בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המרוויחים - דווקא בעלי התפקידים הזוטרים

זר שירצה ללמוד על התאוששות הכלכלה הישראלית יכול להיעזר בטבלאות - אבל די יעשה אם יביט בשכרם של מנהלי הפיתוח העסקי כדי להבין לאן נושבת הרוח ? סקר השכר החצי-שנתי של TheMarker מגלה כי שכרם עלה ב-15.5% במחצית השנייה של 2010 ? גם יתר עובדי המגזר הפרטי נהנו משיפור בתנאי העסקתם וגידול בהיקף המשרות הפנויות

תגובות

>> לפני פרוץ המשבר הפיננסי ב-2008, מנהל פיתוח עסקי בחברת היי-טק היה אחד התפקידים המבוקשים בתעשייה, וסמנכ"ל בחברה בינונית בענף הרוויח בממוצע 48 אלף שקל לחודש. לעומת זאת, במחצית הראשונה של 2009, לאחר שחברות רבות ערכו התאמות במטרה להתמודד עם המשבר, הביקוש לתפקיד ירד לשפל ועמו גם השכר.

בניגוד לעצות המומחים, שסברו שדווקא בזמן הזה חשוב למצוא אפיקי פיתוח חדשים, חברות העדיפו להתמקד בעסקי הליבה. מחלקות פיתוח צומצמו או נסגרו ומנהלי פיתוח מפוטרים הציפו את השוק. רמות השכר הגיבו בהתאם - ירידה של יותר מ-10% בתלוש המשכורת.

בחציון הראשון של 2010 החלו להיראות ניצני ההתאוששות, והביקוש למנהלי פיתוח עסקי גאה והלך. בחציון השני החל עתידם המקצועי להיראות שוב מצוין: רמת השכר עלתה ב-4.5% והגיעה לממוצע של 47 אלף שקל - רק כ-1,000 שקל פחות מרמתו הממוצעת לפני המשבר.

מנהל הפיתוח העסקי הוא שיקוף נאמן של המציאות שחווה שוק העבודה ב-2010. מגמת ההתאוששות הורגשה היטב: שיעור האבטלה ירד מ-7.8% ב-2009 ל-6.8% בנובמבר 2010; ובין ינואר לנובמבר חלה עלייה של 1.7% בשכר הממוצע במשק, בהשוואה לירידות השכר שנרשמו בשנה הקודמת.

מנתוני השכר שנאספו לסקר זה בעזרת חברות ההשמה המובילות - ובהן מנפאואר, חבר, נישה, קודקס ונקודת פתיחה - עולה כי רוב עובדי המגזר הפרטי הרגישו את ההתאוששות בתלוש השכר, במצבם התעסוקתי ובהיצע המשרות.

מהשוואה בין החציון הראשון לחציון השני של 2010 לעולה ששכר העובדים החדשים ברוב הענפים שנסקרו עלה במידה מסוימת, או לפחות שמר על רמתו מתחילת השנה. הנהנים העיקריים היו בעלי התפקידים הזוטרים בארגונים, למשל מנהלי חשבונות מתחילים, כלכלנים חסרי ניסיון, עוזרי חשבים ועוזרי גזברים.

אלה שהיו בין התפקידים הראשונים שצומצמו, הם גם הראשונים שהציגו עלייה מחודשת הן בביקוש והן ברמות השכר. בתחומים מסורתיים יותר - כמו לוגיסטיקה, תפעול, ומשאבי אנוש - ניכרת התאוששות בגיוס עובדים, אך הדבר לא מתבטא בשינויי שכר. נדמה כי השוק אינו מעריך שקיים חוסר משמעותי באנשים שימלאו דווקא את התפקידים האלה, ולכן אין צורך "להילחם" עליהם.

מבדיקת שכר הבכירים, המנכ"לים והסמנכ"לים ברוב הענפים נדמה כי אלה לא נהנים כמו עובדיהם מפירות הצמיחה המחודשת. זאת, מכיוון ששכרם עלה בשיעור נמוך או קפא. אך חשוב לזכור שרמת השכר שלהם גבוהה מלכתחילה ונדרש "בום" כלכלי משמעותי כדי שהשכר יעלה ברמות משמעותיות.

האם מגמת השיפור תימשך גם ב-2011? תלוי ביציבות השוק. גם אם מנתוני 2010 ברור כי בחלק הענפים, דוגמת היי-טק או פיננסים, השנה היתה חזקה יותר, הרי שבתחומים אחרים יחלפו עוד כמה חודשים עד שנדע אם השיפור ידבק בכולם, ובאיזו עוצמה.

פיננסים: רואי החשבון מבוקשים

התאוששות השוק במהלך 2010 הורגשה היטב בגיוסים של אנשי הפיננסים לתפקידי מטה ותפעול כאחד. העלייה המשמעותית ביותר הורגשה בביקוש למשרות עוזרי חשבים וכלכלנים, המיועדות לרואי חשבון יוצאי הפירמות הגדולות. לדברי אהוד כהן, מנכ"ל נקודת פתיחה, מכיוון שבמשבר התפקידים הזוטרים היו הראשונים שצומצמו, כעת הארגונים נדרשים למלא מחדש את השורות. כתוצאה מכך עלתה רמת השכר בתפקידים אלה בכ-10% בממוצע.

ביקושי כוח אדם נרשמו גם במשרות מנהלי חשבונות בכל הרמות, בעיקר למועמדים איכותיים בעלי ידע וניסיון, אבל את עליית השכר הגבוה ביותר, בשיעור של כ-20%, קיבלו דווקא מנהלי החשבונות המתחילים. לדברי כהן, קיים לרוב פער בין ציפיות השכר של מנהלי חשבונות בעלי ניסיון לשכר המוצע על ידי המעסיקים, מה שמקשה מאוד על איוש המשרות וגורם לרמת ביקושים יציבה וגבוהה.

הדרישה לסמנכ"לי כספים לא היתה גבוהה במהלך השנה, ומספר המשרות הבכירות שהוצעו היה מצומצם.

שוק ההון: אנליסטים מנוסים חגגו

במהלך 2010 לא נרשם שינוי דרמטי במשכורתם של בכירי שוק ההון הישראלי (שייאלצו להתנחם בבונוסים), למעט עליות בשכרם של מנהלי השקעות בכירים ואנליסטים מנוסים.

במהלך השנה חלה גם ירידה מתמשכת בהיצע המשרות הבכירות בענף בעקבות ריבוי המיזוגים והרכישות בשנתיים האחרונות. עבור העובדים, לעומת זאת, התמונה שונה: עובדים שנקלטו במחצית השנייה של 2010 קיבלו לעתים הצעות שכר הגבוהות בכ-15% ממה שהוצע במחצית הראשונה של השנה. בין יתר הגורמים לכך היה תהליך יישום מסקנות ועדת חודק, שחייב פעילות רגולטיבית מוגברת בגופים השונים הפועלים בשוק ההון; עיקר הביקוש היה לאנליסטים ושכרם עלה בהתאם בשיעור של עד 16% לאנליסטים בעלי ניסיון של שלוש-ארבע שנים. מנהלי השקעות מנוסים נהנו גם הם משכר גבוה בין 10%-20%.

מאידך, נרשמה ירידה מסוימת בדרישה למשווקי השקעות ואנשי BACK OFFICE, שגרמה לקיפאון בשכרם. לדברי בכיר בשוק ההון, הירידה בביקושים נובעת מהעובדה שרוב בתי ההשקעות מילאו את התקנים הדרושים להם ואין כיום התרחבויות משמעותיות באופק.

מנהל תחום שוק ההון בחברת ההשמה נישה, בועז מנדלביץ', אמר כי "למרות הביקוש הנמוך, באופן כללי עדיין יש מחסור של מועמדים בעלי ניסיון בתחום שיווק השקעות. מלבד הבנקים המקומיים שממשיכים לגייס במשורה, מגזר הבנקים הזרים המרחיב את פעילותו בישראל וקולט אליו עובדים, לרוב יועצי ומשווקי השקעות מנוסים".

ביטוח: המשך מגמת העלייה

בתחום הביטוח ב-2010 נמשכה מגמה של עלייה מתמדת בביקוש למועמדים מקצועיים, לצד הכשרות מקיפות למועמדים ללא ניסיון.

בראש עליות השכר התברגו פקחי הרכישה, שמשכורתם הבסיסית נמוכה, אך שכרם מבוסס גם על עמלות, שעלו כתוצאה מגידול בפעילות במהלך השנה בשיעור של עד כ-20%. בתחום החיתום נרשמה עלייה חדה בביקוש לעובדים, שהביאה לעליות שכר של עד 11% בממוצע. גם בתחום ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח נרשמה עלייה בביקוש ועליית שכר של עד 7%.

היי-טק: התאוששות חוצת ארגון

אף ש-2010 לא היתה טובה במיוחד להיי-טק הישראלי, עובדי הענף לא חשו זאת על בשרם. השכר הממוצע שלהם עלה בכ-9% בהשוואה ל-2009, אז נרשמו ירידות חדות.

הביקוש לאנשי תוכנה עלה ולווה בעליות שכר משמעותיות של 5%-9% בקרב מנהלי פרויקטים ומומחי לינוקס, בדגש על מהנדסי JAVA ומהנדסי WEB. כמו כן חלה עלייה בביקוש למהנדסים בתחום הפיתוח לטלפונים סלולריים ולאינטרנט. גם בקרב מהנדסי החומרה ניתן היה לראות יותר ביקוש לעובדים, וחברות רבות שפיטרו ב-2009 נאלצו לגייס מחדש ובעלות גבוהה.

אחד התחומים שלא נפגע כמעט במשבר היה תחום המכירות, וב-2010 נרשמו עליות שכר כמעט בכל התפקידים. ביקוש רב במיוחד היה למנהלים בעלי התמחות במכירות בסין ובהודו וכן בברזיל ובאפריקה.

גם הבכירים בהיי-טק חשו התאוששות, עם יותר משרות פנויות ועליות של 5%-10% בשכר המוצע לעומת החציון הראשון של השנה. השינוי הניכר ביותר הוא במשרות סמנכ"לי פיתוח ומשרות סמנכ"לי מכירות, ששכרם עלה ב-7% בממוצע.

לגבי השנה הקרובה מעריכה פול צוקר, מנכ"ל ובעלים קבוצת נישה, שמגמת הביקוש לעובדים בענף תגדל ותמשיך: "אני מקווה שתעשיית ההון סיכון תצליח לגייס קרנות חדשות, וחברות שהתקשו לגייס כספים בעבר ישלימו סבבי גיוס משמעותיים שיאפשרו להן להתפתח. גם התוכניות להקמת מרכז פיתוח עתידי של אינטל בצפון, והתוכנית להקמת מרכזי פיתוח של חברות פיננסיות בינלאומיות בישראל, מבטיחות שוק עבודה תוסס יותר ב-2011".

ביומד וקלינטק: הדרישה לעובדים נמשכת

ביומד וקלינטק - שני התחומים הצומחים של ענף ההיי-טק - היו גם מהראשונים להתאושש מהשפעות המשבר הכלכלי. במהלך 2010 המשיכה הדרישה למהנדסי מכונות, פיסיקאים ומנהלי פרויקטים והקפיצה את שכרם ב-3%-7.5%.

לדברי ליזי שוב-לונדון, שותפה ומנהלת נישה, בביומד המגמה צפויה להמשך גם אל תוך המחצית הראשונה של 2011. "המיעוט היחסי של מהנדסי המכונות והפיסיקאים שרוצים לעבוד בתחום העלה בשנה האחרונה באופן משמעותי את השכר", היא אומרת.

מגזר נוסף שבו חלה עלייה מסוימת הוא בקרב כימאים ומנהלי ניסויים, ומסתמנת דרישה לעובדים מנוסים שמגיעים מהתעשייה ולא מהאקדמיה. כמו כן, עקב כניסתן של חברות תרופות בינלאומיות לישראלחל גידול בביקוש ובהתאמה בשכר של תועמלנים רפואיים.

עורכי דין: שיפור בביקוש, לא בשכר

בתחום המשפטי 2010 היתה שנה של עלייה בביקוש לעובדים, ועמדה בסימן אווירה חיובית בקרב המעסיקים - אך כל אלה כמעט שלא באו לידי ביטוי בעליות שכר. לדברי אלינור מור-סיטבון, מנכ"ל חברת ההשמה קודקס מערכות, כענף של נותני שירותים, הביקוש לעורכי דין נגזר מהאקלים הכלכלי במשק כולו - ומושפע באופן מהיר יחסית לשווקים אחרים מעסקאות שיוצאות או לא יוצאות לפועל. לכן, מצד אחד נדרשו המשרדים לגייס עובדים ולתגבר את מצבות כוח האדם כדי לעמוד בביקושים, אך הם נהגו במשנה זהירות בכל הנוגע לתנאי השכר. יוצאי דופן הם עורכי דין במשרדים גדולים, שמגיעים לרוב עם יותר ניסיון ויכולת מיקוח.

לדבריה, רוב משרות עורכי הדין שנפתחו השנה נפתחו במשרדים הקטנים - נתון לא מפתיע, שכן רוב עורכי הדין בישראל מועסקים במשרדים הקטנים. נתח המשרות שנפתחו בחברות נשמר, והמצב דומה גם לגבי כמות המשרות שנפתחו במשרדים הגדולים. תחום הליטיגציה הוא התחום המוביל מבחינת פתיחת משרות ב-2010, ואחריו התחום המסחרי ותחום הנדל"ן.

שיווק ומכירות: העתיד נמצא בדיגיטל

לאחר שרוב החברות ביססו את צוותי השיווק והמכירות שלהן כבר בסוף 2009 ובתחילת 2010, במהלך השנה לא נרשמו ביקושים חריגים לעובדים, וגם רמות השכר שמרו על יציבות.

משאבי אנוש: אחרי המשבר - עלייה בביקוש

לאחר שבמהלך 2009 היתה ירידה משמעותית בכמות המשרות החדשות שנפתחו בתחום משאבי האנוש, ובמיוחד בתפקידים זוטרים, במהלך 2010 נרשמה עלייה בביקוש, בעיקר לרכזי משאבי אנוש ורכזי גיוס. עם זאת, רמות השכר בכל הענף לא השתנו, בעיקר מכיוון שברוב המקרים לא ירד השכר בשנתיים האחרונות, ואף נערכו צמצומים משמעותיים בתפקידים אלה.

לדברי מיה הלר, מנהלת השמה בחבר PROF בכירים, בתפקידי הניהול הבכירים במשאבי אנוש הורגשה השנה עלייה בביקוש בעיקר בעקבות תזוזה של אנשים מארגון לארגון - לעומת 2009, אז אנשים שמרו על מקום עבודתם והעדיפו שלא לעשות שינוי.

אדמיניסטרציה: המצב סטטי

תחום האדמיניסטרציה זכה להתעוררות ברבעון הראשון של 2010, כחלק מההכנות לשנת היציאה מהמשבר, ונשאר סטטי יחסית לאורך השנה. רמות השכר נשארו ברובן זהות, אך עליות חריגות נרשמו בגלל דרישה למזכירות בכירות בעלות ניסיון.

הנתונים בטבלאות מתייחסים לשכר ברוטו באלפי שקלים ואינם כוללים בונוסים, הטבות ותנאים נלווים

נתוני השכר מתייחסים לשכר ברוטו באלפי שקלים ואינם כוללים בונוסים, הטבות ותנאים נלווים. נתונים: מנפאואר, חבר, נישה, נקודת פתיחה וקודקס

כך בדקנו

>> כמדי חצי שנה פנינו לחמש חברות השמה מובילות: מנפאואר, חבר, נישה, נקודת פתיחה וקודקס, וביקשנו נתוני שכר וביקוש לעובדים בתחומים שונים, הפעם במחצית השנייה של 2010. במקביל, שוחחנו עם מומחי שכר, מנהלי משאבי אנוש ובכירים בענפים שנסקרו.

לאחר שקלול הנתונים, השוואות ובדיקות ריכזנו את המשרות הבולטות שזכו לביקוש גובר ולעליות בשכר, וכן למשרות מפתח בכל ענף. הנתונים מתייחסים לשכר בסיס למשרה מלאה ולא כוללים בונוסים, עמלות ותנאים נלווים, אלא אם צוין אחרת. הנתונים מהווים את ממוצע השכר שהוצע למועמדים למשרות חדשות. ייתכנו חריגות בהתאם לגודל הארגון, מיקומו והענף בו הוא פועל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו