בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ששינסקי התלונן במשטרה: "מצותתים לי ומאיימים עלי"

לדבריו, הגיעו אליו מכתבי איומים שבהם נדרש לרכך את המלצות הוועדה שבראשה עמד ? אתמול אישרה הממשלה ברוב גדול את המלצות ועדת ששינסקי ? נתניהו: "נעבוד בשיתוף פעולה עם המשקיעים כדי להביא גז לישראל במהירות" ? הקרב הבא: ועדת השרים והכנסת

תגובות

>> פרופ' איתן ששינסקי, שעמד בראש הוועדה לבחינת הכנסות המדינה מתגליות הגז, התלונן לפני כמה שבועות במשטרה כי מצותתים לשיחותיו בטלפון, וכי נשלחו אליו מכתבי איום. התלונות של ששינסקי במשטרה נמסרו בעת שהוועדה עסקה בשלב גיבוש מסקנותיה.

ששינסקי התלונן כי מצותתים לקו הטלפון הביתי שלו וכן לטלפון הסלולרי שלו. במקביל, מסר ששינסקי למשטרה מכתבי איומים שהגיעו לביתו, שבהם נדרש לרכך את מסקנות הוועדה שבראשה הוא עומד, אחרת יבולע לו ולבני ביתו.

ששינסקי ומשרד האוצר סירבו אתמול להגיב לדברים. ככל הידוע, המשטרה ללא הצליחה עד כה לגלות מי שעמד מאחורי הציתותים והאיומים.

הממשלה מאשרת

אתמול אישרה הממשלה ברוב גדול - 21 שרים בעד וחמישה שרים נגד - את המלצות ועדת ששינסקי לחלוקת רווחי הגז שהתגלה בחופי ישראל, ככתבן וכלשונן. בכנסת מעריכים כי המלצות ששינסקי יזכו לרוב בבית המחוקקים ויאושרו עד לסוף מארס, עת תצא הכנסת לפגרה. לאחר האישור ירכזו הלוביסטים של חברות הגז את המאבק בוועדת השרים לחקיקה ובכנסת.

ועדת השרים לחקיקה תדון ב-13 בפברואר בהצעת חוק לעיגון המלצות ששינסקי, ולאחר מכן הן יוגשו לכנסת. ההערכה היא שיופעל לחץ אגרסיבי של הלוביסטים הן על חברי ועדת השרים לענייני חקיקה והן על חברי הכנסת להכניס שינויים בהצעת החוק, במטרה להקטין את שיעור המיסוי על חברות הגז.

ששינסקי, תקף אתמול את עבודת הלוביסטים, שלדבריו הפריעה לפעילותה של הוועדה. "כאשר עשרה לוביסטים יושבים בוועדת הכנסת ליד שני חברי כנסת, זה מפריע לעבודה התקינה של הפרדת הרשויות", אמר ששינסקי בראיון לערוץ הכנסת. לדבריו, "אפשר לסמוך על הח"כים, אבל כשהם עומדים בפני לחצים כאלה זה מתקשר לשאלה של הון-שלטון".

בימים הקרובים יוכרע אם תוקם ועדה משותפת לוועדות הכספים והכלכלה לחקיקת המלצות ששינסקי, או שההמלצות יפוצלו בין הוועדות.

"נביא גז במהירות"

לפי המלצות ועדת ששינסקי, חלקה של המדינה ברווחי תגליות הגז (ובעתיד גם רווחי נפט, אם יתגלה) ינוע בין 52% ל-62%, לעומת 33% כיום. שאר הרווחים יופנו למשקיעים.

בפתח ישיבת הממשלה חזר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והבטיח כי ישראל תאמץ את המודל הנורווגי להשקעת רווחי הגז. לפי מודל זה, יושקעו רווחי המדינה מבארות הגז בקרן מיוחדת שתנוהל בחו"ל. "אתם נדרשים לקבל את ההחלטה הנכונה", אמר נתניהו לשרים. "נעבוד בשיתוף פעולה עם המשקיעים כדי להביא גז לישראל במהירות".

שר האוצר, יובל שטייניץ, שהוביל את המהלך לאישור המלצות ועדת ששינסקי בממשלה, אמר: "הממשלה תשים סוף לביזיון שאזרחי ישראל לא נהנים ממשאבי הטבע שלה כמו אזרחי יתר המדינות המפותחות בעולם. הממשלה תעביר מסר ברור לכל מי שחושב שקשרי הון-שלטון משפיעים על דרך קבלת ההחלטות שלה".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בישיבת הממשלה: "עצם הגילוי של מאגרי הגז הטבעי הוא חשוב, אבל גם כשההפקה תתממש זה יהיה בסדר גודל של 1% מהתל"ג. אנו שואפים להימנות בין 15 המדינות המתקדמות בעולם, ולכן חיוני לאמץ את הנורמות של העולם המתקדם ואת כללי OECD". לדברי ברק, "כאשר הממשלה ממנה ועדה מקצועית ועצמאית שיש בה ייצוג של כל הגורמים והצדדים, חשוב מאוד לקבל את המלצותיה".

שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, שהוביל את ההתנגדות להמלצות הוועדה, הזהיר את השרים מפני אישור ההמלצות ואמר: "אני רואה את המצב כהימור מסוכן. הסיכון שהגז לא יגיע בזמן, ב-2013, גדול מדי".

בישיבה השתתפו גם ששינסקי וחברי הוועדה מטעם משרד האוצר. ששינסקי הציג את עיקרי הדו"ח בפני השרים. נתניהו החליט, לדבריו, לאמץ את המסקנות במלואן, מאחר שמצא כי קיים איזון ראוי בין התמורה שיקבל הציבור עבור ניצול משאבי הטבע של המדינה, לבין התמורה שיקבלו בעלי הזיכיונות לשדות הגז בישראל.

המלצות ששינסקי אושרו בממשלה

>> בעד אישור המלצות הוועדה הצביעו אתמול כל שרי הליכוד, ש"ס, העצמאות והבית היהודי. חמשת שרי ישראל ביתנו הצביעו נגד. השרים יוסי פלד (הליכוד) ויעקב מרגי (ש"ס) לא השתתפו בהצבעה בשל קשרים עסקיים או משפחתיים למשקיעים בקידוחים.

פותחים במו"מ מחודש?

הממשלה החליטה עוד להקים צוות בין-משרדי שיבחן את הדרכים להתמודדות עם ההשלכות המקרו-כלכליות של התקבולים ממשאבי הטבע. לפי ההחלטה, תוקם קרן הון שפירותיה יופנו לשני יעדים מרכזיים: חינוך וביטחון. בנוסף, כפי שהצהיר ראש הממשלה, המדינה תשתתף במחצית הוצאות האבטחה של מתקני הגז והנפט הימיים (משרד הביטחון יקבע אילו מתקנים ראויים לאבטחה), בתנאי שלפחות רבע מהתפוקה השנתית של המאגרים תשווק למשק הישראלי.

במהלך ישיבת הממשלה נרשמה מיני דרמה כשנתניהו הודיע על מינויו של "צוות מעקב" ליישום החלטת הממשלה. אל טענותיו של לנדאו, שלפיה קיימת סכנה כי הגז הטבעי מתמר לא יוזרם עד 2013, הצטרף שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס), שביקש למקד את הדיון בשאלת מועד הגעת הגז. בתגובה, הפתיע נתניהו כאשר הודיע כי ימנה צוות מעקב לפיתוח השדה בראשות מנכ"ל משרדו, איל גבאי, כשלצדו יכהנו הממונה על התקציבים אודי ניסן, מנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה (לכשימונה).

ההודעה גררה הסתייגות מצד שר הביטחון, שתהה אם מדובר שוב בבחינה מחודשת של המסקנות לאחר שאלה כבר אושרו. נתניהו הבהיר כי הצוות לא יוסמך לנהל משא ומתן עם חברות הגז, אלא לעקוב אחר קידום הפרויקט ולוודא כי ההמלצות מיושמות. עם זאת, במשרד התשתיות טענו אתמול כי הצוות יוסמך גם לבחון מחדש את שאלת רשת הביטחון לטובת שותפות תמר (התחייבות ממשלתית לרכישת גז מהמאגר). באשר להנחיית נתניהו, שלפיה המדינה תישא במחצית מעלויות האבטחה במתקני הקידוח והפקת הגז, הבהיר מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, כי הסכמת הממשלה לכך מותנית באישור מסקנות ששינסקי בכנסת.

הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית, הזהיר אתמול כי החלטת הממשלה אינה סוף פסוק: "אסור לשכוח שלפני שמונה שנים הצליחו תאגידי הגז לחסל בוועדת הכספים של הכנסת החלטה דומה. בשבועות הבאים יעשו ראשי חברות הגז כל אשר לאל ידם במסדרונות הכנסת כדי לסכל שוב את החלטת הממשלה".

ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה), הביעה אתמול תמיכה בהמלצות ששינסקי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו