בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"העומס על השופט עצום. אף אחד לא טופח לך על השכם אם עשית עבודה טובה"

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב שטח את משנתו בפני עורכי דין צעירים על התנהלות הפרקליטים בבתי המשפט, העומס על השופטים, חשיבות ההיכרות עם פסיקתו של השופט ומהי הדרך הטובה ביותר לחקור עד

תגובות

>> שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב, אחד השופטים הפליליים העמוסים והמוערכים ביותר, מצא מעט זמן בשבוע שעבר כדי להרצות בפני עורכי דין צעירים על השאלה איך רואה השופט את ההליך המתקיים באולמו מבחינה פסיכולוגית.

בצורה חדה, ביקורתית, אך עם זאת נעימה, שטח כבוב בפני עורכי הדין את נקודת מבטו ואת ביקורתו על הדרך שבה מנהלים עורכי הדין את ההליך המשפטי באולם בית המשפט. ויש לו, כך מתברר, לא מעט ביקורת.

"לפעמים אני כמעט צובט את עצמי כשאני רואה איך מוצגות שאלות לעדים. איך עורך דין קונה בקלות שנאה של עד, וכמה זה פוגע בלקוח שלו". כבוב הדגים: "עורך דין מציג בפני חקירה נגדית של 120 שאלות. שום דבר לא יזיז אותו מהשאלות האלה והוא יחשוב שזו מהות ההליך. אם תעיר שהשאלה כבר נשאלה או שניתנה לכך תשובה - הוא יענה 'אדוני יסמוך עלי'. אני שופט מתערב, אני נוהג לחשוב שההתערבות מידתית, אבל לפעמים אני יוצא מדעתי ומוצא עצמי מתערב בחקירה נגדית. אני אומר לעורך הדין: 'תשמע מה יש לעד לומר, תהיה קשוב, תפתח את כיוון התשובות שיכול להועיל לך. מדוע אתה מתעקש על השאלות שכתבת במשרד?'".

כבוב, שמכהן כבר 14 שנה כשופט ובאחרונה מונה לשופט במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, מתנגד לגישת החקירה האגרסיבית שנהוגה בקרב עורכי דין רבים. "ישנה גישה שאומרת שככל שתעלוב בעד ותשפיל אותו - השגת את שלך. זו אסטרטגיה? זו אסטרטגיה כושלת. אם רצית להראות לעד שאתה חזק ממנו - השגת את מה שרצית. אבל זה שתצעק על עד 'אתה רמאי, שקרן, בדאי' - לא יעזור ללקוח שלך. כשאתה משפיל עד אתה מכניס אותו למצוקה וגורם לו להחזיר לך מנה אחת אפיים. אתה צריך להוציא את המיטב מהעד מבחינת מרשך. למזער את הנזק שהוא גורם למרשך. זו המטרה היחידה".

את מלאכת חקירת העדים בבית המשפט הגדיר כבוב "אומנות ומיומנות". הוא הזכיר לנוכחים כי "האמת המקצועית שלנו אינה להאדיר את שמנו. ראיתי לאורך השנים עורכי דין צעקנים, משתוללים ומפריזים, וכאלה שמנהלים משפט בדרכי נועם - לאורך השנים ובמבחן הזמן אני יכול לומר שהאחרונים ניצחו. זו הדרך הטובה ביותר. הדרך הצעקנית של ניהול מריבות עם השופט ועם התביעה עשויה למצב אותך כמי שלא שם קצוץ ונלחם, אבל ניסיון החיים מלמד שזה לא מועיל".

כבוב הדגיש את חשיבות הרושם הראשוני שיוצר עורך הדין על השופט: "קחו כנתון בדוק ומוצק שעורך דין שמותיר רושם טוב על שופט בישיבה ראשונה, הרושם הזה לא יימחה על נקלה. אם הותרת רושם טוב שאתה מצוי בתיק וערוך למתן מענה, להשיב לטענות מקדמיות ולנהל דו-שיח לגבי מרכזיות הראיות, הקרדיט הזה ייזקף לטובתך בהליך עצמו".

למד את היריב

את יום העיון, שבו נכחו כ-50 עורכי דין צעירים, הנחו עורכי הדין גלית רוטנברג וינון היימן. בהתייחסו לרמה המקצועית של עורכי הדין המופיעים באולמו, ציין כבוב כי "מתחזקת בי ההבנה שלשכת עורכי הדין לא עורכת מספיק השתלמויות. כיום אומרים לכל אדם שנכנס לתחום מסחרי: לפני שאתה הולך לנהל עסק תעשה סקר שוק, תלמד את הסביבה העסקית, ואז תקבל החלטה איך לפעול. לסנגור אומרים: אתה הולך לנהל משפט, תלמד על אופיו של התובע. כל תובע מנהל את התיקים שלו אחרת. הכר את היריב שלך בזירה שאתה מתנהל בה מדי יום".

כבוב פירט כיצד המידע המוקדם על התובע עשוי לסייע לסנגורים: "ישנם תובעים סבלניים, ישנם כאלה שאפשר להגיע איתם בנועם ובשיחה להסכמות שיסייעו בניהול התיק ולתוצאה רצויה מבחינת הסנגור".

להחמיא לשופט

"איך אתה יכול לנהל תיק רציני מבלי להכיר את עמדות השופט?", תהה כבוב. הוא סיפר שכשהיה עורך דין צעיר חשב שניהל תיקים היטב, אך התבדה: "הצגתי פסיקה עדכנית ביותר, סיכמתי בצורה נפלאה, הבאתי עדים ראויים, אבל השגתי תוצאה גרועה כי לא הכרתי את עמדות השופט".

כדי להכיר את השופט שבפניו הם מופיעים, ייעץ כבוב לעורכי הדין לבצע בדיקה מקדימה של החלטות ופסקי דין שלו. "כמו שמחפשים תקדימים בעניין של התיק, לכו חפשו החלטות דומות של השופט בסוגיה שאתם עומדים להעלות. בחיפוש מחשב מהיר אתם יכולים לראות את פסיקותיו. כך אתם מחמיאים לשופט וזוכים לנקודות אצלו".

בנוסף, הציע כבוב לעורכי הדין "בידקו את עמדת השופט לגבי הליכים מקדמיים, דוגמת פסלות ראיות", הסביר. "יש שופטים ליברליים שאומרים שסנגור זכאי לדעת מהם גבולות השטח שבו הם יכולים לשחק כבר בתחילת ההליך, אבל יש כאלה שלא קשובים לכך".

העלאת טענה מקדמית בפני שופט שאינו נוהג לאשר טענות מקדמיות, הוסיף כבוב, תגרום לכעס אצל השופט ולדחיית הבקשה. "השופט ירגיש שאתה סוחב וגורר את ההליך. תהיה לשופט תחושה של חוסר סבלנות כלפי עורך הדין בהמשך ניהול התיק. זה לא אינטרס של הלקוח שלך. אולי אתה רוצה להוכיח ללקוח שאתה מנהל עימות עם השופט ומבין בחומר, אבל בסוף היום גרמת נזק ללקוח שלך".

כבוב אף התייחס בדבריו לבעיית העומס הרב המוטל על השופטים, שעלתה באחרונה שוב לתודעה הציבורית בעקבות התאבדותו של שופט השלום בירושלים מוריס בן-עטר. "העומס עצום. אף אחד לא טופח לך על השכם ואומר לך עשית עבודה טובה. אין לנו הליך של הערכה של עבודת השופט. השופט עובד. כמה? תלוי ברצונו הטוב. בודקים אותנו רק אם יש פיגורים".

בניסיון להתגבר על העומס, אמר כבוב כי "שופט בהליך המשפטי מנסה לזרז הליכים. הוא ילחץ על עורך הדין אם יחוש שמדובר בטיעונים מיותרים. אם תעמדו על זכותכם להעלות טיעון שהשופט העריך שזה בזבוז זמן, התוצאה היא חוסר סבלנות כלפיכם בניהול התיק עצמו".

לסיום, הציע כבוב לעורכי הדין לנהוג בצניעות כשהם מייצגים את לקוחותיהם. "ההליך המשפטי לא נועד להעצים את שמך כעורך דין ולפרסם אותך. הוא כרוך בייצוג ובהפקת המיטב בעבור הלקוח. עורכי הדין לפעמים שוכחים זאת. האגו שלהם בא לפני ההליך עצמו. עורך הדין חושב שהשם שלו מאפשר לו לעשות כרצונו ולא לפי צורכי הלקוח".

הוא יעץ לעורכי הדין הצעירים, "לנהל את ההליך המשפטי בשאיפה לזכות באמפתיה מצד השופט. אתם, עורכי הדין, צריכים לנהל הליך הוגן וראוי, תזכרו כל הזמן שהשופט בוחן אתכם מזווית הראייה שלו ובוחן אם אתם מנהלים את ההליך כפי שהוא חושב שראוי לנהל אותו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו