בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מקסיקו רוצה נתח משוק הבשר בישראל

במשך שנים ארגנטינה היא מקור הבשר הקפוא העיקרי בישראל. אך כעת, משניתן אישור לייבא גם ממקסיקו, מתכוונים יצואני הבשר המקסיקנים לערער על ההגמוניה. ספק הבשר, הישראלי לשעבר אהרון שוקרון, מבטיח להתחרות בזירת האיכות. בחזית הארגנטינית, לעת עתה, לא מתרגשים

תגובות

>> בתוך כמה חודשים עשויים מדפי האיטליזים, רשתות השיווק ותפריטי המסעדות לזכות בדייר חדש: בשר בקר קפוא ממקסיקו, לאחר שהשירותים הווטרינריים אישרו בשבוע שעבר את מקסיקו כספקית נוספת לבשר קפוא. בעקבות האישור יוכלו כעת ספקי הבשר ממקסיקו להזמין את נציגי השירותים לבדוק את התאמת מפעליהם ליצוא בשר לישראל.

כ-62 אלף טונה של בשר קפוא מיובאים לישראל בכל בשנה (בממוצע) - כ-60% מהם מגיעים מארגנטינה והשאר מיובאים בעיקר מאורגוואי, ברזיל וצ'ילה, כשבשנים האחרונות היבוא מברזיל התגבר והלך. היקף יבוא הבשר הקפוא לישראל מסתכם בכחצי מיליארד דולר בשנה.

מחירי הבשר המיובא משתנים מעת לעת על פי התנודות בשוק העולמי, כשהשנים האחרונות התאפיינו בהתייקרות. בשנה שעברה שילמו היבואנים לספקים כ-6,200 דולר לטונה בשר קפוא (כ-22 שקל לקילו), מחיר שכלל גם את עלויות ההובלה, השחיטה, הכשרות וההוצאות הווטרינריות. מחירי הבשר הקפוא ב-2009 היו גבוהים ב-25% לעומת מחירי 2008 - התייקרות שהובילה בעיקר ארגנטינה, הנחשבת יצואנית הבשר הגדולה בעולם, לאחר שממשלתה הטילה מס של 20% על יצוא הבשר. שאר יצואניות הבשר הלכו בעקבותיה והעלו אף הן את המחירים.

הסיבה להטלת המיסוי בארגנטינה קשורה לשיעורי האינפלציה הגבוהים, שמהם היא סובלת בשנים האחרונות. כדי לרסן את עליית האינפלציה, החליטה הממשלה להקטין את כדאיות יצוא הבשר וכך לבלום את עליית מחירו בשוק המקומי. בארגנטינה, שבה צריכת הבשר לנפש היא הגבוהה בעולם, יש למחירו משקל רב בשקלול מדד המחירים.

לדברי מקורות בענף יבוא הבשר, הכשרות מגולמת בתוספת של כ-10% למחיר. במשך שנים רבות חל איסור על ביצוע שחיטה כשרה במקסיקו - וכך גם כיום בכמה מדינות בעולם - בשל טענה כי התהליך אינו עומד בקריטריונים של מניעת התעללות בבעלי חיים.

החלקים הכשרים של הבקר

בעקבות שתדלנות ולחצים שהפעילה הקהילה היהודית, שנתמכה בלובי בעלי החוות ויצואני הבשר, התירה מקסיקו את השחיטה הכשרה ב-2008. בעלי מפעלי בשר, חלקם ישראלים לשעבר, החלו לחפש דרכים לייצא בשר קפוא לישראל.

אחד מבעלי המפעלים האלה הוא אהרון שוקרון, תושב אשדוד לשעבר המתגורר כיום במקסיקו. שוקרון החל את דרכו בדוכן פלאפל באזור היהודי של מקסיקו-סיטי. הדוכן נהפך למסעדה, שצמחה לרשת (שוקי כושר) שהתרחבה לעסקי יצור ושיווק מזון. לאחר ביטול האיסור על שחיטה כשרה, הקים שוקרון בית מטבחיים והחל לייצא בשר לשוק הכשר בארה"ב.

לדברי שוקרון, החברה שבבעלותו מציעה ליבואנים הישראלים בשר באיכות גבוהה מזו של הבשר הארגנטינאי, הברזילאי והאורגוואי. ההבדל, הוא טוען, קשור לשיטה שבה מגדלים את הבקר לבשר במדינות אלה: בעוד שבארגנטינה עדרי הבקר רועים בשטחים הפתוחים (פאמפאס) וניזונים ממרעה טבעי, במקסיקו חלק ניכר מתזונת העדרים מתבסס על תערובות המקובלות גם בפיטום בקר בישראל. העגל המקסיקני, שניזון מהתערובות עולה במשקלו מהר יחסית ומגיע לבית המטבחיים כשהוא צעיר ובשרו רך ושמן יותר .

שוקרון, שמנהל בימים אלה משא ומתן עם כמה יבואני בשר ישראלים, רואה בישראל יעד חשוב לבשר שלו. לדבריו, הוא ערוך לספק באופן מיידי 1,300 טונה בשנה, כשבתוך שנה יוכל להגדיל את הכמות ל-2,600 טונה בשנה, ובתוך ארבע שנים ל-5,200 טונה - באמצעות הכשרה של ארבעה מפעלי בשר נוספים שהוא קשור בהם.

בשוק הבשר הקפוא הישראלי פועלים כיום עשרה יבואנים בולטים, כשהגדולים ביניהם הם האחים עזרא (נטו), תנובה, נחמיה לחוביץ', ישראל פלדמן וחברת בלדי - מהוותיקות בענף.

שוקרון נמנע מלהתחייב כי הבשר שהוא מציע יהיה זול, אך מבטיח שהמחיר יהיה תחרותי. לטובתו משחקת עלות ההובלה: אוניית קירור יכולה להגיע מנמלי מקסיקו לנמל אשדוד בתוך 30-32 יום, בעוד שדרכה של אוניית קירור מנמלי ארגנטינה נמשכת 40-45 יום. גם משך גידול הבשר קצר יותר: בפיטום אקסטנסיבי (מרעה טבעי) העגל מגיע למשקל מתאים לשיווק בגיל שנתיים, בעוד שבפיטום אינטנסיבי (מזון מוכן) הוא מגיע למשקל זה לאחר 16-17 חודשים. עם זאת, פיטום במזון מוכן יקר באופן משמעותי ממרעה טבעי.

במשרדי החקלאות והתמ"ת מברכים על האפשרות כי ספק נוסף יצטרף לשוק, ומקווים שהליכי האישור יסתיימו בחיוב (ראו מסגרת). לדברי פקיד בכיר במשרד החקלאות, "כניסת שחקן נוסף לענף, שמציע לצרכן בשר קפוא שונה - ולטעמם של רבים גם איכותי יותר - עשויה להביא להוזלה מסוימת במחירי היבוא. אני מעריך שספקי הבשר הארגנטינאי השולטים בשוק לא יישארו אדישים".

עם זאת, אחד מנציגי ספקי הבשר הארגנטינאי אינו מביע דאגה. לטענתו, כמויות הבשר שמציע שוקרון, שטרם קיבל אישור לייצא לישראל, אינן משמעותיות ולא מהוות איום. בשל מחיריו הגבוהים יחסית של המזון המוכן, הוא מעריך, הבשר המקסיקני לא יוכל להתחרות בזה הארגנטינאי, והיתרון האיכותי המיוחס לבשר המקסיקני הוא לא יותר מ"קשקוש", לדבריו.

"כשיש תחרות הצרכן תמיד מרוויח"

ישראל, כך אומרים בענף, מסייעת לארגנטינה "להיפטר" במחיר טוב מכמויות גדולות של בשר - בעיקר מהחלק הקדמי של הבהמה, הנחשב בעולם כלא איכותי. בעבר אי אפשר היה לשווק אותו בשוק המקומי בארגנטינה ואף לא לייצא אותו.

מנכ"ל ארגון מגדלי בקר לבשר, חיים דיין, מספר כי במשך שנים רבות נהגו הארגנטינאים להשמיד את החלקים הקדמיים והיצוא לישראל הוא מוצא מצוין בעבורם. מדוע לישראל? כי הבשר בחלק הקדמי של הבהמה הוא כשר, אך החלק האחורי אינו כזה.

כדי להכשיר אותו, על השוחט לבצע פעולת "ניקור", שמשמעותה חיתוך וסילוק גידים, צינורות דם וחלקי בשר המכילים חלב (סוג של שומן). הפעולה הזו חייבת להיעשות על פי ההלכה "רק על ידי יהודי בוגר וירא שמיים, הבקיא במלאכת הניקור ושהוסמך לכך". כדי לא להסתבך, מיובאים לישראל רק החלקים הקדמיים.

על פי נתונים שמציג דיין, כ-45% מהמכירות בישראל הן של בשר טרי, שמחירו יורד והולך בהדרגה בהשוואה למחירי הבשר המיובא. ב-1997, למשל, היה הבשר הטרי יקר ב-120% מזה הקפוא, אך בשנים האחרונות הצטמצם פער המחיר ל-60%. דיין מספר כי בשנים האחרונות החלו היבואנים לשווק בישראל אנטריקוט קפוא, הנחשב בעל איכות טובה, במחיר הקרוב לזה של האנטריקוט הטרי - כ-100 שקל לקילו.

ב-2010 הועברו לשטחי הרשות הפלסטינית ולעזה 58 אלף (כ-10,000 טונה בשר טרי נטו) ראשי בקר, מסך 220 אלף ראשים (עגלים מיבוא, עגלים מהמלטות בישראל ופרות) המיועדים לשחיטה.

כשאתה מדבר על בשר טרי אתה מתכוון לבקר שמגדלים במרעה פתוח בישראל?

"לא רק. לתנובה יש חטיבת בשר טרי תחת המותג 'אדום אדום', שמייבאת עגלים חיים מאוסטרליה לגידול עם מזון מוכן במשקים חקלאיים במושבים. יותר מ-90% מהבשר הטרי שלהם הם משחיטת עגלים מיובאים שפוטמו בישראל. מכלל הבשר הטרי, חלקם של מגדלי בקר לבשר הוא 17%-20%. השאר מגיע מפרות שנפלטות ממשקי החלב ומעגלים מיובאים".

מה צפי מחיר הבשר ל-2011?

"ככל הנראה השנה יהיה יבוא גדול של עגלים לגידול ולשחיטה, לאחר שאחד היבואנים הגדולים של עגלים מאוסטרליה נתקל בבעיות עם חברת הספנות שהובילה את העגלים והחליט לחכור אונייה בעצמו. חכירה כזו היא לטווח של שנה לפחות, והיא באה בנוסף לאונייה שכבר נעה בין אוסטרליה לישראל פעם בחודש וחצי.

"כדי לעמוד במחיר ההשכרה, שהוא כלל לא נמוך, הוא יצטרך לנצל את האונייה הזו במלוא התפוקה ויוסיף סבבים. זה עשוי להביא לעודף היצע טרי ולהורדת המחירים. מכיוון ששוק הבשר הוא שוק משוכלל, צפויה השפעה גם על מחירי הבשר הקפוא".

הבשר המקסיקני, אם יאושר ויגיע, מטריד אתכם כמתחרה?

"הוא יתחרה במוצר הארגנטינאי, אף שהוא מוצר קצת אחר. בבשר הטרי שלנו הוא לא יכול להתחרות, כי זה ממש לא אותו מוצר - זה בשר קפוא. היבוא הזה צריך להטריד, אם בכלל, את הספקים הארגנטינאים. תהיה תחרות, וכשיש תחרות הצרכן תמיד מרוויח".
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו