפעול שם שנים אחדות, מתוך שליטה מוחלטת בז'אנר זה. בפרוץ המלחמה הגדולה ברח למקום מבטחים, אך עקב הלשנה נעצר ונכלא במחנה עבודה עד תום המלחמה. חנינה שהגיעה מאי שם איפשרה לו להופיע בבירת המדינה המנצחת עם שותף ותיק, ולאחר כמה שנים היגר לארץ שבה שאף לפעול. כאן נתקל בצנזורה שאיימה לשתק לחלוטין את יצירתו, אולם הפופולריות הרבה שבה זכו הוא ושותפו אילצה את השלטון להגמיש את עמדותיו והוא הורשה לפעול, אם כי חלקית, לשמחת מעריציו הרבים.

חייו המקצועיים בארצו החדשה־ישנה התאפיינו ביצירה פורייה עם עמיתו, שממנו נפרד לבסוף. הוא המשיך לפעול לבדו, תוך שהוא זוכה לשבחים ולהערכה, אך אלה פחתו עם התמעטות מספר מעריציו. בהיותו עדיין בשיא כוחו המקצועי מת לפתע בזמן פעילות, כפי שבוודאי היה בוחר להסתלק מן העולם.

בימינו מתעלמים מפועלו ורק הטכנולוגיה החדשה מאפשרת חשיפה נרחבת של יכולתו הרבה, שכה היתה אהובה על המונים בארצו ומחוצה לה.

____________________________

זה האיש!
פתרון החידה מהשבוע שעבר

הדיפלומט הגרמני ששירת ב–1938 כמזכיר בשגרירות ברלין בפריז; שרציחתו, בנובמבר אותה שנה, סיפקה לנאצים תירוץ לפוגרום ליל הבדולח; שנסיבות מותו אינן ברורות עד היום; שלפי אחת הגרסאות נרצח בידי הנער היהודי הרשל גרינשפן כנקמה על גירוש יהודי גרמניה, בהם הוריו; שלפי גרסה אחרת ברקע לרצח עמד גם קשר רומנטי או מיני בין הנרצח לרוצח; שמשפחתו הגרמנית ומשפחת הרוצח, שעלתה לישראל, יצאו נגד הפרסומים האלה; שהיטלר שלח את רופאו האישי כדי לטפל בו אחרי שאושפז, אך יש סברה כי הרג אותו; שרוצחו מעולם לא הועמד לדין וגורלו לוט בערפל — הוא ארנסט פום ראט (1909–1938).

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"