בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המוסדיים חוששים: ניאלץ למחוק את ההשקעה ב-EMG

אספקת הגז ממצרים עדיין לא חודשה, ובמצרים נשמעים קולות לביטול ההסכם של EMG ה ? התוצאה: המוסדיים הישראליים, שהשקיעו יותר מ-80 מיליון דולר בחברה, מתכוננים למחיקת ההשקעה ? מניית אמפל המשיכה לרדת אתמול וצנחה ב-30% מאז פרוץ ההפגנות במצרים

תגובות

>> ככל שמתעכב חידוש אספקת הגז ממצרים לישראל, גובר החשש בקרב המשקיעים המוסדיים בספקית הגז המצרי EMG לגורל מניות החברה שהם מחזיקים. בקרב הגופים השונים שורר בלבול, ומשיחות עמם עולה כי אין להם מידע ממשי בנוגע לעתיד חברת הגז.

"בזמן הקרוב אמור להיות דיווח של החברה. בינתיים אנחנו מחכים וניזונים מהדיווחים בתקשורת", אמר אתמול מנהל השקעות ראשי באחת מחברות הביטוח. לדבריו, אם תוך כמה חודשים לא תחודש הזרמת הגז המצרי לישראל באמצעות EMG, הגופים יצטרכו לבצע מחיקה מלאה על ההשקעה.

משקיע מוסדי אחר נשמע אופטימי יותר, וטען שהעיכוב באספקת הגז לא מבטא הרעה במצב הגיאו-פוליטי בין ישראל למצרים. "מבחינתנו, כל עוד לא מעבירים את הגז לירדנים ולסורים, אפשר לומר שהבעיה היא טכנית. הבנתי שאספקת הגז לא חודשה אפילו לסיני", אמר בכיר באחד הגופים הגדולים בשוק.

לדבריו, הוא לא חושש לאיסלאמיזציה במצרים שתגרום לביטול ההסכם עם ישראל: "אני לא רואה שזה הולך לכיוון הזה. ישראל איפשרה למצרים להכניס חיילים לסיני כדי להגן על המתקן. האינטרס של כולם הוא שהגז ימשיך לזרום. יש בעיה מסוימת, והיא תיפתר".

הבכיר גם טען כי אין חשש לפגיעה מהותית במוסדיים: "צריך להבין שההשקעה היא פרומילים בודדים מכלל התיק שהגופים מנהלים. גם אם כולה תרד לטמיון, זה יפגע בפרומיל. בנוסף, גם אם הגז לא יזרום חצי שנה, עדיין הצינור קיים ושווי ההשקעה לא יירד לאפס. צריך לזכור שאם המצרים לא יעמדו בהסכם, יש כלים משפטיים להתמודד עם הבעיה".

הערכת השווי בעייתית

הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל הופסקה ב-5 בפברואר, בעקבות פגיעה חבלנית בתחנת מדידה שלאורך צנרת הגז לירדן, הממוקמת בחצי האי סיני, כ-30 ק"מ מהתשתית לישראל. חברת הגז המצרית EGAS החליטה אז על השבתת מערכת ההולכה כולה, והזרמת הגז לישראל אמורה היתה להתחדש בתוך ימים. עוד באותו שבוע, דיווחה EMG כי החידוש יבוצע עד 17 בפברואר. ואולם אז הודיעה EGAS כי השלכות הפגיעה בצנרת ניכרות גם בתשתית המקבילה המוליכה את הגז לישראל - ודחתה את מועד הזרמת הגז לסוף פברואר. בתחילת השבוע שעבר דיווחה EMG על דחייה נוספת במועד חידוש ההזרמה ליום שישי האחרון - אך אז דיווחה כי חידוש אספקת הגז נדחה למועד בלתי ידוע, וביקשה את התערבות הממשלות הזרות בהפעלת לחצים על מצרים.

הסכם אספקת הגז לישראל מעוגן בהסכם השלום של מצרים עם ישראל, ותלויים בו מענקי הסיוע שמקבלת מצרים מארה"ב. בימים האחרונים פורסם כי התביעה במצרים זימנה לחקירה את שר הנפט לשעבר, סאמח פהמי. החשד הוא כי פהמי איפשר מכירה של גז טבעי מוזל לישראל ולשש מדינות אחרות באירופה, והסב בכך הפסד למצרים.

בקרב המוסדיים לא שוללים אפשרות שאספקת הגז לישראל תחודש במתווה אחר - שבו EMG כבר לא בתמונה. "יש סימן שאלה גדול אם החברה תתקיים מחר בבוקר ותמשיך לפעול. כעת מדברים על כך שייתכן שיחדשו את אספקת הגז לישראל, אך לא דרך EMG. המצרים לא מרוצים מההסדר הקיים ותוהים למה עליהם לשלם למתווכים", אמר אחד המוסדיים.

ההשקעות הישירות של המוסדיים הישראליים ב-EMG מסתכמת ביותר מ-80 מיליון דולר. בראש הגופים המוסדיים המושקעים בחברה נמצאת חברת הביטוח הראל עם 27 מיליון דולר שמושקעים בה ישירות (ללא השקעות עקיפות באמצעות אמפל של יוסי מימן). מנורה מבטחים מושקעת ב-EMG בהיקף של 21 מיליון דולר; קבוצת כלל ב-13 מיליון דולר; ופסגות והפניקס מחזיקים גם הם מניות בחברה בהיקף של 11 מיליון דולר ו-8 מיליון דולר בהתאמה. בסך הכל היקף האחזקות הישיר של הגופים המוסדיים ב-EMG מסתכם ביותר ב-4% מהחברה.

EMG היא חברה פרטית ואינה נסחרת בבורסה. בכל שנה, עד סוף מארס, שולחת החברה לבעלי מניותיה הערכת שווי שהזמינה על החברה, וגם השנה היא צפויה לעשות כן. ואולם בגופים המוסדיים טוענים כי לא בטוח שהערכת השווי תהיה רלוונטית ותשקף את אי הוודאות המהותי הקיים על העסק היחידי של - EMG אספקת הגז לישראל. "אנחנו מחכים לראות את הערכת השווי, אבל לא בטוח שנתחשב בה ברישום שווי ההשקעה", אמר משקיע מוסדי.

גם אמפל נופלת

לא רק משקיעי חברת הגז המצרית EMG סובלים מהמהומות - גם המשקיעים באמפל אמריקן, המחזיקה ב-12.5% מ-EMG. מניית החברה צנחה אתמול במסחר בבורסה בשיעור חד של 6.2%, לאחר שחידוש הזרמת הגז התעכב.

איגרות החוב של החברה צנחו אף הן, לאחר שחברת מידרוג הודיעה ביום חמישי על הורדת דירוג האג"ח של אמפל מ-A3 באופק שלילי ל-Baa1 באופק שלילי. ההורדה בוצעה בשל התערערות היציבות הפוליטית והפיננסית במצרים והשלכותיה האפשריות על סיכון האשראי של EMG, המהווה כ-50% משווי האחזקה של אמפל.

"הורדת הדירוג הנוכחית והותרתו באופק שלילי הינה נוכח רמת אי-הוודאות המתמשכת בסביבה הגיאו-פוליטית שבה פעילה EMG, המתבטאת גם בירידת דירוג האשראי של מדינת מצרים", כתבו במידרוג. "יש להדגיש כי הדירוג הנוכחי אינו משקף מצב שבו הזרמת הגז אינה מתחדשת תוך זמן קצר".

סדרה 1, עם מח"מ של 2.4, ירדה אתמול ב-3.51% לתשואה נטו של 7.47%; סדרה 2, בעלת מח"מ של 2.6 שנים, ירדה ב-1.71% לתשואה נטו של 7.36%; וסדרה 3, במח"מ ארוך יחסית של 4.86, שנים צנחה ב-5.35% לתשואה נטו של 7.36%.

צניחה מהגבעות

בשאר מניות הגז והנפט נרשמה אתמול תמונה הפוכה של עליות שערים במחזורי מסחר לא גבוהים במיוחד. ישראמקו עלתה ב-3% במחזור של 40 מיליון שקל (הנמוך מעט ממחזור המסחר היומי הממוצע של החברה, המסתכם ב-49 מיליון שקל). רציו רשמה עלייה בשיעור של 1.3% במחזור נמוך במיוחד של 26 מיליון שקל, לעומת מחזור יומי ממוצע של 115 מיליון בחצי שנה האחרונה. במניית דלק אנרגיה נרשמה תמונה דומה - המניה עלתה ב-1.9% בנפח מסחר של חצי מהממוצע היומי בחצי השנה האחרונה.

הסיפור החם של הבורסה אתמול היה ללא ספק זה של יחידות ההשתתפות של גבעות. יחידות ההשתתפות, שפתחו את יום המסחר בזינוק של 6.2% בעקבות דיווח לבורסה על השלמת מבחני ההפקה שביצעה בקידוח מגד 5, סיימו את יום המסחר בצניחה חדה של 7.6%. כלומר, משקיע שרכש את יחידת ההשתתפות בשעה 10:15 במחיר של 8.4 אגורות, הפסיד עד תום יום המסחר 14% מהשקעתו, כאשר המניה סגרה במחיר של 7.2 אגורות. מחזור המסחר בגבעות היה אתמול גם גבוה במיוחד, והסתכם ב-70 מיליון שקל - השני בגודלו בבורסה וגבוה פי 2.5 ממחזור המסחר היומי הממוצע של גבעות.בעל השליטה באמפל יוסי מימן (מימין) ושר הנפט לשעבר של מצרים, סאמח פהמיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו