בני ציפר

ראשית יש לומר, שהיה יכול להיות הרבה יותר גרוע. למשל: אם הזמרים המרכיבים את חבר השופטים של התוכנית בעלת השם המפליץ "The Voice" היו מקימים כל אחד מצדו מפלגה פוליטית - או מוזמנים, בזכות פופולריותם, להצטרף למפלגה קיימת. המלה "מפליץ", דרך אגב, הופיעה בשיריו של מי שהיה עורך המוסף לספרות של "הארץ" אברהם שלונסקי, כבר בשנת תרצ"ד (1934), כמענה עברי לצירוף האנגלי "pompous ass".

לעת עתה, אם כן, מסתפקים ראשי הממשלה הפוטנציאליים הללו (ישמרנו האל), שלומי שבת, אביב גפן, שרית חדד ורמי קליינשטיין, בפוליטיקה מוסיקלית בלבד, מה שאינו פחות גרוע. פעמיים בשבוע, במוצאי שבת וביום רביעי, הם משכנעים את הצופים בתחרות הזמר שבשיפוטם, שלהיות בעל קול יפה הוא פתח לקריירה הסוללת את הדרך אל התהילה והפרסום. הראיה היא הם עצמם, שהגיעו אמנם אל פסגת התהילה. אבל כמה כוכבי-זמר צריכה הארץ הזאת? אם כולם יהיו "אמנים" (כך נהוג לכנות כאן זמרים), וגרוע מזה - אמנים מצליחים, שהצלחתם תסחרר את ראשם - וגרוע עוד יותר מזה - אמנים מתוסכלים, המשוכנעים שלא הצליחו בגלל התככנות של מתחריהם - לא יישאר בקרוב מי שיעבוד בארץ הזאת!

פעמיים בשבוע עולים אם כן אל בימת התחרות של "The Voice" כתריסר אומללים ובני משפחותיהם הנרגשים עד דמעות, שבחינוכם הבסיסי לא נכלל למרבה הצער המשל הקלאסי פרי עטו של לפונטן, "הצרצר והנמלה". בסוף המשל הזה סוגרת הנמלה החרוצה את הדלת לפני הצרצרה, האמנית מזת-הרעב. "שרת בקיץ? מי פילל? נו, אז תרקדי עכשיו!" אומרת הנמלה (בתרגום דורי מנור). כלומר: אין בכך שום רבותא שיש לפלוני כישרון טבעי לשיר. הרבה יותר חשוב לעבוד קשה, להתפרנס, ובייחוד בחורף הכלכלי הקר והמשברי השורר בשנים האחרונות בארץ ובעולם.

צילום: איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

היה אפשר לראות בתוכנית במוצאי שבת האחרונה שני בני זוג, בחור ובחורה, שהשתחררו לא מכבר מהצבא. שניהם, כל אחד מצדו, משוכנעים בכשרונם הזמרתי. הבחור אף טען שהזמרה היא כל עולמו. יש להניח שגודלו של העולם שמכיר הבחור הזה צר למדי, ושאם יתקבע כבר עתה על הרעיון שעליו להיות זמר מצליח, יהיה גם הלאה עולמו עולם מצומצם להחריד.

כבר ראיתי בעיני רוחי איך חלק הארי של עדר הצעירים התמימים וטהורי העיניים האלה, ההולכים שולל אחד נצנוצי הזוהר של ההצלחה הבימתית, נושר בשלב זה או אחר מהמרוץ אל התהילה. ואיך בייאושם הם נופלים כפרי בשל לידיהם מפזרי אשליות אחרים, של החזרה בתשובה. אפשר לחזות איך יהפכו לשונאים המושבעים של התרבות החילונית הריקנית, שבה לא מצאו את המקום הראוי להם לפי דעתם. כלומר, בראותי את תהלוכת המתמודדים של "The Voice", אני רואה בחזון את הגיוסים העתידיים של חיילים לצבא הפרזיטים, הגדול גם כך, של ריבונו של עולם.

כי הנה רבים הם המתמרמרים והמוחים על אותו חוק טל, המעודד חרדים למה שנראה כפרזיטיות מובהקת (בהיות לימוד הגמרא עיסוק בלתי יצרני בעליל בעיני החילונים). אותם מוחים אינם שמים לב איך מתחת לאפם מועלים על המוקד משאבים כספיים אדירים למען אחזקתה של תוכנית בידור שכל כולה העלאה על נס של מה שנראה כעידוד להיות פרזיטים של דת אחרת.

רביעיית רבניה-הראשיים של הדת הזאת יושבת על כיסאות המלכות האדומים שלהם, ואנשים באים ומקריבים את עתיד צאצאיהם על מזבחם. כל תשוקתם של מעלי הקורבן היא שבנם או בתם יוכנסו לקהילה מתרחבת זו, העוסקת בעיסוק הכי בלתי יצרני, שהוא החיפוש אחר התהילה האמנותית.

מהבחינה הזאת, קורע לב הוא המראה של משפחות המתמודדים, העומדות מאחורי הקלעים של האולפן בפנים דומעות מהתרגשות ובציפייה שאחד מרבי-האמנים השופטים בתחרות יואיל להטות חסד לבנם או לבתם, וללחוץ על הכפתור המסמן את התקבלותם. הלקח שמפיק צופה תמים מהמשחק הוא, שהאמנות היא כל כולה הכושר למצוא חן. והעובדה שעמדת בהצלחה במבחן נשיאת החן, היא הישג אמנותי לעצמו.

החשש שלי הוא, שאותם הורים נרגשים לא היו שרויים במתח אינטנסיבי כזה אם היה בנם מודיע להם שהוא עומד לפתוח עסק, או ללמוד טבחות, או הנדסה. דומני שהם היו מתלהבים עוד פחות אם בנם היה מודיע להם שהוא עומד להיות משורר או סופר או צייר. כי כל אלה הם בגדר עבודות-נמלים, שאינן מבטיחות לעוסקים בהן שיהיו מפורסמים או שיופיעו בטלוויזיה. ונמלים הן היום out. הידד הצרצרים!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ