בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"מדינת ישראל תהיה ראויה להיקרא מדינת רווחה"

התוכניות של משרד הרווחה: הגדלת מספר בעלי המוגבלויות המועסקים, הרחבת הסיוע לנשים נפגעות אלימות ויישום התוכנית לילדים בסיכון

תגובות

<< בשנה הקרובה מתכוון משרד הרווחה להשלים את הרפורמה בשירותי הרווחה במשרד, להגדיל את מספר בעלי המוגבלויות המועסקים בעבודה, לשפר ולהרחיב את הסיוע לנשים נפגעות אלימות, והטיפול בתופעות של אלימות במשפחה, וליישם התוכנית לילדים בסיכון. זאת, לצד התמקצעות כוח האדם של המשרד ומחלקותיו, הגברת הפיקוח וההדרכה ואת איכות התוכניות האסטרטגיות של המשרד.

שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג כתב בדברי ההקדמה לתוכנית המשרד כי "החזון החברתי מחייב לרכז מאמץ שיהפוך את ישראל להיות ראויה יותר להיקרא מדינת רווחה. החברה הישראלית תתאפיין בחוסן ובלכידות חברתית גבוהים יותר, בחברה אזרחית פעילה יותר ובמגזר עסקי המחויב לפיתוח בר-קיימא. המדינה תבסס את פעולותיה על ערכים של צדק ושוויון ותימנע מאפליה כלשהי".

הרצוג הוסיף: "אפעל למתן מענה במצב סיכון וסכנה בקרב כל קבוצות האוכלוסייה השונות במיוחד באזורי מצוקה ועוני".

אחד מיעדי המשרד הוא לבנות יכולות תכנון רב שנתיות, גם בתכנון פיסי, ובניית מתדולוגיה ותהליכי עבודה לשיפור עבודת התכנון והמדידה במשרד והטמעתם בקרב המשרד ושלוחותיו.

אחת המטרות לטווח ארוך שסימן לעצמו המשרד היא "לספק לכל אדם, משפחה וקהילה את מיטב שירותי הרווחה להם הם זקוקים". בנוסף, הצהיר המשרד כי בכוונתו לפעול "לחיזוק המשפחות וקהילות בסיכון ולתמוך בהשתלבותן בחברה, לטפח את החברה האזרחית בתחומי הרווחה, להשתתף באופן פעיל בעיצוב מדיניות הממשלה כדי להבטיח צמצום פערים ולפתח את כוח האדם והיעד המקצועי".

אחת ממשימות המשרד ל-2011 היא להרחיב העסקת נכים ובעלי מוגבלויות בשוק העבודה. זאת, על ידי המשך יישום מסקנות הוועדה הציבורית לבדיקת ענייני הנכים ושילובם בקהילה (דו"ח לרון) שהוגש לממשלה ב-2005. במשרד הרווחה מכריזים על חמש משימות ליישום המלצות הדו"ח ובהן מתן תמריצים למעסיקים שיעסיקו אנשים בעלי נכויות בשוק הפתוח, תמיכה אישית והתאמת מענים תעסוקתיים לבעלי מוגבלויות, בניית מסגרת עבודה אחידה מול גופי ההשמה ומעקב משותף על המיושמים בעבודה.

המשרד הציב כיעד להגדיל עד לסוף השנה את מספר ההשמות של אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה נתמכת ל-550 במקום כ-300 כיום. תעסוקה נתמכת מיועדת לאנשים בעלי עצמאות חלקית, שאינם זקוקים לליווי צמוד במקום העבודה. המשרד מתכוון להגדיל את מספר ההשמות של בעלי מוגבליות ממסגרות מוגנות, המיוחדות רק לבעלי מוגבלויות אל תעסוקה בשוק הפתוח ל-300 במקום כ-150 כיום.

כדי לעודד מעסיקים מאפשר המשרד תשלום שכר מינימום מופחת לנכים. המשרד מתכוון להרחיב את מספר האישורים הניתנים על ידי משרד התמ"ת ל-450 במקום כ-250 כיום עד לסוף השנה.

מאמצי המשרד אמורים להגדיל את מספר המשתקמים המתמידים במקום עבודה במשך שישה חודשים לפחות ל-400, וששיעור המשתקמים שיגדילו את הכנסתם החודשית ב-50% ל-100 במקום כ-50 כיום.

יעד נוסף של המשרד הוא הפחתת האלימות במשפחה ולשם כך הוא מתכוון להתחיל בתוכנית לשיקום תעסוקתי לנשים נפגעות אלימות, שכרגע בוצעה כפיילוט במשרד בשתי רשויות מקומיות, כך שמספר הנשים בתוכנית יגדל ל-400 במקום 100 כיום באמצעות הרחבת התוכנית לשמונה רשויות מקומיות נוספות.

המשרד מתכוון להקים דירות נוספות לגברים אלימים שהורחקו מהבית כדי להכפיל את מספר הגברים המופנים בדירות ל-120 בארבע דירות, במקום 60 גברים בשתי דירות. זאת, לצד פיתוח כלי אבחון להעלאת המודעות לזיהוי פגעי אלימות במשפחה, ושילוב גישה קהילתית המתמקדת בטיפול מערכתי של כל הגורמים בקהילה בנפגעי האלימות. בנוסף, ייפתחו עד לסוף השנה 20 מרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה.

משרד הרווחה מתכוון לעבור להפעלה מלאה של התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון ובמצוקה בכל 56 הרשויות המקומיות בהן היא פועלת שנבחרו על פי קריטריונים חברתיים כלכליים, כדי לסייע במיוחד לאוכלוסיות מוחלשות. התוכנית מבוססת על המלצות ועדה בראשות פרופ' הלל שמיד שהוגשה ב-2006 לממשלת ישראל. עד סוף השנה מתכוון המשרד להגדיל את מספר הילדים המקבלים שירות במסגרת התוכנית ל-50 אלף ילדים במקום כ-30 אלף כיום, להגדיל את מספר ההורים בתוכנית ל-25 אלף במקום כ-15 אלף כיום. וכן הטמעה מערכת בקרה ליישום התוכנית ומעקב אחר הילדים.

יעד נוסף של המשרד השנה הוא לקדם את הרפורמה במחלקות לשירותים חברתיים. הרפורמה אמורה להגדיר את האחריות של המחלקות לשירותים חברתיים, מדיניות ברורה של אוכלוסיות היעד שלהן ואופן הטיפול.

עד סוף השנה המשרד מתכוון לבנות את תפקיד העובד הסוציאלי המטפל במשפחות כ"מנהל התערבות", ולפתח קריטריונים כלים לעירוב גורמים הקהילה בטיפול.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו