בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מאבק משפטי יכריע את עתיד התחרות בענף הקמח המיוחד

בתביעה שהגישה לבית המשפט טוענת טחנות קמח ישראליות כי יש לחייב את סוגת לשווק מוצרים חדשים שלה? סוגת - המשתפת כעת פעולה עם יצרנית קמח מתחרה, שטיבל, טוענת שאינה מחויבת לחברה התובעת ? טחנות קמח ישראליות הביעה חשש כי החיבור בין שטיבל לסוגת, שתי חברות גדולות בתחומן, ייצור גוף בעל כוח שוק חזק שידחק מתחרים מרשתות השיווק

תגובות

<<שוק אריזות הקמח במרכולים, שהיקפו מוערך ב-200 מיליון שקל בשנה, אינו שוקט על שמריו. חברת טחנות קמח ישראליות חתמה בתחילת 2010 על הסכם עם חברת ימית לייצור מגוון סוגי קמח בעבור המותג סוגת, ואולם לטענתה, לאחר כמה חודשי הכנות הופתעה לגלות כי חברת שטיבל המתחרה חתמה על הסכם דומה עם סוגת ברבעון האחרון של 2010.

בתגובה פנתה טחנות קמח בסוף 2010 לבית המשפט המחוזי בפתח תקוה בדרישה לחייב את סוגת לרכוש ממנה באופן בלעדי את סוגי הקמח שבלב המחלוקת. החברה גם הביעה חשש כי החיבור בין שטיבל לסוגת, שתי חברות גדולות בתחומן, ייצור גוף בעל כוח שוק חזק שידחק מתחרות מרשתות השיווק. בימים אלה המחלוקת נמצאת בהליכים משפטיים, לאחר הגשת התגובות של סוגת וימית ותשובת טחנות קמח לטענות שהעלו השתיים.

מתכונים של ארז קומרובסקי על האריזות

מלבד סוגים מוכרים של קמח כמו קמח רגיל וקמח תופח, שוק הקמח לצרכנים כולל סדרת קמחים מיוחדת שרק שטיבל מייצרת. סוגי הקמח נבדלים זה מזה בהרכב הוויטמינים ובהתאמתם לאפיית מוצרים שונים כלחמים, לחמניות ועוגות. טחנות קמח ישראליות תיכננה להיכנס לשוק ולהתחרות בשטיבל באמצעות סוגת. לפיכך, את חתימת ההסכם בין סוגת לשטיבל ניתן לפרש גם כמעבר של סוגת מיצירת תחרות אפשרית לשטיבל לעבר שיתוף פעולה עמה. סוגת אינה מתחרה כיום כלל בשוק הקמח המיוחד.

שטיבל נמצאת בבעלות ברוך תורג'מן, הנחשב יצרן הקמח הגדול בישראל ומחזיק, לפי הערכות בענף, כ-40% משוק הקמח במרכולים וכ-30% משוק הקמח למאפיות. בבעלותו טחנות קמח בחיפה, בנתניה, בבאר שבע ובאשדוד, והוא שותף גם בטחנת הדר בבני ברק. טחנות קמח ישראליות, הפועלת ביפו, נמצאת בבעלות קובי פולטורק ומחזיקה עם מאפיית בררב, שבה פולטורק שותף, כ-7% מהשוק.

לפי הבקשה שהגישה טחנות קמח ישראליות לבית המשפט, במארס 2010 חתמה החברה על הסכם עם חברת א.ע.ר ימית תעשיות, שבבעלות האחים רוני ועדי צים, בעלי רשת כמעט חינם, במטרה לשווק סוגי קמח חדשים תחת המותג סוגת. חברת סוגת לא היתה צד רשמי לאותו הסכם, ולכן לא חתמה עליו. לימית קשרים עסקיים עם סוגת, שבמסגרתם נבחנים מיזמים חדשים. השתיים השיקו מיזם מלח משותף המשווק תחת המותג סוגת.

לאחר החתימה על מיזם הקמח פעלו טחנות קמח ישראליות וימית לקידומו, תוך שיתוף פעולה בפיתוח סוגי הקמח, הכנת אריזות ממותגות עם לוגו סוגת וביקורת איכות, שבוצעה על ידי סוגת באוגוסט 2010. במגעים שולב, ככל הנראה ביוזמת ימית, ארז קומרובסקי, מייסד רשת לחם ארז. קומרובסקי היה אמור להמליץ על מתכונים להכנת לחם שיוטבעו על האריזות.

עוד ציינה בתביעה טחנות קמח ישראליות כי לאחר שעוצבו האריזות עם קוד היצרן שלה והלוגו של סוגת, הועברה לה תחזית הזמנות של יותר מ-1,300 טונה קמח לחודשיים שהזמינה ימית. החברה ציינה כי מדובר בהתחייבות לרכישת מוצרי קמח בכ-3 מיליון שקל בחודשיים, שיגדלו בתקופת ההסכם לעשרות מיליוני שקלים בשנה.

בסוף נובמבר קיבלה טחנות קמח ישראליות הודעה מימית כי אינה יכולה לקיים את ההסכם, כנראה מפני שבאותו מועד עמדה סוגת לחתום על הסכם דומה עם שטיבל. בהמשך פנתה טחנות קמח ישראליות לימית ולסוגת ודרשה לקיים את ההסכם.

בנובמבר 2010 שיגר בשם טחנות קמח עו"ד ערן גוטפריד ממשרד גוטפריד, וסרצוג ואלישיב מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. בפנייתו טען גוטפריד כי חברת ימית שימשה לצורך המיזם שלוחה של סוגת, ולכן ההסכם מחייב גם את סוגת. "כל ההתקשרות של ימית נעשתה כשלוחה של סוגת וכמי שמייצגת אותה", כתב. טחנות קמח ישראליות תובעת מסוגת ומימית לממש את ההסכם שנבחן ביניהן ב-2010 ולרכוש אך ורק ממנה את מוצרי הקמח שנדונו.

סוגת: ההסכם נחתם ללא ידיעתנו

סוגת השיבה לבית המשפט ב-4 בינואר 2011, באמצעות עורכי הדין מיירן סנדלסון ורן רוטמן, וביקשה לדחות את בקשתה של טחנות קמח ישראליות. לדבריה, ההסכם נחתם ללא ידיעתה וללא הסכמתה, ולפיכך אינו מחייב אותה. סוגת דחתה את הטענה שלפיה ימית היא הזרוע המבצעת שלה, והדגישה כי מעולם לא התחייבה לשווק את מוצרי הקמח של טחנות קמח ישראליות.

בנוסף טוענת סוגת כי לפני חתימת ההסכם בין ימית לטחנות קמח ישראליות ולאחריו, לא בדקה טחנות קמח ישראליות מול סוגת אם היא צד להסכם. עם זאת, סוגת אישרה כי במאי 2010 נערכה פגישה קצרה בין פולטורק לג'יל גמון, סמנכ"ל השיווק של סוגת, בסטודיו של הגרפיקאי של סוגת, ביוזמת הנציג של ימית. "בשלב זה ידעה סוגת כי המקור שעמו התקשרה ימית הוא המבקשת (טחנות קמח ישראליות; א"ק), אך סוגת מעולם לא התחייבה כלפי ימית או המבקשת בשום צורה".

סוגת הבהירה כי לפני שיווקו של מוצר חדש באמצעות יצרן אחר, היא נוקטת שלושה תהליכים מקבילים לשם קיצור לוחות זמנים: פיתוח אריזה וגרפיקה; פיתוח מוצר ואבטחת איכות; ומשא ומתן מסחרי, המסתיים בחתימת חוזה. לטענת סוגת, טחנות קמח ישראליות לא עמדה לכאורה בבקרת איכות שנערכה לצורך הסמכתה כספק. דו"ח הבדיקה שהציגה בבית משפט קבע כי "ברוב התחומים שנבדקו במפעל המבקשת נמצאו ליקויים מהותיים, ובחלקם ליקויים שאינם ניתנים לתיקון".

בתשובתה חשפה סוגת כי לפני חמש שנים פנתה אליה שטיבל בהצעה להקים מיזם משותף, שבמסגרתו תשווק סוגת את סוגי הקמח של שטיבל, אך המהלך לא יצא לפועל. לפני שלוש שנים פנתה אליה בהצעה דומה טחנות קמח ישראליות, וגם הצעה זו לא מומשה.

"לשטיבל נודע כי סוגת בודקת את האפשרות לשווק קמחים מועשרים, והיא פנתה לסוגת והציעה לה לשווק את סדרת הקמחים המועשרים המשווקים על ידה, שכבר קיימת ונמכרת בשוק", ציינה סוגת. לדבריה, לאחר שהוחלט בסוגת שלא לשווק את הקמחים המועשרים של טחנות קמח ישראליות, הוחלט להיכנס למשא ומתן עם שטיבל. המשא ומתן הניב טיוטת הסכם שלא מומש בגלל פניית טחנות קמח ישראליות לבית המשפט. סוגת הבהירה כי עיכוב ההסכם גורם לה הפסד של 130 אלף שקל בחודש לפחות.

ימית ביקשה מבית המשפט, באמצעות עו"ד איילת אזואלוס, לדחות את התביעה. בתשובתה ציינה ימית כי בקשת טחנות קמח ישראליות הוגשה בחוסר תום לב ובניסיון לכפות עסקה מותנית. ימית מסתמכת על שיחת טלפון בין פולטורק לנציג של ימית, שבה אמר הראשון כי הוא משחרר את ימית מהחוזה, וטוענת כי לפיכך ההסכם למעשה בוטל. עוד טוענת ימית כי טחנות קמח ישראליות ידעה כי העסקה מותנית באישור סוגת, ומכיוון שהאישור לא התקבל, ההסכם למעשה לא הופר.

טחנות קמח ישראליות השיבה לטענות נגדה כי לא קיבלה כל דו"ח על אי-עמידתה בדרישות ממוצריה. לדבריה, בקרת האיכות נערכה באוגוסט, וכחודש לאחר מכן קיבלה הזמנה לייצר קמח תחת המותג סוגת לאוקטובר-נובמבר 2010. עוד טענה החברה כי דו"ח בקרת האיכות שהציגה סוגת הוא פיקטיבי, לכאורה, הוכן בדיעבד לצורך הדיון המשפטי והוא חלק מניסיון ההתחמקות של ימית וסוגת מביצוע ההסכם.

עוד ציינה טחנות קמח ישראליות כי בבקרת איכות שנערכה על ידי חברת אבישר במתקניה לבקשת רבוע כחול, עמדה החברה בכל התקנים, ואף התברר כי תוצאות דו"ח בקרת האיכות שלה הן מהטובות בשוק הקמח בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו