האמת היא רק קוריוז, האגדה האורבנית היא המציאות

התנ"ך? אגדה אורבנית, כמו גם הכיבוש הנאור וילדה אחת קטנה שנחטפה בדיסניוורלד. למה ממשיכים האנשים להאמין לעיתונים ולטלוויזיה?

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ציפר

אחד, שמו משה, סיפר שאלוהים דיבר אתו מתוך שיח בוער וגילה לו שהוא, אלוהים (לאחר בדיקה התברר שמישהו הצמיד לשיח רמקול שהיה מחובר לערוץ 10 של הטלוויזיה, ואכן, משה הושעה מתפקידו מיד אחרי שהתגלה שלא נהג במקצועיות ולא בדק את העובדות לפני הפרסום) הוא כל יכול, ושהוא ברא את העולם בשישה ימים ונח ביום השביעי ושהוא יוציא מעם ישראל את המנטליות של עבדים ויעשה אותם אנשים נורמליים.

ומשה האמין בשקר הזה, שאכן לא התממש מעולם וכנראה אין תקווה שיתממש, וכתב על כך ספר מפורסם. הנה אחת הדוגמאות הראשונות בתולדות האנושות להפצתה של אגדה אורבנית.

אנשים תפסו את הטריק והתחילו לבדות מצדם שאלוהים דיבר אתם, שאמם התעברה מאלוהים (ישו הנוצרי), שאותה אם דיברה אליהם מתוך מעיין (הקדושה ברנדט). במצרים, כשעוד יכלו ישראלים לנסוע לשם, פגשתי אישית אנשים שנשבעו שראו במו עיניהם בשנת 1968 את אותה אם אלוהית עומדת פכורת זרועות מעל הגג של כנסייה קופטית ברובע העוני זייתון בקהיר. ראיתי צילומים של ההתגלות שצילמה הטלוויזיה המצרית. לא העזתי, מטעמים של פיקוח נפש, להעלות את ההשערה שמדובר באגדה אורבנית.

איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

ולחלופין, נכחתי פעם במשפט צבאי בכלא עופר ליד רמאללה. הפרקליט הצבאי טען שהנאשם, מוחמד חטיב, יידה אבנים בחיילי צה"ל. הפרקליט הצבאי הציג כהוכחה תמונה של הנאשם בתנוחה של הנפת זרוע. ההגנה טענה שבאותו תאריך של יידוי האבנים היה הנאשם בכלל בקנדה והציגה את דרכונו המוכיח זאת. גם השופט הצבאי נראה משוכנע שאין די בתצלום לא מתוארך של אדם המניף את זרועו כדי לשלוח אותו למאסר. הייתי בטוח שהנאשם יזוכה. אך לא כך היה. מוחמד חטיב נשלח לכלא מחמת הספק. הנה דוגמה לאגדה האורבנית ושמה הכיבוש הנאור.

מרוב שמקיפות אותנו אגדות אורבניות המתחזות לאמיתות ומתוך עצלות או עייפות אין לנו כוח לסתור אותן ולריב לשם כך עם כל העולם, למי איכפת אם תופץ אגדה אחת יותר או אגדה אחת פחות. על כן לפלא היתה בעיני הסערה התקשורתית שפרצה סביב הכתבת האומללה סיוון כהן מערוץ 10, שנפלה בפח ופירסמה סיפור זוועה בדוי שהתרחש כביכול בדיסניוורלד, על ילדה שנחטפה מהוריה ונמצאה כעבור זמן חבולה וגלוחת ראש בתא של שירותים.

הבה נודה שהסיפור הזה, גם אם היה אמיתי, אינו יותר מקוריוז. מה שהרבה פחות קוריוזי הוא האגדה האורבנית המייחסת לעיתונות בכללותה, ולטלוויזיה בפרט, תכונה של רדיפת אמת.

מאז ומעולם טענתי שגם לי עצמי, מתוקף היותי עיתונאי, אסור לכם, הקוראים, להאמין בעיניים עצומות. יקצר המצע מלמנות את האי-דיוקים, הבדותות והטעויות שעשיתי במשך 35 שנות עבודתי בעיתון, שרק בזכות אורך רוחם ורחמנותם של הממונים עלי לא הושפלתי בפומבי ולא הושעיתי מעבודתי.

אבל מרוב שנפוצה עלי האגדה שאני עיתונאי רציני אין לי הכוח לבוא ולהפריך אותה ולצעוק בכיכר העיר: "אני מתחזה!"

באופן פרדוקסלי, אם כן, אין עיתונאי רציני שאינו מרגיש בכל רגע בקריירה שלו שהאמת היא דבר שברירי ביותר, ושהגבול בין היות מתחזה ושקרן לבין רציני ואמין הוא דק כחוט השערה. וכעיתונאי רציני איני יכול אם כן אלא לצחוק למראה הרעש שקם סביב הפרסום הכוזב בערוץ 10 של הסיפור על הילדה מדיסניוורלד.

ואם כבר מדברים בערוץ 10, הבה אספר לכם סיפור אמיתי: לפני כשלוש שנים נסעתי לאיסטנבול כדי לכתוב על ההפגנות האנטי-ישראליות שם, ובמטוס התברר לי שבמקביל אלי נשלח גם שרון גל, אז כתב של ערוץ 10, לסקר את אותו עניין עצמו.

חיפשנו וחיפשנו הפגנות, והעלינו חרס בידינו. בשובי, סיפרתי לקוראי את האמת לאמיתה: שלא פגשתי באף שמץ איבה אנטי ישראלית. הכתב של ערוץ 10 בישל מאותן עובדות שראינו שנינו בעינינו כתבה האומרת את ההפך.

בהיותי נחשב לאדם רציני אני מזהיר אתכם מראש לא להאמין בעיניים עצומות למה שכתבתי עתה. וכך אם יבוא מי ויטען שסיפור הנסיעה המשותפת שלי עם כתב ערוץ 10 לאיסטנבול אינו אלא אגדה אורבנית, אמשוך בכתפיים, אבל בתוכי ארעד מפחד ואחכה להשעיה שבטרם פיטורים. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ