בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קדימה מנסה לסרס את הקוד האתי של חברי הכנסת

בלעדי ועדת הכנסת תדון היום בקוד האתי שגובש בחמש השנים האחרונות ? לוועדה הוגשו 90 הסתייגויות שמעקרות את הקוד וימנעו הטלת קנס כספי על מפיריו ? כמעט כולן הוגשו על ידי סיעת קדימה

תגובות

>> ועדת הכנסת, בראשות ח"כ יריב לוין, תדון הבוקר בקוד האתי לחברי הכנסת, שנוסח בשנתיים האחרונות על ידי ועדת משנה של ועדת הכנסת, בראשות ח"כ חיים אורון (מרצ).

הקוד האתי גובש ב-2006 על ידי ועדה ציבורית בראשות שופט בית המשפט העליון לשעבר, יצחק זמיר. מאז תחילת הקדנציה הנוכחית דנה ועדת המשנה בכנסת בהמלצות האלה. בוועדה חברים ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה.

ההצעה לקוד האתי הוצגה לחברי הכנסת בינואר, ומאז הועלו לה 90 הסתייגויות - רובן על ידי היועץ המשפטי של סיעת קדימה, סהר פינטו. כמה מהן מבקשות לסרס חלקים חשובים בקוד האתי. ועדת הכנסת תתחיל לדון היום בהסתייגויות.

הצורך בחיזוק הקוד האתי נוצר בין היתר בעקבות התנהגות בלתי הולמת של חברי כנסת, הסתבכויות של חברי כנסת בשנים האחרונות, והצורך למסד כללי התנהגות הולמים. אם יתקבלו ההסתייגויות שהוגשו, ועדת האתיקה לא תוכל להטיל קנס כספי על ח"כ שיפר את כללי האתיקה, הצהרות ההון של חברי הכנסת לא ייבחנו על ידי היועץ המשפטי של הכנסת ויבוטל האיסור על ח"כים להודיע ללוביסט או ללקוחו כיצד יצביעו.

קבלת ההסתייגויות, שרובן הוגשו על ידי היועץ המשפטי של קדימה, יקטינו את העונשים וההרתעה על חברי הכנסת. עם זאת, מוצע לחשוף את גובה התרומות שמגייסים ח"כים וכן את שמות התורמים לצורך מימון הוצאות משפטיות ורפואיות. סיעת קדימה מציעה בהזדמנות זו גם להחליף את הרכבה של ועדת האתיקה הנוכחית, שבראשה עומדת ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה).

אלה ההסתייגויות המרכזיות:

עונשים לח"כים

הקוד האתי המתגבש מציע לאפשר לוועדת האתיקה של הכנסת לשלול את שכרו של ח"כ שהפר את כללי האתיקה לתקופה של עד חודש. קדימה הגישה הסתייגותה לסעיף, ומציעה לבטלו בטענה כי "אין לאפשר לוועדת האתיקה שהרכבה פוליטי להטיל עיצומים כספיים בשל הפרה של כללי האתיקה".

הרחקה מישיבות המליאה וועדות הכנסת

ועדת האתיקה תוכל להרחיק ח"כ שעבר על כללי האתיקה בכנסת מישיבות המליאה וועדות הכנסת למשך שישה חודשים לכל היותר, ובלבד שהח"כ יוכל להיכנס להצבעה במליאה. קדימה מתנגדת לסעיף, ומציעה לקצר את תקופת ההרחקה המקסימלית לשישה ימים בלבד.

הגבלות על ח"כ שהפר את כללי האתיקה

הקוד האתי מציע לאסור הגשת הצעות לסדר היום ושאילתות לתקופה שלא תעלה על התקופה שנותרה עד לסופו של אותו מושב של הכנסת. כמו כן מציע הקוד האתי כי ועדת האתיקה תוכל להטיל עיצום על תנאי לח"כ שהפר על כללי האתיקה.

עמותת שתי"ל, המספקת שירותי תמיכה וייעוץ לקידום שינוי חברתי, מתנגדת לסעיף בטענה כי "הרחקת ח"כ מישיבות המליאה או ועדות הכנסת תמנע את יכולתו להצביע הצבעתו הן במליאה והן בוועדות הכנסת". קדימה מציעה לקצר את התקופה, וסבורה כי "אין זה מעניינה של ועדת האתיקה". סיעת קדימה מתנגדת באופן גורף גם להטלת העיצום על תנאי, ומציעה לבטל את הסקנציה הזו.

גילוי בדבר ניגוד עניינים

לפי הקוד האתי, על ח"כ להודיע ליו"ר הכנסת או ליו"ר ועדה על הימצאותו בניגוד עניינים המנמקת את בקשתו להשתתף בדיון או בהצבעה. עמותת שתי"ל מציעה להרחיב את הסעיף ולפרסם את הגילוי באתר האינטרנט של הכנסת לטובת הציבור. לפי הערכות, הצעתה של עמותת שתי"ל לא תתקבל.

הקשר עם הציבור

לפי הקוש האתי שגובש, יש להגביל ח"כ במתן תשובה לפנייה אישית שקיבל מהציבור בנוגע לתפקידו אלא אם החליט שלא לעשות כן. כמו כן דורש הקוד האתי מהח"כים להשתמש בתקציב הקשר עם הציבור שהם מקבלים מהכנסת רק לצורך מילוי תפקידיהם כח"כים.

קדימה קוראת לבטל את הסעיף הראשון, המגביל ח"כ במתן תגובה אישית, בטענה שהכלל יגביל את החופש של הח"כ לקבוע את סדרי העבודה שלו ושל עוזריו. עוד הציעה סיעת קדימה לא להגביל בזמן את מתן התשובות, בשל העומס בפניות הציבור. קדימה מתנגדת גם להסיף המתייחס לשימוש בתקציב הקשר עם הציבור, ודורשת לאפשר שימוש בכסף לשם מילוי תפקידו של הח"כ כנציג ציבור באופן כללי - ולא רק כח"כ.

קבלת מתנות

הקוד האתי אוסר על ח"כ קבלת מתנה שניתנה לו בשל תפקידו, אלא אם ניתן הסבר סביר לנתינתה. לטענת סיעת קדימה יש לאשר קבלת מתנות בהקשר של אירוע חגיגי: "ההוראה המוצעת מחשידה את חברי הכנסת בקבלת מתנות אסורות ודורשת לתת הסבר לכל מתנה, גם כזו שניתנה באירוע אישי. חסרה הוראה שלפיה מתנה לרגל מאורע חגיגי של ח"כ או קרובו לא תיחשב מתנה אסורה".

לפי הקוד האתי המתגבש, ובהמשך לסעיף על קבלת מתנות על ידי ח"כים, ועדת המתנות תנהל ספר מתנות שבו יירשמו כל המתנות וההודעות שקיבלה מהח"כים, וספר המתנות יפורסם באתר האינטרנט של הכנסת. קדימה הגישה הסתייגותה גם לסעיף זה, והציעה כי בספר המתנות לא יירשמו מתנות שמותר לקבלן.

איסוף תרומות

לפי הקוד האתי המתגבש, ח"כ רשאי לאסוף תרומות למימון עזרה רפואית או הוצאות משפטיות עבורו או עבור בן משפחתו אם קיבל אישור מוועדת האתיקה. לצורך כך תוקם עמותה שהרכבה יאושר על ידי ועדת האתיקה, הח"כ ימסור את רשימת התורמים ואת הסכום שתרם כל אחד מהם לוועדת האתיקה.

קדימה מתנגדת חלקית לסעיף, ומציעה להטיל את הפיקוח המוגבר על העמותות ולא על הח"כים. לטענת קדימה, יש להגביר פיקוח על עמותות שמגייסות כספים למימון הוצאות משפטיות של חברי כנסת באמצעות החלת ביקורת של מבקר המדינה או באמצעות מודל של הגברת השקיפות. כך מציעה קדימה לחייב את העמותות עצמן לפרסם את שמות התורמים, כדי שיהיה ניתן לשקול בעתיד אם קיימות זיקות בינן לבין הח"כ המעורב באיסוף התרומות.

נסיעות לחו"ל

לפי הקוד האתי המוצע, נסיעה של ח"כ לחו"ל במימון גורם זר טעונה אישור מראש של ועדת האתיקה. קדימה מתנגדת להתערבותה של ועדת האתיקה בנושא: "מדוע ועדת האתיקה צריכה, לפי המוצע בקוד האתי, לבחון את תוכניות הנסיעה של הח"כים במימון של גורם זר? ומדוע יש להעביר אליה את פרטי המימון?" תוהים בסיעה. סיעת קדימה מציעה כי קרוב משפחה מדרגה ראשונה או עוזר פרלמנטרי של הח"כ יוכל לנסוע במימון גורם חיצוני ללא אישור ועדת האתיקה.

הצהרות הון

לפי הקוד האתי, הצהרות ההון של הח"כים יועברו לעיונו של היועץ המשפטי לכנסת, שיבחן אם מולאו לפי הכללים. קדימה מתנגדת לשינוי המצב הקיים, שבו הצהרות ההון נשמרות בכספת ולא נפתחות. לפי קדימה, "יש לקיים דיון בנחיצות ההוראה הקובעת שהיועץ המשפטי יפתח את הצהרות ההון ובדבר מגבלות שיבטיחו שההצהרות האלה יישמרו בסודיות".

לוביסטים

הקוד האתי המתגבש מציע לאסור על ח"כ להתחייב בפני שדלן או לקוחותיו כי יצביע או יפעל בדרך מסוימת. קדימה מצעה לבטל את הסעיף וטוענת כי הוא "גורף ועשוי לראות בכל פעולה של ח"כ או של עוזרו הפרלמנטרי ובכל הודעה מוקדמת של ח"כ בדבר הצבעתו בעניין מסוים כפעולה למען שדלנים".

תקופת מעבר לח"כ חדש

הקוד האתי המוצע אוסר על ח"כ לעסוק בעיסוק נוסף, התקף החל בחודש השלישי לכהונתו (לעומת שישה חודשים כיום). עם זאת, ועדת האתיקה מוסמכת, לפי הקוד המוצע, להאריך את התקופה בשלושה חודשים נוספים.

קדימה מציעה לא לקצר את תקופת המעבר לח"כ חדש, ואם כן מקצרים את תקופת המעבר - יש לקבוע כללים ברורים להארכת התקופה, ולא להשאיר את האישור לשיקולה של ועדת האתיקה.

חופשה ללא תשלום

הקוד האתי שגובש מציע לאפשר לח"כ לשהות בחופשה בלא תשלום ממקום עבודתו הקודם בלא הגבלה - אם קיבל לכך אישור מוועדת האתיקה. קדימה מציעה לבטל את הדרישה לאישור ועדת האתיקה לשהייה בחל"ת.

השתתפות בפעילות חיצונית

לפי הקוד האתי, ח"כ לא ייתן חסות לאירוע בעל אופי עסקי אם הוא ממומן באופן חלקי או מלא על ידי גוף עסקי, ולא יסייע לפרסום או לאירוע. קדימה מציעה לעדן את מוסח הסעיף שכן גם הוא גורף מדי, ולבחון אם הוא נחוץ.חיים אורון, ממגבשי הקוד האתיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו