בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שכרם של הח"כים ייפגע אם יעברו על כללי הקוד האתי של הכנסת

שכרו של חבר כנסת יישלל לא רק בגין היעדרות, אלא גם אם יעבור על כללי האתיקה ? הקשרים עם לוביסטים יוגבלו ? והיועץ המשפטי של הכנסת יבדוק את הצהרות ההון של הח"כים ? אלה הן המלצות הוועדה לגיבוש הקוד האתי לכנסת, שיוגשו ביום שני לח"כים

תגובות

>> ועדת האתיקה של הכנסת תוסמך לשלול מחבר כנסת שכר בהיקף של עד משכורת חודשית - כ-34 אלף שקל - אם עבר על כללי האתיקה או נעדר ללא הצדקה מישיבות הכנסת במליאה - כך מציעה ועדת המשנה לגיבוש הקוד האתי של הח"כים, בראשות חיים אורון (מרצ). הנוסח הסופי של הקוד האתי יוגש ביום שני הקרוב לכל הח"כים.

הנוסח הסופי מתבסס על קוד אתי לכנסת שגיבשה ועדה ציבורית בראשות שופט בבית המשפט העליון בדימוס יצחק זמיר. הח"כים יוכלו להגיש את הערותיהם בטרם תתבקש ועדת הכנסת לאשרן. כיום ניתן לשלול שכר מח"כ רק בגין היעדרות בלתי מוצדקת, או אם עסק בעיסוק נוסף. בכנסת מעריכים שהח"כים יפעלו לשנות את הסעיף המאפשר לשלול מהם שכר אם יעברו על כללי האתיקה, ולא רק בגין היעדרותם מהמשכן.

עם זאת, "ועדת קובלנות" שתוקם בכנסת תוסמך להציע לח"כ להתנצל במליאה במקום לספוג עונשים ובהם שלילת שכר, נזיפה, שלילת דיבור במליאה, איסור על הגשתן של הצעות חוק והצעות לסדר היום במליאה, או הרחקה מישיבת המליאה והוועדות עד לתקופה של שישה חודשים, אלא לצורך הצבעות.

ועדת קובלנות נגד הח"כים

בקוד האתי החדש מוצע כי הצהרות ההון של הח"כים יועברו לעיונו של היועץ המשפטי של הכנסת, שיבדוק אם הח"כים אכן מילאו אותן כפי שהם מחויבים. היועץ יוכל לעיין בהצהרה יחד עם הח"כ עצמו, אלא אם כן הח"כ הסכים שהעיון ייעשה בלעדיו. אם היועץ יגלה שהצהרת ההון אינה עונה על הנדרש, הוא יעיר על כך במסמך שיצורף להצהרת ההון.

כיום מחויבים הח"כים בהגשה של הצהרת הון בתום 60 ימים לבחירתם, בכל פעם שחל שינוי בתוכן הצהרת ההון וכן 60 ימים לאחר הפרישה. כיום הצהרות ההון של הח"כים מוגשות ליו"ר הכנסת, אך הן אינן נפתחות, אלא בהוראת בית המשפט. עדיין לא ברור אם הח"כים יסכימו שהיועץ המשפטי יעיין בהצהרות, כפי שמוצע.

לנוכח הגברת הלחצים של הלוביסטים על המחוקקים, מוקדש בקוד האתי פרק מיוחד ללוביסטים, שבו נקבע שח"כ יימנע מהעסקת שתדלן או מפעילות למען שתדלן בכנסת או מחוץ לכנסת. בכנסת אמרו כי בפרק על הלוביסטים מן הראוי היה לחייב את הח"כים לדווח לציבור על פגישותיהם עם לוביסטים וטייקונים. עם זאת, הקוד האתי קובע כי "ח"כ יסרב לקבל משתדלן תמורה או טובת הנאה עבורו או עבור אדם אחר".

כדי להגביר את הפיקוח על יישום הקוד, מוצע להגדיל את ועדת האתיקה מארבעה ח"כים לשבעה. עוד מוצע להקים ועדת משנה לקובלנות נגד הח"כים. לפי ההצעה, "כל אדם יהיה רשאי להגיש קובלנה נגד ח"כים לוועדת הקובלנות, ודיוני הוועדה יהיו חסויים".

בקוד מופיע האיסור הקיים כיום על הח"כים לעסוק בעיסוק נוסף. ואולם לח"כ מותר לפעול ללא קבלת שכר ממפלגתו. במקרה כזה הח"כ רשאי לקבל נהג, משרד ורכב מהמפלגה. עם זאת, הח"כ יכול להיות בעלים של נכס, לרבות מניות בתאגיד, או לקבל הכנסה מנכס.

לפי הקוד, הח"כים יוכלו לקבל תמורה בגין זכותם בקניין רוחני. בנוסף, מי שנבחר לכנסת חייב להתפטר מכל תפקיד ניהולי בתום שלושה חודשים לבחירתו, ואולם ועדת האתיקה מוסמכת להאריך את מועד ההתפטרות בשלושה חודשים נוספים. הח"כ יוכל באישור ועדת האתיקה להמשיך לכהן בתפקיד ציבורי ללא תמורה באישור ועדת האתיקה, ולאחר קבלת חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת.

נלחמים בניגוד העניינים

כיצד יתנתקו הח"כים מעיסוקיהם לאחר בחירתם? בניגוד להמלצות קודמות של ועדת האתיקה, קבעה ועדת המשנה לגיבוש הקוד האתי שח"כ יוכל להיות בחופשה ללא תשלום ממקום עבודתו הקודם - במידה שוועדת האתיקה אישרה את הדבר ובתנאי שהח"כ לא מקבל כל תמורה ממקום עבודתו הקודם.

אשר לניגוד עניינים, נקבע שח"כ לא ייזום דבר בנושא שבו הוא נמצא בניגוד עניינים, לא ישתתף בהצבעה בוועדה בנושא שבו הוא מצוי בניגוד עניינים ולא ינהל את ישיבת הוועדה בעניין. לעומת זאת, ח"כ המצוי בניגוד עניינים ומעוניין להשתתף בדיון במליאה או בוועדה, יגיש בקשה מנומקת ליו"ר הכנסת או ליו"ר הוועדה.

על הח"כים אף נאסר בקוד החדש להשתתף בפעילות מטעם גוף עסקי ונאסר עליהם לתת חסות לפעילות כזו, שנועדה לקידום עסקים מסוימים או פרסומת. ח"כ גם לא יפנה לרשות ציבורית בעניין משפחתי או אישי שלו או של בני משפחתו.

תוקם "ועדת מתנות"

סוגיית השתתפותם של הח"כים בכנסים נדונה אף היא על ידי ועדת המשנה. לפי החלטותיה, ח"כ יוכל להשתתף באירוע, לרבות כנס או השתלמות הכרוכים בתשלום, אם מדובר באירוע ממלכתי או באירוע בעל אופי ציבורי שהכנסותיו למען מטרה ציבורית, אירוע שהח"כ משתתף בו כמרצה או מתדיין או אירוע שבהזמנה אליו צוין שהח"כ הוא אורח כבוד. בנוסף, הח"כ יוכל לקבל כרטיסים לאירוע תרבות שאליו הוזמן בתוקף תפקידו, ושעלות ההשתפות בו לציבור היא סבירה.

הח"כים גם יוכלו להמשיך בנסיעות לחו"ל שלא במימון הכנסת. במקרה זה, ח"כ המבקש לנסוע לחו"ל במימון גוף חיצוני יידרש לקבל את אישור ועדת האתיקה. הוועדה לא תאשר לח"כ לנסוע לחו"ל במימון גוף עסקי או איש עסקים הפועל בישראל. במקרה כזה, הח"כ יקבל רק החזר הוצאות נסיעה ולא יוכל לקבל תשלום נוסף.

החידוש בסעיף זה הוא שניתן היתר לח"כ לבקש מוועדת האתיקה לאשר את צירופו של עוזרו לנסיעה על חשבון הגוף המממן את נסיעת הח"כ. ואולם צירופו של בן הזוג ייעשה על חשבון הח"כ בלבד. עם זאת, בנסיעות שלא במימון הכנסת הח"כים לא יוכלו לקבל הטבות מחברות תעופה לרבות צבירת נקודות במועדון הנוסע המתמיד.

על רקע הגשת כתבי אישום נגד ח"כים והצורך שלהם בגיוס תרומות למימון משפטם, נקבע כי ח"כ יוכל לאסוף תרומות עבורו או עבור בן משפחה אם קיבל לכך היתר מוועדת האתיקה.

לעומת זאת, הקוד החדש מחדד את הנוהל הקיים האוסר על ח"כ לקבל מתנה עבורו, בן משפחתו או עבור אדם המקורב אליו. ח"כ שמקבל מתנה נדרש להשיבה מיידית, ואם אינו יכול להחזירה - עליו להעביר אותה ל"וועדת המתנות" בכנסת. "ועדת המתנות" תנהל "ספר מתנות", שיכלול את כל ההודעות על מתנות שהועברו אליה מהח"כים, והספר יפורסם באתר האינטרנט של הכנסת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו