בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ועדת ששינסקי ויתרה על 9 מיליארד שקל מרווחי תמר

נתח המדינה בתגלית תמר הופחת בדו"ח הסופי מ-70% ל-62% ? גביית ההיטל המקסימלי מהמאגר תחל רק 10 שנים לאחר פיתוחו - רק אם יחל הפיתוח לפני 2014 ? מאגר ים תטיס יזכה להנחה של 50% בהיטל ? וגם המשקיעים הקטנים יכולים להיות מרוצים

תגובות

>> חודשיים לאחר שפירסמה את מסקנות הביניים לגבי מדיניות מיסוי מאגרי הגז הטבעי בישראל, הציגה אתמול ועדת ששינסקי את הדו"ח הסופי עליו שקדה, המבטא נסיגה מהותית מעמדותיה המקוריות.

נתח המדינה (Government take) מתגליות הגז והנפט, שעמד במסקנות הביניים בטווח של 60%-70%, הופחת בדו"ח הסופי לטווח של 52%-62% בלבד. זאת, בין היתר, בזכות הפחתת שיעורו המקסימלי של ההיטל המגזרי שיוטל על התגליות מ-60% ל-50%, הבטחה לפחת מואץ ודחיית מועד גביית ההיטל. המאגר המתרוקן של ים-תטיס מול אשקלון יזכה להנחה של 50% בגביית ההיטל, ומאגר תמר יזכה לדחייה של כשנתיים בגביית ההיטל המקסימלי במידה שיפותח עד 1 בינואר 2014.

שטייניץ פתח את הצגת המסקנות ואמר: "פרופ' ששינסקי, עמדת בגבורה במשימה שאין חשובה ממנה מבחינה ככלית ובמסע הטרדות ולחצים - ואני מודה לך על העבודה המקצועית והעניינית. כל מדינה שהיו בה תגליות גז או נפט העלתה את התמלוגים. לשמחתי, בין דו"ח הביניים לדו"ח הסופי קיבלנו תמיכה מלאה מקרן המטבע ומ-OECD במהלך שלנו".

שטייניץ התייחס באריכות לקמפיין שנוהל סביב פעילות הוועדה. הוא אמר כי "אנו חיים במדינה דמוקרטית ולגיטימי שאנשי עסקים דואגים לאינטרס של החברות שלהם. אבל במסע השכנוע נחצים קווים אדומים, ובמקום חופש הבעת דעה מול הכנסת ומול הוועדה, אנו מקבלים מה שנראה כמו ניסיון לשבש את היכולת לקבל החלטות ענייניות במדינת ישראל. החשש הוא שבגלל אינטרסים כלכליים כבדי משקל נאבד את היכולת להגיע להחלטות מדיניות.

"במשרד האוצר ובממשלה אנו חייבים לאפשר את הוויכוח הציבורי אך לא את השיבוש שלו. לא חצינו את הקו הזה, כי עובדה שהוועדה סיימה עבודתה. אנו קרובים לקו האדום שמעברו היכולת שלנו למשול תשתבש".

לגבי המסקנות הסופיות, אמר שטייניץ כי "גם אם יש התמתנות מסוימת, היא נועדה להבטיח באופן חד משמעי את הרווחיות ואת מימון הפרויקטים". יו"ר הוועדה, פרופ' איתן ששינסקי, הוסיף: "רצינו לתת שולי ביטחון מלאים לגבי המסקנות שלנו. רוצים לשמור את התמריצים ולתת עוד אחוז ביטחון נוסף לדו"ח הביניים. כל השינויים נועדו לתת שולי ביטחון ראויים יותר. אני מרגיש יותר טוב לאחר שינויים אלה".

מעבר לשינויים אלה, נותרו על כנם שאר עיקרי מסקנות הביניים של הוועדה: שיעור התמלוגים וחלק מהטבות המס הקיימות לא השתנו, כמו גם ביטול הטבת ניכוי אזילה המקנה הפחתה משמעותית בחבות במס של חברות הגז, והחלה מיידית של המסקנות על כלל ההכנסות ממכירת גז.

עיקר ההקלות שאישרה הוועדה התמקדו בפיתוח מאגר תמר, שזכה ל"הוראות מעבר" שיאפשרו החלה הדרגתית של השינויים. זאת, בתנאי ששותפות תמר יחלו בהפקתו עד סוף 2013. גביית ההיטל המגזרי במאגר זה תחל רק לאחר שהיזם יחזיר 200% מההשקעה על הפרויקט - לעומת רף החזר של 150% בלבד ביתר המאגרים. בשלב זה, מציינת הוועדה, ישיג כבר היזם תשואת פרויקט פנימית (IRR) של 15%. זאת, אגב, כאשר כיסוי ההוצאות הנהוג בעולם נע בין 100% ל-130% בלבד.

באשר להיטל המקסימלי (50%) - הרי שגם עיתוי החלתו יידחה, עד החזר של 280% על ההשקעה - במקום של 230% כפי שנקבע במסקנות הביניים. משמעות דחייה זו היא תחילת גביית ההיטל המקסימלי רק 10 שנים לאחר מועד תחילת פיתוח המאגר, במקום כשמונה שנים שנקבעו כתקופת מעבר במסקנות הביניים.

בנוסף, יוכל מאגר תמר ליהנות מפחת מואץ של עד 15% לעומת 7% בלבד לפי המדיניות הפיסקאלית כיום. זאת, כאשר מדובר בפחת גמיש שניתן יהיה לגלגלו משנה לשנה. באשר ליתר המאגרים העתידיים ייקבע פחת מואץ של 10%. לפיכך, שיעור נתח המדינה בתקופת המעבר של תמר יהיה 43%-59% בלבד. זאת, כאשר הוועדה מדגישה כי במסגרת הוראות המעבר אין פגיעה בתזרים המזומנים בתקופת החזר החוב (7 שנים לפחות), והתזרים אף גדל בשנים הראשונות להפקה.

הוועדה חישבה כי במאגר דוגמת תמר, תגיע תשואת הפרויקט לאחר הדו"ח הסופי ל-17.9%, והתשואה בתקופת המעבר תהיה 18.8%. זאת, לעומת 21.2% במערכת המיסוי הנוכחית ו-16.5% בדו"ח הביניים.

באשר לרווח התפעולי שירשום היזם, הרי שזה יירד מ-89 מיליארד שקל כיום ל-47 מיליארד שקל לפי הדו"ח הסופי, כלומר, שהמדינה צפויה לזכות בהכנסות נוספות בסך 42 מיליארד שקל מהמאגר. ואולם מסקנות הביניים של הוועדה הועידו ליזמים רווח של 38 מיליארד שקל בלבד, ולכן "גילחה" למעשה הוועדה רווח של 9 מיליארד שקל שהיה נזקף לזכות המדינה.

באשר למאגר ים-תטיס מול אשקלון, שכבר כיסה את ההשקעות שבוצעו בו, נקבע כי יזכה להנחה של 50% בשיעור ההיטל על הרווח, כלומר היטל זה ינוע בין 10% ל-25% בלבד, ובפרישה לחמש שנים. הוועדה התייחסה גם לשאלת נטל המס הכבד יותר על מחזיקי יחידות ההשתתפות בשותפויות החיפושים באמצעות תמלוגי העל שהם נדרשים לשלם לשותף הכללי. הוועדה קבעה כי החיוב בהיטל יוכר לשותפות לצורכי מס, וינוכה מתמלוגי העל שיקבל השותף הכללי.

הוועדה גם עשתה צעד ראשון באבחנה בין פרויקטי קידוח גז לנפט. זאת, כאשר קבעה כי חישוב ההיטל בפרויקטי נפט ייעשה לגבי כל הקידוחים שיבוצעו בשטח החזקה.

באשר להשוואה הבינלאומית, ציינה הוועדה כי ממוצע נתח המדינה במדינות OECD בעלות הפקה משמעותית הוא כ-60%. זאת, כאשר פוטנציאל הגז בישראל גבוה מזה של מרבית מדינות OECD, ומרבית חברות הנפט הבינלאומיות פועלות בעיקר במדינות שאינן נמנות עליהן.

הוועדה סיכמה את דבריה בטענה כי המערכת המוצעת תואמת את המקובל בעולם, הן בהיקף תקבולי המדינה והן באופן גבייתם. "הציבור יזכה לתמורה הולמת בגין אוצרות הטבע - והמערכת המוצעת מייצרת תמריצים כלכליים משמעותיים עבור היזמים, ואינה פוגעת ביכולת המימון של הפרויקטים".

משרד התשתיות: להחריג את תמר

החרגת מאגר תמר מכללי המדיניות הפיסקאלית החדשה, התחייבות ממשלתית לרכישת חמישית מהגז במאגר (50 BCM), קביעת שיעור היטל מירבי של 40%-45% ודחיית הגבייה לאחר 10 שנים ממועד פיתוח המאגרים - אלה עיקרי דעת המיעוט שהגישו שני נציגי משרד התשתיות בוועדת ששינסקי: המנכ"ל שאול צמח והממונה על חיפושי הנפט, יעקב מימרן.

בתום דרמה שנמשכה כמה ימים, שבמהלכה הופעלו על השניים לחצים כבדים כדי שלא לתמוך במסקנות הוועדה, חתמו אתמול השניים על דעת המיעוט. זאת, לפי הערכות, כדי לאפשר לחברות הגז סימוכין לפנייה לערכאות שיפוטיות נגד המלצות הוועדה. השניים גם לא הופיעו למסיבת העיתונאים וגררו הוקרת תודה לתרומתם מצד שר האוצר שטייניץ, שהוסיף בציניות: "אנשי משרד התשתיות הוזמנו גם לאירוע הזה וגם להצגת מסקנות הביניים. לצערי, מכורח הנסיבות, הם לא הגיעו אז והיום. לא רצינו להציק להם. הם נקלעו לסיטואציה בעייתית מאוד".

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר בתגובה למסקנות הוועדה: "המסקנות שפורסמו היום מבטיחות שבעוד שלוש שנים לא יגיע הגז לתחנות הכוח לייצור חשמל בישראל. הוועדה לא לקחה סיכון מחושב, אלא הימור מסוכן. לצערי, ועדת ששינסקי לא שקלה כראוי את צורכי משק הגז בישראל, שזקוק לאספקה תקינה של גז. כיום אנו עדים לכך כי יצרני החשמל הפרטיים פנו לגז המצרי. עשתה זאת החברה לישראל ויש מקום לחשוש מאפקט הדומינו. בהעדר חוזי רכישה לא תהיה דרך לממן את פיתוח המאגר".

לנדאו הוסיף כי "כדי להבטיח אספקה זו ובכדי שיהיה גז לעוד שלוש שנים, יש להחריג את שדות תמר ומארי B ממסקנות הוועדה. המיעוט בוועדה התייחס באחריות לתנאי ההכרחי, שהוא להבטיח את חיבורו של שדה תמר כדי להבטיח אספקה סדירה של חשמל לישראל. לאזרחי המדינה מגיע ליהנות ממשאביה ומאוצרות הטבע, אך הסדר הנכון הוא אספקת גז לחשמל נקי בראש ובראשונה - ורק לאחר מכן יגיעו כספי המסים".

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו