בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מאיים, מפחיד ומשלשל לכיס מאות אלפי שקלים

"יעיש הניח 100 אלף שקל על המיטה. ואנונו לקח את הכסף, ירד לרכב והוציא 20 אלף שקל. את היתר הוא שם בתא הכפפות" ? כך מתאר כתב האישום שהוגש אתמול את השוחד שקיבל בכיר רשות המסים, דוד ואנונו, מאמרגנו של הזמר קובי פרץ ? שיטת האיומים ברשות המסים

תגובות

>> במשך עשרות שנים ישב דוד ואנונו במוקד ההשפעה של אחד הארגונים החשובים בישראל - זה שמופקד על הכנסות המדינה ושקובע מה היקף המס שישלם כל אזרח. הוא היה אחראי על הוצאה לפועל ועל כמה חקירות גדולות נגד חשודים בהעלמות מס. אבל אתמול, הוגש נגד ואנונו כתב אישום בשורה של עבירות חמורות, שמציג אותו כאדם שפעל ממניעים אחרים לחלוטין. השיטה שלו כללה "פעילות עבריינית שיטתית, מסוכנת ומתוחכמת", אומרת התובעת עו"ד אסתי שלאין מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

כתב האישום מייחס לואנונו שורה של עבירות - ובהן קבלת שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. בכתב האישום מפורטות חמש פרשות שונות שבהן, לפי כתב האישום, "ואנונו השתמש במעמדו הבכיר ברשות המסים, נגישותו לגורמים ברשות וקשריו, תוך עשייה בתוך הרשות כבתוך עסקו הפרטי למען בצע כסף, לשם מימון רמת חיים גבוהה וקידום האינטרסים האישיים שלו".

החל ב-1989, שימש ואנונו במגוון תפקידים בנציבות מס הכנסה - שלימים נהפכה לרשות המסים. בין היתר שימש מנהל היחידה הארצית לאכיפה וגבייה מ-2004, ומנהל היחידה הארצית לחקירות שטח ומודיעין מפברואר 2010 ועד ליום מעצרו.

לואנונו היו בידיים סמכויות רבות: בתפקידו כמנהל היחידה הארצית לאכיפה וגבייה היה ממונה על הפעלת היחידות האזוריות להוצאה לפועל, וניהל במסגרת זו קשרים עם פקידי השומה, מנהלי מיסוי מקרקעין וגופים ממשלתיים שונים. בתפקידו האחרון היה אחראי על היחידה שעסקה בחקירות ופיקוח בטיפול בתיקי נישומים המגיעים ליחידה לצורכי חקירה.

"מעמדו הבכיר איפשר לואנונו נגישות וקשר ישיר ובלתי אמצעי לפקידי רשות המסים ורשויות אחרות בכל הרמות", נכתב בכתב האישום. "החל ב-2000 החל לפעול בעצמו ובאמצעות אחרים לשם השגת טובות הנאה כספיות".

לפי האישום, ואנונו גם נקט באיומים ובהפחדות כדי להשיג את מבוקשו. בכתב האישום נכתב כי ואנונו פעל באמצעות "הטלת אימה על נישומים תוך חשיפת מידע רגיש ומסווג אודות הליכים המתנהלים נגדם, העמדת מעמדו הבכיר, כוחו וקשריו לקידום ענייניהם של הנישומים, ונטיעת ציפיות אצל נישומים, בין היתר בדרך של הבטחה או יצירת מצג".

השחקנים המשניים

ואנונו לא יכול היה לבצע את פעילותו לבד - והוא נעזר בשורה של אנשים שסייעו לו להשיג את מבוקשו. אלה הם השחקנים המשניים בפרשיות ואנונו.

רן הדר - איש עסקים ירושלמי שנפטר באוקטובר 2009. לפי כתב האישום, ואנונו והדר קשרו קשר ל"ביצועה של תוכנית עבריינית", שבמסגרתה הדר יפנה נישומים לטיפולו של ואנונו תמורת כספים שבהם יתחלקו השניים. לפי האישום, אשתו של הדר, יפה הדר, "נכנסה לנעליו" של בעלה לאחר מותו, לבקשתו של ואנונו.

יואל מוגמי - יועץ חיצוני של מפלגת קדימה ויועצו הפוליטי של מנכ"ל המפלגה, משה שחורי. בעבר היה פעיל בליכוד. לפי האישום, מוגמי - שהיה חבר אישי של הדר - קשר עם הדר קשר שלפיו יפנה לו "לקוחות" לטיפולו של ואנונו.

יקותיאל (קותי) ברזילי - שוטר בעברו הרחוק, שקיים קשרים הדוקים עם ואנונו, ויש לו יחסי קרבה לנשיא לשכת רואי החשבון לשעבר, ראובן שיף. "במסגרת קשרים אלה", לפי כתב האישום, "הביא לקוחות למשרד שיף".

לפי הבקשה להארכת מעצר, לחברי הקבוצה "היו קודים ביניהם. אף אחד לא דיבר עם ואנונו בטלפון. כתבו לו הודעות SMS קצרות, כמו ?פגישה' או ?היום'".

1. פרשת יעיש: כסף על המיטה

האישום: קשר לביצוע פשע, לקיחת שוחד, סחיטה באיומים, שיבוש הליכי משפט, שימוש במרמה, עורמה ותחבולה.

יוחאי יעיש, שמשמש כיום עד מדינה, הוא אמרגנו של הזמר קובי פרץ. בתחילת 2008 נקבעה לפרץ שומה בשיעור של 350 אלף שקל. אבל פרץ לא קיבל את השומה, והחל משא ומתן בעניינו בפקיד שומה תל אביב, שלאחריו אף הגיש פרץ ערעור לבית המשפט.

הקשר בין פרץ ליעיש ומוגמי נוצר לראשונה באולמי רויאל גרדן בפתח תקווה. השלושה נפגשו באירוע במקום, ויעיש ביקש את עזרתו של מוגמי מול רשות המסים. מוגמי, לפי כתב האישום, נענה לבקשה ועידכן אותם כי יש לו היכרות עם "אישיות בכירה ברשות המסים".

הפגישה הזו הובילה לעוד כמה פגישות בין הצדדים, שהחשובה בהן היתה בנוכחות הדר בקפה ג' ברמת אביב ג'. בפגישה זו אמרו מוגמי והדר ליעיש כי כדי לסגור את תיק המס של פרץ, יהיה עליו לשלם 150-180 אלף שקל. בנוסף, בתמורה לעזרתם דרשו השניים 50 אלף שקל שיועברו ישירות אליהם. יעיש העביר את ההצעה לפרץ - אבל זה סירב לשלם.

כאן לא הסתיים הקשר בין הצדדים. לפי האישום, "ואנונו, ביקש מיוזמתו לערוך בדיקה על תיק המס של יעיש... כדי להטיל אימה על יעיש, הודיעו לו ואנונו והדר שהוא מסובך ושתמורת שוחד יטפל ואנונו בענייניו".

בניגוד לפרץ, יעיש הסכים לשלם את השוחד בסכום של 200 אלף שקל. הוא העביר את הכספים במזומן לביתו של מוגמי בפתח תקווה, לאחר שלקח הלוואה בסכום של 130 אלף שקל מהבנק.

לפי כתב האישום, מוגמי העביר להדר 170 אלף שקל, תוך שהוא משאיר 30 אלף שקל בכיסו. השניים, לפי האישום, קיבלו את הכסף תוך שיעיש היה מודע לדמות שמאחורי הקלעים ולעמדתה ברשות המסים - ואנונו.

אבל הכסף עדיין לא השפיע. במאי 2009 הגיעה ליעיש הזמנה לדיון מפקיד שומה תל אביב לצורך דיון בדו"חותיו. יעיש פנה למוגמי וביקש ממנו לזרז את ואנונו בטיפול בענייניו.

כמה ימים לאחר מכן נפגשו ואנונו והדר עם יעיש בפאב ברולו בפתח תקווה, ושם התלונן יעיש על כך שקיבל זימון על אף ששילם שוחד. בפגישה ההיא "התגלעה מחלוקת בין ואנונו ליעיש, שלטענת ואנונו לא הבין את האבחנה בין הטיפול בתיק שומה בהליך אזרחי לבין ההליך הפלילי". יעיש, לפי כתב האישום, סבר שהשוחד ששילם סיים את ענייניו ברשות המסים, בעוד שואנונו התעקש ש-200 אלף השקל נועדו רק לצורך טיפול בהליך הפלילי נגדו.

כאן נכנס לתמונה רו"ח שיף, ששימש באותה עת נשיא לשכות רואי החשבון והיה "בעל עמדה בפני אנשים ברשות המסים". על פי האישום, במהלך אותה תקופה קשרו ואנונו והדר קשר נוסף עם ברזילי, ששימש איש קשר בין ואנונו לשיף, כדי שלא יהיה קשר ישיר ביניהם.

בכתב האישום מתואר כיצד התוכנית יצאה לפועל, ובפגישה שקיימו ואנונו והדר עם יעיש בבית קפה ג' ברמת אביב ג', הסביר ואנונו ליעיש כי "הגם שהוא לא חייב לעזור לו, הוא יטפל בעניינו באמצעות רואה חשבון". שכר הטרחה לשיף, נאמר ליעיש, יהיה 60 אלף שקל, והוא חתם על הסכם התקשרות עם משרד שיף ושילם מקדמה של 20 אלף שקל.

לאחר מכן נתגלעו חילוקי דעות בין משרד שיף ליעיש על גובה שכר הטרחה. במשרד שיף דרשו 200 אלף שקל, אבל יעיש התעקש שדובר על 60 אלף שקל. בשל המחלוקת נפגשו יעיש וואנונו, ואז הבטיח ואנונו לפתור את המחלוקת באמצעות 100 אלף שקל שיעביר לו יעיש במזומן.

לאחר מכן טס יעיש לארה"ב, ובשובו הגיע לביתה של יפה הדר, כפי שסיכם עם ואנונו, והניח על מיטתה 100 אלף שקל. ואנונו - שהיה בביתה של הדר באותו זמן - לקח את הכסף בשקית, "ירד לרכבו, הוציא מהשקית 20 אלף שקל ואת היתר שם בתא הכפפות. את השקית העביר ואנונו לברזילי - שהבטיח להעבירו לשיף". ברזילי, לפי האישום, נפגש עם שיף בבית קפה בשכונת כוכב הצפון בתל אביב ומסר לו את השקית ובה 80 אלף שקל".

בהמשך פנה ואנונו, "בהיותו במצב של ניגוד עניינים ותוך סטייה חמורה מהשורה ממילוי תפקידו", לחברו משה מזרחי - שעבד בהוצאה לפועל בירושלים - וביקש ממנו לפנות לדרור דניאל, שטיפל בתיק של יעיש, כדי לברר מדוע פנו ליעיש. בנוסף ביקש ואנונו ממזרחי, לפי האישום, להפנות לדניאל מכתב על מצבו הבריאותי של יעיש. למרות העברת המכתב, בוטל ההסדר האזרחי של יעיש ונפתחה נגדו חקירה ברשות המסים ירושלים. לאחר מעצרו של יעיש, נפגש ואנונו עם מוגמי וביקש ממנו להדריך את יעיש כך שלא יזכיר את שמו בחקירה. יתרה מכך, "ואנונו אמר כי ידאג שיעיש ישלם ?סכום קטן', ובתמורה יסדר לו שהכל יהיה בסדר".

2. פרשת מימון: הפחד את הטייקון

האישום: סחיטה באיומים, שיבוש הליכי משפט ולקיחת שוחד.

איש העסקים קובי מימון היה קשור בתקופה הרלוונטית בין השאר לחברות ישראמקו, איירפורט סיטי ונבצא. מוגמי היה חברו הטוב. לפי האישום, במאי 2010 הועבר לרשות המסים דו"ח שעסק בחשד לכאורה לעבירות מס של מימון, והתיק הועבר לטיפול פקיד שומה תל אביב.

זמן קצר לפני פגישה שבה הוחלט להעביר את התיק לחקירות במחוז מרכז, הודיע ואנונו לכפופים לו - רו"ח אבי ניסן והמפקח שי כהן - כי הם אלה שיטפלו בתיק. כשהתיק הועבר לפקיד שומה מרכז, ביולי 2010, החשדות עדיין לא היו ברורים - התיק סווג כתיק בירורים והכיל מידע גולמי בלבד. זמן קצר לאחר מכן, לפי האישום, ואנונו ביקש ממוגמי למסור למימון שהוא מסובך בבעיות במס הכנסה ושיש נגדו אף צו עיכוב יציאה - "הכל כדי להטיל אימה על מימון ולהפחידו".

ואנונו, לפי האישום, הבהיר למוגמי שאם מימון ירצה, הוא יטפל בענייניו ברשות בתמורה ל-125 אלף דולר. "ואנונו הוסיף וציין שמימון עשיר ואין מניעה שישלם סכום כזה". מוגמי היפנה את ההצעה למימון, אך מימון השיב בשלילה ואמר שואנונו מעוניין להתעשר על חשבונו.

3. פרשת שחורי: לסדר ג'וב בקדימה

האישום: קשר לביצוע פשע ולקיחת שוחד.

במארס 2008 נחקרה עו"ד דליה שחורי, אשתו של מנכ"ל מפלגת קדימה, משה שחורי, בחשד לביצוע עבירה של חשבונית פיקטיבית. עו"ד מטעמה הגיש בקשה לכופר לנציג מס הכנסה - אך הבקשה לא נענתה.

לפי האישום, באוקטובר 2008, "עם מינויו של מוגמי ליועצו הפוליטי של שחורי, פנתה דליה שחורי למוגמי וביקשה את עזרתו". מוגמי הפגיש אותה עם הדר, שסיפר כי הוא מקורב לבכיר ברשות המסים. בתום הפגישה ביקש הדר ממוגמי ששחורי תעביר כסף בתמורה לטיפול בעניין. מוגמי סירב, בשל קשריו עם משפחת שחורי, והדר החליף את דרישת המזומנים בבקשה להתמנות לבעל תפקיד במפלגה.

בהמשך נפגש ואנונו עם דליה שחורי בבית קפה ברמת אביב. שחורי ביקשה ממנו שיפעל לסגירת התיק נגדה. לפי האישום, ואנונו והדר דרשו מבני הזוג שחורי למנות את הדר לתפקיד במפלגה בתמורה לקידום ענייניה של שחורי ברשות המסים. שחורי הבטיח לבדוק את הנושא.

בסופו של דבר המינוי לא יצא לפועל, וואנונו לא קידם את עניינה של שחורי ברשות המסים. ואולם, בין משפחת שחורי לואנונו נרקמו יחסי חברות, שבמסגרתם מצא ואנונו לבנם נמרוד תפקיד ברשות המסים - גובה ביחידת אכיפה וגבייה ברשות המסים.

4. פרשות נוספות: בחישות ברשות

האישום: מרמה והפרת אמונים.

כתב האישום מתאר גם פרשה הקשורה לחנוך מילוא, מנכ"ל מית"ב, תאגיד המים העירוני של פתח תקווה, ששימש בעבר ממלא מקום ראש העיר. בתקופה הרלוונטית לכתב האישום היה מילוא בעל מניות במכללת מ.א השכלה בינלאומית. לפי האישום, ואנונו פעל לפרישת תשלומים של חובות המכללה תוך מעורבות של פקידי מס נוספים שעבדו תחתיו. מילוא וואנונו קיימו פגישות חשאיות בבתים של אנשי המס ללא תיעוד.

הפרשה האחרונה, לפי האישום, מתייחסת לחברת א.ד גשם, שבמסגרתה פנה בעל המניות, אודי ראובן, לואנונו וביקש ממנו סיוע להעביר את התיק לטיפול פקיד שומה ירושלים. על אף שהתיק לא היה בסמכותו של ואנונו ועל אף שידע כי בקשות דומות של ראובן נדחו בעבר, ביקש ואנונו מחברו יצחק בורשטיין, מפקיד שומה ירושלים, לדאוג להעברת התיק מחדרה לירושלים - ובורשטיין אכן פעל להעברת התיק.

תגובות

מדליה שחורי נמסר: "המעצר הוליד עכבר. לצערי, פגעו בשמי הטוב ופגעו קשות במשפחתי. מכתב האישום נגד ואנונו ברור מה שטענתי לכל אורך הדרך: לא חטאנו, ומעצרי נועד לצורכי תקשורת בלבד. אני מקווה שרשויות החוק ינקו אותנו באופן מלא, מהר ככל האפשר. לגבי ?סידור העבודה לבני', מדובר במשרת סטודנט שהתפרסמה בקמפוסים, ובני התקבל למשרה ?היוקרתית' בשווי של 20 שקל לשעה, ללא קשר לואנונו".

סנגורו של שיף, עו"ד ז'ק חן, מסר בתגובה: "גם המעט שמיוחס לשיף על ידי ואנונו בכתב האישום - לא היה ולא נברא".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "הרשות רואה בחומרה רבה את החשדות לכאורה העולים מכתב האישום. הרשות סייעה בקידום החקירה, מתוך אינטרס ציבורי ומערכתי לבירור החשדות עד תום. הרשות פועלת יחד עם גופי האכיפה לאתר ולבער מתוך המערכת כל מקרה של התנהלות בלתי ראויה. עם זאת, רשות המסים מונה אלפי עובדים מסורים המבצעים את תפקידם נאמנה ומתוך תחושת שליחות. גם אם החשדות יתבררו כנכונים, עדיין מדובר באירוע נקודתי ואין להטיל דופי במערכת, שאין חולק על תרומתה לכלכלת המדינה".

בדיון בבית המשפט בתחילת השבוע, אמר ואנונו: "אנחנו נראה בסוף שהפעולות שעשיתי כדי לסייע ולגבות מס הן לטובת המדינה".

לפי כתב האישום:

1. "יחד עם רן הדר, הפנה מוגמי נישומים לטיפולו של ואנונו"

2. "מתוך הסכום שקיבל מיעיש, העביר ואנונו לברזילי 80 אלף שקל, וברזילי מסר את הכסף לשיף"

3. "ברזילי שימש איש הקשר בין ואנונו לשיף, כדי שלא יהיה קשר ישיר בין השניים"

4. "אשתו, דליה שחורי, ביקשה מואנונו לפעול לסגירת התיק נגדה. ואנונו דרש בתמורה שהדר ימונה לתפקיד בקדימה"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו