בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רעידת האדמה טילטלה את כלכלת יפן - וול סטריט והין עלו, הנפט ירד

אסון הטבע שפקד את יפן עשוי לגרום נזק של יותר מ-100 מיליארד דולר למדינה, הסובלת גם כך מקיפאון יחסי ומחובות גדולים ? כיצד תמומן עלות השיקום, מדוע זינק הין באופן מפתיע ב-1.4% מול הדולר, למה עלו הבורסות בוול סטריט לאחר האסון, ואיך כל זה משפיע על האג"ח של ארה"ב? TheMarker ? מציג את התשובות לשאלות הכלכליות הבוערות אחרי האסון

תגובות

>> רעידת אדמה מהחזקות בהיסטוריה וגל צונאמי שבא מהאוקיינוס השקט בעקבותיה פגעו ביפן ביום שישי וגרמו נזק עצום לחיי אדם ולרכוש. עדי ראייה, תמונות וסרטים המחישו לכל העולם את המחזות האפוקליפטיים של גלי הצונאמי הסוחפים לים בתים, מכוניות וכבישים.

לאסון הכבד הצטרפה סכנה מוחשית ומיידית כשאחד מהכורים הגרעיניים המשמשים תחנות כוח ביפן עמד ביום שבת על סף התכה. מערכת הקירור של ליבת הכור נפגעה ברעידה, והוא החל לרתוח. לפי הערכת השלטונות נספו באירוע יותר מ-1,000 איש, אך מכיוון שמאות אלפים אחרים נעדרים, הפגיעה עשויה להיות גדולה הרבה יותר.

רשתות התקשורת ביפן נפגעו ברעידת האדמה, ומערכת הרכבות הושבתה כמעט כליל. מרכז הרעידה היה סמוך לעיר סנדאי בצפון מזרח יפן, המרוחקת 300 ק"מ מטוקיו והמרכז התעשייתי של יפן. גלי צונאמי פגעו גם בחוף המערבי של ארה"ב ובהוואי, וגרמו נזק לסירות באזור סנטה קרוז בקליפורניה. בשבת הוערך הנזק בעשרות מיליוני דולרים, במכת הצונאמי החזקה ביותר בחופי ארה"ב מאז 1964.

להלן תשובות לכמה מהשאלות הכלכליות המתעוררות בעקבות האסון ביפן, שכלכלתה היא השלישית בגודלה בעולם.

מה הסכנה העיקרית לכלכלה בעקבות רעידת האדמה?

מבחינה כלכלית, בטווח הקצר הנזק מתבטא בהרס תשתיות ומבנים, ובהשבתה של מפעלים ושל פעילות כלכלית יומיומית. אלה פוגעים בתוצר הכלכלי שמייצרת הכלכלה המקומית. עם זאת, במקרה הנוכחי, הפגיעה היתה מרוחקת מאות קילומטרים מלב אזור התעשייה של יפן, שנמצא דרומית ומערבית לטוקיו.

רעידות אדמה וזעזועי משנה מערערים גם את הביטחון של הצרכנים והעסקים, מגבירים את נטייתם לחסוך ופוגעים בצריכה של מוצרים שאינם מוצרי יסוד. ביפן, שבה הצמיחה דלה זה יותר מעשור - בעיקר בגלל מיעוט בצריכה פרטית ושיעור חיסכון גבוה - מגמה ארוכת טווח כזו עשויה שוב לגרום לשקיעתה של הכלכלה במיתון. ברבעון האחרון של 2010 נסוגה הכלכלה היפנית ב-1.3%.

מהן ההערכות לגבי היקף הפגיעה הכלכלית עד כה?

ההערכות על הנזק הכלכלי מרעידת האדמה עדיין לא מבוססות מאוד, בשל הזמן הקצר שעבר מאז האסון. ניתוח בזק של רויאל בנק אוף סקוטלנד, שהתבסס על רעידת האדמה הגדולה הקודמת שאירעה ביפן בעיר קובה ב-1995, טוען שהנזק יהיה גדול יותר הפעם ויגיע ליותר מ-100 מיליארד דולר. לפי ניתוח אנליסט מג'פריס, חברות הביטוח עלולות לספוג הפסדים של 10 מיליארד דולר מהרעידה. מדובר בסכום נמוך יחסית מזה המשוער לרעידת אדמה בעוצמה גבוהה כל כך, והסיבה לכך לפי אותו אנליסט היא שהרעידה פגעה בסנדאי ולא בטוקיו.

האם תהיה פגיעה בכלכלות אחרות פרט ליפן?

רוב ההערכות הן כי האסון ביפן עלול לעכב את ההתאוששות הגלובלית רק בטווח הקצר. לפי דיווחים עדכניים, פעילות של חברות בינלאומיות ביפן נפגעה רק באורח חלקי. תעשיית היצוא היפנית סבלה מהשפעה מוגבלת אף היא.

הפגיעה בכלכלה היפנית עשויה לבוא לידי ביטוי בשוקי ההון: משקיעים במניות באסיה צפויים לסבול מנפילות באחזקותיהם. ואולם, לפי הערכות, גם אלה יהיו מוגבלות לטווח הקצר. המגזר העיקרי שיספוג פגיעה מרעידת האדמה הוא הביטוח, ולפיכך נראו ירידות במניות של חברות אלה בעולם ביום שישי.

מי שעלולות לסבול מנסיגה בצריכה הפרטית ביפן הן הכלכלות השכנות שלה, כמו דרום קוריאה, שיפן מהווה עבורן שוק יצוא עשיר וחשוב.

ליפן יש חובות גדולים. האם היא עלולה לפשוט רגל?

החוב של ממשלת יפן שקול ל-175% מהתמ"ג, הגדול ביותר בין המדינות המתועשות, בנוסף לגירעון תקציבי גדול. כשיפן תצטרך לשקם מחדש את התשתיות והבניינים שנפגעו, היא תידרש להגדיל את הוצאותיה וחובותיה. יש הסבורים כי הגדלה כזו מסכנת מאוד את יציבותה הפיננסית של יפן. ואולם, תשואה של 1.3% על אג"ח של ממשלת יפן כאשר האינפלציה היתה מינוס 0.7% נחשבת לאטרקטיבית, ולכן יש ליפן יכולת לגייס כסף מהשווקים הבינלאומיים ללא קשיים - למרות החוב הגדול, שמימונו כיום גוזל 25% מהתקציב הממשלתי.

ליפן יש גם יתרות מט"ח גדולות, המוחזקות באג"ח של ממשלת ארה"ב, שאותן תוכל למכור. ואולם, מהלך כזה אינו רצוי ליפן שכן הוא יחזק את הין ויפגע בכוח היצוא של הכלכלה.

כיצד תגיב ממשלת יפן לפגיעה הכלכלית?

ממשלת יפן צפויה להגביר את הזרמת הכסף לכלכלה, וכבר הודיעה כי קרן חירום של 2.4 מיליארד דולר החלה לפעול. ייתכן שכפי שעשתה במשבר הפיננסי, היא תשלב פעולה פיסקלית של הזרמת תקציבים לתמרוץ הכלכלה - השקעה בשיקום ובנייה מחדש, בפעולה של הבנק המרכזי שלה, שיגביר את הנזילות באמצעות הרחבה מוניטרית. עם זאת, יכולתו של הבנק לתמרן את הריבית מוגבלת כמעט לחלוטין, מפני שהריבית ביפן אפסית זה שנים רבות, עקב הצמיחה הכלכלית הדלה. לשם השוואה, ברעידת האדמה הגדולה הקודמת ב-1995, הוריד הבנק המרכזי את הריבית ב-0.75%.

מדוע זינק הין?

באופן מפתיע, הין דווקא זינק לאחר רעידת האדמה ביום שישי, בשיעור של 1.4% מול הדולר. הין זינק מכיוון שהמשקיעים בשוק המט"ח מעריכים כי הצרכנים היפנים יצטרכו לפדות חלק מתיקי ההשקעות הזרים שלהם כדי לממן את שיקום הנזק, ומשום שהם יעדיפו להחזיק מזומנים בעת צרה. פידיון של תיקי השקעות למזומן גורם לביקוש גבוה למטבע היפני ומעלה את שערו. בנוסף לכך, תאגידים רבים יזדקקו גם הם לגייס מזומנים וצפויים להמיר את הכנסותיהם בשווקים זרים למטבע הין.

בטווח הארוך יותר יש לחץ שלילי על הדולר מכיוון שממשלת יפן היא אחת המחזיקות הגדולות בעולם של יתרות מט"ח, שכאמור חלקן הגדול באג"ח של ממשלת ארה"ב. אם יפן תצטרך למכור יתרות מט"ח דולריות, היא שוב תקפיץ את הביקוש לין.

כיצד משפיעה התחזקות הין על יפן?

התחזקות המטבע המקומי היא פגיעה קשה בכלכלה המבססת את צמיחתה על יצוא בעיקר. ככל שהין חזק יותר ביחס למטבעות אחרים, היצוא מיפן יקר יותר עבור הלקוחות הזרים של החברות היפניות. לפי הערכות גסות, כל עלייה של ין אחד בשער הין לדולר מקטינה את רווחיה של יצואנית גדולה כמו טויוטה ב-30 מיליארד ין בשנה.

מדוע נפל מחיר הנפט?

מחיר הנפט נפל ב-1.5% ביום שישי לאחר הרעידה, וחתם את השבוע בירידה של 3%. הנפט זינק בשבועות האחרונים בשל החשש לפגיעה באספקה מהמזרח התיכון, בעיקר בגלל הלחימה בלוב. ואולם, כשרעידת אדמה פוגעת בכלכלה ענקית כמו של יפן, שהיא יבואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם, יש חשש שהשבתה של פעילותה הכלכלית תפגע בביקוש לנפט. ביום שישי היה גם חשש שגלי צונאמי יפגעו בחוף המערבי של ארה"ב והאוכלוסייה בחופים פונתה, מה שגרם לפגיעה בביטחון הצרכנים בכלכלה הגדולה בעולם ובביקוש לאנרגיה. סיבה נוספת לירידת מחיר הנפט הוא שיום הזעם בסעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, בוטל. סעודיה היא היעד העיקרי לתשומת הלב שוק הנפט, מחשש שהמהומות בבחריין יתפשטו אליה וישבשו את האספקה.

מדוע נפל מחיר התירס?

יפן היא היבואנית הגדולה ביותר של תירס מארה"ב. נמלי הסחר של יפן נפגעו בצונאמי ולכן יש חשש כי בטווח הקצר הביקוש לתירס, המשמש בעיקר בתעשיית גידול הבקר והמקנה, ייפול.

מדוע נפלו בורסות אסיה ואירופה?

בורסות אסיה היו פתוחות בשעת רעידת האדמה. אסון טבע גדול שכזה גורם לזעזוע פסיכולוגי חמור. בנוסף, החברות הנסחרות בבורסות אלה הושפעו ישירות מרעידת האדמה, כמו יצרניות הרכב היפניות שחלק מהן השביתו מפעליהן, ואפילו דיווחו על פגיעה בחיי אדם. בטווח הארוך, פעילות שיקום מאסון טבע יכולה לסייע לעסקיהן של חברות רבות, אך התחזקות הין (ראו שאלה קודמת) עלול לפגוע ברווחים של אחרות.

מדוע עלו בורסות וול סטריט אחרי הרעידה?

ביום שישי, לאחר רעידת האדמה ביפן, עלו מדדי וול סטריט. מדד 500 S&P עלה ב-0.7% ומדד נאסד"ק ב-0.5%. המשקיעים כנראה העריכו שהאסון ביפן לא יגרום לפגיעה בכלכלה העולמית ויתכן הם מתכוננים לפריחה בביקוש לשירותים ומוצרים הנדרשים בעת שיקום נזק כל כך גדול. המניות שהובילו את העליות היו ספקיות תשתיות ואנרגיה.

בענף הרכב, למשל, עשויות פורד ו-GM להפיק תועלת קצרת טווח מהשבתה חלקית של פעילות המתחרות היפניות שלהן. מניות הביטוח, כמובן, רשמו ירידות. למגמה החיובית בארה"ב סייעו גם נתונים כלכליים של משרד המסחר המראים כי המכירות הקמעוניות בארה"ב עלו ב-1% בחודש האחרון, שהצטרפו לשרשרת סימנים להתאוששות בכלכלה הגדולה בעולם.

מה יקרה לאג"ח של ממשלת ארה"ב?

אג"ח ממשלתיות נחשבות מפלט בטוח בעת סכנה ואי-ודאות, ולכן הן רשמו עלייה בשבוע האחרון, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מ-3.49% ל-3.39%, בשל הלחימה בלוב ורעידת האדמה ביפן. ואולם, אנליסטים חוששים כי הן יעברו לירידות מכיוון שחברות ביטוח רבות בעולם הן מחזיקות גדולות של אג"ח ממשלתיות. חברות הביטוח יידרשו לשלם סכומים גבוהים בשל הנזקים ביפן, וכדי לממן אותם הן יצטרכו למכור אג"ח. כמו כן, ממשלת יפן עלולה להידרש לממש אחזקות מט"ח כדי לממן עלות שיקום, וחלק גדול מאחזקות המט"ח שלה - 882 מיליארד דולר נכון לסוף 2010 - מוחזק באג"ח של ממשלת ארה"ב.

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו