בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המשטרה: להעמיד לדין את דנקנר וקינן

המשטרה מצאה תשתית ראייתית נגד מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן והיו"ר לשעבר דני דנקנר בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ? ראיות נגד דנקנר גם לעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה והלבנת הון ? בנק הפועלים: "הדירקטוריון מביע אמון במנכ"ל" ? אם ההליכים יתמשכו, קינן עשוי לצאת לחופשה ? וגם: גילויים חדשים מחקירת דנקנר במשטרה

תגובות

>> טלטלה בבנק הפועלים: משטרת ישראל מצאה תשתיות ראייתית נגד מנכ"ל הבנק, ציון קינן, בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ונגד היו"ר לשעבר, דני דנקנר, בעבירות של שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד והלבנת הון.

מקורות מקורבים לחקירה מעריכים כי הפרקליטות תקבל החלטה מהירה יחסית בשאלה אם להעמיד לדין את קינן ואת דנקנר. הסיבה: נציג הפרקליטות ליווה את החקירה לכל אורך הדרך ומצוי היטב בחומר הראיות. עם זאת, קיימת אפשרות שקינן יודיע על יציאתו לחופשה עד לקבלת החלטה בעניינו, תוך התייעצות עם דירקטוריון הבנק. ההערכה היא שאפשרות כזאת תיתן הן לפרקליטות, הן לבנק ישראל, אורך נשימה בגיבוש החלטה בעניין.

הערכת המשטרה, לפיה יש די ראיות להעמיד לדין את קינן, מעלה את השאלה אם הוא יוכל להמשיך בתפקידו כמנכ"ל הבנק השני בגודלו במדינה. בבנק ישראל היו מודעים לטענות כנגד קינן עוד ב-2009, כשאישרו את מינויו למנכ"ל הקבוע של הבנק.

בדיווח שהוציא בנק ישראל לפני כשבועיים, כשנודע כי קינן נחקר במשטרה, נאמר כי: "הפיקוח על הבנקים מיודע בנושא ועוקב אחר ההתפתחויות. לבנק הפועלים שדרה ניהולית מקצועית ורחבה, המבטיחה את יכולתו להמשיך ולפעול ללא הפרעות למרות אירוע זה. בשל חקירת המשטרה מנוע הפיקוח מלהתייחס לפרטי האירוע".

גם אתמול בחרו בבנק ישראל להוציא דיווח לקוני, לפיו "בהמשך להודעת המשטרה על העברת חומרי חקירתו של מנכ"ל בנק הפועלים לבחינה על ידי הפרקליטות, הפיקוח על הבנקים מבקש למסור כי הוא נמצא בקשר עם גורמי הפרקליטות המלווים את החקירה, ועוקב אחר התפתחויות בנושא".

בדיווח שהוציא אתמול בנק הפועלים לבורסה נמסר: "בעקבות פרסום הודעת משטרת ישראל בדבר העברה לפרקליטות של חומר חקירה הנוגע למנכ"ל הבנק, קיים הדירקטוריון דיון ושמע סקירה מאת היו"ר יאיר סרוסי על מגעים שקיים במהלך היום בעקבות הודעת המשטרה. לאחר ששמע את סקירת היו"ר וחוות דעתם של היועצים המשפטיים, ועל סמך המידע שהתפרסם והמצוי בידו, אימץ הדירקטוריון את המלצת היו"ר להמשיך ולפעול בתאום מלא עם בנק ישראל, באופן שיבטיח את המשך פעילותו העסקית השוטפת של בנק הפועלים. הדירקטוריון מביע אמון במנכ"ל ציון קינן, ומביע תקוותו כי בדיקת הפרקליטות תושלם במהירות ותעלה כי אין מקום להליכים משפטיים כנגדו".

קיצר תהליכים

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) סיימה אתמול את חקירתו של דנקנר במסגרת שלוש פרשות שונות: פרשת קרן RP ורכישת הבנק הטורקי פוזיטיף, פרשת ההלוואה הפרטית מבעל השליטה בפוזיטיף ופרשת ההלוואה הפרטית מבנק הפועלים. הראיות נגד דנקנר לדין נוגעת לכל שלוש הפרשות.

בפרשת ההלוואה האישית חשוד דנקנר כי באוקטובר 2008 לקח מבנק הפועלים הלוואה בסכום של כ-14 מיליון מבלי לצרף "דו"ח עושר פיננסי" לוועדת עסקות עם בעלי עניין, כנדרש מהלוואה ללא ביטחונות ובהתאם לנוהלים בנוגע לעסקות עם נושאי משרה.

בחקירה זו נחקר גם קינן, ששימש באותה התקופה מנהל החטיבה העסקית בבנק. קינן, שהמליץ לוועדה לאשר לדנקנר את ההלוואה אף שלא הגיש דו"ח עושר, חשוד בעבירות סיוע לקבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים בתאגיד.

הוראות ניהול בנקאי תקין של המפקח על הבנקים קובעות שורה של כללים ברורים בנוגע לעסקות של התאגיד הבנקאי עם אנשים הקשורים בתאגיד. בין היתר קובעות ההוראות כי תאגיד לא יעשה עסקה עם אנשים קשורים בתנאים מועדפים. יתרה מכך, על פי הנהלים, כאשר נושא משרה - כמו יו"ר הדירקטוריון - לוקח הלוואה פרטית מהבנק בהיקף הגבוה מ-250 אלף שקל, ומבלי לספק ביטחונות כלשהם, הדבר חייב להיות מתועד על ידי ועדת הביקורת או הוועדה לעסקות עם אנשים קשורים.

הוועדה אמורה לקבל את בקשת ההלוואה בצירף של דו"ח בשם "דו"ח עושר פיננסי", שבו מפורטים נכסיו של מבקש ההלוואה נושא המשרה, נזילים ונייחים, כדי לוודא כי יש לו יכולת פיננסית להחזיר את ההלוואה. קינן, על פי החשד, סייע לדנקנר לקצר את ההליכים ולקבל את ההלוואה ללא צירוף דו"ח עושר כנדרש וכל זאת בהיותו כפוף לדנקנר. לפיכך מבקשת המשטרה להעמיד לדין את קינן על עבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים בתאגיד.

עו"ד צבי אגמון, המייצג את קינן, מסר בתגובה: אין כל החלטה להעמיד לדין את ציון קינן. המשטרה העבירה את תיק החקירה לפרקליטות שהיא זו שצריכה לקבל החלטה בנושא זה."ציון קינן ואנוכי מכבדים את המשטרה ופועלה", מסר אגמון. "עם זאת, בהכירי את העובדות בגינן נחקר מר קינן, אני תמה על קביעת המשטרה. ההלוואה שהעניק הבנק לדני דנקנר ניתנה בהתאם לכל הנהלים ואושרה על ידי ועדה של הדירקטוריון, שהיא הגוף המוסמך לאשר הלוואות לאנשים הקשורים עם הבנק.

"לא למותר לציין כי הלוואה זו הוחזרה במלואה לפני כשנה. אין ולא היה כל פגם בפעילותו של מר קינן בקשר עם הלוואה זו. אני מאמין שכך תסבור בסופו של יום הפרקליטות ואני מקווה כי בירור העניין ייעשה במהרה".

הדירקטורים תמכו

במהלך חקירתו במשטרה טען דנקנר כי היה בידי הבנק "דו"ח עושר" מעודכן בנוגע לנכסיו. "דו"ח העושר כפי שהוגש היה מדויק לחלוטין", אמר דנקנר למשטרה, והוסיף כי דו"ח העושר הוגש לפני שהתכנסה הוועדה לאישור עסקות עם בעלי עניין.

דנקנר טען עוד כי ביום נטילת ההלוואה היה בינו לבין הבנק חוזה חתום לחמש שנים נוספות בהן היה אמור לכהן כיו"ר דירקטוריון. דנקנר טען כי היקף השכר לו היה זכאי במסגרת החוזה - כ-50 מיליון שקל לכל התקופה - היה למעשה בטוחה נוספת, ולכן כלל לא היה צורך ב"דו"ח עושר".

בחקירתו לפני כשבועיים נשאל דנקנר אם בעקבות ההלוואה האישית פעל לקידומו ולמינויו של קינן למנכ"ל בנק הפועלים. לדברי דנקנר, הוא לא היה זה שקיבל את ההחלטה על מינוי המנכ"ל, וההצעה למנותו הובאה כדין להחלטת הדירקטוריון. דנקנר הוסיף במהלך חקירת המשטרה כי כל הדירקטורים בבנק ללא יוצא מן הכלל אישרו ותמכו במינויו של קינן למנכ"ל. מה גם, הסביר דנקנר לחוקריו, שלבנק ישראל לא היתה התנגדות עניינית למינויו של קינן.

סניגורו של דנקנר, עו"ד יוסי בנקל, מסר בתגובה: "צר לנו שהמשטרה חוזרת לעשות את מה שנדמה שהיא כבר נגמלה ממנו, כלומר לפרסם 'המלצות' בנושאים שאינם בסמכותה, תוך פגיעה בחזקת החפות. הגוף המחליט על העמדה לדין היא הפרקליטות בלבד, ואין לנו ספק שהיא תדע להתעלם מהמהלך היחצ"ני של המשטרה ולקבל החלטה שקולה, מאוזנת ובעיקר נכונה. כדאי להתאזר בסבלנות עד להכרעת הגורמים המוסמכים אם להגיש כתב אישום. אין לנו ספק שלאחר בדיקה ועיון הפרקליטות, התוצאה תשתנה, מכיוון שדנקנר פעל בתום לב ולא דבק לטעמנו כל דבר במעשיו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו