בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סינון עפר חשף ממצאים מתקופת בית ראשון

תגובות

בפרויקט סינון עפר מהר הבית התגלו אלפי ממצאים חדשים מתקופות שונות - מימי הבית הראשון ועד לימינו.

עפר הר הבית פונה על ידי הוואקף מאזור אורוות שלמה בשנת 1999 לאזור אפיק נחל קדרון בירושלים. הפרויקט מתנהל בעמק צורים, לא הרחק מהקמפוס של האוניברסיטה העברית בהר הצופים בשטח שהעמידה לרשותו רשות הגנים הלאומיים, והוא ממומן על ידי אלע"ד (עמותת אל עיר דוד). ד"ר גבי ברקאי וצחי צוויג, הארכיאולוגים המנהלים את פרויקט הסינון של העפר בסיוע מאות מתנדבים, מפרסמים צילומים ומידע על הגילויים החדשים בכתב העת אריאל, שייצא לאור בעוד ימים אחדים.

עיקר הממצאים הם בחזקת 'ממצא זעיר', שכן בעת חפירת הבור הגדול בדרום-מזרח הר הבית - מקורו של העפר המסונן - הפרידו אנשי הוואקף והתנועה האיסלאמית הישראלית בין עפר לאבנים. הם השתמשו באבני הבנייה העתיקות לבנייה חוזרת, למקרה שהמשטרה לא תאפשר הכנסת חומרי בניין למקום. הממצאים הם מימי הבית הראשון ועד ימינו, רובם המכריע מלפני ימי הביניים.

פרויקט תקדימי

בין הממצאים: מעט כלי צור פרה-היסטוריים מלפני כעשרת-אלפים שנה; שברי חרס רבים; מטבעות קדומים, כאלף במספר; תכשיטים רבים, ובהם תליונים, טבעות, צמידים, עגילים וחרוזים במגוון צבעים וחומרים; אביזרים ופריטי עיטור ללבוש; קמיעות; קוביות משחק וכלי משחק מעצם ומשנהב; שיבוצי רהיטים משנהב ומאם הפנינה; צלמיות ופסלונים; משקולות אבן ומתכת; פריטי נשק, כמו ראשי חצים וכדורי רובה; שברים של כלי אבן וזכוכית; שרידי פסיפסי אבן ופסיפסי קיר מזכוכית; אריחי קיר מעוטרים ושברים מעוטרים של חלקי מבנים; וכן חותמות, טביעות חותם ועוד מגוון רחב של חפצים.

פרויקט הסינון הינו תקדימי; זו הפעם הראשונה שמתקיים סינון מלא של עפר מאתר עתיקות כלשהו. בפרויקט משולבים כאמור מתנדבים רבים, ובהם חיילים, תיירים, תיכוניסטים, ותלמידי ישיבות. במקום ביקרו לאורך החודשים האחרונים גם חברי כנסת חרדים ורבנים מהמגזר החרדי, המדירים בדרך כלל את רגליהם מאתרי חפירות ארכיאולוגיות.

העפר המסונן הוצא במהלך חפירת פתח הכניסה הענק למסגד התת קרקעי שנבנה לפני כשבע שנים באורוות שלמה שבהר הבית. מנכ"ל רשות העתיקות, אמיר דרורי (שמת מאז), הגדיר אז את החפירה "פשע ארכיאולוגי", והיו עץ המשפטי לממשלה לשעבר, אליקים רובינשטיין, אמר שמדובר ב"בעיטה בהיסטוריה של העם היהודי". עתה מתברר כי העפר שהוצא מהר הבית אוצר בקרבו אלפי 'ממצאים זעירים' מתקופות רבות.

אלפי שנות היסטוריה

הממצאים העתיקים ביותר שנמצאו הם שרידי כלים כמו להב ומגרד מלפני כ-10 אלפים שנה. מתקופת הברונזה - האלף השלישי והשני לפני הספירה (ימי הכנענים והיבוסים) - נמצאו מעט שברי חרס, ושברים של כלי בהט. מהמאה העשירית לפני הספירה (ימי דוד ושלמה) נמצאו שברי חרס בודדים בלבד, אולם מימי מלכי יהודה המאוחרים (המאות השמינית והשביעית לפני הספירה) זוהו ממצאים רבים, כמו משקולות אבן לשקילת כסף. הללו שייכות לסדרת משקולות השקל, ולדעת הארכיאולוגים ברקאי וצוויג הדבר מלמד על פעילות כלכלית ערה באזור בתקופה זו.

הממצא הבולט ביותר מתקופה זו, שכבר פורסם חלקית, הוא בולה (טביעת חותם) באותיות הכתב העברי הקדום משלהי תקופת הבית הראשון. ד"ר ברקאי אומר כי מהאותיות שנשתמרו בבולה, ניתן לשחזר את השם שהיה כתוב עליה ולהניח כי מדובר ב"לגאליהו בן אמר". "משפחת אמר ידועה לנו היטב כמשפחת כהנים בתקופת שיבת ציון", אומר ברקאי. "ספר ירמיהו מזכיר את פשחור בן אמר, שאסר את הנביא ירמיהו. כתוב עליו שהוא היה פקיד, נגיד בבית ה'. סביר להניח שהחותם שמצאנו שייך לאותה המשפחה". בצד האחורי של הבולה מופיעה טביעה של אריג, מה שמעיד כנראה על כך שמדובר בבולה שחתמה צרור שבו הוחזקו בצעי כסף.

ממצא חשוב נוסף מאותה התקופה הוא חותם עשוי אבן שחורה. מצידו האחד כתובת שחוקה שלא ניתנת לקריאה, ומצידו השני ציור של בעל חי, כנראה צביה. מימי בית ראשון נמצאו גם שברי צלמיות - פסלונים שעל חלקם מופיעים בעלי חיים, רובם סוסים.

מהתקופה הפרסית, תקופת שיבת ציון (538-333 לפני הספירה), נמצא מטבע כסף זעיר ונדיר שעליו מופיע ינשוף, כנראה בהשראת מטבעות אתונה מאותה התקופה, וכן המלה "יהד" (שמה של יהודה בארמית). אותיות אלה מופיעות, כידוע, גם על השקל של מדינת ישראל. מטבע זה הוא מהראשונים שנטבעו ביהודה.

ממצאים מתקופת מאוחרות יותר: מאות מטבעות מתקופת ימי בית חשמונאי (של יוחנן הורקנוס הראשון ושל אלכסנדר ינאי) וימי בית הורדוס (מהמאה השניה לפני הספירה ועד 70 לספירה). נמצאו גם מטבעות של שליטי בית תלמי ממצרים ומטבעות של שליטי בית סלאוקוס מסוריה ששלטו בארץ (מאות 4-3 לפני הספירה). כמו כן, נמצאו גם מטבעות מימי הורדוס האב ומימי נכדו, אגריפס.

מימי בית שני נמצאו שרידי מבנים: שברי טיח מעוטרים בהם בולט צבע אדום חלודה, צבע אופנתי אז שהיה נהוג, לדברי ברקאי, בעיטור קירות בימי הבית השני; אבן בגודל של כעשרה ס"מ, ועליה גילוף ברמה גבוהה המזכיר עיטורים מימי הורדוס; אבן שבורה שבאה מחלק מבנה מעוטר בהר הבית, שעליה עדיין ניכרים סימני שריפה - על פי ברקאי "סימני השריפה הם מהחורבן של שנת 70, ויתכן שהאבן היא מהמקדש עצמו או מאחד ממבני העזר שלו.

כמו כן, נמצאו גם שרידים מהתקופה הרומית, התקופה הביזנטית (שלטון הנוצרים בירושלים), התקופה העותמאנית והתקופה הערבית הקדומה. מהתקופה הרומית המאוחרת נמצאו מטבעות רבים, צלמית חרס ועליה סמל האל פאן, ושבר כלי לבשמים. מהתקופה הביזנטית, תקופת שלטון הנוצרים בירושלים, התגלו, לדברי ברקאי, ממצאים המשנים מקצה לקצה את ההערכה שהר הבית היה ריק באותה התקופה. בין הממצאים ישנה כותרת מעובדת בסגנון קורינטי של עמוד; "על ההר עצמו", מספר ברקאי, "צולמו ערימות שבהם נראו חלקים של מבני כנסייה". כמו כן, נמצאה כמות גדולה של מטבעות, כלי חרס ומשקולות ברונזה לשקילת זהב. נמצאה גם כמות גדולה של שברי נרות חרס ועליהם כתובות: "ישו - אור העולם".

שרידי מלחמות

בממצאים ניתן לראות שרידים מקרבות ומאבקים שהתנהלו באזור במשך הדורות: ראשי חץ מצבאו של נבוכדנצאר שהרס את בית ראשון; ראש חץ מזמנו של יהודה המכבי; חצים שנורו ממכונה לירי חצים שהיתה בשימוש, לדברי ברקאי, רק בימיו של טיטוס ובחורבן הבית הראשון; וראשי חצים צלבניים מהמאה ה-12. כמו כן, נמצאו גם עיטורים צבאיים של הצבא הבריטי ממלחמת העולם הראשונה וכדורי רובה מהתקופה העותומאנית.

ברקאי וצוויג דוחים את הביקורת שהושמעה בעבר מפי ארכיאולוגים אחרים, אשר העלו ספק אם העפר המנופה הוא אכן משטח הר הבית. הם מציינים כי עדי ראייה עקבו אחרי משאיות העפר שפינו את החומרים מהמקום. לדבריהם, בידיהם עדויות פנימיות המאשרות אף הן את מקור העפר. חלק מהממצאים גם מעידים בבירור על מקורו של העפר, שחלקו שימש כנראה אדמת מילוי, ונלקח ממקום גבוה בהר הבית כדי למלא מקום נמוך. כמו כן, נמצאו שברים של אריחי קיר מזוגגים עותמאניים מן המאה ה-16 ומאות רבות של קוביות פספיסי זכוכית מן התקופה הערבית הקדומה, שחלקם מוזהב, ושמקורן בעבודות שיפוץ שנערכו בכיפת הסלע. בעפר נתגלתה גם תכולת עופרת שמקורה בכיפת העופרת המקורית של בנין כיפת הסלע, שהוחלפה בכיפה זהובה.1. תליון עשוי ברונזה בצורת כלי נגינה (זמנו אינו ידוע)


2. ראשי חצים ששימשו את הצבא הרומי (העליון) וצבא בבל (התחתון)תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו