בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ג'קי מצא: "זקן הפנתה אותי לאחיה קארשי, שביטא את רצונה של לשכת השר אולמרט"

מנהל רשות המסים לשעבר שהורשע בהפרת אמונים וסיוע לשוחד ונדון לשנת מאסר, העיד במשפטם של שאר הנאשמים בתיק. לדבריו, הוא לא חשב שפגישתו עם זקן, מנהלת לשכתו של שר האוצר דאז אולמרט, תסייע למינויו לתפקיד? יועצו של אולמרט: "הוא לא התייעץ עם קארשי מעולם"

תגובות

>> שלושה שבועות לאחר שנשלח לשנת מאסר בכלא בגין הרשעתו בהסדר טיעון בעבירות מרמה והפרת אמונים וסיוע למתן שוחד, עלה אתמול ג'קי מצא, ראש רשות המסים לשעבר, להעיד כעד מטעם התביעה במשפטם של יתר הנאשמים בפרשת המינויים ברשות המסים.

מצא סיפר על יחסיו עם אנשי העסקים רו"ח קובי בן-גור ויורם קארשי, אחיה של מנהלת לשכתו של שר האוצר דאז אהוד אולמרט, שולה זקן, שלפי האישום התערבו והשפיעו על מינויים של בכירים ברשות המסים.

לפי כתב האישום המתוקן, שהתקבל במסגרת הסדר הטיעון, הודה מצא כי בהמשך לסיוע שקיבל מבן-גור וקארשי לצורך בחירתו לתפקיד מנהל הרשות, השניים פנו אליו ותבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלהם ולמנות ולקדם עובדים ברשות המסים. מצא הודה שהוא איפשר לשניים דריסת רגל בקבלת החלטות ברשות המסים, כשהוא יודע שלשניים אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות המסים ושהם חפצים בביסוס ההשפעה שלהם ברשות. לגבי בן-גור העיד מצא: "הוא מעולם לא היה חברי, הוא מעולם לא היה בביתי, לא ראיתי את אשתו. האם הערכתי את דעתו בניהול? כן".

מצא תיאר שיחת טלפון שערך עם בן-גור: "בן-גור אמר שהוא ימליץ עליי לתפקיד ראש רשות המסים, כמו גורמים אחרים בשוק הפרטי שאמרו זאת. אמרתי לבן-גור שאני מוזמן לשר האוצר (אהוד אולמרט, ה"ר) בשיחת טלפון אקראית, הוא אמר לי שהוא מכיר את קארשי, אחיה של זקן, ושהוא וקארשי נפגשים לראות משחק כדורגל. אמרתי שאני רוצה להצטרף". לגבי היכרותו עם זקן העיד: "ידעתי שזקן בעלת מעמד בכיר מתוקף תפקידה באותו זמן במשרד האוצר. לפני כן לא הכרתי את קארשי ולא את זקן".

מלבד מצא הועמדו לדין בכתב האישום בפרשה חמישה עובדי רשות לשעבר ובהם סמנכ"ל רשות המסים למינהל וכוח אדם, שמואל בוברוב, סמנכ"ל לעניינים מקצועיים גידי בר-זכאי, ויגאל סער, נציג רשות המסים בארה"ב. רובם הואשמו בלקיחת שוחד. בן-גור וקארשי מואשמים במתן שוחד. זקן מואשמת בהפרת אמונים.

על השתלשלות האירועים שלפני מינויו סיפר מצא: "היתה לי שיחה טלפונית עם בן-גור, אמרתי לו שאמורה להיות לי שיחה עם שולה זקן בקרוב. הוא הציע לי להצטרף לפגישה עם קארשי, שהוא נפגש אתו באותו יום. לא היתה לי מחשבה ברורה או מבוססת מה המוטיבציה שלי לפגישה כזו, זה היה משהו מיידי. דיברתי עם בן-גור בשבת אחר הצהריים ומיד אחר כך נסעתי. בן-גור הציע ואני הסכמתי. למה חשבתי להסכים לכך? באותו זמן חשבתי שאני המועמד הטוב והראוי ביותר. חשבתי שלאחר שאני אתמנה, ממילא תהיה לי היכרות אתה, וזה יהיה נכון להכיר את סביבתה".

השופט זכריה כספי הקשה על מצא: "אבל באותה נקודת זמן לא היית יכול להיות משוכנע חד-משמעית שתיבחר. אתה לא יכול לדעת מה בדיוק הניע אותך אז?".

מצא השיב: "ודאי שלא ידעתי ב-100% שאתמנה, אבל לייצר מחשבה שהפגישה הזו תסייע לי - חד-משמעית לא". השופט: "אולי כן. חשבת שזה יקנה לך גישה יותר נוחה לזקן". מצא: "חשבתי שלימים אעבוד מולה, אבל ידעתי באותו מועד שאני המועמד הכי ראוי והכי ריאלי. ישבתי עם הסגן שלי ועם אחרים ודיברנו על היום לאחר שאבחר. היא נפגשה עם יתר המועמדים. לא היתה לי מחשבה כזו בכלל, זו מחשבה קונספירטיווית שבכלל לא חלפה במוחי. לטעון שזה יביא למינויי? מי זו שולה? מעמדה בכיר, אבל היא עוזרת בלשכה. לרגע לא חשבתי על זה".

השופט כספי לא ויתר: "איני מבין את גישתך. האם אתה מתחמק? מעגל פינות? מנסה להמעיט מהדברים או דובר אמת במלואה?". מצא: "יש כאן רצף עובדות שאין בהן כלום. לא היה טענה מעולם ששולה זקן דיברה עם אולמרט (שר האוצר דאז)". בהמשך עדותו אמר מצא עוד כי הפגישה עם זקן "היתה פגישת הכנה לפני הפגישה עם שר האוצר דאז, פגישה פורמלית עם עוזרת שר האוצר".

"כעסתי על הלשכה, איימתי להתפטר"

בכתב האישום שבו הורשע מצא נטען כי סער, שהיה מנהל בית המכס והמע"מ בירושלים, פנה לקארשי, ככל הנראה ב-2005, בבקשה שיפעל עבורו אצל מצא במטרה לקדם את מינויו לתפקיד סמנכ"ל למינהל ברשות.

קארשי פנה למצא וביקש ממנו שימנה את סער לתפקיד וזה התחייב שיעשה כן, אך בהמשך חזר בו מהבטחתו, משום שרצה למנות את בוברוב לתפקיד. כדי לאשר את המינויים אצל שר האוצר, פנה מצא לזקן וביקש ממנה לתאם פגישה עם שר האוצר אולמרט. אלא שזקן, שידעה על רצונו של קארשי במינויו של סער לתפקיד סמנכ"ל למינהל, נמנעה מלהיענות לבקשתו של מצא לתיאום פגישה עם שר האוצר. מצא הסכים לפעול למינויו של סער כנציג רשות המסים בארה"ב במטרה לרצות את בן-גור וקארשי. מצא הודה בהקשר למינוי זה בעבירה של הפרת אמונים.

באשר להליך מינויו של סער, נשאל מצא האם זקן דיברה אתו על המינוי. על כך השיב: "היא הזכירה את סער עם המלים סמנכ"ל למינהל והפנתה אותי לקארשי. אני לא יודע מה קארשי אמר, אבל האם הבנתי חד-משמעית שהפגישה עם השר לא תתקיים כל עוד סער לא מתמנה? זה בפירוש. זה היה תקיף והרגשתי שזאת הקביעה של הלשכה. כל עוד אין מינוי של סער, אין פגישה עם השר. כעסתי על הלשכה. איימתי להתפטר".

השופט: "איך קארשי יכול לדבר בשם הלשכה?". מצא: "יש גורמים בלשכה שמביעים את רצון הלשכה. יש דמויות שלא נשאו תפקיד פורמלי. העוצמה שלי היתה שהתנגדתי למינויים האלה. בהתחלה חשבתי שמגיע לי פרס שהצלחתי להתמודד עם לחצים מהלשכה. שר האוצר לא אומר שהוא רוצה מישהו, אלא דרך מקורבים ואנשים מהלשכה".

השופט: "איך קארשי נכנס פה לעניין?". מצא: "מינויים מאושררים על ידי שרים, אבל ההתנהלות היא לא מול השר, אלא מול סביבת הלשכה. קארשי מביא את רצון הלשכה".

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר בתגובה כי "לא היה ולא נברא. אין לאמירה זו שום בסיס. אולמרט בתפקידיו כשר לא עמד בשום קשר עם קארשי ולא התייעץ עמו מעולם".

השופט המשיך ושאל: "יורם קארשי כשופר של אולמרט? הבטחת לו משהו?"

מצא: "זו תהיה התחסדות לחשוב שאין שיחות בין מנהלים במשרדי ממשלה לבין גורמים פרטיים. אלה שיחות יומיומיות שמתנהלות גם כיום, אבל לא היתה לי כל מחויבות לכך. שיתפתי אנשים שונים בכך שאני מתמודד מול ראש הממשלה, שאני לא מתכופף מול לשכת השר וממנה אנשים שאני מאמין בהם. הרגשתי שאני עושה הרבה דברים שמנהלים אחרים לא עושים. הלכתי לפי דעתי המקצועית והאישית, מיניתי כפי רצוני והחלטתי לא למנות את סער כסמנכ"ל מינהל, אבל טעיתי בשיקול הדעת". בהמשך אמר מצא: "אולמרט לא דיבר אתי מלה. לא במישרין ולא בעקיפין. לא על מינוי כזה או אחר. הפעם היחידה ששוחחתי אתו היתה בעניין בקשת המינויים שאותם הוא אישר". (כוונתו של מצא למינויים של שלושה סמנכ"לים ברשות: בוברוב, בר-זכאי וסער, ה"ר) לדברי מצא, "הייתי מעוניין במפגש אתו, המפגש הזה התעכב והרגשתי שלשכת השר מעוניינת במינוי מסוים. אולמרט לא ביקש ממני דבר".

התובעת, עו"ד מיכל עוזר-רוזן, חקרה את מצא: "מי מייצג את עוצמת לשכת השר?". מצא: "זקן. היא הפנתה אותי אל יורם קארשי שביטא את רצון הלשכה". בשלב זה ביקשה התובעת מהשופט להכריז על מצא כעד עוין. "הוא הודה כאן בדברים שקשורים ליורם קארשי", אמרה. השופט דחה את הבקשה. עוזר-רוזן: "מי גורם לעיכוב הפגישה עם שר האוצר?". מצא: "בחקירת המשטרה אמרתי שראיתי בקארשי כמי שמביא לידי ביטוי את רצון לשכת השר".

השופט: "אני לא יודע אם אתה מיתמם או לא מבין את השאלה". מצא: "אני לא מיתמם. אמרתי בחקירה שקארשי הוא מקור הבעיה, ויש חקירות אחרות שאני אומר משהו שונה. יש כמה פעמים שאמרתי זאת בחקירת המשטרה, כך חשתי. ידעתי שאני צריך לאשר שלושה מינויים של סמנכ"לים, זקן שלחה אותי לקארשי". השופט: "היא הלשכה, למה להפנות אותך לאחיה? איך הבנת שהוא משקף את רצון הלשכה?. מצא: "אתה צודק, אני לא יודע למה, אבל בגלל זה הורשעתי. חשבתי שזה הלשכה, ייתכן וזה מעגל שוטה, הנחתי שכך אוכל לאשר את המינויים".

השופט: "התמיהה היא איך יכולת להבין שקארשי הוא שופר הלשכה?". מצא: "אמרו לי לדבר אתו, הוא גם פתר בעיות בעבר. חשבתי שזקן היא הבעיה, ושהיא רוצה למנות את סער. בהמשך הבנתי והרגשתי שקארשי מדבר, ולא לשכת השר. בחלוף הזמן התחלתי להבין זאת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו