בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סוארי: שווי האופציה של כור מהסינים - עד 210 מ' ד'; הציבור לא ייהנה ממנה

ההסכם עם כמצ'יינה סולל את הדרך לעסקות בעלי עניין, שכן כור הסכימה למכירת נכסים אגרוכימיים של כמצ'יינה למכתשים

תגובות

<<חברת כור מקבוצת אי.די.בי חתמה שלשום על הסכם עם חברה בת של כמצ'יינה הסינית, לפיו תרכוש כמצ'יינה את החזקותיו של הציבור במכתשים אגן (53%) וכן 7% ממניותיה של מכתשים שמוחזקות על ידי כור במחיר של 19.93 שקל למניה - המשקף שווי חברה של 2.4 מיליארד דולר.

התמורה לציבור תגיע ל-1.272 מיליארד דולר, ואילו התמורה לכור תהיה 168 מיליון דולר. בעקבות העסקה תחזיק כמצ'יינה ב-60% ממניותיה של מכתשים וחברת כור תחזיק ב-40% מהונה של מכתשים, שתיהפך לחברה פרטית.

כחלק מעסקת המיזוג תגרום כמצ'יינה להעמדת הלוואה לשבע שנים בסכום של 960 מיליון דולר לכור באמצעות בנק סיני, ללא זכות חזרה לכור, שהביטחון היחיד לפירעונה הוא יתרת המניות שתחזיק כור במכתשים (40%) - כך שההלוואה משקפת את שווי המניות שמחזיקה כור במכתשים על פי השווי של חברת מכתשים שגלום בעסקה (2.4 מיליארד דולר).

ההלוואה תיפרע בתשלום אחד בעוד שבע שנים ותישא ריבית משתנה שצמודה לריבית הליבור שרמתה הנוכחית היא 6%, אולם לכור תהיה זכות לפרוע את ההלוואה, חלקה או כולה, כבר בתום שנה מיום העמדתה. הדיווידנדים שתקבל כור בגין המניות המשועבדות ישמשו לפירעון תשלומי הריבית והיתר יחולק לכור.

השלמת העסקה כפופה לקבלת אישור הרשויות הממשלתיות בסין, שצפוי להגיע בתוך כמה חודשים; לאישור אסיפת בעלי המניות של מכתשים אגן ברוב מיוחד בהתאם לסעיף 320 (ג) לחוק החברות (כור התחייבה להצביע בעד עסקת המיזוג באסיפה הכללית בכפוף לחתימה על הסכם ההלוואה); ולחתימה על הסכם ההלוואה והעמדתה לכור. האסיפה תידרש לרוב של 50.01% מבעלי המניות, כולל שליש מקולותיהם של בעלי המניות - שבניגוד לכור אינם נגועים בעניין אישי.

בעלי מניותיה של מכתשים שאינם כור ישקלו אם לתמוך בעסקה, בהתחשב בעובדה שכור קיבלה מכמצ'יינה הטבה משמעותית שבעלי המניות האחרים לא קיבלו, וזאת למרות שהציבור, ולא כור, הוא שיעביר את השליטה בפועל לידי הסינים עם השלמת העסקה.

ההלוואה שתקבל כור מבנק סיני שקולה לאופציית רכש (Call) שמחיר המימוש שלה זהה למחיר העסקה (960 מיליון דולר). קבלת אופציית רכש בתוך הכסף תאפשר לכור לפרוע את ההלוואה, אם שוויה של מכתשים יהיה גבוה מ-2.4 מיליארד דולר, ולמכור את המניות או להחזיק בהן. ואולם, אם שוויה של מכתשים יהיה נמוך מ-2.4 מיליארד דולר, תוכל כור להעביר את מניות מכתשים שבידיה לבנק הסיני ולהשאיר את ההלוואה שקיבלה מהבנק בסכום של 960 מיליון דולר.

רווח הון של 148 מיליון שקל

פרופ' יצחק סוארי, שהתבקש על ידי מכתשים אגן לחוות דעת בנוגע להוגנות העסקה, העריך את השווי הכלכלי של ההטבה לכור בגין מאפייני ההלוואה ואופציית הרכש שגלומה בה ב-183-210 מיליון דולר. כור הודיעה כי חוות דעת תפורסם בצמוד לזימון לאסיפת בעלי המניות בתוך שבועיים, מהיום שבו אושרה העיסקה על ידי דירקטוריון כור - כלומר ביום חמישי שעבר.

הטבה זו שקולה לתמורה נוספת של 3.23-3.71 שקלים למניה שכור מקבלת. שווי ההטבה פירושו שבעוד שהציבור מקבל מחיר של 19.93 שקל למניה, כור תקבל 40% מ-47% מהונה של מכתשים שהחזיקה - 23.16-23.64 שקל למניה - כלומר פרמיה של 16.1%-18.6%. כור גובה אם כן פרמיית שליטה לא מבוטלת, למרות שתמשיך להחזיק בנתח משמעותי של 40% במכתשים.

משקיע מוסדי שמחזיק במכתשים הסביר מדוע יש בדעתו להצביע בעד העסקה: "בעלי שליטה בחברות יודעים להוציא מהן כספים בכל מיני אצטלות. לא מדובר בכסף קטן. כור לוקחת לעצמה פרמיית שליטה משמעותית, ולמרות זאת אני אתן להם את המניות בשמחה במחיר של 20 שקל, משום שאין לי שום רצון לראות יותר את המניה הזו".

כור חתמה שלשום על הסכם בעלי מניות עם כמצ'יינה, שיסדיר את השותפות ביניהן במכתשים. ההסכם קובע שכמצ'יינה תמנה את היו"ר, בעוד שכור קיבלה זכות למינוי סגן היו"ר, מינוי ופיטורי הנהלה בכירה בהסכמה וזכויות וטו מסוימות. ההסכם סולל את הדרך לעסקות בעלי עניין, שכן כור הסכימה למכירה של נכסים אגרוכימיים מסוימים של כמצ'יינה למכתשים בכפוף לאישור כור.

כור תרשום רווח הון של 148 מיליון שקל בגין מכירת 7% ממכתשים, אולם ההון העצמי שלה יגדל ב-49 מיליון שקל בלבד, משום שההשקעה במכתשים נקובה בדולרים. עם זאת, כור עשויה לרשום רווח הון נוסף בגין מאפייני ההלוואה, כלומר 183-210 מיליון דולר, בניכוי המס המתחייב. רווח הון זה עשוי להיות משמעותי, אולם ערכה של ההלוואה בספרי כור עשוי להשתנות במהלך חיי ההלוואה.

כור תמשיך לדווח על ההשקעה במכתשים לפי שיטת השווי המאזני, וסביר להניח כי תמשיך לספק את תוצאות מכתשים. האג"ח של מכתשים למח"מ של 11.4 שנה בדירוג של AA- עלו אתמול ב-0.7%, ונסחרות עתה בתשואה של 5.57% - כלומר ב-3.19 נקודות - 1% יותר מאג"ח ממשלתית עם מח"מ דומה.סוארי: שווי האופציה של כור מהסינים - עד 210 מ' ד'; הציבור לא ייהנה ממנהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו