בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ההצבעה על המלצות ועדת נאמן נדחתה: "נתניהו לומד את הנושא"

ככל הנראה, נתניהו חושש מהיעדר רוב בממשלה להמלצות, לאחר ששרים בש"ס וישראל ביתנו הודיעו על התנגדותם ? שרים אחרים טענו כי הם זקוקים לזמן כדי ללמוד חוברת בת 300 עמודים שהוציא נאמן בנושא ? לפי הערכות שונות, לחץ הטייקונים העלולים להיפגע מהמלצות הוועדה גרם לדחיית ההצבעה

תגובות

>> ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה אתמול את ההצבעה בממשלה על המלצות ועדת נאמן לקביעת שכר הבכירים בחברות הציבוריות, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן. לפי שעה לא ברור אם ההצבעה בממשלה תיערך בשבוע הבא, ואם יוכנסו שינויים בהמלצות. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה טרם גיבש עמדה. כשתהיה החלטה, הוא יודיע על כך. נתניהו ייפגש בימים הקרובים עם הצוותים המקצועיים ללימוד ההמלצות". בלשכה לא ידעו לומר אם ההמלצות יידונו בממשלה בשבוע הבא.

גורמים ממשלתיים העריכו שהדחייה נבעה מחששם של נתניהו ונאמן כי לא יזכו לרוב בממשלה, בשל התנגדותם של ארבעת שרי ש"ס ושרים מישראל ביתנו, כמו שר התשתיות עוזי לנדאו, וכן שרים מהליכוד.

ואולם בכנסת טוענים כי הדחייה נובעת בעיקר מלחצים שמופעלים על ידי אנשי הון ולוביסטים נגד אישור ההמלצות, המכבידות על חברות במבנה פירמידה ומעודדות דירקטוריונים של החברות הציבוריות לקבוע מדיניות גמול שתתחשב בין היתר בשכר הממוצע בחברה. אישור המלצות אלה בחקיקה יגביל דירקטוריונים של חברות ציבוריות, ובמיוחד פירמידות. ועדת נאמן קבעה בהמלצותיה כי בקבוצות עסקיות עם מבנה פירמידלי יידרש רוב מקרב הציבור לשם אישור השכר. המשמעות היא הכבדה על אישור תנאי השכר של הבכירים בחברות פירמידות.

"ההמלצות אינן מספקות"

נאמן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, ופרופ' יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לחברה וכלכלה במשרד ראש הממשלה, סקרו אתמול בישיבת הממשלה את עיקרי ההמלצות. נאמן אמר כי הצעת החוק גובשה אחרי עבודה מעמיקה ויסודית של צוות השרים. לדבריו, נעשה מחקר משווה מול כל העולם והוא רואה חשיבות עליונה באישור הצעת החוק. בישיבת הממשלה צוין גם הצורך בטיפול רגולטורי בנושא חברות הפירמידה.

כמה שרים דרשו אתמול בבוקר לדחות את ההצבעה, לטענתם כדי שיהיה להם די זמן ללמוד חוברת בת יותר מ-300 עמודים בנושא, שנשלחה אליהם על ידי נאמן. כמה מהשרים אמרו כי טרם הספיקו ללמוד את הנושא. ח"כ חיים כץ (הליכוד) שהגיש הצעת חוק להגבלת שכר הבכירים עם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), והמתנגד להמלצות ועדת נאמן, שוחח אתמול לפני ישיבת הממשלה עם כמה משרי הליכוד וניסה לשכנעם להתנגד להמלצות.

כמה מהשרים, בעיקר שרי הליכוד, טענו כי יש להגביל את שכר הבכירים ולא להסתפק בהמלצות ועדת נאמן. בקרב השרים גם הושמעה עמדה, שלפיה בהיותם קשובים לצרכים חברתיים, לא יוכלו להצביע בעד ההמלצות - מאחר שאינן קובעות תקרה לבעלי השכר הגבוה.

ראש סיעת ש"ס בכנסת, שר הפנים אלי ישי, הודיע על התנגדותו בשל אי קביעת תקרת שכר לבכירים בחברות הציבוריות. הוא קבל כי ההמלצות "מנותקות מהמצב במשק וממצבם של העובדים הזוטרים. החברות הציבוריות צריכות להיות מודל מבחינת הגבלת שכר לחברות הפרטיות. זו חובתה של הממשלה לסמן את הדרך הזו", אמר.

לנדאו הודיע כי יצביע נגד ההמלצות. הוא תבע לקבוע מחסום ברור בשכר הבכירים, ואמר כי "כשבמשק ישנם רבים בעלי משכורות בינוניות ומטה, יש לומר דברים ברורים - וכמה בכירים בחברות הציבוריות לא יכולים לקבל משכורות שאי אפשר לקבל".

השר מיכאל איתן אמר כי אין להסתפק בהמלצות של נאמן, ויש לקבוע מס שולי גבוה על בעלי השכר הגבוה לפי הממוצע במדינות OECD. לדבריו, "זהו מסר חברתי ופתרון אלגנטי שיעשה לנו טוב מבחינה חברתית ולא יפגע בעקרונות של המשק החופשי. בקביעת מס שולי גבוה אנו לא מסמנים מטרה מסוימת של מנהלי חברות ציבוריות - כי זה יחול על כל המשק, ובכלל זה חברות פרטיות, וכן כולל שחקני כדורגל וכוכבי טלוויזיה".

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, מתח ביקורת על המלצות הוועדה ואמר כי "לו היה הנושא עולה להצבעה היום בישיבת הממשלה, הייתי מתקשה להצביע בעד המסקנות. ההמלצות אינן מספקות ואינן תואמות את המטרה שלשמה הוקמה הוועדה. אסור לנו להתעלם מכך ששכר בכירים בחברות ציבוריות, שחלקו מופרז וחסר פרופורציות ביחס למשק הישראלי ולשכר העובדים בו, מבטא ניתוק מהערכים הבסיסיים שלנו כעם ושל הליכוד כמפלגה, ומנציח פערים חברתיים שמחובתנו להילחם בהם.

"פניתי עוד במוצאי שבת למזכיר הממשלה בבקשה לדחות את הדיון בממשלה כדי להמשיך לגבש מסקנות שתהיינה מקובלות. החלטתו של ראש הממשלה לדחות את ההצבעה בנושא היתה נכונה ואחראית".

מחכים לוועדה לבחינת הריכוזיות

לפי הערכות, בכירים במגזר העסקי חוששים שהמלצותיה של ועדת נאמן יחוזקו לאחר סיום עבודתה של הוועדה לבדיקת הריכוזיות במשק.

נאמן אמר כי בימים אלה יושבת על המדוכה הוועדה לבחינת הריכוזיות והגברת התחרותיות במשק, וההנחה היא שבמסגרת דיוני הוועדה תיבחן גם שאלה זו. "ועדת נאמן תשלים את מלאכת החקיקה בעניין לאחר גיבוש מסקנות ועדת הריכוזיות. בכוונתי להפיץ תזכיר נוסף בעניין לאחר הדיון במסקנות ועדת הריכוזיות", הדגיש נאמן. לפי ההערכות במשרדי הממשלה, המלצותיה של הוועדה לבחינת הריכוזיות יגובשו במאי.

המלצה אחרת של ועדת נאמן קובעת יחס לפער בין השכר הממוצע בחברה לבין שכר הבכירים. הוועדה גם מציעה ש"החברות יקבעו תקרה למענקי הפרישה ולכל אחד מהמרכיבים המשתנים בשכר, כמו אופציות. החברות יקבעו מראש מהם השיקולים למתן הבונוסים". בכנסת טוענים כי ההמלצות האלה בעצם מכתיבות לדירקטוריונים מדיניות תגמולים, שאותה לא אוהבים, בלשון המעטה, כמה מהטייקונים במשק. מצד שני, גורמים ממשלתיים העריכו כי נתניהו לא ייצא נגד נאמן, וכי אם יחליט על שינויים בהמלצות, ייעשו אלה בתיאום עם שר המשפטים.

ח"כ כץ, שהגיש את הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות יחד עם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) ידרוש היום בישיבתה של סיעת הליכוד לאפשר לח"כים ולשרים חופש הצבעה על הצעת החוק שגיבש נאמן. כץ הודיע שיגיש מחדש את הצעת החוק שהגיש להצבעה בוועדת השרים לחקיקה.

יחימוביץ' קראה אתמול בבוקר לפני ישיבת הממשלה לשרים להביע עמדה נחרצת נגד המסקנות ולא לשתף פעולה עם העובדה שנאמן מבקש להנציח את השתוללות השכר בקרב הבכירים. לדבריה, "נאמן הגיע מהסקטור הפרטי, שם ייצג בעלי הון ושכירים עשירים, ואף ישוב לסקטור הפרטי. ואולם על השרים האחרים בממשלה מוטלת החובה לייצג את הציבור כולו ולא רק את הקומץ".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו