בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תגובה | מכללת יזרעאל אינה גזענית

מרצה במכללה קורא לראשיה להתפטר בעקבות כתבתו של עופר מתן, "מבוא למדינה דו-לאומית" (מוסף "הארץ", 17.12.2010)

תגובות

מהכתבה "מבוא למדינה דו-לאומית" אפשר להבין כאילו במכללת יזרעאל שורר שנים רבות מתח לאומי בין יהודים לערבים. הצגה זו חוטאת למרבית הסטודנטים ולמרבית הסגל האקדמי והמנהלי. כיצד קרה שמכללה, שהנה מופת לדו-קיום, הפכה כמעט לזירת קרב לאומנית בניגוד לרצון רוב הסגל והסטודנטים? ראשי מכללת יזרעאל, המנכ"ל יורם רז והנשיאה פרופ' עליזה שנהר, הנושאת באחריות עליונה לכל המתרחש במכללה, הם שנקטו מהלכים, מתוך שיקוליהם שלהם, בבחירות לאגודת הסטודנטים ביוני 2010, שאיימו להפוך את המכללה לזירת קרב כזאת.

רז מציג את עצמו כמי שמוכן לנקוט צעדים בלתי דמוקרטיים כדי לשמור על אופיה היהודי של המכללה, כמו גם על אופיה היהודי של המדינה. בהזדמנות זאת הוא משמיע את תוכחתו ה"ציונית" כלפי מי שאינם מוכנים לוותר על ערכי הדמוקרטיה והסובלנות המעוגנים במורשת היהודית והציונית: אינכם אלא פוסט-ציונים יפי נפש, צפון תל-אביבים הנמצאים הרחק מזירת הקרב על עתיד המפעל הציוני. הליברמניזם, כך אנו למדים בעצם מהמנהיג הציוני החדש, הוא הדרך להבטיח את קיומו של המפעל הציוני. לדברי רז, רשימות הסטודנטים היהודיות התעוררו בלשכתו לסכנה שהרשימה הערבית תזכה בבחירות לאגודה ומיהרו להתאחד, אך בין השיטין ניתן להבין, כי איחוד זה הוכתב להן על ידו כדי להציל לכאורה את המכללה מהשתלטות ערבית עוינת, וכל דבריו משתמעים כמיועדים להסביר תכתיב כזה.

האמת בחיים הפוליטיים היא כרגיל אחרת: מי שפוגעים בדמוקרטיה, אם מתוך ימניות כלכלית, קרי יריבות למדינת הרווחה, שאי אפשר לקדמה אלא בדרכים לא דמוקרטיות, ואם משום שפשוט אינם מוכנים להיפרד ממנעמי השלטון ומהשררה - ואלה הם בעלי ברית של אלה - מבקשים להצדיק את פגיעתם השיטתית בדמוקרטיה על ידי יצירת סכנות מדומות הנותנות לכאורה הכשר להשעיית הדמוקרטיה. בשד הדמוגרפי מנופפים כל מי שפועלים לצמצום הדמוקרטיה בישראל. וכאן המקום לציין, כי אם נזדקק חלילה ביום מן הימים לאמצעים לא דמוקרטיים לשם שמירה על אופיה היהודי של המדינה, יהיה זה סופה של המדינה: מדינה יהודית לא תוכל להתקיים אלא כמדינה דמוקרטית, ובאמצעים לא דמוקרטיים לא נצליח ממילא לשמור על רוב יהודי. קשה להניח, כי המנכ"ל והנשיאה אינם יודעים זאת.

הבה נחבר את הקצוות. מכללת יזרעאל נשלטת שנים רבות על ידי נשיאה, מנכ"ל ויו"ר חבר נאמנים (איל ההון אביגדור קלנר, מהחשודים העיקריים ב"פרשת הולילנד") הרומסים את הדמוקרטיה במכללה: המנכ"ל דחה את דרישת הסגל האקדמי, שהועלתה בישיבת חבר הנאמנים בשנת 2006, להחיל על עצמו את עקרון הרוטציה; הנשיאה שבה והפרה את ההגבלה של המועצה להשכלה גבוהה על משך כהונת נשיא מכללה; ביולי 2008, בישיבה של חבר הנאמנים שנסגרה בפני התקשורת, בוטלה הרוטציה בתפקיד נשיא המכללה; חברי סגל מצוינים פוטרו - ואף הקביעות לא עמדה להם - בטיעונים שונים, אך למעשה משום שמתחו ביקורת מינורית על אופן ניהול המכללה.

קבוצה זו, השלטת כבר שנים רבות במכללה, תוך הטלת מורא על חברי הסגל המנהלי והסגל האקדמי - שכבר מזמן שכח מהו חופש אקדמי - נזקקת לצידוק להמשך שלטונה. צידוק זה נמצא לה: אנו מגנים על אופיה היהודי של המכללה; שלטוננו הלא-דמוקרטי נחוץ להמשך קיומה של המכללה כמוסד יהודי; ליברמן שומר על אופיה היהודי של המדינה ברמה הלאומית, ואנו עושים זאת ברמה האזורית; רק ליברמן ואנחנו מבינים ערבית. וכך, המנכ"ל לא יעץ לשתי המפלגות היהודיות ולא עודדן לשלב נציג ערבי ברשימותיהן לאגודת הסטודנטים, אלא שיכנע אותן להתאחד כדי לבלום כביכול את הסכנה של השתלטות הרשימה הערבית על האגודה (סכנה שהן עצמן לא חששו ממנה, לפי ניסיון העבר). הוא עצמו יצר עימות חזיתי לאומני בין רשימה יהודית לרשימה ערבית, מאבק לכאורה על אופיה היהודי של המכללה והמדינה.

הרשימה הערבית, שבסך הכל ביקשה נציגות באגודת הסטודנטים, נקלעה לסיטואציה שלא רצתה להימצא בה ושמרבית הסטודנטים וסגל המרצים לא רצו בה. בפרישתה מן הבחירות הצילה דווקא הרשימה הערבית את הדו-קיום במכללה.

בכתבה של עופר מתן צוטטו דברים המעידים על מגמתיות. רז אומר, שהערבים "משמיעים מוזיקה חזקה בכוונה בערבי יום הזיכרון". בכל שנות עבודתי במכללה מאז 93' לא נתקלתי בכך. עוד נאמר, מפי "מרצה בכיר" אלמוני, שהערבים והיהודים יושבים בקבוצות נפרדות בכיתתו. מעולם לא התחלקה אצלי הכיתה לאגף ערבי ולאגף יהודי. המנכ"ל אומר, שקרא אליו את הסטודנטים היהודים כדי לטכס עצה באשר נודע לו מ"גורמי מודיעין" עלומים כי עומדת להתפרץ מחאה ערבית בגין אירועי ההשתלטות על "משט המרמרה". לא עלה על דעתו כלל להזמין גם את ראשי הסטודנטים הערבים לאותה שיחה. אגב, שום הפגנה ערבית לא התארגנה.

עוד אנו למדים מפי רז, כי במכללה יש קבוצה גדולה של סטודנטים "אוהדי בית"ר ירושלים", דהיינו, בהתאם לדעה הקדומה, שונאי-ערבים לא נאורים, שלא יסבלו חברי אגודה ערבים. בדותא זו פוגעת בסטודנטים היהודים במכללה ובאוהדי בית"ר ירושלים גם יחד. ראש הרשימה הערבית, סמיר בראנסי, הוצג כמי שצייר סיסמאות חוצות בזכות סדאם חוסיין במלחמת המפרץ הראשונה, דבר שלא היה ולא נברא. ראוי גם לציין, כי אילו יכלו ערבים מתונים, המבקשים להשתלב בחברה הישראלית כאזרחים שווי מעמד, למצוא בית פוליטי באחת המפלגות הראשיות במדינה, לא היו נדחקים למפלגות קיצוניות.

כחלק מאותה מגמתיות של ראשי המכללה מוצגת בחירת ערבי לתפקיד יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה ישראלית כהפיכתה לאוניברסיטה ערבית - אסון לאומי ממש. ואם אחד הפרופסורים הערבים באוניברסיטת חיפה ייבחר לנשיא האוניברסיטה - האם תחדל אוניברסיטה זאת להיות אוניברסיטה במדינת ישראל היהודית?

ראשי מכללת יזרעאל, אשר במדיניותם הלא-דמוקרטית והאנטי-ערבית מסכנים את אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ואשר מהווים איום על הסובלנות והדו-קיום במכללה, צריכים להתפטר לאלתר מתפקידיהם. במדינה דמוקרטית באמת לא היו השניים נשארים על כנם יום אחד נוסף לאחר פרסום כתבתו של עופר מתן.

***ד"ר אורי זילברשייד מלמד פילוסופיה מדינית במכללה האקדמית עמק יזרעאל ובתוכנית לביטחון לאומי באוניברסיטת חיפהסטודנטים במכללת עמק יזרעאל. מי הציל את הדו-קיום?תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו