אנחנו לא צריכים תחבורה ציבורית בשבת

ההצעה להפעיל את האוטובוסים ביום הקדוש נועדה אך ורק לשמור על תדמיתה של תל אביב כאי של שפיות במזרח התיכון

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ציפר

בל נתפלא אם בהפגנות הסוערות שיהיו נגד ההחלטה - אם תתקבל לבסוף - להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב, יצטרפו אל המפגינים הדתיים קבוצות גדולות של חילונים. כי המחשבה שגם בשבת ישמעו תושבי תל אביב מתחת לחלונם את מוסיקת הבלמים החורקים הרגילה של האוטובוסים, ושעם פתיחת החלון של דירתם המטה לנפול אך היקרה, ינשמו מלוא ריאותיהם את עשנה של המפלצת הממונעת שחלפה שם עתה זה, יכולה לפי דעתי להוציא מן הדעת. ומה יגידו חיילי האקולוגיה ואיכות הסביבה ואורח החיים הטבעי על היממה הנוספת בשבוע שבה ייפלט גז מרעיל לאטמוספירה?

בשנות ה-50 של המאה שעברה, היו אנשים מוכנים לפעמים להרוג זה את זה סביב סוגיית התחבורה הציבורית. האם לא היה זה העיתונאי והסופר עמוס קינן, שהואשם בניסיון להטמין פצצה בביתו של שר התחבורה אז במסגרת המאבק נגד השבתת התחבורה הציבורית? היו זמנים. אבל הם השתנו ואט אט נרגעו הרוחות. החילונים המאמינים באיכות הסביבה למדו לחיות בלי אוטובוסים בשבת ואפילו גילו את היתרונות שברחובות הריקים למחצה, שאפשר לרכוב בהם על אופניים ולטייל ברגל. ואילו המאמינים באיכות האלוהים - והסטטיסטיקה הרי קובעת שיש רוב מוחלט של מאמינים כאלה בארץ - ממילא שומרים את השבת ואינם מעוניינים שיחללו אותה בפרהסיה.

מי צריך, אם כן, תחבורה ציבורית בשבת? התשובה היא שאולי פשוט לא צריך. שאולי גם לא צריך לעודד, על ידי אוטובוסים שיעמדו מעתה לרשות בליינים מהפרברים של תל אביב, את הנהירה של צעירים למועדונים ולמסיבות של ערב שבת בתל אביב, הנגמרות לעתים לא רחוקות בתגרות שיכורים ובדקירות. העיר הזאת כורעת כבר כך תחת משא תרבות הבליינות המזוהה אוטומטית עמה, גם אם מדובר בפנטסיה גמורה הקיימת בראשיהן של הבריות.

איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

כי בינינו, תל אביב אינה למעשה אלא שטעטל מורחב. אבל היא אינה חדלה לחפש דרכים להמשיך לתחזק את השמועות המתהלכות עליה כאילו היתה ניו יורק של המזרח התיכון, ואם לא ניו יורק כי אז לפחות ברלין. השמועות הללו חשובות כדי למשוך כסילים החיים במה שקרוי פריפריה, הנמצאת תכופות במרחק 20 דקות נסיעה מתל אביב, להגשים את חלומם על ידי כך שישכרו דירה במחיר מופקע בעיר הגדולה ויעשירו בכך את בעל הבית, שלמרות היותו בעל בית, הפגין במרץ בעת מחאת האוהלים האחרונה. כי המחאה ההיא היתה גם היא מצוינת לחיזוק המיתוס של תל אביב כעיר של חופש, שוויון ואולי גם אחווה.

כלומר, המתלהבים מהרעיון להפעיל תחבורה ציבורית בעיר העברית הראשונה ייאלצו להביא בחשבון, שהמהפכה שהם תומכים בה היא חלק מפנטסיה זעיר-בורגנית לעוסה לעייפה וכוזבת של תל אביב כאי של נורמליות ושפיות בישראל השוקעת והולכת בחשכת הקנאות הדתית. כל זה היה יכול להיות טוב ויפה, אלמלא היתה זו כאמור אשליה אסקפיסטית גמורה, פרי המצאתם של דיירי השכונות השבעות של העיר, שממילא אינם נוסעים באוטובוס, לא בשבת ולא ביום חול אלא משאירים את התענוג הזה לעוזרות הפיליפיניות שלהם.

צאו וראו כמה משאבים מוכנים כאן להקריב והכל בשמה של אותה פנטסיה של תל אביב כמטרופולין, החיה כביכול את חייה במנותק מן המדינה שהיא נמצאת בתוכה (כמו ניו יורק ש"אינה אמריקה", או פאריס ש"אינה צרפת"). בשם הפנטסיה הזאת הוקם למשל אותו אגף מגלומני חדש של מוזיאון תל אביב, ושופץ בדמים רבים בניין תיאטרון הבימה. הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב דומה להפליא לשיפוץ הכושל הזה: כמו שב"הבימה" לקחו מבנה שמלבד הסמליות שלו הוא חסר כל רלוונטיות, כך גם רעיון ההפעלה של אוטובוסים בשבת, מלבד הסמליות שלו הוא חסר כל רלוונטיות.

עד כמה מופרך וחסר כל חשיבות הוא הרעיון להפעיל אוטובוסים בשבת יכול להבין רק מי שנוסע באוטובוסים של תל אביב בימות החול דווקא. הבט נא, הנוסע באוטובוסים האלה, בשכניך הנוסעים, ותראה מי הם באמת אלה שעל גביהם - ולעתים גם על גבם - נבנתה פנטסיית הזוהר המופרכת של תל אביב כ"אי שפוי וחילוני". הבט נא, הנוסע, בכל הכפופים, הנרגנים, חסרי השיניים, השיכורים, חולי הנפש, הפליטים המפוחדים, ותבין שגאולתה של העיר הזאת לא תבוא מיום נוסף של אי מנוחה בשבוע. כי גאולתה של העיר הזאת כבר לא תבוא בכל מקרה. וכל השאר הוא קוסמטיקה. *

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ