בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ברי בר-ציון הסיר מועמדותו לתפקיד נציב שירות המדינה

אנשי התנועה לאיכות השלטון הופיעו ביום ראשון בפני הוועדה שדנה במועמדות והציגו טענות חדשות על תפקודו של בר-ציון בעבר. הערכה: ייערך מכרז מסודר לתפקיד

תגובות

>> ברי בר-ציון, מועמדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציב שירות המדינה, הודיע אתמול לנתניהו ולמנכ"ל משרדו, אייל גבאי, כי החליט להסיר את מועמדותו לתפקיד. הסרת המועמדות של בר-ציון התקבלה במשרד ראש הממשלה בהקלה מרובה. ההערכה היא כי נרמז לבר-ציון כי עדיף שיפרוש בצורה מכובדת.

ההערכה היא כי במשרד ראש הממשלה יעדיפו עתה, לאחר ההמולה שליוותה את הניסיון למנות את בר-ציון, לערוך מכרז ציבורי כדת וכדין לתפקיד, אף כי החוק אינו מחייב זאת.

בשני הדיונים שקיימה ועדה בראשות השופט בדימוס דן ארבל בנושא אישור המינוי התעוררו ספקות בנושא איכות המינוי, אם כי לא בכשרותו הפורמלית.

ל-TheMarker נודע כי אנשי התנועה לאיכות השלטון - עו"ד נילי אבן חן, מנהלת מחלקת כלכלה ומחקר, וד"ר מאיר גלבוע, חבר התנועה ולשעבר ראש היחידה הארצית לחקירות פשעים במשטרה ויועץ בכיר למבקר המדינה - הופיעו ביום ראשון בפני ועדת ארבל, והציגו בפניה מסמכים וראיות חדשים הנוגעים לתפקודו של בר-ציון כמנהל בחברת אמין ובביקור חולים. לדבריהם, המסמכים טוענים כי לא ניתן למנות את בר-ציון לתפקיד.

בחירתו של בר-ציון לתפקיד נציב שירות המדינה, היתה שנויה במחלוקת מיומה הראשון: למחרת פרסום הבחירה בו לתפקיד חשף תחקיר TheMarker שורה של טענות לפרשות שבהן היה מעורב בר-ציון בתפקידיו הקודמים הן כמנכ"ל חברת אמין, שהפעילה את פרויקט ויסקונסין בירושלים, והן כמנהל בית החולים ביקור חולים בעיר.

עד סוף ינואר ימשיך אודי פראוור, בכיר במשרד ראש הממשלה, בתפקיד ממלא מקום נציב שירות המדינה. בסוף ינואר יצטרך ראש הממשלה למצוא ממלא מקום אחר, כיוון שאי אפשר יהיה להאריך את המינוי של פראוור אחרי שלושה חודשים כממלא מקום.

"הובלתי שינויים לטובת הכלל"

במכתב לראש הממשלה כתב בר-ציון כי "בימים האחרונים נתחוור לי כי הקשיים שעמם אדרש להתמודד אינם מוגבלים רק להליך של אישור מינויי. ברור לי כעת כי אותם העושים כל אשר לאל ידם כדי לסכל את המינוי, לא יניחו ולא יאפשרו עבודה מקצועית ועניינית ובוודאי שלא לחולל שינוי של ממש שהשירות הציבורי כל כך משווע לו".

בר-ציון מציין במכתב כי "מסלול חיי האישי והמקצועי מתאפיין בתפקידים במגזר הממשלתי והפרטי שאיפשרו לי ליטול חלק ואף להוביל שינויים מערכתיים וארגוניים שהועילו תמיד לטובת הכלל. גם כשאלו לא היו קלים עשיתי אותם תמיד בנפש חפצה ובאמונה מלאה בדרכי המקצועית. מטבע הדברים, הנהגה של שינויים אלה יצרה גם מתנגדים שלא אהבו את הדרכים החדשות שהובלתי או שמצאו עצמם נפגעים מעשייתי. זו דרכו של עולם".

לדברי בר-ציון, "כאשר נבחרתי כמועמד לעמוד בראש השירות הציבורי לא היה שמח ממני על האפשרות כדי לנסות ולהביא לשינויים שיעצבו את המרחב הציבורי בעשורים הקרובים באופן שייטיב את חיי כולנו, אזרחי מדינת ישראל".

לדעת בר-ציון, הגורמים שפעלו נגד המינוי שלו, "חוששים ככל הנראה מן השינויים שהיו צפויים בשרות הציבורי אילו נכנסתי לתפקידי. חלקם מבקשים לעשות הון פוליטי מטרפוד מינויי לתפקיד זה, בשל סדר יום שאין דבר בינו ובין כישוריי, יכולתי והתאמתי לתפקיד".

וינשטיין מתערב במינוי

באחרונה התערב במינוי גם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין. וינשטיין הודיע לח"כ שלי יחימוביץ' כי יבקש מראש הממשלה בנימין נתניהו לבחון שוב את הצגת מועמדותו של בר-ציון לתפקיד נציב שירות המדינה, בעקבות מידע על תפקודו של בר-ציון בתפקידים קודמים שמילא ושלא היו לנגד עיניו של נתניהו בעת שהגיש את מועמדותו של בר-ציון לתפקיד.

המידע אליו התייחס וינשטיין נוגע לשימוע שנערך לחברת אמין בעת שבר-ציון כיהן כמנכ"ל שלה. השימוע נערך בעקבות תחקיר ערוץ 2 שהציג את משתתפי תוכנית ויסקונסין בירושלים כשהם יושבים באפס מעשה בכיתות, ובמקום לקבל הכשרה שתחזיר אותם למעגל העבודה, הם נראו מעבירים את הזמן בשיחות סרק.

בעקבות התחקיר ערך משרד התמ"ת שימוע לחברה והיא ננזפה באופן חמור על ידי מנכ"ל המשרד שרון קדמי, שמצא "כשלים חמורים באופן הניהול והתפעול של המרכז". בעקבות זאת, פנתה יחימוביץ' לווינשטיין ודרשה לעצור את המינוי עד שיובהר אם בר-ציון הצהיר בטופסי המועמדות שלו, כנדרש בחוק, על כך שחברת אמין - זכיינית תוכנית ויסקונסין שבראשה עמד - עברה הליך שימוע, נקנסה, ננזפה והוטלו עליה סנקציות.

וינשטיין קבע במכתבו כי בר-ציון לא הצהיר על השימוע, אך בשל ספק סביר כי מדובר בתום לב הוחלט שלא לפתוח בהליך פלילי נגדו. מנגד, התעקש נתניהו על מינויו של בר-ציון לתפקיד: במכתב תגובה לווינשטיין כתב נתניהו כי "ברי בר-ציון הוא האדם המתאים להוביל את הנציבות בשנים הקרובות. לכן אני שוקל להמליץ לממשלה למנותו לתפקיד נציב שירות המדינה".

את הגילויים על בעיות בהתנהלות של בר-ציון ייחס נתניהו לתחרות וקנאת עמיתים: "ברור לי שמעצם טיבו של הליך המינוי לתפקיד כה מרכזי יהיה כל מועמד לתפקיד חשוף למתקפות וטענות מכיוונים שונים".

אבן חן אמרה בתגובה להסרת מועמדותו של בר-ציון כי "אנו מברכים על הסרת המועמדות של בר-ציון וכן מברכים את ועדת ארבל שנתנה לנו להציג את הדברים וביצעה בקרה יסודית על המועמד. נציב שירות המדינה הוא אחד התפקידים המרכזיים והמשפיעים ביותר בתחום השירות הציבורי והעומד בראשו חייב להיות בעל יושר אישי, דמות לחיקוי ובעל שיעור קומה.

"אנו מקווים שטרם הבחירה של המועמדים הבאים לתפקיד תיערך בדיקה מקיפה בדבר יושרם, כשירותם ויכולתם לעמוד בניהול גוף כה מרכזי בשירות הציבורי בישראל".

שמואל סלבין, לשעבר מנכ"ל משרדי האוצר והרווחה ומקורבו של בר-ציון, אמר אתמול בתגובה: "הסיכוי של השרות הציבורי להשתקם, הסיכוי שאנשים טובים ירצו לכהן במשרות בכירות, שואף לאפס אחרי כל מקרה כמו מקרה בר-ציון. בסופו של דבר, ייבחרו לתפקידים הבכירים המתפנים יוצאי צבא ומשטרה, ולא יהיה כל סיכוי למערכת לקלוט אנשים עם חשיבה אחרת, חשיבה עסקית, מאתגרת, יצירתית. לפיכך מה שהיה הוא שיהיה, וחבל - כי המדינה והשירות הציבורי יקרים לנו מאוד".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו