בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משפחה שיש לה עיר

ומה קורה בבית שאן? ראש העיר ז'קי לוי פועל כבר שלוש שנים בלי מבקר ובלי מהנדס-עיר; גיסתו מירי מנהלת את סניף עמידר; גיסתו זהבה מנהלת את לשכת התעסוקה; העירייה שוקעת בחובות; אך מחלקת הטבות במיליונים. משרד הפנים הודה ל"הארץ" על שגילה לו על כך

3תגובות

כמה שעות אחרי שמשפחת זוהר הוצאה מביתה, היא הקימה מאהל מחאה מול בניין עיריית בית שאן. במשך שלושה שבועות בשיאו של הקיץ הלוהט, הם ישבו באוהלים עם בני משפחות נוספות מהדיור הציבורי, ודרשו מהעירייה להתערב במשבר. והעירייה אכן התערבה: פקחים נשלחו לפרק את האוהלים.

התושבים בבית שאן אינם רבים - כ-17,000 בסך הכל. שליש מהם גרים בדיור ציבורי. העיר מנסה להשתחרר מהדימוי השלילי הרודף אותה שנים, ובעירייה לא אהבו את תשומת הלב התקשורתית שהמשפחה משכה. אולם כאשר שבע נפשות נותרות בלי בית בשל חוב של כמה עשרות אלפי שקלים, מקומם לראות כיצד מתנהלת העירייה שנמנעת מלסייע להן.

מאז 2003, ראש העיר בית שאן הוא ז'קי לוי, בנו של סגן ראש הממשלה לשעבר, דוד לוי. דו"ח מבקרת העירייה מ-2005 שהגיע לידי "הארץ", קבע כי מאז נכנס לתפקידו, מינה לוי עשרות אנשים המקורבים למשפחתו לתפקידים בשכר. כיום, חולשים בני המשפחה גם על גופים שאינם בעירייה: מנהלת המשרד המקומי של עמידר, מירי לוי, נשואה לאחיו של ז'קי, אורי. לפניה, כיהן בתפקיד דוד אדרי, דודו של ראש העיר. זהבה לוי, אשתו של אח אחר, מנהלת את לשכת התעסוקה. אחותו של ראש העיר, אורלי לוי-אבקסיס, היא חברת כנסת מטעם ישראל ביתנו.

ב-2004 חתמה עיריית בית שאן על הסכם הבראה עם משרד הפנים, ומונה לה חשב מלווה כדי שכבר ב-2005 תגיע לאיזון בתקציב השוטף. אלא ש-2006 הסתיימה בגירעון של 22.4 מיליון שקל וב-2007, שהיתה אמורה להסתיים באיזון, רשמה העירייה גירעון של 12.4 מיליון שקל נוספים. במאי 2009 הגיע סך חובות העיר ל-150 מיליון שקל.

נראה כי החובות התופחים לא השפיעו על הוצאות השכר של ראש העיר. על פי דו"חות של משרד הפנים, ב-2008 הוציאה העירייה על שכרו 828,000 שקל. בשנה שלאחר מכן ההוצאות היו צנועות יותר: 561,000 שקל. מעיריית בית שאן נמסר כי "שכר נבחרי הציבור נקבע על ידי משרד הפנים ועיריית בית שאן אינה חורגת מהנהלים, מה גם שהסכומים שהוזכרו אינם מדויקים".

הנחה אסורה

מצבה הקשה של העירייה אינו מונע ממנה לחלק הטבות. בספטמבר האחרון אישרה מועצת העירייה הנחה של 75 אחוז בארנונה למפעל "ק.ב. תעשיות מחזור". היועצת המשפטית הסתייגה מההחלטה, מכיוון ש"העירייה אינה עומדת בתנאי תקנות ההסדרים במשק המדינה למתן ההנחה". זו לא הפעם הראשונה שהעירייה מתעלמת מגורמי הפיקוח. ב-2005 הוביל לוי למתן הנחה בארנונה של מאות אלפי שקלים למפעל "סופריור", בעת שאחיו, אשכול, כיהן כיו"ר ועד העובדים במפעל. מבקרת העירייה, יפה כהן, קבעה שההנחה שניתנה לסופריור ולשני מפעלים נוספים אינה חוקית, וכתבה שהיא תגרום "נזק כספי במאות אלפי שקלים".

ממשרד הפנים נמסר כי "לאור פניית 'הארץ' נודע למשרד כי לכאורה ניתנות בבית שאן הנחות בלתי חוקיות בארנונה. בעקבות זאת שלח המשרד מכתב לרשות המקומית שבו נדרש ביטול ההנחות".

תשובה זו אינה מדויקת לחלוטין: כבר בספטמבר 2005 דרש משרד הפנים, במכתב שהגיע לידי "הארץ", לבטל את ההנחה לסופריור. אלא שהעירייה לא ביצעה את ההנחיה - כך לפי דו"ח מבקרת העירייה. מעיריית בית שאן נמסר עתה, כי "ההנחה לסופריור אושרה על ידי מליאת מועצת העיר, בוצעה על פי כל הנהלים וקיבלה את כל האישורים הדרושים. ק.ב תעשיות מחזור הנו מפעל חדש שקיבל הנחה מדורגת לשלוש שנים על פי כל הנהלים".

מעניין לגלות שבאותה ישיבה שבה ניתנה הנחה לסופריור, הוקצו 100,000 שקל לעמותת "נועם בית שאן". המבקרת ציינה בדו"ח כי כתובת העמותה היא ב"מענו הפרטי של ראש העיר", והעומד בראשה הוא גיסו. למרות שלדעתה היה בניגוד עניינים, ז'קי לוי השתתף בהצבעה. מעיריית בית שאן נמסר כי "התמיכה על סך 100,000 שקל הועברה למימון הוצאות רכב להסעת חולי דיאליזה וסרטן לטיפולים בבתי החולים. מנהל העמותה עובד בהתנדבות על חשבון זמנו הפרטי".

בדו"ח האחרון שכתבה המבקרת לפני שעזבה את תפקידה, ומתייחס ל-2006, היא מפרטת בין השאר כיצד נמחקו חובות ארנונה של גורמים בעיר, וטוענת כי "כל הפרוטוקולים של ועדת ההנחות אשר הונחו על שולחן מועצת העיר - כוזבים".

המבקרת מתפטרת

סוגיה בוערת אחרת באותו דו"ח היתה הרכב שנשכר לטובת ראש העיר: רכב יוקרתי שעלותו יותר מ-200,000 שקל. המבקרת קבעה כי הרכב "הושכר שלא כדין בניגוד להנחיות משרד הפנים וללא אישור מועצת העיר", וכי מהממצאים "עולה לכאורה, כי כספים הוצאו... שלא כדין ובסטייה ממנהל תקין". טענות אלה עוררו מלחמת גרסאות ממושכת במסדרונות העירייה, במעורבות גורמים רבים. במכתב התגובה כתב לוי למבקרת: "במכתבך את מאשימה אותי בהאשמות מופרכות... בעזות מצח ובחוצפה את רומזת שהשגתי את החשבונית שלא כחוק. אינני יודע אם מדובר בחוסר מקצועיות או בניסיון לפגוע בי בזדון... אני מצפה שתודי בטעותך". אלא שהמבקרת עמדה על כך שראש העיר חרג מעלות הרכב המותרת בעשרות אלפי שקלים.

מעיריית בית שאן נמסר כי "קיבלנו אישור לכל התהליך ממשרד הפנים ב-2007". אולם מכתב מיולי 2007, שנשלח מהממונה על הביקורת הפנימית במשרד הפנים, דווקא דרש מראש העיר להשיב 25,000 שקל, בשל החריגה. אלא שכעבור חודש בלבד נשלח מכתב נוסף מהממונה שביטל את הדרישה, מכיוון ש"הוחלט על ידי מר אברהם אמונה, האחראי על הנושא מטעם משרד הפנים... שלא לנקוט צעדים".

ב-2007 התפטרה המבקרת - ומונתה למזכירת העירייה. אכן כן: האשה שלוי הטיח בה האשמות אישיות כבדות, משמשת עכשיו כממלאת מקום המנכ"ל. מאז, פועלת העירייה ללא מבקר, ועדת הביקורת לא התכנסה אפילו פעם אחת, ובנוסף, מאז אותה שנה גם התפקיד החיוני של מהנדס-עיר אינו מאויש.

למשרד הפנים יש סמכות לכפות מבקר על העירייה, אך מהמשרד נמסר כי הוא פנה "מספר פעמים בכתב לראש העיר והורה לו לאייש את משרת המבקר ולכנס את ועדת הביקורת. ראש העיר התחייב כי יאייש את המשרה בהקדם". מעיריית בית שאן נמסר כי היא פועלת בסוגיה "בתיאום עם משרד הפנים". משרד מבקר המדינה מסר כי דרש ממשרד הפנים לתקן את הליקויים.

החשב מתפטר

ללא מבקר, אפשר היה לחשוב שהעניינים בעירייה יפעלו חלק. אבל באוגוסט 2009, כאשר העירייה ומשרד הפנים התקרבו לקראת תוכנית הבראה חדשה, כתב החשב המלווה שמואל גודינגר, מכתב חמור למשרד ובו טען שבעירייה מתבצעות פעולות לא חוקיות, וכי אינו יכול להמשיך כך בעבודתו. בין היתר, האשים את אנשי העירייה כי הם מבצעים העברות מחשבון העירייה ללא ידיעתו וחתימתו; מציגים מצג שווא בנוגע להצעות מחיר; מוציאים כספים למרות סירובו; ולא מעבירים כספי פיתוח לקבלנים, למרות שחתם על העברות.

ממשרד הפנים נמסר כי "לאור מכתבו של החשב המלווה, התקיימה פגישה בהשתתפות נציגי משרד הפנים ומשרד מבקר המדינה שבה התבררו טענותיו. לא נמצאו בטענות חשדות פליליים, כל ההערות והליקויים שנמצאו והם בסמכות משרד הפנים טופלו בהתאם להנחיות מבקר המדינה". עיריית בית שאן מסרה כי היא "פועלת בהתאם להנחיות משרד הפנים ומטפלת בכל ליקוי שנמצא לטעמם של גורמים במשרד, זאת ללא כל קשר לטענותיו של החשב המלווה הקודם". גודינגר התפטר לאחר אותו אירוע, ומסרב לדבר היום. "כל העניין הזה כבר מאחורי", אמר בשיחה קצרה, "ואין לי מה להגיד על זה".ז'קי לוי. הוצאות שכר של 828 אלף שקל ב-2008


דוד לוי. בן ראש עיר, בת חברת כנסתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו