בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יו"ר חברת חשמל: "לא נרכוש את הגז מתמר בכל מחיר"

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, מתכוון לרכוב על גל תגליות הגז - ולהכניס את החברה לשותפויות במאגרים ? הוא תומך בערבויות מדינה לרכש הגז ("תחת מתווה ששינסקי") - אך מזהיר את שותפות תמר: "חברת החשמל תעמוד על דרישתה למחיר שיהיה ראוי ותחרותי"

תגובות

>> "אנחנו לא יודעים עדיין מה נסיבות הפיצוץ - אם כי לאור התייחסות המצרים לאירוע, ההערכה שלי היא שלא מדובר היה במעשה חבלה מכוון. המצרים רואים בזה תקלה ועובדים במרץ במטרה לחדש את הזרמת הגז" - כך אומר בראיון ל-TheMarker יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף (במיל.) יפתח רון-טל, יממה לאחר הפסקת הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל.

"נמסר לנו שמדובר בהפסקה למשך שבוע עד שבוע וחצי, היות שקיים חשש שהחום בצנרת ישליך גם על הצינור שמוליך את הגז לישראל - ולכן הופסקה גם בו ההזרמה. אם אמנם תחודש ההזרמה בתוך פרק זמן זה, הרי שלא תהיה לכך השפעה מהותית באשר למיפוי מקורות האנרגיה של ישראל", הוא מוסיף.

אי אפשר להתעלם מן הנסיבות הפוליטיות הרגישות כיום.

"הזרמת הגז מייצרת יציבות אזורית, ולכן לא נראה שיש במצרים כוונה להפר את השקט בטווח המיידי. עם זאת, צריך להיערך לתרחיש קיצון שבו זרימת הגז לא תחודש בפרק הזמן הקצר".

אולי יש להפסיק באופן יזום ומדורג את השימוש בגז המצרי?

"אני לא חושב שצריך להתנתק מהגז המצרי, אבל המדינה צריכה להיערך לתרחיש עתידי של שיבושים באספקת הגז המצרית. להערכתי, יש למצרים את כל הסיבות שבעולם כדי להמשיך בהזרמת הגז הטבעי לישראל. הפסקת ההזרמה עומדת בניגוד בולט לאינטרס הכלכלי המובהק של מצרים, בין היתר, משום שזהו אחד הענפים החשובים עבור הכלכלה המצרית. על מה הרי נסובו ההפגנות במצרים? על נושאים כלכליים, על רווחה - ולא על נושאים מדיניים. זו גם הסיבה שאני מאמין שישמרו על תעלת סואץ פתוחה".

כיצד, אם כך, אתה מנתח את העתיד לבוא?

"לפי מיטב שיפוטי - תם עידן מובארק. אנו עדים למהפכה חברתית שצמחה מלמטה, מהמעמד הבינוני שנפגע מאוד מן התנאים הכלכליים במצרים ודורש שלטון דמוקרטי שיביא לכך שהחיים במצרים יהיו טובים יותר. זוהי זכותם של האזרחים המצרים - ואל לנו להתערב בכך".

והם אמנם יזכו לחזות במימוש שאיפתם?

"ההערכה שלי היא שמצרים תהפוך לדתית יותר, והשפעת ?האחים המוסלמים' שניכרת ברחוב המצרי - תגבר. עם זאת, אני לא חושב שיש כיום מישהו שיודע להצביע על שליט מצרים הבא, אם כי גם בעידן פוסט-מובארק, עדיין יהיה למצרים אינטרס לשמור על השלום".

"קליינט מרוצה הוא קליינט טוב"

תוכניות המגרה שפורש רון-טל כמענה לתרחישי הקיצון שציין ביחס לאספקת הגז המצרי, נחלקות בין שלוש תקופות זמן. "בטווח המיידי נבצע שתי פעולות שמבוצעות כבר כיום: הגברת אספקת הגז מים תטיס לצד ייצור חשמל גם באמצעות מזוט וסולר", הוא אומר. "עד כה כמעט שלא השתמשנו בהם, ואם יהיה צורך לעשות בהם שימוש נרחב, יביא הדבר לעלויות גבוהות יותר ולעלייה בערכי המזהמים באוויר.

"באשר לטווח הבינוני - נחוייב לייצר מקורות גז חלופיים. הכוונה היא לקדם יבוא גז נוזלי (LNG), לגזז אותו לחופי ישראל ולהזרימו לצנרת היבשתית. משרד התשתיות כבר קיבל החלטה בעניין, עלות ההשקעה לא גבוהה במיוחד ונאמדת בכמה עשרות מיליוני דולרים. באשר לטווח הארוך של שנתיים מהיום ויותר, הרי שישראל חייבת לאפשר לבעלי מאגר תמר להתחיל בפיתוחו במטרה שיספק למשק גז כבר ב-2013. ברגע שזה יקרה, התלות הישראלית בגז המצרי תלך ותפחת כך שבתוך כמה שנים כמעט שלא נצטרך לעשות בו שימוש - אם כי נמשיך לצרוך אותו כדי לשמור על התחרות.

"בנוסף, צריך להתמיד בקידום הקמתן של תחנות דו-דלקיות, שאותן ניתן יהיה להפעיל באמצעים חליפיים בעת תרחישי תקלה, ואני מתייחס בעיקר לצורך בהקמת תחנת D באשקלון שתגובה בפחם. מהלך נוסף הוא פיתוח מערכת הולכת גז בעלת יתירות, משום שככל שהיתירות תהיה גבוהה יותר, כך תוכל ישראל להישען יותר על גז לצורך הפקת חשמל. צריכים לאפשר לחברת נתיבי גז (נתג"ז) להשקיע יותר בתשתית ההולכה, ואם נעשה כן, נוכל לעלות גם לשיעור שימוש בגז של 50%".

המדינה מונעת כיום מבעלי תמר לפתח את המאגר?

"אני חושב שנכון יהיה שהמדינה תתגייס לפיתוח מיידי של המאגר על בסיס קווי המתאר של ועדת ששינסקי, אך תעמיד ערבות מדינה לרכישת הגז בידי חברת החשמל".

מדוע נדרשת ערבות מדינה לרכישה, האם קיים סיכוי שתגיעו לחדלות פירעון?

"ממש לא. זהו מענה לביטחון הנדרש בידי הבנקים עבור מתן ההלוואות למימון פרויקט הפיתוח, ואם אמנם הערבות היא תנאי למימון, אז אני קורא למדינה להעמיד אותה. אין תרחיש שבו חברת החשמל תיקלע לחדלות פירעון, ועובדה היא שרק באחרונה גייסנו 2.5 מיליארד שקל בריבית של 4.4% בלבד, חרף הורדת דירוג החוב - ועוד נענינו לביקושי יתר בסך 3 מיליארד שקל. הגופים המוסדיים בישראל מאמינים בחברת החשמל".

ובכל זאת, מה ימנע מחר מכל ספק אחר לחברה לדרוש ערבות כזו, המגלמת הוזלה מהותית של עלויות המימון?

"מדובר במהלך ראשוני שלא נושא בסיכון גדול מדי, לא משנה את מדיניות המיסוי שקבעה ועדת ששינסקי, אבל כן יאפשר את יציאת פרויקט הפיתוח של תמר לדרך מחר בבוקר, כך שכבר בתחילת 2013 ניתן יהיה לעשות שימוש בגז".

היחסים הקפואים עם שותפות תמר

למרות דבריו של רון-טל, קודם לשאלת הערבויות עומדת שאלת החוזה המתמהמה לרכש הגז מתמר בידי חברת החשמל. הסכם עקרונות לרכש זה בהיקף כספי כולל של 9.5 מיליארד דולר נחתם בין החברה לבין שותפות תמר עוד בדצמבר 2009 - ואולם מאז לא חלה כל התקדמות במשא ומתן, וזה עוד הופסק לפני כשנה על רקע דיוני ועדת ששינסקי.

"אני מקווה שנשב בטווח הזמן הקרוב ונחדש את המשא ומתן כדי להגיע להסכם ארוך טווח", אומר רון-טל. "מי שעצר את המשא ומתן היו היזמים, בעקבות המחלוקות סביב המדיניות הפיסקלית, ומכיוון שהנושא הוכרע, אני קורא להם להתיישב ולחדש את המשא ומתן".

למה לא התיישבו עד עכשיו?

"צריך לשאול אותם. אני חושב שהם עדיין לומדים את ההחלטה, אבל היות שהדיון כבר מאחורינו, צריך לשבת ולגמור. כמובן, במחיר שיהיה מספיק תחרותי עבורנו, ולא בכל מחיר".

כבר היינו עדים לאיומים מרומזים שלפיהם בכוונת השותפות לייקר את מחירי הגז שסוכמו טרם ועדת ששינסקי.

"לא אכנס למשא ומתן מעל דפי העיתון. אומר רק שחברת החשמל תעמוד על עקרונותיה ועל דרישתה למחיר שיהיה ראוי ותחרותי".

עם זאת, אין לכם הרבה ברירות.

"אני מזכיר לך שגם אנחנו הקליינט העיקרי של שותפות תמר - וקליינט מרוצה הוא קליינט טוב עבור הספק, לעומת קליינט לא מרוצה, שהוא פחות טוב עבורו".

"רואים בנו מעצמת גז"

לצד מיצוי עתודות הגז הזמינות עבור המשק הישראלי עומד גם הצורך בגיוון מקורות האנרגיה והרחבת מעגל הספקים. אתמול פורסם ב-TheMarker כי בסוף השבוע החליט משרד התשתיות לקדם את חלופת יבוא הגז הנוזלי (LNG) בטכנולוגיית מצוף (Buoy) במטרה לאפשר ערוץ רכישת גז נוסף מספקים זרים בעתות חירום כבר עד סוף 2012. זאת, כאשר פרויקט הקמת התשתית לכך תופקד בידי חברת נתג"ז, ואילו חברת החשמל תהיה אמונה על חכירת האניות המייבאות.

"אני מאמין שבתוך שנה מיום ההחלטה יוכל גז נוזלי מיובא לעמוד לרשות המשק", אומר רון-טל. "הוא אמנם יהיה יקר יותר, אבל יש בו צורך כדי לייצר את היתירות הנדרשת למשק, וכדי לגשר על פערים אפשריים בלוחות הזמנים בין מיצוי שדה ים תטיס לבין פיתוח תמר".

בינתיים אנו שומעים בעיקר על תוכניות דלק ונובל אנרג'י לייצא בעצמן את הגז.

"מדובר בתוכניות לגבי לווייתן ולא למאגר תמר, כאשר הרבה מהיכולת שלהם לייצא תלויה בפיתוח של תמר, ולכן צריך להתמקד עכשיו בפיתוחו".

מה לגבי פיתוח מאגר נועה?

"כל מאגר שעוד לא מפותח ושניתן לפתח אותו - הוא בעינינו מקור אנרגיה חשוב לשנים הבאות. בייחוד מכיוון שאנחנו כן רואים את מדינת ישראל נהפכת למעצמת גז ומשתמשת יותר ויותר בגז כמקור אנרגיה להפקת חשמל".

למרות דברים אלה, התבשר אתמול המשק כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הסכים להתיר לרשות הפלסטינית לעשות שימוש בשדה "Gaza Marine" שלחופי עזה לצורכיה שלה. מדובר במאגר בנפח משוער של 30 מיליארד מ"ק גז שנתגלה עוד לפני עשור, ומוחזק בידי CCC (60%), BG הלבנונית (30%) והרשות (10%), לאחר שישראל ויתרה על הזכויות בו בתחילת שנות ה-2000.

"ישנם פה גם היבטים מדיניים שלא אכנס להם, אבל זה לא כל כך חשוב למי יסופק הגז ובלבד שחלקו יסופק גם למדינת ישראל", רומז רון-טל להסדר אפשרי שיכלול גם את אספקת הגז לישראל, ומתפנה להשליך פצצה: "חברת החשמל בעד פיתוח מאגר זה, ואף תשקול בעתיד להפוך בעצמה לחברת אנרגיה, כלומר להחזיק במאגרי גז", הוא יורה. "זה אולי חזון למועד, אבל זהו בהחלט חזון לגיטימי ואפשרי, שיחזק את היכולות של חברת החשמל כספק שירות חיוני בישראל. אני לא מדבר בהכרח על שליטה, אלא על שותפות, ולא בהכרח בשדות גז גדולים, אלא שותפות במאגרים סבירים לצורכנו. התופעה של חברות חשמל שנהפכות לחברות אנרגיה רווחת היום בעולם המערבי והולכת ומתרחבת".

כבר נקטתם מהלכים בכיוון זה?

"זה חלק מן הראייה ארוכת הטווח של חברת החשמל, ואני מניח שזו תידון במהלך השנה הקרובה שחלק מהשינוי המבני במשק החשמל".

תפנו בהצעה לרכישת נתח ממאגרי תמר ולווייתן למשל?

"שום דבר לא פסול. נשב, נגבש את האסטרטגיה, נקבל החלטה - ונביאה לאישור".

ומה לגבי השינוי המבני הנדרש קודם בחברה עצמה?

"לאחר שהסכם השכר הקיבוצי עם העובדים סוכם, אנחנו נחושים לשבת בימים הקרובים ולקדם את כלל מרכיבי הרפורמה ובמרכזם השינוי הארגוני בחברה, השינוי המבני במשק - ותהליך ההתייעלות בחברה. זאת, מתוך כוונה להשלים את תוכנית ההתייעלות עוד במהלך השנה הנוכחית, על בסיס תוכנית מצפן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו