בני ציפר
ציפרלנד

אשרי אתונה, רומא, איסטנבול, פאריס, תל אביב. תושביהן קמים בבוקר בשלווה ואינם צריכים להתעסק בשאלה שמא עירם כלל אינה מה שחשבו, ושהמקום האמיתי הנקרא פאריס, או איסטנבול, או אתונה, נמצא כביכול כמה קילומטרים מדרום או מצפון לעיר הנוכחית, ואילו הם חיים כל חייהם בתוך זיוף.

ואבוי לירושלים, שתושביה קמים כל בוקר בבהלה ורצים לפתוח את העיתון כדי לקרוא את התחזית: האם עירם היום היא באמת ירושלים, או שפרופ' X וד"ר Y, אחד היסטוריון ואחד ארכיאולוג או להפך, החליטו אמש, בעקבות מחקרים מעמיקים המתפרסמים במאמרם פורץ הדרך בכתב העת "חירייה נאמנה", שירושלים האמיתית קבורה, נניח, תחת הר הזבל של חירייה. ושהמקום הנקרא כיום בטעות ירושלים היה בימי קדם סתם מזבלה מסריחה ושמה יזובלים, שבעקבות מעתקים לשוניים שמיים הומר בטעות לירושלים.

התסריט הדימיוני שלעיל אינו מנותק מהמציאות. כי אין ארכיאולוג או היסטוריון מקראי או להפך, הקבור בכל ששת ימי המעשה תחת הררי ספרים, שברי חרסים וסתם זבל קדמוני, שאינו רוצה שהעולם ישמע עליו, שיראיינו אותו בעיתון ובטלוויזיה. מה עושים כדי שזה יקרה? נטפלים לירושלים.

איור: ערן וולקובסקי

ירושלים מסקרנת את כל העולם. ירושלים היא עיר מריבה בין יהודים הטוענים "כולה שלי" לבין מוסלמים הטוענים "כולה שלי". מה נכון יותר מלהידחף למריבה הזאת ולהיות לסלב? הרי לפני שנים לא רבות קנה ארכיאולוג ישראלי, פרופ' F, את עולמו כשהוכיח באותות ובמופתים שירושלים כלל לא היתה בירת הממלכה של דוד ושלמה, שדוד ושלמה לא היו ולא נבראו, וגם ירושלים לא היתה ולא נבראה ולכל היותר היתה כפר נידח, וכל סיפורי גדולתה אינם אלא אגדות.

מיד זכה הפרופ' F לתהילת עולם. לא היה מקום שלא הוזמן אליו להרצות על תגליתו. באחד מביקורי בפאריס ראיתי במו עיני קהל רב נדחף להאזין לדבריו. מובן שרוב רובו של הקהל הזה, אם ישאלוהו מהי בדיוק תקופת הברונזה ומתי מתחילה תקופת הברזל, ומתי בין התקופות הללו החלה ירושלים להתקיים, אם בכלל, לא יידע להשיב. אבל מה אכפת. העיקר שנקלט המסר, שהכתוב בתנ"ך הוא שקר שהמציאו היהודים, הידועים כשקרנים מועדים, ורק דברי הפרופ' F דברי אמת.

להווי ידוע כי מיקומה של אותה לא-ירושלים זו נקבע בכפר המוסלמי סילואן, שמדרום לשער האשפות. ואכן, החפירות הנערכות שם, שבגינן הפכו חייהם של תושבי סילואן זו לגיהנום וחלקם נושלו מבתיהם כדי לאפשר את הרחבת החפירות, הוכיחו שהיה שם משהו. לא ברור אם אותו משהו היה שמו באמת ירושלים, אבל לפחות היה שקט בראש לזמן מה.

והנה, ביום ראשון קמו תושבי ירושלים בכלל ותושבי סילואן בפרט לעולם חדש. לא, לא ולא. מי שחושב שסילואן היא היא המקום שדוד ושלמה התהלכו בו לעת ערב כדי לשאוף אוויר צח, אינו אלא טיפש מטופש.

כתבה בעמודו הראשון של "הארץ" מבשרת כי הפרופ' עודד ליפשיץ, ארכיאולוג, בסיועו ההיסטוריוני של הפרופ' נדב נאמן, או להפך, הצליחו להוכיח במאמר פורץ דרך המתפרסם בגיליונו האחרון של כתב העת "בית מקרא", שדוד ושלמה, אם בכלל היו אנשים כאלה, טיילו לא בסילואן, אלא ברחוב עמק רפאים ובגן הפעמון, בטרם יקפצו לפגישה על כוס קפה במושבה הגרמנית.

יש בחידוש הזה פוטנציאל פוליטי אדיר. כי פתאום מתברר שדוד ושלמה צייתו, שלא כנתניהו כיום, לציוויו של הנשיא האמריקאי אובמה, שלא לבנות בשטחים הכבושים. והא ראיה: הם דאגו שפארק המלכים שלהם יהיה בצד הנכון של הקו הירוק, ולא ייבנה על בתיהם של פלסטינים בסילואן. פתאום גם מתברר שעמותת אלע"ד, שטיפחה את החפירות בסילואן וגייסה לעניין זה תרומות יהודים עשירים ונוצרים אוונגליסטים, וגם את עיריית ירושלים, אולי רק מוליכה שולל את הבריות, לעומת ליפשיץ ונאמן שכל דברם אמת.

כי אין לך דבר היכול להוציא יהודי מדעתו - ויהא זה ארכיאולוג, היסטוריון או באסטיונר בשוק - יותר מההצלחה של עמיתים למקצוע. מיד יקום על עמיתיו לחסלם, במלים או במעשים, ולהציגם ככלי ריק. על כן גורו לכם, תושבי עמק רפאים. לא ירחק היום ותקומו בבוקר ותגלו שאינכם אלא תושבי סילואן, שהוגלו בתקופת הברונזה המאוחרת מחירייה באגרוף הברזל של פרופ' דוד וד"ר שלמה, שהתנ"ך - המלא, כידוע, שקרים וסילופים - השמיט בזדון את תואריהם האקדמיים. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ