בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"הוועדה לקידום התחרותיות לכודה בספגטי של המלצות"

כך אומר בכיר במשרד ממשלתי. הוועדה בוחנת את ההשלכות הכלכליות של הפרדה בין אחזקות פיננסיות וריאליות, ושוקלת להטיל מגבלות על האחזקות של פירמידות השליטה

תגובות

>> "ספגטי של המלצות", הגדיר באחרונה בכיר במשרד ממשלתי את דיוני הוועדה לקידום התחרות במשק. לדבריו, הוועדה מודעת לכך שהמשק ריכוזי מאוד ושנדרשים צעדים להגברת התחרות, אך מתקשה לפלס דרכה בין טיעוני הבעד והנגד.

אתמול פנתה הוועדה לציבור והזמינה אותו למסור מידע לוועדה על פגיעת הריכוזיות במשק. מקורבים לנושא ציינו, כי לא מדובר בפנייה הנובעת ממבוי סתום בדיונים, אלא ממהלך שמייחס חשיבות למידע משפטי, ערכי וחברתי שנמצא בידי הציבור. הוועדה הזמינה מהציבור דוגמאות הממחישות את רמת התחרותיות במשק. מי שירצה להופיע בפני הוועדה ושחברי הוועדה יחשבו שנכון לזמנו, יוזמן לוועדה. הודעת הוועדה ציינה כי תישמר הסודיות אם תתבקש לכך.

עבודת הוועדה, שהוקמה על ידי ראש הממשלה, הנגיד ושר האוצר באוקטובר 2010, מבוססת על ההבנה שלפיה הריכוזיות במשק הפוגעת בתחרות, ופגיעה בתחרות מאיטה את צמיחת המשק ומעמיקה את האי-שוויון בחברה. שלושה צוותי עבודה פועלים במסגרת הוועדה: צוות אחד עוסק בהפרדת האחזקות הפיננסיות מתאגידים ריאליים; השני בוחן את הנזקים שגורם המבנה הפירמידאלי למשק; ואילו הצוות השלישי דן באפשרות להגביל בחקיקה היקף של אחזקות תאגיד או משפחה מכלל המשק, וכן באפשרות להפעיל אכיפה בנושא באמצעות רשות ההגבלים העסקיים. שלושה צוותי העבודה עדיין נמצאים בשלב של עיבוד נתונים.

הצוותים פועלים על פי בדיקות שכוללות טיעונים בעד ונגד כל מהלך, מצב הגורם לדיונים להתמשך זמן רב מהמתוכנן. על פי התכנון המקורי, אמורה היתה הוועדה להשלים עבודתה בתוך ארבעה חודשים ממועד כינונה. בפועל הוארכה עבודתה עד יוני 2011.

צוות לטיפול בפירמידות

לאחר שבאמצע שנות ה-90 קבעה ועדת ברודט כי יש להפריד נכסים פיננסיים מריאליים וחייבה בנקים למכור אחזקות בחברות ריאליות, מנסה עתה הוועדה להשלים את המהלך. הוועדה מודעת לניצול לרעה שנעשה באחזקות הצולבות על ידי בעלי תאגידים - ניצול שפוגע בציבור החוסכים בגופים מוסדיים כמו חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות פנסיה. הוועדה בוחנת את ההשלכות של ניתוק אחזקות תאגידים בגופים פיננסים, ודנה בשאלות כמו מי ירכוש את הנכסים שיופרטו וכיצד לטפל בבעיות כלכליות שיתעוררו מהניתוק.

אחד הצוותים בוחן את מבנה הפירמידות שבו מצויות חלק גדול מהחברות הציבוריות במשק ואת השפעתו על הריכוזיות. מבנה פירמידאלי יוצר מצב, שבו בעל השליטה בתאגיד יכול לשלוט בניהול חברות שבמורד הפירמידה, גם אם אחזקותיו בהן הן אחזקות מיעוט. בכך נוצר מצב המאפשר את עושק המיעוט. שליטתו במינוי דירקטורים מעקרת בחלק גדול מהמקרים את הביקורת של הדירקטורים החיצונים, שאמורים לדאוג לשאר בעלי המניות ולהגן עליהם מעסקות בעלי עניין וממשיכות דיווידנדים תוך פגיעה בצמיחת החברות.

הצוות בוחן, בין השאר, חלופות של השטחת מבנה הפירמידה ומיסוי העברת הון בין חלקיה.

צוות נוסף מנסה למצוא פתרון למצב, שבו בעל תאגיד מחזיק בחלקים גדולים במשק, כשאחזקותיו פזורות בענפים רבים ואין מה שמונע ממנו להמשיך להגדיל אחזקותיו למרות עוצמתו. החקיקה הקיימת (חוק החברות וחוק ההגבלים העסקיים) אינם נותנים מענה מלא לבעיה. עוצמה זו באה לידי ביטוי בשליטה ישירה בחברות מרכזיות ובהשפעה גדולה על התעסוקה במשק, ובעקיפין באמצעות השפעה גדולה במיוחד שיש לתאגיד, לדוגמה בשוק הפרסום, בשוק העבודה ובשוק ספקי השירותים.

מערכות היחסים בין חברות בתוך התאגיד לספקים וללקוחות סובלות מעוצמת התאגיד ובכך נפגעת התחרות. בנוסף, נוצר מאזן אימה בין תאגידים גדולים, שנמנעים מלהתחרות זה בזה בענף אחד כדי לשמור על שקט יחסי ביניהם בענפים אחרים.

חוק ההגבלים העסקיים אינו חל על ריכוזיות כלל משקית או רוחבית, והוועדה בוחנת שינוי חקיקה כדי לטפל בסוגיה ואת האפשרות, שרשות ההגבלים תהיה אחראית לאכיפה של החקיקה למניעת ריכוזיות כלל משקית. הצוות גם בוחן הקשחת תנאים לרכישת נכסים ממשלתיים, כולל רשיונות וזכיונות כלפי קבוצות עסקיות.

בראש הוועדה להגברת התחרות במשק הוצבו מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי ומנכ"ל משרד האוצר, חיים שני.

נתניהו אמר עם הקמת הוועדה כי הנושא המרכזי שבו תעסוק יהיה הגברת התחרות במשק במידה ראויה ובאופן שיעודד צמיחה ויציבות, יגדיל את השוויון בחלוקת ההכנסות ויביא להקצאת מקורות שוויונית יותר ולרמת סיכון נמוכה יותר ליזמים ומשקיעים.

לחברי הוועדה נבחרו רוני חזקיהו המפקח על הבנקים, זהר גושן יו"ר רשות ניירות ערך, אודי ניסן, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אבי ליכט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, עודד שריג הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר וקרנית פלוג מנהלת חטיבת המחקר בבנק ישראל.

בין הצעדים שבוחנת הוועדה כלולים פירוק מבנה הפירמידות של חברות, כמו אי.די.בי, ומיסוי דיווידנדים בתוך חברות הפירמידה. הוועדה גם תידרש לעסוק בשאלה אם יש להגביל את השליטה של גורם עסקי אחד בפעילות העסקית במשק.

בשל סיום כהונתם של שלושה מחבריה פנו שני יושבי ראש הוועדה לראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל בבקשה למנות בהקדם חברים אחרים במקומם, ובכפוף למינויים להגיש את המסקנות ב-1 ביוני. החברים שסיימו את תפקידם הם חזקיהו, קן וגושן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו