בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רק עובד אחד הועסק במחלקה לאיתור יורשי נספים

תגובות

החברה להשבת נכסי הנספים בשואה הקצתה עד אמצע 2009 רק משרה אחת למחלקה לאיתור יורשים - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול. מהדו"ח עולה כי תקציב המחלקה לאיתור יורשים בין 2007 ל-2009 היה 636 אלף שקל, אולם בפועל ניצלה המחלקה עד יוני אשתקד כ-9,000 שקל בלבד. רק באמצע 2009 הוחלט בחברה לתגבר את כוח האדם במחלקה ולהגביר את המאמצים לאתר יורשים של נספים.

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, פרסם אתמול דו"ח שעוסק בין היתר בחברה להשבת נכסי נספי שואה, האמונה על השבת נכסים ליורשים וסיוע לניצולי שואה. לפי הדו"ח, החברה פועלת זה ארבע שנים בעצלתיים, תוך כדי ליקויים רבים המחבלים בהשגת מטרותיה.

לתקן את העוול

"השבת הנכסים של נספי השואה ליורשיהם היא חובה מוסרית, ואף על פי כן לא טופלה סוגיה זו במשך שנים", כתב המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס. "תיקון הליקויים שהועלו בדו"ח זה, בלוח זמנים קצר, יוכל לתקן במעט את העוול שנעשה לבעלי הנכסים וליורשיהם ולסייע לניצולים בשנותיהם האחרונות". על פי הדו"חות הכספיים לשנים 2007 ו-2008, החברה החזיקה בנאמנות הנכסים בעבור יורשיהם של נספי השואה - נכסים ששוויים הכולל כ-680 מיליון שקל, בהתאמה. בנובמבר 2009 העסיקה החברה 45 עובדים. על החברה הוטל לפעול לאיתור יורשיהם של הנכסים שהועברו לניהולה. אולם נמצא כי איתור יזום של יורשי נכסים, שהציבור לא הגיש בקשות בגינם, היה נדבך שולי בלבד בפעילות החברה, מה שמנע מימוש של הנכסים אם לא יימצאו יורשים. עד יולי 2008, המועד האחרון להגשת בקשות במסגרת הליך האיתור שהתבצע אז, לא הוגשו בקשות לגבי נכסיהם של 1,542 מ-2,646 בעלי הנכסים ששמותיהם פורסמו על ידי החברה. נוסף על כך, עד מועד סיום ההליך נדחו כאלף מהבקשות שהוגשו מסיבות שונות. עד נובמבר 2009 טופלו בחברה 57 תיקי איתור יזום. נמצא כי החברה לא קבעה סדר עדיפות לטיפול בנכסים שלא הוגשו בקשות להשבתם.

עוד עולה מהדו"ח כי על פי החוק, על החברה לפרסם בעיתונים בארץ ובחו"ל מידע על הנכסים שבידיה בתוך שלושה חודשים ממועד הקמתה. עם זאת, רק באפריל 2010 כשלוש שנים לאחר המועד הנדרש, החלה החברה במסע פרסום בחו"ל. יצוין כי מפברואר 2007 עד מרס 2009 כיהן כמנכ"ל החברה ישי עמרמי. באוגוסט 2009 החל צבי קנור לכהן כמנכ"ל החברה, וביוני 2010 הוא הודיע על סיום תפקידו ומי שהחליפו הוא באוגוסט 2010 הוא ירון יעקובס.

מיולי 2009 רשאית החברה לממש נכסים בשווי 176 מיליון שקל, ולהשתמש בתמורה שהתקבלה ממכירתם לסיוע לניצולי שואה והנצחתה. החברה נדרשה בחוק לפרסם הוראות בעניין מימוש נכסים בתוך שנה מיום הקמתה אולם לא עשתה זאת. כמו כן החברה לא גיבשה מדיניות ארוכת טווח בנושא הסיוע לניצולים ולא פעלה די לבדיקת צורכיהם.

בלי ועדת מכרזים

כמו כן, החברה אישרה סיוע חירום בגובה 2.9 מיליון שקלים לכמה ארגונים של ניצולי שואה, בהם כאלו שלא עמדו בתנאי הסף או בעקרונות שקבעה בהם ארגונים שקיבלו תמיכה משמעותית מגופים אחרים ולא היו זקוקים לסיוע לשם קיומם או לפעילות בסיסית. כמו כן, קיבל תמיכה ארגון שוועדה מייעצת מטעם החברה בחנה בקשתו שנה קודם ודחתה. עוד עולה מהדו"ח כי החברה פעלה בעיקר לאיתור נכסי נדל"ן של נספי שואה, חרף תוכנית העבודה לפיה יש לאתר גם מטלטלין וזכויות, כספים וניירות ערך. בתכניות העבודה לאיתור נכסים לא נכללו לוחות זמנים של הפעולות שתוכננו ולא צוינה עלות ביצוען, ולפיכך לא יכלו לשמש להשגת המטרה שלשמה הוכנו.

גם בפן המנהלתי עלו ליקויים. כך, על אף שחל על החברה חוק חובת מכרזים, היא לא מינתה ועדת מכרזים שאישורה נדרש לביצוע התקשרויות. במו עד סיום הביקורת עדיין לא היה לחברה נוהל להסדרת התקשרויות להעסקת יועצים, מומחים ונותני שירותים.

מהחברה נמסר כי "החברה מקבלת את ביקורת המבקר כחלק מתהליך שיפור מתמיד בו נמצאת ופועלת ליישום המלצותיו. חשוב לציין כי הדו"ח מתייחס לפעילות החברה עד נובמבר 2009. מאותו מועד ועד היום ביצעה החברה מספר צעדים משמעותיים על מנת לקדם את השגת המטרות למענן הוקמה - איתור והשבת רכוש של נספי שואה ליורשים החוקיים, סיוע לניצולי שואה הזקוקים לכך, ותמיכה בפעילויות חינוך והנצחה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו