בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

HOT ו- yesעולות לכם 2,400 שקל בשנה

אחת ההוצאות הכבדות ביותר של משקי הבית בישראל, אחרי סלולר וחשמל, היא על צריכת שידורי טלוויזיה ? הסיבה: השוק לא תחרותי ? צוות בין-משרדי מגבש בימים אלה רפורמה להגברת התחרות בענף: קנסות היציאה מ-HOT ו-yes יופחתו, החברות יחויבו בחבילת ערוצים צרה, ומספר הערוצים בממיר החינמי יורחב ? החברות: זו עשויה להיות מכת מוות עבורנו

תגובות

>> אחרי שטיפלה בשוק הסלולר באופן אינטנסיבי, מתכננת כעת הממשלה, באמצעות משרדי התקשורת והאוצר, להפנות תשומת לב יותר גדולה לשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית - כך נודע ל-TheMarker. שורה של רפורמות מתוכננות לענף והן יוצגו בשבועות הקרובים: מהגבלת קנסות היציאה כפי שנעשה בסלולר, דרך הרחבת מערך ה-DTT ועד ניסיון להחיות את רפורמת החבילה הצרה. HOT ו-yes צפויות להשיב אש.

היוזמה במשרדי התקשורת והאוצר להגביר את התחרות בענף הטלוויזיה מקורה במה שמכונה "צוות ה-DTT". מדובר בצוות בין-משרדי שהתכנס בחודשים האחרונים כדי לדון בעתיד ערוצי החינם (DTT) שהם ערוצי 1, 2, 10, 33, ו-99. במהלך עבודת הצוות נאספו נתונים על הענף, חלקם מקומיים וחלקם בינלאומיים לצורך השוואה, ושחשפו בפני הצוות בעיה תחרותית בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל.

כל שנה משלמים יותר

משרדי הממשלה אינם שבעי רצון ממצב התחרות בענף הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל. אחרי הסלולר, הטלוויזיה הרב-ערוצית היא הענף המכביד ביותר על כיסם של משקי הבית במדינה. נתונים מסקר הוצאות משקי הבית של הלמ"ס מ-2008 מראים כי משפחה בישראל מוציאה בשנה 4,000 שקל על סלולר, וההוצאה השלישית בגודלה למשק בית אחרי חשמל וסלולר היא טלוויזיה רב-ערוצית, כ-2,400 שקל לשנה - יותר מההוצאה על מים, טיפולי שיניים ותחבורה ציבורית. מאז סקר הלמ"ס המספרים טיפסו גבוה יותר. נתונים שנאספו בממשלה, ומוצגים כאן לראשונה, מראים כי התשלום החודשי של משקי בית ל-HOT ו-yes נמצא בעלייה מתמדת כבר שנים. ההכנסה החודשית הממוצעת ממנוי (ARPU) של HOT ב-2006 היתה כ-182 שקל לחודש, ב-2008 עלה התשלום החודשי ל-198 שקל לחודש, ונכון ל-2010 התשלום הממוצע לחברה היה כ-208 שקל לחודש. ב-yes היה התשלום ב-2006 כ-210 שקל לחודש, ב-2008 הוא היה כ-228 שקל לחודש, וב-2010 עבר התשלום החודשי הממוצע את רף ה-230 שקל לחודש. באופן מסורתי, ל-HOT יש הכנסה חודשית ממוצעת ממנוי נמוכה מזה של yes היות שלחברת הכבלים יש עדיין כ-100 אלף לקוחות שמחוברים לחבילה האנלוגית הזולה יותר.

אבל לא רק ההכנסות של החברות גדלות, גם שיעורי הרווח. ב-2006 היה שיעור ה-EBITDA (רווח תפעולי בניכוי פחת והפחתות) של yes סביב 20%. ברבעון האחרון דיווחה החברה על שיעור EBITDA מהכנסות של 35% - נתון שקרוב לשיעורי הרווח שמציגות חברות הסלולר. HOT דיווחה על נתון דומה, אך הוא כולל את פעילות הטלקום של החברה, שהיא רווחית יותר.

גורם בכיר הזכיר בהקשר זה כי דו"ח גרונאו מ-2008 ציין לרעה את ענף הטלוויזיה הרב-ערוצית בקובעו כי "היעדרם של מתחרים נוספים במגזר הטלוויזיה הרב-ערוצית מתבטא במחיר שמשלם הצרכן עבור שירותי הכבלים והלוויין. מחיר חבילת הערוצים בישראל בסך 196 שקל לחודש (תוך התחייבות לשנתיים) גבוה במידה ניכרת מהמחיר הממוצע במדינות המערב. התחרות בישראל לא יצרה מצב שבו הצרכן הישראלי חופשי לבחור במספר הערוצים שייכלל בחבילה, והוא אינו יכול לבחור בחבילה בסיסית של 10-20 ערוצים במחיר מוזל. באופן דומה הוא אינו יכול לרכוש את הממירים בנפרד ולהוזיל בצורה זו את דמי השימוש החודשיים. הפתרון הדואופוליסטי שאליו התכנס שוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל אינו מעמיד בפני הצרכן את מגוון האפשרויות שעומד בפני הצרכן במדינות אחרות בעולם". שוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל הוא דואופול, המחולק כך: כ-60% ל-HOT, שהיא מונופול, ו-40% ל-yes. המצב הדואלי גרוע מהמקובל בחלק גדול ממדינות המערב, שבהן יש גם תשתית רב-ערוצית שלישית שהיא - IPTV שידורי טלוויזיה על גבי רשת האינטרנט. הצוות הבין-משרדי גילה כי במדינות רבות התשתית השלישית מחזיקה כ-10%-15% מנתח שוק ונמצאת בצמיחה.

הכלי: ערוצים חינמיים

עד היום ניסתה הממשלה לפתור את בעיית הטלוויזיה הרב-ערוצית בכמה דרכים. זה התחיל ביוזמת האוצר להעביר בחוק את הרפורמה המכונה "חבילה צרה", שתחייב את חברות הכבלים והלוויין לשווק חבילת ערוצים קטנה במחיר מופחת. HOT ו-yes התנגדו לרפורמה, ולבסוף היא לא עברה. באוגוסט הודיעו שתי החברות כי הן מגבשות מודל לחבילה צרה באופן וולנטרי, אך עד כה לא הוצגה חבילה כזו.

ל-TheMarker נודע כי שר התקשורת משה כחלון אינו שבע רצון מכך שחברות הטלוויזיה הרב-ערוצית לא הציגו חבילה כזו, ובכוונתו להחיות את הרפורמה. עדיין לא הוחלט אם הדבר ייעשה באמצעות תיקון חוק או באמצעות הליך שימוע. מהלך נוסף של הממשלה בתחום היה בנושא תקופות ההתחייבות. מועצת הכבלים והלוויין, תחת משרד התקשורת, החליטה כי תקופת התחייבות ל-HOT ול-yes תקוצר מ-36 חודשים ל-18 חודשים. ההחלטה נכנסה לתוקפה בנובמבר 2010. ל-TheMarker נודע כי כעת יש כוונה לקחת את הרגולציה הצרכנית שלב אחד קדימה: בימים הקרובים יפרסם משרד התקשורת שימוע להפחתת קנסות היציאה בטלוויזיה. הכוונה היא לקבוע מנגנון דומה לזה שעליו הוחלט בתחום הסלולר.

בנוסף, פעלה הממשלה בתחום תמלוגי החברות. המהלך נבע מצרכים פיסקליים ובלחץ משרד האוצר, אך ההצדקה להעלאת התמלוגים היא היעדר התחרות בענף. באוצר טוענים שתמלוגים הם כלי לתקוף בשווקים מעוטי תחרות, וכך מוחזר לצרכן חלק מהרווח העודף שמייצרות החברות. נכון ל-2010, שילמו HOT ו-1% yes בלבד מהכנסותיהן כתמלוגים. ב-2011 יהיה התשלום כ-1.75% מהכנסות החברות, וב-2012 התשלום יעלה כבר ל-2.5%.

ואולם, הכלי החשוב ביותר של הממשלה להגברת התחרות בענף הטלוויזיה הרב-ערוצית הוא פלטפורמת ערוצי החינם, שמכונה גם עיד"ן פלוס. באחרונה החליט צוות בין-משרדי על הרחבת הפלטפורמה בתוך שנה מחמישה ערוצים ל-18 ערוצי חינם. כדי לא לפגוע יותר מדי בחברות הטלוויזיה הרב-ערוצית, הוחלט שלא להוסיף לעיד"ן ערוצי ספורט וילדים, אבל בין הערוצים שיתווספו לממיר החינם יהיו ערוצים 23, 9, ערוצי רדיו וערוץ 1 ב-HD.

הצוות העריך כי המהלך יסב לענף הטלוויזיה הרב-ערוצית פגיעה במונחי נתח שוק של 5%-10%, או במונחי הכנסות 50-100 מיליון שקל בשנה לשתי החברות יחד. בכיר מהצוות טען כי פלטפורמת עיד"ן רחבה תקל על השקת מיזמי תוכן מבוססי אינטרנט (OTT) במודל היברידי, שבו תוכני החינם יגיעו מהאוויר ואילו תוכני הפרימיום יגיעו במודל VOD מהאינטרנט. ככל הנראה הרפומה תעלה להחלטת ממשלה ביום ראשון הקרוב.

צוות ה-DTT גילה כי בכל מדינות אירופה הושקו פלטפורמות ערוצי חינם כבר בסוף שנות ה-90 או בתחילת שנות ה-2000, והן כוללות יותר ערוצים מבישראל. לפיכך הוחלט להרחיב את השידורים המועצים בפלטפורמה זו. חברת DIGITA האיטלקית פירסמה באפריל 2010 נתונים משווים על ה-DTT באירופה, מהם עולה כי איטליה היא שיאנית היבשת עם 40 ערוצי חינם, הבריטים נהנים מ-38 ערוצי חינם, בספרד יש 19 ערוצי חינם ובצרפת - 18.

פלטפורמת עיד"ן צפויה לקבל רוח גבית משמעותית נוספת בקרוב. השבוע הודיעה הרשות השנייה לטלוויזיה (מפעילת הפלטפורמה) כי ב-30 במארס 2011 ייסגר השידור האנלוגי בישראל. כיום יש בישראל עוד כ-100 אלף לקוחות שצופים בערוצים 1 ו-2 בשיטת שידור זו ובאמצעות אנטנה. עם סגירת השידור האנלוגי מרביתם צפויים לרכוש ממיר חינם דיגיטלי, ולהצטרף לקהל צופי עיד"ן.

"אנחנו לא סלולר"

חברות HOT ו-yes לא יתנו למתקפה עליהן לעבור ללא תגובה. החברות ערוכות להשיב בכל האמצעים, מהפעלת לוביסטים ועד פנייה לבג"ץ. מה יהיו הטענות שלהן? רון אילון, מנכ"ל yes, נוהג לטעון כי "אנחנו לא סלולר" ומתכוון לרווחי חברת הלוויין, שאינם דומים לאלה של פלאפון, סלקום ופרטנר. ואכן, ההכנסות בענף אמנם עולות, אך השורה התחתונה קרובה לאפס, לפעמים מהצד השלילי. ברבעון השלישי של 2010 דיווחה yes על רווח נקי (לפני הוצאות לבעלי מניות) של 18 מיליון שקל בסך הכל, ואילו רבעון אחד קודם התוצאה היתה הפסד של 50 מיליון שקל.

ב-HOT המצב דומה, ברבעון השלישי של 2010 הציג מגזר הטלוויזיה הפסד תפעולי של 7 מיליון שקל. לראיה, החברות אינן מחלקות דיבידנדים לבעלי המניות שלהן והן יושבות על חובות עבר של מיליארדי שקלים, שאינם מאפשרים חלוקה כזו.

גם נתח השוק של החברות נמצא בנסיגה. נתונים שהציגה COM-B (מחזיקת בזק) במצגת משקיעים מראים כי שיעור החדירה של הטלוויזיה הרב-ערוצית ירד מ-70% ב-2007 לנתח שוק משוער של 67% בשנה החולפת. החברות יכולות לטעון כמובן למגמה המובהקת של נטישת הכבלים והלוויין לטובת צפייה מבוססת מחשב, אם בתוכן חוקי ואם בתוכן פיראטי. לבסוף, החברות, שרוכשות את התוכן שלהן בחו"ל, יכולות לטעון כי הן רגישות לכל עלייה בשער הדולר. HOT ו-yes טוענות כי הן פועלות בתעשייה לא רווחית ומאוימת - ולכן כל מכה נוספת שתונחת עליהן עשויה להיות מכת מוות. בחברות אוהבים להזכיר כי בעבר, התערבות יתר של הממשלה גררה את חברת הכבלים תבל לחדלות פרעון, ואם המדינה לא תיזהר גם הפעם, ה-DTT ושאר האיומים עשויים להוביל אותן לפשיטת רגל.

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו