בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

העולם ימשיך להתאושש השנה - אם סין לא תסבך את העניינים

יש סיבות רבות לקוות שהכלכלה הגלובלית תמשיך להתאושש ב-2011 מהמיתון הקשה. אבל אסור לזלזל בסיכונים, בעיקר פערי הצמיחה בין הכלכלות המתפתחות לכלכלות המפותחות והסכנה להתחממות-יתר של הכלכלה הסינית הדוהרת

תגובות

<<למרות האווירה הקודרת שמלווה אותנו בשבועות האחרונים, אנו די אופטימיים לגבי התחזית הכלכלית הגלובלית. הצמיחה החזקה במרבית הכלכלות המתפתחות, יחד עם המשך מדיניות מוניטרית מקלה בעולם המתועש, צפויים לסייע לעולם להמשיך ולהתאושש מהמיתון הקשה. עם זאת, התחזית היא לצמיחה מתונה במדינות המתועשות, כשארה"ב צפויה להציג ביצועים טובים יותר.

השוני הבולט בקצב הצמיחה בין הכלכלות המתפתחות לכלכלות המפותחות צפוי למשוך את מרבית תשומת הלב ב-2011.

נקודה חשובה נוספת, לא פחות חשובה, היא הסיכונים שבפניהם ניצבות המדינות המתפתחות - בעיקר חימום-יתר של הכלכלה ואינפלציה.

ארה"ב: התאוששות בטוחה, אבל אטית

ההתאוששות של כלכלת ארה"ב נראית מובטחת, גם אם תמשיך להיות מתונה. מגזרי התעשייה והיצוא ממשיכים להוביל את ההתאוששות, בעוד מגזר הדיור ממשיך להיות נטל. מצד שני, הצריכה הפרטית מתאוששת ותומכת בצמיחה. גם מוכנותה של המערכת הפיננסית לספק אשראי גוברת בהתמדה, ובתנאים משתפרים.

עם זאת, התאוששות ארה"ב מתונה בהשוואה לתקופות קודמות של יציאה ממיתון, ולכן אינה מצליחה בשלב זה לפצות על מיליוני המשרות שאבדו בשנים האחרונות. מצבו של שוק העבודה היה בין המניעים העיקריים של הפדרל ריזרב בהחלטתו ליישם את הסיבוב השני של ההרחבה המוניטרית.

החששות שרמת הנזילות הגבוהה תהיה בין הגורמים לקפיצה באינפלציה אינן מתממשות בינתיים. אבל אם מחירי הסחורות, ובפרט האנרגיה, יגיעו לרמות שנרשמו ב-2008 - הדבר עלול להאט את התאוששות הכלכלה הגלובלית ושל הכלכלה האמריקאית.

קיימים גם סיכונים שעלולים לפגוע בתחזית האופטימית. אחד מהם זוכה לתשומת לב ציבורית, והוא קשור בגודל הגירעון התקציבי והחוב הלאומי. אנו מעריכים כי אלה לא יפגעו בכלכלה האמריקאית בטווח הקצר, גם אם בטווח הארוך יותר הרשויות יצטרכו להתמודד עם השאלה הקשה - כיצד מביאים את המימון הציבורי למצב נורמלי.

התאוששות של כלכלת ארה"ב נראית בת-קיימא, גם אם חולשתה צפויה להותיר את שיעור האבטלה סביב 9% ב-2011. האינפלציה תמשיך להיות מתונה יחסית - כ-2%. האינפלציה הנמוכה ושיעור האבטלה הגבוה יאלצו את הפד להותיר את הריבית ברמה הנוכחית במשך השנה. המדיניות המוניטרית המרחיבה, יחד עם מאמצים פיסקליים, ימשיכו לתמוך בצמיחה שצפויה להגיע השנה ל-3%-3.4%.

גוש היורו: נדרש שינוי מבני

חוסר האיזון הכלכלי והשוני המבני בין מדינות הגוש צפויים להמשיך ולערער את יציבותו של האיחוד המוניטרי ושל המטבע האירופי, גם אם להערכתנו גוש היורו יצליח לדחות את הפתרון של בעיותיו בעוד שנה.

ועידת אירופה ביקשה ממנהיגי מדינות גוש היורו לשקול את הגדלתה של קרן ההצלה למדינות במצוקה. מה שבעצם מהווה הודאה בכך שבגודלו הנוכחי, 440 מיליארד יורו, הגוש עלול להיות קטן מדי אם המשבר יתפשט למדינה גדולה כמו ספרד.

כעת זה נראה די ודאי שהכספים מהקרן האירופית ימצאו בקרוב את דרכם לפורטוגל, והשאלה היא האם ספרד היא הבאה בתור. חובה הלאומי אמנם נמוך יחסית, אבל לא ניתן לשלול את האפשרות של קריסת האמון בחובה, בעיקר בשל החוסר-ודאות בנוגע לחוסנם של הבנקים הספרדיים.

באשר לתמונת המקרו של אירופה, היא אינה חיובית במיוחד. האינפלציה בינואר עלתה לשיעור שנתי של 2.4%, מעל ליעד שהציב הבנק המרכזי. אם המגמה תימשך הבנק המרכזי ייאלץ לנקוט צעדי ריסון - דבר שעלול לפגוע בהתאוששות באירופה, בייחוד במדינות הפריפריה.

גוש היורו, בלא גרמניה, רשם צמיחה של 0.6% בלבד ב-2010 (3.7% בגרמניה). גם השנה המגמה של "התנתקות" גרמניה מגוש היורו צפויה להימשך. התמ"ג הגרמני צפוי לגדול השנה ב-2.2%, בעוד הצמיחה בגוש המוניטרי צפויה להסתכם ב-1.4%.

יפן: החוב הלאומי הגבוה ביותר בעולם

בסוף השנה הפיסקלית הבאה חובה הלאומי של יפן צפוי לעבור את הרף של 200% מהתמ"ג - החוב הגבוה בעולם. כבר היום, גם בהינתן תשואות נמוכות מאוד על אג"ח יפניות, יותר ממחצית הכנסות הממשלה מועברות לתשלומי הריבית על החוב. הדבר היחיד שמציל את יפן מזעם השווקים, שהביא לסף קריסה מדינות אחרות שהגדילו את חובן לרמה שאינה בת-קיימא, הוא שבחלק הארי של החוב מחזיקים תושבי המדינה: משקי בית, קרנות פנסיה וחברות פיננסיות.

אבל המגמה בשנים האחרונות אינה תומכת, בלשון המעטה, בהנצחת המצב, שכן הזדקנות האוכלוסייה ביפן היא המהירה בעולם המפותח. באותה העת, המוני עובדים צעירים מרוויחים הרבה פחות מהוריהם בעבר.

חוסר היכולת להחזיר את כלכלתה לנתיב של צמיחה בריאה מתבטא ביפן בדפלציה מושרשת, שנוגסת בצמיחה הנומינלית ומקטינה את הכנסות הממשלה ממסים, עד שיום אחד יפן לא תוכל יותר למלא את צורכי המימון שלה.

אנו לא צופים חדשות טובות מיפן גם השנה. הין החזק ממשיך לפגוע ביצוא, המנוע היחיד של הכלכלה, וגם שחיקת ההשפעה של חבילת התמיכה הפיסקלית תפגע בתחזית הכלכלית. התחזית היא שב-2011 כלכלת יפן תצמח ב-1%-1.2%.

המדינות המתפתחות: צמיחה בצל האינפלציה

הסיכון המוחשי במדינות המתפתחות הוא האינפלציה. בכמה מהמדינות המתפתחות שמשכו את כספי המשקיעים בשנה החולפת נרשמו ירידות חדות בבורסות בתחילת 2011, בעיקר בשל החששות מאינפלציה והציפיות להעלאה מהירה של הריבית. בסך הכל המדינות המתפתחות נמצאות במקום טוב בהרבה מהמדינות המתועשות מבחינת הצמיחה, המאזנים והחובות. הבולטות לטובה הן מדינות אסיה, שמובילות את הצמיחה הגלובלית. המסחר באסיה צפוי להתחזק ב-2011, כשסין תמשיך להוות כוח תומך בצמיחה האזורית, בייחוד לאור התחזית להתחזקות הביקושים המקומיים.

סין והודו צפויות לרשום את הביצועים הטובים באזור, 9.4% ו-8.3% בהתאמה - אם כי קיימים חששות ששתי המדינות חוות התחממות יתר של הכלכלות, מה שמתבטא גם בעליית שיעור האינפלציה.

תחזית הבסיס היא כי הן יצליחו להתמודד עם האתגרים. נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בכלכלות הללו, שכן גם אם הסיכוי ל"נחיתה קשה" הוא נמוך יחסית - הוא קיים.

אמריקה הלטינית אמנם רושמת צמיחה נמוכה יותר מאסיה, אבל הסיכונים שעומדים בפניה אינם מבשרים על משבר. בכמה מהמדינות, בייחוד ברזיל, קיימת בעיה של התחזקות המטבע, אבל התחזית היא שמרביתן יצליחו להתמודד עם הבעיה - מה עוד שהתחזקות המטבעות בולמת את עליית המחירים. האזור צפוי לרשום השנה צמיחה של 4.7%.

המזה"ת: המהפכות עלולות להיות מדבקות

המהומות במצרים מעלות חשש ל"הידבקות" אזורית, אבל בשל משקלן הנמוך של מניות האזור במדדים הכלליים ההשפעה היא מוגבלת. בעצם, בתרחיש של רגיעה הדרגתית וחילופי שלטון בדרכי שלום אנו לא צופים פגיעה משמעותית בכלכלה האזורית או הגלובלית.

התרחיש של הפיכה עקובה מדם ועליית שלטון איסלמי קיצוני הוא אפשרי, אם כי בהסתברות נמוכה. במקרה כזה, האי-ודאות תפגע בהשקעות הזרות ובבורסות האזור, וההשלכות הכלכליות עלולות להיות מהותיות.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובלייםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו