בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המינהל האזרחי מודה: אושרה בנייה לא-חוקית כדי לקבוע עובדות בשטח

למרות צו הפסקת עבודות - נמשכת בניית מאות דירות במודיעין עלית

תגובות

היתרי הבנייה לשכונה החדשה מתתיהו-מזרח בהתנחלות מודיעין עלית ניתנו שלא כחוק; ההיתרים ניתנו למבנים לאחר שבנייתם הסתיימה או היתה בעיצומה כדי "לקבוע עובדות בשטח" - כך כותב מנהל לשכת התכנון במינהל האזרחי באזור יהודה ושומרון, שלמה מושקוביץ, במסמך שהגיע לידי "הארץ". את אישורי הבנייה הלא-חוקיים סיפק ראש מועצת מודיעין עלית, יעקב גוטרמן. במסמך אחר שהגיע לידי "הארץ" טוענת יזמית הפרויקט, חברת פי-פי-אם, שגוטרמן הבטיח לה שיוציא היתרי בנייה קודם שוועדת התכנון והבנייה דנה בבקשות.

אתמול נמסר ממשרד המשפטים, כי "בדיקה מקדמית" של ראש המינהל האזרחי העלתה כי העבודות המתבצעות ללא היתר-בנייה בשכונה הופסקו בהוראת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה מודיעין עלית. הודעה על כך נמסרה שלשום גם לעו"ד מיכאל ספרד המייצג את מוכתר הכפר הפלשתיני בילעין, שהשכונה מוקמת על אדמותיו. ואולם, גורמים במינהל האזרחי אישרו שאתמול העבודות במקום נמשכו והם מתכוונים לעקוב אחרי הנושא.

קודם לכן הודיעה המדינה לבג"ץ כי "על פי דיווחי היזמים, שאין באפשרות המינהל האזרחי לאמתם, בשטח שכבר פותח מצויות כ-750 יחידות דיור - מתוכן שווקו כ-520 יחידות" וכי "מדובר בבנייה בלתי-חוקית בחלקה".

השכונה מוקמת על קרקע פרטית של תושבי הכפר, שנרכשה באמצעות סוחרי קרקעות על ידי ייפויי כוח מפוקפקים. האדמות הפרטיות הוסבו לאדמות מדינה והוחכרו אחר כך לחברות בנייה המנוהלות בידי ראשי המתנחלים. הקמת גדר ההפרדה עודדה את הרוכשים לממש בהקדם את "זכויותיהם" ולקבוע עובדות בשטח. על פי מסמכים המצויים בידי "הארץ", גוטרמן העלים עין מעבירות בנייה בהיקף חסר-תקדים.

בנוסף, חלק מהשכונה נבנה מחוץ לשטח השיפוט של מודיעין עלית - דבר המהווה הפרה של התחייבות ישראל במסגרת מפת הדרכים.

מהמסמכים שהגיעו לידי "הארץ" עולים ספקות לגבי חוקיות עסקות רכישת האדמות שעליהן מוקמת מתתיהו-מזרח. העסקות התבצעו החל מ-1990.

ב-16 ביוני 2002 הצהיר עו"ד משה גליק, פרקליטה של עמותת מתנחלים בשם "חברת הקרן ליד מדרשת א"י בע"מ", בפני עו"ד דורון ניר צבי כי "על פי הידוע לי, מר מחמד עלי עבד אל-רחמן בורנאט היה הבעלים של חלקה הידועה כגוש 2 חלקה 134 בכפר בילעין". תצהיר זה נתן את התוקף לעסקה.

ב-16 בנובמבר 2003 חתם גליק על תצהיר נוסף שבו נימק מדוע חתם על התצהיר הקודם, במקום - כמקובל - מוכתר הכפר. הוא כתב כי "עקב המצב הביטחוני קיימת סכנת נפשות של ממש לכל יהודי שינסה להיכנס לכפר בילעין (קל וחומר כאשר מדובר בנושא של רכישת מקרקעין). יתרה מזאת, קיים איסור של הרשויות, האוסר על אזרחי מדינת ישראל להיכנס לשטחי A ו-B". במינהל האזרחי אישרו שהכפר בילעין נמצא בשטח B שנמצא בשליטה ביטחונית מלאה של ישראל, וכי אזרחי ישראל רשאים לבקר בו.

סוחר הקרקעות שמואל ענב חתם באותו יום על תצהיר נוסף ביחס לאותה חלקה ואף הוא טען שלא ניתן להמציא תעודת מוכתר בגלל "המצב הביטחוני" והאיסור להיכנס לשטחי A ו-B. ענב גם הצהיר כי הראיות שעליהן מתבססת חברת המתנחלים "קרן מדרשת א"י" בדרישתה לרשום את החלקה על שמה, הן ש"הבעלים מכר לבן שלו והבן מכר ל'חברת הקרן'". הבעלים מת לפני כמה שנים. בנו, סמי - שלטענת תושבי בילעין זייף את חתימותיהם - נרצח ברמאללה בתחילת 2005.

שמו של ענב הגיע לכותרות במהלך משפטו של אריה דרעי בהקשר לפרשת הקרקעות בנבי סמואל שמצפון לירושלים. פליאה אלבק, שהיתה שנים ארוכות מנהלת המחלקה האזרחית במשרד המשפטים, העידה כי חברת בנייה בבעלות מתנחלים בשם "מורשת בנימין" רכשה מענב 200 דונמים מהאדמות במתחם. היא העידה כי ענב רכש את האדמות מערבי בשם שחאדה ברכאת שהעיד על עצמו כבעל האדמות, אך התברר שמכר אדמות שהיו שייכות לקרובי משפחתו.

לאחר "הרכישה", חברת הקרן העבירה את הקרקע "כפיקדון" לממונה על הרכוש במינהל האזרחי ובכך הפך את הקרקע לאדמת מדינה; בהמשך המינהל החכיר את הקרקע לחברת הבנייה. לפני שנה וחצי, משנודע לראש המינהל האזרחי הקודם, תא"ל אילן פז, על קיומו של המנגנון הסיבובי (קרקע פרטית-אדמות מדינה-החכרה לחברת בנייה) שפעל באישור הפרקליטות, הוא הורה בכתב להפסיקו לאלתר.

בלי אישורי הבנייה

בספטמבר 2004 כתב משה מושקוביץ, הסמכות העליונה בגדה בתחום התכנון והבנייה, לשמואל הייזלר, המבקר הפנימי של מועצת מודיעין, כי "היתרי הבנייה לפרויקט הבנייה החדש מתתיהו-מזרח ניתנו ללא ספק בניגוד להוראות התוכנית שבתוקף ולכן ללא סמכותה של רשות הרישוי". הוא הוסיף כי נמסר לו בעל פה שהנימוק להוצאת ההיתרים היה "קביעת עובדות בשטח" וחשש שחברת הבנייה "חפציבה" תעזוב את האתר.

בנובמבר 2005 פנה מושקוביץ למנכ"ל משרד הפנים, אוסקר אבורזק, והביע הסתייגות חריפה לשינוי מעמדה של מודיעין עלית לעיר לאור "התנהלות לא תקינה של המועצה בכל הנוגע לרישוי והפיקוח על הבנייה בתחומי המועצה. במקום לית דין ולית דיין והבנייה הבלתי-חוקית חוגגת".

במכתב נוסף קובעת יזמית הפרויקט, חברת פי-פי-אם, כי העבודות החלו לאחר שהחברה קיבלה את ברכתו של גוטרמן לקבלת היתרי בנייה לכ-1,500 יחידות דיור. במכתב שנשלח לגוטרמן במארס 2003 צוין שעל פי הסיכום עמו - שכאמור במכתבו של מושקוביץ ניתן ללא סמכות - פי-פי-אם מכרה מגרשים לחברת חפציבה וזו מכרה דירות לרוכשים. נציג החברה ביקש שראש המועצה יורה למהנדס המועצה "לקיים את ההסכמים בינינו ולהוציא היתרי בנייה כמוסכם".

חברת בנייה נוספת הבונה במתתיהו-מזרח היא חברת "גרין פארק" הקנדית. במארס 2005 כתב היועץ המשפטי של מועצת מודיעין עלית, עו"ד גלעד רוגל, למהנדס המועצה, אריה פאר, כי "לתדהמתי נודע לי מפי גזבר המועצה כי בימים אלה ממש מתבצעת לאור השמש עבירת בנייה בממדים קולוסאליים, כאשר חברה יזמית בשם גרין פארק החלה לבנות מתחם שלם של בניינים ללא היתר-בנייה, כל זאת בידיעתך המלאה". רוגל הוסיף כי גם יזמים נוספים בונים "בניינים שלמים ללא היתר, וכל זאת בידיעתך המלאה ותוך הפקרות תכנונית וחוקית שאין בפי מלים לתארה". עו"ד רוגל הודיע כי מכיוון שאינו יכול להתמודד לבדו עם "הפקרות בממדים כאלה", הוא החליט להעביר את הטיפול ב"רעה חולה זו" לרמות הבכירות ביותר.

פאר אינו מכחיש את העובדות. הוא מאשר שהבנייה אינה-חוקית ומטיל את האשמה על "הביורוקרטיה". הוא טוען שרוגל השתתף בישיבת ועדת התכנון שהוציאה התראה לחברת הבנייה, וכי עתה הוא עושה את עצמו כמי שלא ידע דבר. בדו"ח על התנהלות המועצה, שחיבר בראשית השנה לבקשת מינהלת האגף המוניציפלי במשרד הפנים, כתב המבקר הייזלר: "החמור מכל שרשות הרישוי (ראש המועצה ומהנדס המועצה) אישרה בנייה בפרויקט בניגוד לתוכנית התב"ע (תוכנית בניין עיר) המאושרת. החריגות הן בהיקף ניכר".

גידי בט, מנהל הפרויקט של גרין פארק, אמר בתגובה כי לחלק ניכר מהמבנים יש תוכנית בניין ערים, אך אישר כי לחלק מהפרויקט אין היתר - אך ורק בגלל מחלוקות עם המינהל האזרחי בנושאים כספיים. הוא ציין כי הפרויקט נבנה על אדמות פרטיות שגרין פארק רכשה מפלשתינאים באזור, ואלה הוכרזו "אדמות מדינה".

תוכנית האב

תחקירני "בצלם" ו"במקום - מתכננים למען זכויות תכנון" הצליחו להשיג את מפת "תוכנית האב למרחב מודיעין עלית" ל-2020. החפיפה בין תוואי גדר ההפרדה לבין תוכנית האב מאשרת שתוואי הגדר באתר ההפגנות בבילעין שורטט לא רק - ואולי בכלל לא - על יסוד שיקולי ביטחון. המפה הוכנה ב-1998 ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף לשכת התכנון של המינהל האזרחי, מועצה מקומית מודיעין עלית ומועצה אזורית מטה בנימין. לתוכנית אין אמנם מעמד סטטוטורי, אך זהו מסמך מנחה שבמסגרתו נקבעת מדיניות התכנון לאזור מסוים, ולאורו נערכות תוכניות המתאר. אחד מיתרונותיה של תוכנית אב, מבחינת הרשויות, היא שלא ניתן להגיש לה התנגדויות.

הדו"ח מצביע על כך שתוכנית האב כוללת את שכונת מתתיהו-מזרח ו-600 דונמים נוספים הצמודים לה. 600 הדונמים האלה, שבבעלות כמה משפחות מהכפר בילעין, מיועדים להקמת 1,200 יחידות דיור חדשות.

העבודות נמשכות

לפני כחודש, לאחר פרסום הפרק הראשון בתחקיר "הארץ", דרש המינהל האזרחי ממועצה מקומית מודיעין עלית להוציא צווי הפסקת עבודה לפרויקט. פרקליטות המדינה הודיעה כי היא מצפה לדיווח מהמינהל על השלמת הליכי הבדיקה והאכיפה. שלשום הודיע המינהל האזרחי לעו"ד ספרד כי הוועדה המקומית הורתה על הפסקת העבודות. ספרד כתב ללשכה המשפטית במפקדת איו"ש כי דרור אטקס, רכז צוות התנחלויות של שלום עכשיו, ביקר באתר הבנייה וראה במו עיניו כיצד העבודות נמשכות ואף מתגברות. זאת ועוד, אטקס הבחין בפעילות נמרצת של אכלוס. במינהל האזרחי אישרו כי העבודות עדיין לא נפסקו.

ספרד הודיע על כוונתו לעתור לבג"ץ נגד המינהל האזרחי בגין אזלת יד - זאת בנוסף לעתירה בנוגע לגדר ולשכונה המפרידות בין תושבי בילעין לאדמותיהם. עקב ההיקף חסר התקדים של הבנייה הלא-חוקית, הנושא הועבר בימים האחרונים להכרעת שר הביטחון.

עקיבא אלדראזור הבנייה במודיעין עילית, אתמול. השכונה הוקמה על קרקע פרטית של פלשתינאים שנרכשה באמצעות סוחרי קרקעות על ידי ייפויי כוח מפוקפקים


בנייה בשכונת מתתיהו-מזרח במודיעין עלית, אתמול. השכונה ממוקמת על אדמות פרטיות של תושבי בילעין, שנרכשו ע"י ייפויי כוח מפוקפקיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו