בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משרדי האוצר והביטחון החליטו: תעש תמוזג עם רפאל ולא עם תע"א

המערבולת הפוליטית בעקבות הפילוג במפלגת העבודה עלולה לעכב את פרסום ההחלטה, שנקבע ליום חמישי ? התעשייה האווירית טוענת שההחלטה אינה מעוגנת בנתונים פיננסיים מלאים, ותפעל לשנותה מול ראש הממשלה וועדות הכנסת

תגובות

>> צוות משותף למשרדי האוצר והביטחון המליץ למזג את תעש עם רפאל - ולא עם התעשייה האווירית (תע"א). דו"ח הצוות המשותף קבע כי רפאל עדיפה על התעשייה האווירית משיקולי איתנות פיננסית, סינרגיות והסכמי עבודה.

הגופים הנוגעים בדבר תיכננו לזמן את יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שר הביטחון אהוד ברק ושר האוצר יובל שטייניץ לפגישת פסגה ביום חמישי, שבמהלכה יכריזו על החלטת המיזוג בין תעש לרפאל. ואולם, המערבולת הפוליטית שנוצרה אתמול עם ההכרזה על פיצול מפלגת העבודה עשויה לעכב את ההתפתחויות, ועד למועד הדפסת הגיליון לא היה ברור אם ההכרזה המשותפת תידחה.

בתעשייה האווירית לא מתכוונים להמתין להתפתחויות ולקבל את הגזירה, ומתכננים מתקפת נגד מעוגנת בנתונים פיננסיים סותרים לדו"ח הצוות הבין-משרדי.

בנוסף ישחררו בתע"א את כל התחמושת הפוליטית, ויפעילו את קשריו של יו"ר תע"א, יאיר שמיר, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן את קשריו של יו"ר ועד העובדים, ח"כ חיים כץ, בקרב חברי הכנסת מטעם הליכוד, כדי לטרפד את ההחלטה.

"האיתנות הפיננסית של רפאל גבוהה מזו של תע"א", אמר מקורב להכנת הדו"ח. "האיתנות הפיננסית של תעש היא משקולת - לכן נבדק מי יכול לשאת בנטל הפיננסי טוב יותר, והוחלט חד-משמעית שזו רפאל, שאיתנותה הפיננסית חזקה הרבה יותר בהיבטים של תזרים מזומנים, רווחיות ונכסים פיננסים. בנוסף, לתע"א אמות מידה פיננסיות שהיא צריכה לעמוד בהן מול הבנקים, ובהן לא לרדת מיחס של כ-20% הון עצמי למאזן, והיא בקושי נמצאת שם", הוסיף המקורב.

תע"א: דו"ח הצוות המשותף - מוטה ומוטעה

בנושא עלות שכר ויחסי עבודה נקבע בדו"ח, כי ברפאל כמה הסכמי עבודה וניתן להוסיף את זה של תעש ללא עלויות לממשלה. מנגד, בתע"א הסכם עבודה אחד, וצירוף עובדי תעש לאותו הסכם שתנאיו משופרים עלול לעלות למדינה ולחברה בתשלומים גבוהים יותר.

נושא שלישי הוא תחום הסינרגיות, שבו נקבע כי הן גבוהות יותר בין תעש לרפאל. לשתי החברות פעילות משמעותית בתחום היבשתי, ואילו לתע"א בעיקר בתחום האווירי.

בתע"א מתכוונים להעלות שורת טיעונים נגדית במגעים בדרגי עבודה ובדרג הפוליטי הבכיר. בין השאר יטענו כי דו"ח הצוות המשותף מוטה ולכן מוטעה. כך, יטענו בתע"א, כי לא ברור מדוע הצוות התעלם מהעובדה שאיתנותה הפיננסית של רפאל מושגת באמצעות תמיכה ממשלתית של מאות מיליוני שקלים ויותר בתשלום פנסיות לפורשי החברה, בעוד שתע"א מממנת את פורשיה בעצמה. בשנים האחרונות הוציאה החברה יותר מ-300 מיליון דולר על הסכמי פרישה.

עוד יטענו בתע"א כי פעילותה הצבאית של תע"א רווחית מזו של רפאל, ורק פעילותה האזרחית שנפגעה במשבר הכלכלי פגעה גם בתוצאותיה העסקיות. נימוק נוסף שתעלה תע"א הוא שהסינרגיה בינה לתעש גבוהה מזו של רפאל. החברה מקיימת שיתופי פעולה עם תעש בהיקפים רחבים הרבה יותר מרפאל. לראיה, רפאל רוכשת מוצרים מתעש בכ-2 מיליון שקל בשנה, בעוד שתע"א רוכשת מוצרים בעשרות מיליוני שקלים בשנה. ככל הידוע, תע"א ותעש משתפות פעולה בייצור מנוע טיל החץ, מנוע לוויין אופק, רקטות ומכ"מים.

הניסיונות להפרטת תעש עלו על שרטון

החלטת המיזוג בין התעשיות הביטחוניות הממשלתיות לא עברה בקלות את משוכת אגף התקציבים במשרד האוצר. אחרי הכל, שווי תעש מוערך בסכום של 300-500 מיליון דולר. כסף זה היה אמור להיכנס לקופת המדינה לו החברה היתה נמכרת למשקיע כמו אלביט מערכות או סמי קצב שהביעו עניין ברכישתה.

עם זאת, נסיונות קודמים להפריט את החברה עלו על שרטון נוכח מחלוקות עם העובדים. הצעה אחת היתה לפצל את תעש לחטיבות ולהעביר שתי חטיבות בעלות רגישות ביטחונית לרפאל, ואת האחרות למכור למשקיע פרטי.

רפאל נבחרה מכיוון שהיא נחשבת למעבדה לאומית שאינה מועמדת להפרטה ונוכח הסינרגיה בין פעילות החטיבות לפעילותה. לאחר מכן, בלחץ תע"א נבחנה מכירת החטיבות הרגישות לתע"א במקום לרפאל.

בשלב מאוחר יותר הוצע להפריט את החברה בשלמותה באמצעות מכירתה לחברה שאינה ממשלתית. אחריה עלתה הצעה להנפיק עד 49% מהחברה, ולאחר כמה שנים למכור את היתרה למשקיע. הצעה אחרת היתה להנפיק ולמכור כמעט בו זמנית את החברה.

ההצעות האחרונות נקלעו למבוי סתום לאחר שמנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, טען כי לא ניתן יהיה להנפיק חברה במצבה הקשה של תעש. לאחר מכן לא הגיעו משרד האוצר והעובדים להסכמה על רשת הביטחון לעובדים שיישארו בחברה לאחר הפרטתה והתשלומים שישולמו לפורשים. ועד העובדים דרש עד מיליארד שקל תשלומים ומשרד האוצר היה מוכן לשלם כ-300 מיליון שקל. לגבי רשת הביטחון דרשו העובדים תקציב של כמיליארד שקל נוספים, שהאוצר סירב להעמיד לרשותם.

בינתיים תעש היתה שרויה בהפסדים והזדקקה לסיוע ממשלתי בתשלום משכורות לעובדים בהיקף של 60 מיליון שקל בחודש. במשרד האוצר החליטו לעצור את הזרמת הכספים - מהלך שהוביל את הצדדים להבין כי אין מנוס מהכרעה. בד בבד גברה ההכרה במשרד האוצר כי לתעש יש טכנולוגיות ייחודיות וזכות קיום כחברה אחת, ללא פיצול, וכי מה שנדרש זו תוכנית הבראה עמוקה בחטיבות הבעייתיות.

את ההצעה למזג את תעש עם חברה ממשלתית העלה עיני. בכיר במשרד האוצר אמר כי ההצעה התקבלה "מתוך אחריות לאומית לעצירת הדימום הפיננסי של החברה".

לאחר ההכרזה על המיזוג עם רפאל אמורים הצדדים להתכנס ולדון בתנאי המיזוג. גם כאן צפויה מחלוקת בין האוצר לנציגי העובדים. במשרד האוצר מסרבים להעניק לעובדים את אותם תנאי פרישה נדיבים שעליהם הוסכם במקרה של הפרטה.

עובדי תעש לא יתפשרו

עובדי תעש לא מתכוונים לוותר. יו"ר עובדי תעש, איציק יהודה, אמר כי "עובדי תעש בראשותי לא יתפשרו על דרישותיהם עוד מימי תהליך ההפרטה: פרישות מוקדמות לעובדים הוותיקים בתנאי פנסיה זהים להסכם האחרון שנחתם בתעש, ותעסוקה ארוכת טווח לעובדים הנשארים, כשכל זכויותיהם מעוגנות בהסכם קיבוצי ארוך טווח.

"אלה דרישות לגיטימיות לחברה שמחוזרת על ידי כל הגופים הגדולים במשק כיום".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי אנשי המקצוע במשרד הביטחון ובמשרדי הממשלה הרלוונטיים יקבלו החלטה בנושא עתיד התעשייה הצבאית על בסיס שיקולים מקצועיים הנשענים על שיקולי ביטחון, כלכלת ישראל ועתיד העובדים.

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, אמר כי הוא מצפה מכלל הגורמים המעורבים או הקשורים לסוגיה בממשלה ובתעשייה לכבד את הליך קבלת ההחלטות.

עוד נמסר כי היום יוצגו בפני מנכ"ל משרד הביטחון עיקרי ההמלצות של הצוות הבין-משרדי, ולכשיושלם הליך קבלת ההחלטות על ידי הדרג המקצועי ההמלצות יובאו בפני שרי הביטחון והאוצר, ולאחר מכן להחלטת הממשלה כמקובל.תצלומים: התעשייה האווירית ורפאלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו