בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"התוכנית החדשה של נתניהו רומסת את כל תוכניות המתאר הקיימות"

הקבלנים מרוצים מהתוכנית להאצת הבנייה שהציג ראש הממשלה, שתכלול בין היתר הקמת 16 אלף יחידות דיור בצריפין ? אך המתנגדים מדגישים כי לוועדה שתוקם יינתנו סמכויות להפר כמעט את כל תוכניות המתאר הקיימות - ובעיקר את זו שמגינה על החופים מפני בניית יתר

תגובות

>> ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר את תוכניתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקים ועדות להאצת תכניות בנייה, באמצעות עקיפת נוהלי התכנון המקובלים כיום. מעיון בדברי ההסבר שהוציא משרד ראש הממשלה, עולה שהוועדות החדשות, שיכונו וד"ל (ועדה לדיור לאומי), יקבלו לידיהן סמכויות נרחבות במיוחד, ובין היתר יוכלו לאשר תוכניות לבנייה על חוף הים - גם כאלה שסותרות תוכניות מתאר מקומיות, מחוזיות וארציות, למעט תוכנית המתאר הארצית תמ"א 35.

מטרתו של נתניהו היא שהוד"לים, שיפעלו כחלק מהוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה, יאיצו טיפול תכנוני תוך התעלמות מוחלטת מסמכותן ומעמדתן של הוועדות המקומית, ותוך בדיקות סביבתיות מקוצרות, אם בכלל, עבור 50 אלף דירות בו-זמנית. בממשלה מדגישים כי מדובר בתוכניות שעברו הליך תכנוני מקדים והופקדו, אך ההליך בעניינן טרם הסתיים.

ל-TheMarker נודע כי בין התוכנית שוועדות המשנה עשויות להעביר לטיפולן יש תוכנית בניין עיר להקמה של כ-16 אלף דירות במחנה הצבאי צריפין, התקועה כבר יותר משמונה שנים ומקודמת בוועדה המחוזית; תוכנית להקמת 8,500 דירות בקריית גת, שנמצאת בהליכי תכנון כבר יותר מ-10 שנים; ותוכנית לבניית 9,600 דירות במודיעין, שנמצאת בהליכי תכנון ממושכים תקופה דומה.

לפי התוכנית המוצעת יוקמו שש ועדות משנה (וד"לים), אחת לכל מחוז. לפי קריטריונים שיקבעו מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון יוצאו תוכניות מסמכות הוועדה המחוזית ויעברו לדיון מיוחד בוועדות המשנה שיתכנסו פעם בשבוע. דיונים אלה יהיו מנותקים לחלוטין מסמכות הוועדה המחוזית, ויגברו על כל החלטה שהתקבלה קודם לכן בכל מוסד תכנוני, למעט תמ"א 35. החלטה זו תואמת את הצעת החוק לרפורמה בחוק התכנון והבנייה שבאה לבטל את הרובד של הוועדות המחוזיות.

לפי הצעת הממשלה, ועדות אלה ימנו חמישה נציגי ציבור בלבד. אחד מהם יהיה נציג הארגונים הסביבתיים, אך בניגוד לנהוג בוועדות מחוזיות ומקומיות, בוועדות המשנה לא תהיה נציגות למועמד ציבור. בדומה להתנהלות הוועדות המיוחדות המוקמות לצורך הקמת יישובים ספציפיים - כמו זו שדנה בהקמת חריש-קציר והוועדה המיוחדת שהוקמה להקמת מודיעין - הליך ההתנגדויות והעררים ייעשה בוועדת המשנה בלבד או בפני חוקר חיצוני, באישור הוועדה.

"אם ראשי רשויות יעשו שריר - נוכל לפעול נגדם"

"אנחנו לא מתכוונים לדון בתוכניות לא מבושלות ולהתחיל בתהליך מהתחלה, אלא בתוכניות שההליך התכנוני שלהן הסתיים או בתוכניות שנמצאות בהפקדה", אמר אתמול ל-TheMarker שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס. "ההליך המקוצר נובע מכך שאנחנו לא בתור עם כולם, אלא ההתייחסות לתוכניות שביוזמת המדינה תהיה נפרדת".

אטיאס הוסיף כי "ועדות המשנה לא יהיו דומות לול"ל (ועדות לבנייה למגורים - רנ"ה) שפעלו בשנות ה-90, והיו הריבון שעסק בהכל - גם בהקמת מבנים מסחריים. ועדות המשנה יעסקו רק בהקמת פרויקטים למגורים".

סמכות נוספת ומשמעותית ביותר שתוענק לוועדות המשנה החדשות היא בהוצאת היתרי בנייה, לאחר תיקון החקיקה. "אין לנו כוונה להשתמש בסמכות זו באופן אוטומטי, אך במקרים שבהם ראשי רשויות יעשו שריר ויסרבו להוציא היתרי בנייה - נוכל לפעול נגדם", אמר אטיאס.

"אנחנו מחויבים להגדיל את מלאי הקרקעות ולטפל במחסור דירות של עשרות שנים", הוסיף. "אך חלק מראשי הרשויות מתנגדים לבנייה רוויה בתחומם ולבניית דירות קטנות באופן עקרוני, בטענה מעוותת שהדבר מושך אוכלוסייה חלשה וגם לשיווק דירות לפי מחיר למשתכן. צריך להציב גבולות לכוח הרב מדי שניתן לחלק מראשי הרשויות שיכולים לעכב בנייה כאוות נפשם דרך היתרי בנייה. אנחנו לא רוצים לקחת את הסמכויות מהם, אלא שיתיישרו עם מדיניות הממשלה".

תוכניות לבנייה על החוף עשויות לקום לתחייה

אל מול הקבלנים, שכבר הודיעו על תמיכתם בצעד, ניצבים הגופים הירוקים, ובראשם החברה להגנת הטבע. איריס האן ממכון דש"א בחברה להגנת הטבע מתריעה כי לוד"לים יינתנו סמכויות אדירות, שלא פעם יעלו על סמכויות שניתנות לוועדות משנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

"המנגנון המוצע בתוכנית של נתניהו הוא בריונות תכנונית לשמה, מפני שהוא רומס את כל תוכניות המתאר, בעיקר המחוזיות, שהושקעו בהכנתן שנים של משאבים ותשומת לב לטובת קידום יעד שכלל לא יושג. כלומר, תיגרם פגיעה איכות החיים והסביבה של האזרחים וגם מחירי הדיור לא יירדו, כפי שיוזמי התוכנית מתכננים", טוענת האן.

אחד הדברים המציקים ביותר למתנגדי הוד"ל הוא האזכור המפורש בהצעת נתניהו ליכולתה למלא את מקומה של הולחו"ף (הוועדה התכנונית שאחראית לבחינת תוכניות בניין עיר על החוף), מה שמעורר חשש שתוכניות בנייה חופיות שנדונו ונידחו בעבר יאושרו כעת בהליכים מקוצרים.

כמו כן מזכירים המתנגדים שורה של כישלונות תכנוניים של הוועדות לבנייה למגורים (ול"לים) שפעלו בשנות ה-90 בסמכויות דומות. בין היתר הוקמו במסגרת תוכניות אלה שכונה בצורן שהיתה סמוכה מדי לחוות אנטנות, מתחם 200 בהוד השרון שהוקם בצפיפות יתרה ובמחסור בתשתיות, גני יער בלוד שהוקמה ללא שטחים ציבוריים פתוחים, ושכונה 13 בקיסריה שכלל לא היתה אמורה להיבחן במסגרת הוועדה הזו.

בכיר בממשלה הדגיש כי הוד"ל יטפלו אך ורק בקרקעות מדינה לא מתוכננות, ועל כן אין מקום לחשש שיזמים יקדמו פרויקטים על החוף שנדחו בעבר. "בכוונתנו להפיק את כל הלקחים מכשלים שהתגלו בעת הפעלת הול"לים בשנות ה-90", אמר. "חשוב לציין שיש תוכניות מתאר רבות ישנות ולא מעודכנות שמהוות חסמים, ועל כן הכוונה היא שהוד"ל תוכל לעקוף אותן בדרך לאישור התוכניות".

הוועדה המשותפת לא תדון בתוכנית כאות מחאה

החלטת הממשלה שעליה הודיע ראש הממשלה, לוותה גם בביקורת מרומזת על ח"כ דוד אזולאי, יו"ר הוועדה המשותפת לוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שמנהל את הדיונים על הרפורמה המוצעת. מנתניהו ניתן היה להבין שאזולאי מעכב את הדיונים.

בתגובה כינס אתמול אזולאי מסיבת עיתונאים, שבמהלכה הודיע כי כאות מחאה על הפגיעה בתפקוד הוועדה לא יכנס את הוועדה לדיון בחוק התכנון והבנייה בשבוע הבא. אזולאי גרף תגובות תומכות מצד אנשי מקצוע וח"כים שנכחו בוועדה.

"דבריו של ראש הממשלה על הוועדה ועל קצב עבודתה על הרפורמה בחוק התכנון והבנייה חייב אותי להגן על כבודה. עד כה קיימה הוועדה 22 דיונים על החוק. אומרים שאנחנו מעכבים את הדיונים, ושוכחים שעל הגרסה הקודמת של החוק מ-1965 עבדו שבע שנים", אמר אזולאי.

"הכנסת אינה שוק או בסטה העוברת מיד ליד. לא נעסוק בסוגיות כה יסודיות כלאחר יד. הרפורמה עשויה לקבוע את עתידנו בעשורים הקרובים. מי שחושב לעקוף את הוועדה הזו פוגע בתקנון ובכבודה של הכנסת. התוכנית החדשה תצטרך להגיע לבסוף לוועדה, ובמידה שתגיע נקיים דיון כמו שאני יודע. מי שמחפש דיונים חפוזים ומהירים, מבלי להיכנס לעובי הקורה - אני לא הכתובת". נפגע כבודו של הבית הזה בדבריו של ראש הממשלה".

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו