בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מה יקרה לקופות הפיצויים המרכזיות?

המשבר חידד את המשמעות הכספית של הירידה בערך העתודה לפיצויים. השאלה רלוונטית מתמיד על רקע הרפורמות בתחום

תגובות

>> המשבר העולמי חידד עבור מנהלי כספים בישראל את המשמעות הכספית של הירידה בערך העתודה לפיצויים והשפעתה על ביצועי החברה. מעסיקים רבים שואלים את עצמם אם להחזיק בכספים שנצברו בקופה המרכזית ולהשקיע בניהולם ואם ניתן להקטין את ההתחשבנות במרכיב הפיצויים בדו"חות.

השאלה רלוונטית מתמיד על רקע הרפורמות של האוצר. המפקח על הביטוח פועל נמרצות לחקיקה שתבטיח קצבה מספקת לפרישה. מרכיב הפיצויים, לפיכך, יכול להיות נדבך נוסף בחיסכון הפנסיוני, והאוצר דואג בעקביות להפיכתו לחלק בלתי נפרד ממנו. כמו כן, כללי החשבונאות החדשים מטילים חובות אקטואריים חדשים על מנהלי הכספים, ודורשים תשומות נוספות.

תיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים קובע כי ב-2008-2010 מעביד יוכל להפקיד לקופה מרכזית לפיצויים בעבור מי שעבדו אצלו עד 2007. לעובדים שהצטרפו ב-2008 ההפרשה חייבת להתבצע לקופה אישית לפיצויים או לתוכנית פנסיונית קיימת. עוד נקבע כי מפרמיית ינואר 2011 לא יהיה ניתן להפקיד כספים לקופה מרכזית.

קופה מרכזית לפיצויים הרשומה על שם המעביד מאפשרת לו לנכות את ההפקדה בגין עובדיו כהוצאה מוכרת, וגם מותירה בידיו את השליטה על תשלום הפיצויים. הקופה יצרה עתודה שוטפת וזמינה לתשלום פיצויים לעובדים הזכאים לכך על פי החוק או לעובדים אחרים, שהמעביד מעוניין לשלם להם פיצויים לפנים משורת הדין.

בינואר 2008 נכנס לתוקפו צו שלפיו חלה חובה להפקיד למרכיב הפיצויים לקופה אישית לפחות על פי השיעורים שנקבעו בצו. בינואר 2011 ההפרשה בגין מרכיב הפיצויים תהיה 3.33%, וב-2013 - 5%. פיצויים המופקדים לפי המתכונת הקבועה בצו אינם ניתנים להחזרה למעסיק, אלא במקרים מיוחדים.

מינואר 2011, מעסיק שמעוניין להמשיך ליהנות מהוצאה מוכרת על כל ההפרשה לפיצויים גם לאחר 2010, יוכל להפקיד את חלק הפיצויים לקופת גמל אישית על שם העובד. אם המעסיק מפריש לפחות 5% לתגמולי מעסיק, הוא יוכל להפריש את כספי הפיצויים לקופה שבחר העובד (קופ"ג קצבתית משלמת) או לקופה אישית לקצבה לא משלמת.

חובת הפרשה עבור פיצויים

אם המעסיק אינו מפריש לעובד הפרשה לפיצויים או הפריש בעבר רק לקופה מרכזית, חלה עליו חובת הפרשה. את ההפרש בחבות הפיצויים, מעבר להפרשות שבצו, המעסיק יוכל להפריש לקופת גמל נפרדת אישית על שם העובד.

הפרשות אלה יבוצעו בלא החלת סעיף 14, וההוצאה תוכר למעסיק. מ-2013 הפרשות לפיצויים יכסו כ-60% מהחבות השוטפת לפיצויים. ההפרשה לקופה אישית תופקד בכל מקרה לקופה קצבתית. על פי סעיף 26 לחוק פיצויי פיטורים, החזרת כספי פיצויים למעסיק, אם העובד אינו זכאי להם, תתאפשר רק אם בהסכם העבודה הוסכם שהמעסיק יכול למשוך כספים אלה.

על פי חוות דעת משפטיות ניתן להמשיך לשלם פיצויים לעובדים באמצעות קופה מרכזית ב-2011 וגם בשנים שלאחר מכן, בלא תלות במועד תחילת עבודתם. אפשרות היא פירוק הקופה והעברת הכספים הצבורים לעובדים.

ניתן לבקש מרשות המסים להעביר את הכספים שנצברו בקופה לחשבונות פיצויים אישיים של העובדים. הרשות נעתרת לרוב לבקשה. באפשרות זו גלום יתרון, שכן רשות המסים לא תאפשר לבצע רצף קצבה בגין כספים שיישארו מופקדים בקופה מרכזית וישולמו כפיצויים לעובדים.

לעומת זאת, העברתם לקופות אישיות לקצבה לא משלמת תגרור את סיווגן בקוד קופה קצבתי (6), שלעתים יאפשר קבלת אישור לרצף קצבה - ואולי להקטין את תשלום המס בפרישה מעבודה.

מעסיקים המחילים סעיף 14 על כספי פיצויים המופרשים רק לחלק מהעובדים, או שהחילו הסעיף רק מתקופה מסוימת, יכולים לנצל את ההזדמנות ליישר קו. ניתן להשלים לכל העובדים את החבות ההיסטורית לפיצויים ולהחיל על כל כספי הפיצויים את סעיף 14.

אם לאחר פיצול הקופה המרכזית לקופות האישיות ייוותרו כספים בקופה המרכזית, יהיה אפשר לבקש מבית הדין לעבודה להשיב את הפער הכספי שבין "היעודה" ל"עתודה" לידי המעביד.

החזרת העודפים חייבת במס אצל המעביד ככל הכנסה רגילה, ועל הקופה לנכות מהסכום המועבר מס במקור בשיעור 40%. אפשר להגיש לפקיד השומה בקשה להקטנת סכום זה, בין השאר בגין הפסדים של המעביד.

הכותב הוא סמנכ"ל שיווק בקלי ניהול הסדרים פנסיונייםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו