גן עדן כימי

למה רק למשתתפי "האח הגדול"? אם היו מוהלים תרופות פסיכיאטריות במי השתייה, אולי היו כאן פחות מלחמות, פחות תאונות ופחות תוקפנות

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ציפר

ספק גדול אם הצופים הרבים מספור, הבוהים בסקרנות בכל שעה פנויה במתרחש בבית המשוגעים הווירטואלי הנפרש לפניהם על המרקע בצורת תוכנית הריאליטי "האח הגדול", מתרגשים במיוחד מהגילוי המסעיר, שלמשתתפי התוכנית בעונות קודמות סופקו בסדירות תרופות פסיכיאטריות. אין זה אלא הגיוני, אומר בלבו הקהל הגדול הזה, שזה מחיר החשיפה האינטנסיבית שמחויבים לה משתתפי התוכנית. הלחץ הנפשי המופעל עליהם מוציא אותם מאיזון והתרופות באו להחזירם, פחות או יותר, לשיווי משקל.

נראה גם שאותו קהל צופים עצום של האח הגדול, שבעוונותי אני נמנה עליו חלקית, נהנה מתוכנית הריאליטי המשנית שצמחה מסביב לתוכנית המקורית. בתוכנית המשנית, הפסיכית לא פחות, משתתפים בעלי אינטרסים, הוגי הגיגים ואנשי מוסר וחינוך, הממלאים באחרונה את אולפני הטלוויזיה והרדיו ואת דפי העיתונים, ומוחים על ההידרדרות המוסרית והאנושית שמסמלת האח הגדול ועל כוונתם להיאבק בה, משפטית ואחרת. והנה, התלהבות-היתר שלהם מחשידה אותם שגם הם איבדו את שיווי המשקל הנפשי וראוי היה שירשמו להם תרופות הרגעה, או גרוע מזה: שהם אינם נוטלים בסדירות את התרופות שרשמו להם.

כי אחד הסימנים של פסיכיות הוא, כידוע, אובדן הקשר למציאות. והרי כל מי שחי במציאות יודע כמה רבים הם בני האדם - ולאו דווקא אלה המשתתפים בתוכניות ריאליטי - הצורכים תרופות שנועדו להרגיעם ולעשות להם מצב רוח טוב. הזמינות של התרופות הללו גדולה, וכדי לתפקד ולעמוד בקשיי היום-יום, ולהתגבר על הייאוש והתסכולים שכופים עלינו החיים המודרניים, מעדיפים אנשים רבים לוותר במקצת על "מה שהם באמת" ולהיות באופן מלאכותי לבעלי אישיות שונה במקצת, למען הרוגע הנפשי שלהם.

איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

והאמת ניתנת להיאמר: לא היה מזיק ליותר אנשים בארץ הזאת לנסות להיות שונים ממה שהם באמת, ולשפר את עצמם נפשית באמצעים כימיים. הבה נצייר לנו איזה גן עדן היה יכול להיות כאן אילו מהלו לכולם תרופות הרגעה במי השתייה. פחות תאונות דרכים היו קורות, פחות מלחמות, פחות תוקפנות. אנשים היו ישנים טוב יותר בלילה והיו קמים בבוקר אופטימיים ולא חושבים על אושוויץ השנייה שבפתח. הם גם לא היו מתעוררים מדי בוקר מכוסים בזעה קרה, למחשבה שהנה היום יקיץ הקץ על המדינה ועל העם היהודי.

כלומר, בואו ניקח את שערוריית התרופות שחולקו למשתתפי האח הגדול בפרופורציה הנכונה. יש דברים גרועים הרבה יותר מזה. למשל: שערוריית התרופה הפסיכיאטרית ושמה "דת", אותו אופיום להמונים (לדברי ידידנו קרל מרקס) המחולק בראש חוצות, חינם אין כסף לכל דורש. או התרופה הפסיכיאטרית ושמה "ביטחון", או התרופה "שלום", או זו הקרויה "צדק חברתי", וכן הלאה ועוד. על יד השערוריות האלה, מתגמדת האח הגדול לכדי אפיזודה חולפת ובלתי מזיקה.

זאת ועוד, עם כל הריקנות הערכית והאסקפיזם שמאשימים בהם את האח הגדול, אני סבור שזו תוכנית רצינית למדי מבחינת המסר שלה. היא מממשת בעצם רעיון שהאמנות המודרנית ניסתה לממש לכל אורך המאה ה-20 ואף לפני כן בלא הצלחה: לקחת את הלא-כלום ולעשות אותו ליצירת אמנות. משוררים וסופרים ניסו שוב ושוב להגיע לאותה דרגה של הלשון, שבה המלים הנאמרות או הנכתבות נהפכות לצלילים בעלמא, המנוערים ממשמעותם הרגילה. אמנים פלסטיים שברו את מוסכמות הציור ויצרו קשקושים אבסטרקטיים או מיצבים מוזרים שכל כוונתם לחנך את הצופה לחדול לצפות מהאמנות שתספר לו סיפור. כל האמנות המודרנית הכריזה מלחמה על ה"תוכן" וביזתה אותו ושאפה בכל מאודה להיות צורה טהורה בלי תוכן.

והנה בא האח הגדול ומימש את השאיפה האמנותיות הזאת באופן מזהיר: בני האדם המשתתפים בתוכנית אינם שחקנים אלא בני אדם כמוני וכמוכם ואין להם שום כוונות אמנותיות. הם מלהגים על הלא-כלום ועושים מעשים של לא-כלום ואיש לא כתב להם תפקיד שעליהם לדקלם, ואף על פי כן - התוצאה הסופית של כל הלהג וחוסר התוכן הזה היא משהו שמצליח לרתק צופים יותר מכל יצירת אמנות שנועדה להיות אמנות.

אם אמנות היא כל דבר שאינו המציאות אך יש בו רפלקסיה על המציאות, הרי האח הגדול הוא יצירת אמנות לכל דבר, משוכללת ומתוחכמת למדי, ואפילו מצליחה מאוד. עצרו בעצמכם, אם כן, עדת הנאורים שנכנסה לפאניקה בשל שערוריית התרופות הפסיכיאטריות. כפי שבשם הנאורות איש מכם לא היה מעלה בדעתו לבוא בטענות אל אמנים וסופרים אין-ספור מן העבר וההווה, שצרכו חשיש ואופיום וסמים משכרים אחרים כדי להיטיב ליצור, כך עליכם להיאנח גם עתה ולקבל את הדין בנוגע לאח הגדול. ואם יקשה הדבר עליכם והפאניקה לא תעבור: קחו כדור. זה יחולל בכם נפלאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ