המלכה ביאטריקס, למה את לא זמינה?

שני נסיכים הודיעו השבוע על פרישתם: מלכת הולנד ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר. בשיחה חשאית הועלתה האפשרות שהם יחזרו בהם בתנאים מסוימים

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ציפר

לאחר שהודיעה השבוע ביאטריקס מלכת הולנד בת ה-75 שהיא פורשת מן המלכות ומעבירה אותה לבנה בחודש אפריל הקרוב, התקשרתי אליה (אין דבר קל מזה אצלנו, הנסיכים. פשוט הוצאתי מהמגירה את כרטיס הביקור שהמלכה נתנה לי בפגישתנו האחרונה ועליו סימנה בעיגול את מספר הנייד שלה ואמרה לי בפירוש: אם אתה צריך משהו אל תהסס להרים טלפון).

"גברתי", אמרתי (כך דורשת המלכה שיפנו אליה אנשים במעמדי, ולא הוד מלכותך), "אני מקנא בך. כי אילו היית לא מלכת הולנד אלא מלכת ישראל, היו מוציאים לך את הנשמה כמו שהוציאו לי, אבל בד בבד גם היו מצפים ממך לתת דוגמה לאומית ולהיאחז בכיסאך עד הסוף, שאם לא כן, היה יוצא לך שם של פראיירית או של בוגדת".

"סליחה, מי זה?" נשמע הקול המלכותי מהסס מהצד האחר.

"לחילופין, גברתי", הוספתי, "האמיני לי. אילו היית מלכת ישראל, היית מזמן מוותרת על המלכות ובורחת מכאן, וודאי שלא היית ממליצה לאף אחד מבנייך לעמוד בראש המדינה המתפרקת הזאת".

איור: ערן וולקובסקי

על כך השיב לי הקול המלכותי מהצד האחר: "לאט לך, בני. גם הולנד אינה מקום מושלם. העיתונות רדפה אותי מספיק. אבל הרשה לי לשאול שוב, מי אתה?"

"סליחה שלא הזדהיתי" אמרתי. "שמי סטנלי פישר. אני נגיד הבנק של ישראל. מוזר, גם אני הודעתי בדיוק היום על פרישתי. נתניהו והשטויות שלו הגיעו לי כבר עד כאן. המדינה הזאת יצאה לי מכל החורים. אולי יש לכם ג'וב בשבילי בהולנד?"

מכאן ואילך החלו להישמע רעשים בקו. "הלו, הלו", המשכתי לצעוק עוד זמן מה. חייגתי שוב. הקן אינו זמין, אנא נסה להתקשר מאוחר יותר.

אילו יכולתי לפתח את השיחה עוד קצת, הייתי מסביר לה את ההבדל התהומי שיש לדעתי בין מדינה כמו ישראל למדינה כמו הולנד. קודם כל, בהולנד אפשר להיות בורגני לבן, שמרן וימני, ולא בהכרח להיות חזירי או בהמי או מטומטם. זה מה שניסיתי, אני, סטנלי פישר, לעשות בישראל וזה לא עבד. שמונה שנים עזרתי לממשלות ימין לממן את המלחמות שלהם, את ההתנחלויות שלהם, את הנשק לדיכוי האוכלוסייה בשטחים, את המגלומניה. חשבתי שאצליח להפוך אותם לבני תרבות. הכל היה לשווא. התברר לי שאין מה לעשות: להיות ימני בישראל פירושו, אוטומטית, להיות חסר תקנה. גס רוח, חסר סובלנות, אנטי-אינטלקטואלי, ציני (גם להיות שמאלי אינו ערובה לנימוסים טובים, אבל זה כבר עניין אחר).

על כן אני מיואש, גברתי המלכה, הייתי אומר לה אלמלא ניתקה לי את הטלפון בפרצוף. ומי כמוך תבין אותי אם אומר שאני, סטנלי פישר, לא מוכן יותר לשחק בתפקיד "מר שגשוג וצמיחה", ולהיות הפרצוף המרגיע והמחייך, המשלה את הישראלים, בין השאר בגלל מבטאי האמריקאי, שהם בעצם המדינה ה-51 של ארצות הברית ולא בסך הכל מדינת בננה רקובה בלבנט.

הייתי אומר לה: את מוותרת על כיסאך בשמחה ומעבירה אותו לאדם ראוי בלי כל ספק. ואילו אני, אם יותר לי להשוות את עצמי אלייך, גברתי, אני מוותר על כיסאי בגועל מסוים. קודם כל מעצמי ומהתמימות שלי. וגם מהממשלה שהאמנתי שתתנהל על פסים רציונליים פחות או יותר, אבל דעתה נטרפה עליה. וזה כל ההבדל כולו. שאת, גברתי, לא מלכה של מדינה שירדה מהפסים, אלא להפך: של מדינה הנחשבת משעממת ושטוחה כל כך, שאינה מנפחת את עצמה ואינה מתיימרת להיות נצחית ואינה מתיימרת להיות גאונית. הסופרים שלכם אינם מתרוצצים בעולם ומשווקים את כאב-העולם הרובץ על כתפיהם כסופריה של ישראל. אני לא בטוח שיש לכם בכלל ספרות.

ועוד הייתי אומר לה, אם רק היתה מוכנה לענות לטלפונים שלי, שאני מצטער שגנבתי לה את ההצגה. הרי עקרונית יכולתי לתת לה ליהנות מהודעת הפרישה שלה ולא להעיב עליה על ידי הודעת הפרישה שלי. אבל עלייך להבין אותי, ביאטריקס. לא יכולתי יותר. גם אני נטרפה דעתי כמו כל המדינה הזאת. סליחה, ביאטריקס. אל תכעסי עלי, ביאטריקס. למה את לא זמינה?

פתאום צלצל הטלפון. הייתי בטוח שזאת היא, אבל זה היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוא התחנן שאולי בכל זאת אחזור בי מהפרישה. הוא אמר שאין לי תחליף. השבתי לו שדבריו מחמיאים לי מאוד, אבל שיסלח לי כי אני מחכה לשיחה חשובה מעמיתה בהולנד, שגם כן הודיעה על פרישה. אם היא תחזור בה, אמרתי לנתניהו, גם אני אהיה מוכן לחזור בי. אבל בתנאי שאני, סטנלי פישר, אהיה מלכת הולנד. ושהיא, ביאטריקס, תהיה נגיד בנק ישראל. היא אולי תכניס לך לראש, הו ביבי, קצת היגיון הולנדי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ