ברגמן, סריגת גרביים לפלסטינים ושרת החוץ: כל הסיבות לשנוא את שוודיה

נפלאות דרכי האנטיפתיה. אדם יכול לומר דברים הגיוניים, אבל מנימתם אתה חש שאין לו כוונות טובות. כך הרגיש גרשם שלום כלפי חנה ארנדט, ששרת החוץ השוודית היא תלמידה מובהקת שלה

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך סרטו של אינגמר ברגמן "החותם השביעי". סרטים בלתי מובנים ומדכאים הנחשבים ליצירות מופת
מתוך סרטו של אינגמר ברגמן "החותם השביעי". סרטים בלתי מובנים ומדכאים הנחשבים ליצירות מופתצילום: © Svensk Filmindustri, Ingmar B

אני מוצא את עצמי מזדהה יותר ויותר עם זעמו של אביגדור ליברמן על שוודיה. ממש כמוהו אני לא סובל את שוודיה ושמח כל אימת שנקרות על דרכי הצדקות לאלרגיה הזאת, שהתפרצה באחרונה למשמע סדרת התבטאויותיה האנטי־ישראליות של שרת החוץ השוודית. תחילה אמרה שהטבח האחרון בפריז קשור לייאוש של הערבים מהכיבוש ועל כך הוסיפה כעבור זמן שישראל מוציאה להורג מחבלים ללא משפט.

עוד לפני ליברמן יש לי היסטוריה ארוכה של איבה לשוודיה. דומני שהסיבה הראשונית היתה אינגמר ברגמן, במאי הקולנוע השוודי שיצר את אותם סרטים בלתי מובנים ומדכאים הנחשבים ליצירות מופת, שבנעורינו חויבנו לראותם במסגרת הלימודים בתיכון ולשמוע הרצאות ארוכות על הסמלים המוצפנים בהם.

אבל מה שקבע לתמיד את יחסי השלילי לאותה ארץ צפונית היה הסיפור שסופר במשפחתי על רופא הרנטגן דוקטור קורדוברו, שעלה לארץ בשנות ה–50 ולאחר זמן מה ירד לשוודיה עם משפחתו. שם התברר להם שאם ברצונם להתקבל בחברה עליהם להפגין חמלה לפלסטינים, ואמי סיפרה בזעזוע כיצד במועדון נשות הרופאים השוודים יושבות הגברת קורדוברו ובנותיה וסורגות גרביים לילדים במחנות הפליטים בלבנון. זה היה הרבה לפני מה שקרוי הכיבוש (של 67'), ומבחינת הורי די היה בכך בשביל לנתק סופית את היחסים עם הדוקטור ואשתו.

השבוע, כשנודע לי שהשוודים העניקו לעמיתי גדעון לוי פרס על שם אולוף פלמה, ניסיתי לצייר לי בדמיוני כיצד הייתי נוהג אילו העניקו גם לי פרס — נובל למשל. ודאי הייתי נוסע לשוודיה לקבל את הפרס, אבל הייתי מטיח בשוודים את כל מה שאני חושב כישראלי על הצדקנות שלהם בנוגע להתנחלויות, על החמלה הפרוטסטנטית המעושה שלהם לפלסטינים, וגם על הסרטים של ברגמן.

העניין הוא, שתמיד יש מי שנופלים בפח ומאמינים שיחסה הביקורתי של שוודיה אלינו נובע מדאגה אנושית אמיתית, ומביאים כדוגמה את העזרה של שוודיה להציל יהודים בזמן השואה ושעד היום יידיש נחשבת בה לאחת השפות הרשמיות, וזה הרי דבר שלא קיים אפילו בישראל. ויש את הרומן הנפלא "ירושלים" של הסופרת השוודית סלמה לגרלף, האשה הראשונה שקיבלה את פרס נובל בתחילת המאה ה–20, המספר על שוודים משיחיים הבאים להתיישב בארץ ישראל.

כל זה לא משכנע אותי, כי מרגע שיש אנטיפתיה למישהו, היא לא נמוגה. שרת החוץ השוודית, שעשתה לה, בצדק, שם של עוינת ישראל, מזכירה לי את דמותה האנטיפתית של מריאן מהסרט "תותי בר" של ברגמן, שלוקחת טרמפ בני זוג שלא מפסיקים לריב ולבסוף עוצרת את המכונית ומבקשת מהם לרדת. ברור שהיא מקנאה במריבות שלהם שהן דרך הקומוניקציה שלהם, שכן היא עצמה כלואה ביחסים עם בן זוג שאין לה אתו כל קומוניקציה. נכון, אין אלימות נראית לעין, רק פנימית, שהיא גרועה פי כמה.

נפלאות דרכי האנטיפתיה. אדם יכול לומר דברים הגיוניים, אבל מנימתם אתה חש שאין לו כוונות טובות. מי שהגדיר זאת בשעתו באופן מבריק היה חוקר הקבלה גרשם שלום, שכתב לחנה ארנדט בתגובה על ספרה "אייכמן בירושלים" שריח של רשעות נודף ממנו ואין בו אהבת ישראל. מבחינת הרשעות המוסווית ושל חוסר אהבת ישראל, שרת החוץ השוודית יכולה להיחשב תלמידתה המובהקת של חנה ארנדט.

נכון שלא כתוב בשום מקום שכל אחד צריך להיות אוהב ישראל, אבל בעקבותיו של גרשם שלום גם אני יכול לחוש מתי ביקורת על ישראל באה מן הכיוון הדוגמטי הזה של השמאל האירופי, שמדינה ציונית בעצם קיומה היא לצנינים בעיניו, ולא משנה כלל מה תעשה ישראל או לא תעשה. שיטתו של השמאל בנוגע לישראל היא להתעלם מעצם האנומליה של המצב היהודי (שהוא גם עם וגם דת) ומן המורכבות של ההגדרה הלאומית הישראלית ומן העובדה שישראל, כמדינה יהודית, מסוכסכת עם העולם הערבי גם על רקע אנטישמי. כמה קל וערמומי להשטיח את המורכבות הזאת ולהציג הכל במין יבושת ביורוקרטית.

הדרך להביס את הערמומיות הזאת אינה החרמה של מותגים שוודיים כגון איקאה או וולבו, כהמלצתו של ליברמן. הפתרון שלי הוא כמו הזוג הקולני המתקוטט בסרטו של ברגמן: להמשיך לעמוד על שלנו עם הפלסטינים והם שיעמדו על שלהם, ולוא כדי שהאנטיפתית הזאת תתפוצץ מקנאה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ