${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"לאנשים כבר נמאס מכוכב נולד"

הוא לא מתכוון למנות עוד ועדה שתדון בחוליי רשות השידור, וגם לא לפרק את הרשות. השר הממונה עליה, איתן כבל, רוצה להציל את עובדי הרשות מעצמם. ולא, הוא לא יוותר בעניין שידורי המונדיאל

תגובות

אולי משום שמעולם לא מונה שר בממשלה שתפקידו העיקרי הוא פיקוח על ביצוע חוק רשות השידור, השר איתן כבל חש אחריות כבדה ורואה אתגר גדול במשימה שהוטלה עליו, לנסות להבריא את הגוף החולה של רשות השידור.

כבל, בן 47, החל את פעילותו הציבורית כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים ולאחר מכן היה עוזרו של יו"ר המפלגה שמעון פרס. ב-1996 נבחר לראשונה לכנסת. בבחירות 1999 הוצב במקום לא ריאלי ולא נכנס לכנסת, עד להתפטרותו של אהוד ברק מהכנסת במארס 2001.

בינואר 2005, כשהעבודה הצטרפה לממשלת שרון, הוא היה אחד הח"כים הבודדים במפלגתו שלא התמודד על תפקיד שר. הוא הסתפק בתפקיד יו"ר סיעת העבודה בכנסת. ביוני 2005 נבחר למזכ"ל מפלגת העבודה וניהל את הפריימריס לראשות המפלגה. כבל, שכח"כ היה פעיל בשנתיים האחרונות בנושאים הקשורים לרשות השידור, מודה שהיה לו חלק בהדחת המנכ"ל היוצא יוסף בר-אל. לתפקידו הוא נכנס בימים שבהם מצבו של השידור הציבורי חמור מתמיד - חלק ניכר משידורי ערוץ 1 הם שידורים חוזרים, והרייטינג של כלל התוכניות נמוך מאוד - וכאשר מבקר המדינה פירסם דו"ח קשה המצביע על בזבוז של מיליוני שקלים ברשות השידור ללא בקרה.

בשבוע שעבר פורסם דו"ח המבקר. כיצד בכוונתך להתמודד עם המצב החמור השורר ברדיו ובעיקר בטלוויזיה?

"בכוונתי להבריא את רשות השידור, כי אני מאמין בשידור הציבורי. מי שיפריע לי לעשות זאת יצטרך להסיק את המסקנות. החגיגה נגמרה. לא יעזור הפעם לאף אחד כלום. אני לא פוחד מאף אחד. אכפת לי מהעובדים. ניהול הרשות לאורך השנים פגע בעובדים. 'איש את אחיו חיים בלעו'. היום התפקיד שלי הוא להציל אותם מעצמם".

עד היום הוקמו 12 ועדות שגיבשו הצעות והמלצות כיצד להציל את רשות השידור. האם בכוונתך להקים ועדה נוספת?

"לא תוקם עוד ועדה. הכל ידוע. כל הדו"חות פחות או יותר דומים. אף אחד לא יכול להמציא את הגלגל. צריך לגשת לביצוע".

יש לך כבר תוכנית מגובשת מה לעשות?

"זה לא ראוי שאציג את תפישת העולם שלי ואפרט מה בכוונתי לעשות ברשות השידור לפני שנפגשתי עם מי שמנהל או ינהל אותה. יש לי כיוונים. בכנסת הקודמת ישבתי עם דורון צברי מאיגוד הבמאים ויחד ניסחנו חוק אלטרנטיווי לחוק רשות השידור. דבר אחד ברור: המצב הוא להיות או לחדול. אין שום סיכוי לתוכנית טלאים".

צריך לסגור את הרשות ולפתוח אותה מחדש - או להפוך אותה לרשות משדרת בלבד, כשכל ההפקות יבוצעו על ידי חברות חיצוניות?

"אילו הייתי רוצה להיות פופוליסט, ואילו לא האמנתי בשידור הציבורי, כל שהיה עלי לעשות הוא לבוא לממשלה בעוד כמה שבועות עם הצעת החלטה, ולומר: אין כל סיכוי לשום תוכנית הבראה, אף אחד לא משתף אתי פעולה ולכן חייבים לסגור את העסק. אם הייתי נוקט דרך זו, היו בוודאי גורמים שהיו מזמינים אותי להדליק משואה ביום העצמאות. לצערי, חלק מאנשי רשות השידור תורמים לתהליך הזה. תראה את ההתנהלות שלהם בעניין שידור משחקיה של מכבי תל אביב".

מדוע כעסת כל כך, כשבניגוד לדעתך החליטה ועדת הטלוויזיה של רשות השידור להמשיך ולשדר את משחקי מכבי תל אביב בכדורסל, בעלות של 3.8 מיליון דולר בשנה?

"בעיקר הכעיס אותי, כשאמרו לי שחשוב לשדר את משחקי מכבי תל אביב כי זהו הדבר היחיד שנשאר לנו ולכן צריך לשמור עליו. אינני מבין - שידורי משחקי מכבי תל אביב זו הפקה של הטלוויזיה הישראלית? לשם כך הרשות זקוקה לתקציב של 900 מיליון שקל? תפקיד השידור הציבורי הוא בראש ובראשונה לספק את מה שאנו לא יכולים לקבל בערוצים המסחריים. אני אוהד שרוף של מכבי תל אביב וצהוב בנשמתי, אבל ברור שאם ערוץ 1 לא ישדר את משחקי מכבי תל אביב, הם ישודרו בערוץ 2 או בערוץ 10. זה ביזנס".

אתה סבור שעדיף לרכוש את שידורי המונדיאל, שיחלו בחודש הבא, מאשר את משחקי מכבי תל אביב?

"בהחלט. אמרתי לחברי ועדת הטלוויזיה של הרשות: במקום שאנשים יידרשו לשלם 500 שקל כדי לראות את משחקי המונדיאל, בואו ניתן את השירות הזה לציבור. הם לא קיבלו את הצעתי. הרמתי טלפון ליו"ר הרשות, פרופ' גבריאלה שלו, ואמרתי לה: אני מבקש ולא מורה, אין אחריות ללא סמכות. הם לא ישלחו אותי להציל אותם ולהשיג עבורם כסף, ויבזבזו את זה. הסיפור הזה נגמר".

עדיין לא הרמת ידיים בנוגע לרכישת הזיכיון לשידורי המונדיאל?

"איני מוותר. פניתי לח"כים בוועדת הכלכלה וביקשתי שיעלו את הנושא של משחקי מכבי תל אביב לדיון. חייב להיות לחץ ציבורי בנושא. על אנשי רשות השידור להבין שהם לא פועלים בחלל ריק. לכל אחד מהם יש אחריות. כשהם אמרו לי כי זה לא תפקידי להתערב, כי אני ממונה על ביצוע חוק רשות השידור ולא על התכנים - השבתי להם שלפי תפישתי, כוונת המחוקק היא לפקח על כך שהם עושים את עבודתם נאמנה".

נפגעת מכך שהבקשה הראשונה שהבאת לרשות השידור נדחתה על ידם?

"מה הם עשו? הם ירו לעצמם כדור בראש. לצערי, גופים שנמצאים במצב כזה הם האחרונים להבין מה עובר עליהם. מאז שהעליתי את ההצעה אני מוצף באי-מיילים ובפקסים שכותבים לי 'תסגור אותם, מי צריך אותם'".

אולי יש צדק בדבריהם, וכאיש פוליטי אסור לך להתערב בשיקולים המקצועיים שלהם באשר לתכנים?

"אני סבור שיש להוציא את הפוליטיקה מהרשות. אני רוצה עיתונות חופשית שלא עובדת אצל אף אחד. כאיש פוליטי איני מתכוון להתערב בתכנים, ולהעיר להם מדוע שיתפו פוליטיקאי מסוים בתוכנית כלשהי ולא שיתפו פוליטיקאי אחר".

האם בכוונתך לפעול לביטול אגרת רשות השידור?

"אם יתברר לי שאפשר להפחית את האגרה, מצד אחד, ולמצוא אלטרנטיבות אמיתיות שלא ייפלו על תקציב המדינה, מצד שני, אשמח לעשות זאת. זה חלק מהבדיקה שאצטרך לעשות - אבל רק בשלב ב'. בשלב הראשון עלי למנות מנכ"ל ויו"ר לרשות".

כבר יש לך מועמדים לשני התפקידים? היו פרסומים שאתה רוצה למנות את עוזי ברעם ליו"ר הרשות.

"השיקול היחיד שינחה אותי יהיה השיקול הענייני. כלומר, אדם שלטעמי ולטעם אלה שצריכים לקבל את ההחלטה הוא אדם בעל יכולת, שיהיה מוכן להירתם למשימה".

האם במסגרת תוכנית ההבראה של הרשות אתה יוזם גם שינויים בחוק רשות השידור?

"זו אופציה שנבחנת".

אתה מתכוון ליזום גל רחב של פיטורים ברשות?

"הדברים צריכים להתבצע בכבוד, מתוך דאגה לעובדים. יש ברשות השידור אנשים שנתנו את מיטב שנותיהם לעבודתם ולכן יש להתייחס אליהם בצורה ראויה".

אתה זוכה לשיתוף פעולה מצד ראש הממשלה אהוד אולמרט?

"עדיין לא שוחחתי אתו. אבל בקדנציה הקודמת, כשהוא היה השר הממונה על רשות השידור ואני פעלתי בכנסת בענייני הרשות, היינו מתואמים וראינו עין בעין את העניין".

איזו מין רשות שידור אתה מצפה לראות בתום הקדנציה שלך?

"רשות עצמאית שמספקת לציבור מגוון רחב של תוכניות והפקה מקורית. הרייטינג אינו חזות הכל, אבל אם נהיה טובים, גם יהיה לנו רייטינג. אני רוצה שנגיע למצב, שיהיה קרב על כל אחד מהצופים. אני לא מקנא בערוץ 2 ו-10 שמשדרות תוכניות בנוסח 'כוכב נולד'. הן כבר נמאסו על אנשים. אבל, מצד שני, אינני רוצה תוכניות כבדות מדי. צריך למצוא את המינון הנכון. יש ברשות השידור ומחוצה לה מספיק אנשים טובים שיודעים לעשות את הסינתזה הזאת".

פרץ לא עשה לי טובה

במערכת הבחירות הבטחתם שעמיר פרץ יהיה שר האוצר אך הסכמתם לקבל את תיק הביטחון.

"בשום מקום לא הבטחנו שפרץ יהיה שר האוצר. אמרנו שאם נוביל את הממשלה החדשה, פרץ יהיה ראש הממשלה, אבישי ברוורמן יהיה שר האוצר והתיקים החברתיים יהיו הליבה של התפישה שלנו. אבל מה לעשות שקיבלנו רק 19 מנדטים".

התנגדת לצירוף עם אחד למפלגת העבודה ותמכת בפרס בהתמודדות הפנימית מול פרץ. אילו עמיר פרץ היה נוקם ונוטר, הוא יכול היה שלא למנות אותך לשר.

"בפגישה הראשונה שקיימתי עם פרץ לאחר שנבחר אמרתי לו: אני רוצה להגיד לך שלושה משפטים: לעולם אל תשקר לי, לעולם אל תפתיע אותי, ואין נושא שאי אפשר להתווכח עליו. אני מודה שלא היה אדם בהיסטוריה הפוליטית שלי שעבדתי אתו ושיצר אתי שותפות של אמת כמו פרץ. אני מודה לו שמינה אותי לשר, אבל הוא לא עשה לי טובה. הוא עשה זאת כי אני מתאים וראוי לתפקיד הזה לא פחות מכל אחד אחר. אני מתכוון להמשיך ולכהן כמזכ"ל המפלגה, כי אין שום סתירה בין שני התפקידים".כבל. אני רוצה קרב על כל אחד מהצופיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#