בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בית המשפט זיכה את גד זאבי וקבע: שכרו במלם לא אושר במרמה

איש העסקים זאבי ובכירי חברת המחשוב מלם זוכו מעבירות של קבלת דבר במרמה. בית המשפט קבע כי פעלו על פי חוות דעת משפטית סבירה שניתנה בתום לב. השופטת דניאלה שריזלי בביקורת על פרקליטות מיסוי וכלכלה: "היכן כאן הכזב?"

תגובות

>> גד זאבי ובכירים נוספים בחברת מלם זוכו אתמול מאשמת קשירת קשר לקבלת דבר במרמה ועבירות נוספות על חוקי ניירות ערך בפרשת אישור שכרו של זאבי כיו"ר דירקטוריון החברה. כמו כן, זוכה עורך הדין שייצג את החברה מול רשות ניירות ערך, אסף טייבר.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דניאלה שריזלי, שזיכתה את הנאשמים מתחה ביקורת בכמה מישורים על פרקליטות מיסוי וכלכלה שניהלה את התיק. השופטת קבעה כי אין בסיס לניסיון לייחס כזב לנאשמים בדיווחיהם לשוק ההון, כי חקירת הנאשמים על ידי התובעת עו"ד אורלי דורון, ובמיוחד חקירת זאבי, היו ארוכות מדי ולא רלוונטיות וכי ראיות שהציגה התביעה להוכחת אשמתם של בכירי מלם היו דווקא ראיות שהעידו על אמינותם ותום לבם של הנאשמים.

בנוסף מתחה השופטת ביקורת על רשות ניירות ערך אשר לא הביעה עד היום - תשע שנים לאחר האירוע נשוא הפרשה - דעה מקצועית ומוסמכת באשר לחוקיות הפעולות בפרשת מלם.

קשירת קשר עם עורך הדין של החברה

כתב האישום עסק בהצבעה שהתקיימה באסיפת בעלי המניות של חברת מלם על אישור שכרו של בעל השליטה בחברה, גד זאבי. זאבי רכש את השליטה במלם באמצעות חברת זאבי אחזקות שבשליטתו בתקופה שבה מלם היתה שרויה בקשיים כלכליים. לאחר רכישת מלם הותירה זאבי אחזקות בידיה 51% ממניות מלם, ואילו 17% ממניות מלם שרכשה החברה שועבדו לבנק הבינלאומי לצורך קבלת אשראי. שיעבוד המניות עומד במוקד הפרשה הפלילית. המניות המשועבדות נרשמו על שם חברת הנאמנות של הבנק ובהסכם השיעבוד נקבע כי הבנק הוא זה שייתן לחברת הנאמנות הוראות כיצד להצביע באסיפת בעלי מניות על פי שיקול דעתו, אלא אם יבחר שלא לעשות כן, ואז חברת הנאמנות רשאית לקבל מהמשעבדים, זאבי אחזקות, הנחיות כיצד להצביע במניות אלה.

ב-2002 ביקש זאבי, שמונה ליו"ר דירקטוריון מלם, לקבל שכר של 10,000 דולר לחודש. ההצעה אושרה על ידי ועדת הביקורת בחברה במקביל לאישור הפחתה של דמי הניהול ששילמה מלם לזאבי אחזקות ממיליון שקל ל-800 אלף שקל לשנה. ואולם לפי חוק החברות יש להביא את שכר בעל השליטה לאישור אסיפת בעלי המניות. החוק קובע כי אישור השכר חייב להתקבל בתמיכה של לפחות שליש מבעלי המניות הנוכחים בהצבעה שאין להם עניין אישי בנושא.

בכתב האישום טענה הפרקליטות כי זאבי ובכירי החברה קשרו קשר עם עו"ד טייבר להביא לאישור השכר על ידי כך שטייבר קבע בחוות דעת משפטית כי חברת הנאמנות של הבנק שהחזיקה במניות המשועבדות אינה בעלת עניין אישי. לפי כתב האישום, טייבר ביקש מחברת הנאמנות לשלוח נציג מטעמה להצבעה באסיפת בעלי המניות לאחר שבירר את עמדת הבנק ומצא שהוא תומך באישור השכר. לאחר שהחליטה חברת הנאמנות לא לשלוח נציג, שיכנע טייבר את חברת הנאמנות לתת לו ייפוי כוח להצביע בשמה באסיפה וכך התאפשר אישור השכר.

בפסק דינה קובעת השופטת כי השאלה אם המניות שהוחזקו על ידי חברת הנאמנות של הבנק הבינלאומי הן מניות הנגועות בעניין אישי היא שאלה משפטית מסובכת. השופטת קובעת כי העובדה שרשות ניירות ערך לא פירסמה עד היום עמדה בסוגיה זו למרות שהסוגיה כבר התעוררה פעם נוספת בהצבעה מאוחרת יותר בחברת מלם מעידה כי אף ברשות עצמה אין עמדה חד-משמעית לגבי חוקיותו של המעשה.

לדעת השופטת שריזלי, עובדה זו מחזקת את קביעתה כי חוות הדעת המשפטית של טייבר היתה סבירה, רצינית וניתנה בתום לב. שריזלי מציינת כי טייבר ניסה להתייעץ בנושא עם עו"ד איריס ציבולסקי, שעבדה אז ברשות ניירות ערך, כדי לקבל אישור בלתי פורמלי לעמדתו. לדעת השופטת התייעצות זו מעידה על תום לבו של טייבר.

פסק דינה של שריזלי דוחה באופן גורף את הניסיון של הפרקליטות להציג את פעילותם של מנהלי מלם, גלעד רבינוביץ' ויובל אקר, כקשירת קשר שנועדה להניע את טייבר להשיג במרמה את אישור שכרו של זאבי באסיפת בעלי המניות.

"לא זיהיתי בזאבי חציית קו מוסרי"

הזיכוי נשען בעיקרו על בסיס משפטי. השופטת שריזלי קבעה כי בנסיבות שהוכחו במשפט לא היו המניות שבידי חברת הנאמנות נגועות בעניין אישי, ולכן חוות הדעת של טייבר שאישרה את ההצבעה היתה סבירה וגם טייבר עצמו פעל בתום לב. השופטת קובעת כי לא הוכחו היסודות המשפטיים של מרמה ושל קשירת קשר פלילית.

השופטת התייחסה לעדויות הממושכות שנשמעו במשפט. על דרישתו של גד זאבי לקבל שכר כיו"ר הדירקטוריון של מלם אמרה השופטת כי "זאבי אינו חשוד בעדינות יתר כשהדבר נוגע לניהול עסקיו. אפשר בהחלט שבקשתו לקבל שכר היתה תקיפה. מכאן ועד למסקנה כי דרש את התגמול באגרסיביות ושלא באורח הגון - הדרך רחוקה מאוד. לא זיהיתי בו את חציית הקו המוסרי ביחס לזכייה בשכר בדרכי מרמה".

על מנכ"ל מלם, גלעד רבינוביץ', שהואשם בכך שהפעיל את עו"ד טייבר כדי שיחווה דעה משפטית שקרית, אמרה שריזלי כי הוא "מנהל מקצועי ומיומן, הבקיא ברזי המשא ומתן, רציני ושאפתן, שיש בו זיקה ונאמנות לבעל השליטה ואמונה בדרכו הניהולית; בולטות מכולן תכונות של רגישות ויושרה, ויש בו גם בלמים מוסריים, שבעטיים הוא אינו מסוגל לפעול בניגוד לחוק, ולא בניגוד לטובת החברה שבראשה הוא עומד". שריזלי האמינה כי המנכ"ל ראה את טובת החברה בכל שיקוליו.

על יובל אקר, שהיה דירקטור במלם וחשב חברת זאבי אחזקות, אמרה השופטת כי התרשמה "מרצינות דבריו, מעקביותם, ובעיקר, מהכנות שנשקפה ממנו בכל דקה ודקה במהלך חמשת הדיונים הממושכים שבהם ניצב על דוכן העדים".

דיון נרחב הקדישה השופטת לפועלו של עו"ד טייבר, שכתב את חוות הדעת שהיתה שנויה במחלוקת במשפט, ניהל את אסיפת בעלי המניות וגם קיבל את ייפוי הכוח להצביע בשם חברת הנאמנות והצביע בעד אישור שכרו של זאבי. בעדותו במשפט סתר טייבר את הודאתו בחקירת רשות ניירות ערך (ראו מסגרת). בסופו של דבר קבעה השופטת כי טייבר פעל כדין וכי הסתירות שהתגלו בין עדותו במשפט לבין הדברים שאמר בחקירה נבעו מאישיותו: "אין ספק כי הוא מסר לחוקריו עובדות בלתי מדויקות, מסיבות שלדעתי קשורות באישיותו, מתוך מגמה לרצות את חוקריו, ובוודאי כדי להיחלץ מהחקירה".

עורכות הדין של זאבי, איריס ניב-סבאג ונוית נגב, מסרו: "אנחנו שמחות מכך שבית המשפט קיבל את טענותינו שלפיהן גד זאבי פעל בתום לב ועל סמך חוות דעת משפטית נכונה ומבוססת. זאבי הוא אדם עתיר זכויות שסבל מהליך ממושך שהחל בחקירתו לפני כשבע שנים ולכן ההחלטה העקרונית בעניין חשובה".

גד זאבי אמר בצאתו מבית המשפט: "הצדק תמיד יוצא לאור. אני שמח על ההחלטה שעושה צדק, אבל חבל שההליכים נמשכו כל כך הרבהה זמן וגרמו לעינוי דין. במקום לעסוק בפעילות יצרנית נאלצתי לבלות בבתי המשפט לא מעט זמן".

הנאשמים האחרים בפרשה יוצגו על ידי עורכי הדין גיורא אדרת, אורי אדרת, יוסי אשכנזי, יעל צרבינסקי, גור-יהודה סביר, ארז הראל וענת בורגר.

מדוברות משרד המשפטים נמסר בתגובה: "הפרקליטות לומדת את פסק הדין של בית המשפט השלום ותשקול עמדתה בשאלת הגשת הערעור".גד זאבי (במרכז) וגלעד רבינוביץ', אתמול בבית המשפט


תצלום: מוטי קמחיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו