טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תקנון בית משותף

תגובות

בית משותף הוא מעין יישוב בזעיר אנפין, הכולל תושבים, יחידות דיור ושטחים בעלי אופי ציבורי ומשותף, שמתנהל על פי כללים ונורמות משפטיות שחלות עליו. כמו בכל מבנה אירגוני, גם בית משותף מתנהל - או אמור להתנהל - בהתאם לספר החוקים והנהלים, או בשמו הפורמאלי - תקנון הבית המשותף.

כל בניין שנרשם כבית משותף בלשכת רישום המקרקעין, נרשם יחד עם תקנון מסוג זה, כאשר החוק קובע כי דיירים שלא יצרו בעצמם תקנון מקורי עם רישום הבית המשותף, יחול עליהם התקנון לדוגמה (התקנון המצוי, כהגדרתו בחוק) המופיע כחלק מחוק המקרקעין. ואכן, קיימים בניינים רבים שנרשמו כאשר חל עליהם התקנון לדוגמה - כולו או למעט סעיפים מסוימים לגביהם נקבע נוסח אחר.

תקנון זה אמור להסדיר את כל הזכויות של בעלי הדירות וכן את כל חובותיהם. התקנון לדוגמה מכיל הוראות המגדירות מה כולל הרכוש המשותף של אותו בניין - גגות הבניין, החצר, חדר המדרגות, המקלט וגם הקירות החיצוניים. המשמעות היא כי הבעלות המשותפת מכתיבה שימוש משותף ואחריות משותפת ביחס לחלקים אלה.

לדוגמה: דייר המעונין לעשות שינוי כלשהו בקיר החיצוני של הבניין, אף אם מדובר בקיר שלכאורה הוא החלק החיצוני של הדירה שלו עצמו, חייב לעשות זאת באמצעות המנגנון הקבוע בחוק, המתיר שינוי ברכוש המשותף בהסכמת רוב הדיירים בבניין.

בתקנון ישנה חלוקה לנושאים הדורשים רוב רגיל, כאלה הדורשים רוב של 60%, רוב של שני שלישים או רוב של שלושה רבעים מכלל הדיירים. במקביל, האחריות לתיקון חלק מהקירות המשותפים שנפגעו, חלה על כלל הדיירים ולאו דווקא על הדייר שהקיר החיצוני נמצא בסמוך לדירתו.

אחד הנושאים החשובים הכלולים בתקנון הוא נושא חלוקת ההוצאות השוטפות והחריגות של הבית המשותף. חוק המקרקעין קובע לעניין זה ברירת מחדל, והיא שיחס חלוקת ההוצאות יהיה בהתאם לשטח הרצפות של כל דירה ודירה ביחס לכלל שטח רצפת הדירות בבניין.

ואולם ניתן לקבוע בתקנון הוראות אחרות, כגון השתתפות זהה בהוצאות השוטפות (ועד בית) לעומת השתתפות יחסית לפי שטח הדירות ביחס לשיפוצים והוצאות חריגות אחרות.

על מנת לדעת מהו החלק היחסי של כל דירה, אין צורך לבצע חישוב שטחים ולהזמין מדידות, וניתן לבחון את נסח הרישום בטאבו, בו מופיע בצד כל דירה, חלקה היחסי ברכוש המשותף.

תקנון הוא המקום המתאים לקבוע כל מיני הסדרים מיוחדים הנהוגים בבניין. לדוגמה: אם חניון הבניין לא חולק באופן שכל חניה הוצמדה לדירה ספציפית, ניתן לקבוע בתקנון זכויות שימוש ייחודיות לדירות מסוימות. כמו כן, ניתן לקבוע הוראות המגבילות עשיית שימוש בחלקים מסוימים מהרכוש המשותף, למשל איסור החניית אופנועים בלובי הכניסה או איסור העישון בחדר המדרגות.

בתקנון ניתן לכלול הוראות שונות בדבר קיום אסיפות, מינוי נציגות או ועד בית, ניהול חשבונות, פתיחת חשבונות בנק וכיוצא באלה הוראות הקשורות בניהול השוטף והתקין של הבניין.

בשל חשיבותו הרבה, מומלץ לכל מי שמבקש לרכוש דירה בבית משותף, לעיין בתקנון הבית המשותף, בכדי לוודא מהן הזכויות והחובות שיוטלו עליו מכוח בעלותו בדירה שהוא מתכוון לרכוש. את התקנון ניתן להזמין בלשכת רישום המקרקעין, ולצורך כך יש להציג ייפוי כוח מבעל הנכס.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות