בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עובדי הקבלן של עיריית ירושלים - בלי שכר מינימום, בלי זכויות

חברת הקבלן שנבחרה על ידי עיריית ירושלים לביצוע עבודות הניקיון במזרח העיר מפרה לכאורה את זכויות עובדיה על בסיסי יומי. בתמורה היא עשויה לקבל פרס - ולזכות במכרז נוסף. במקביל, מתכננת העירייה להפריט את שירותי הניקיון במערב העיר, מה שעשוי לפגוע בתנאי העסקתם של יתר עובדי התברואה

תגובות

>> "כבר שלוש שנים שאני עובד כמנקה רחובות במזרח ירושלים", מספר ע', תושב מזרח העיר. "אני מקבל את המשכורת במזומן או בצ'ק בסוף כל חודש - 150 שקל לשמונה שעות. לפעמים אני עובד שבעה ימים בשבוע אבל אין (תשלום) שעות נוספות. אם אנחנו מתלוננים על עומס העבודה או מבקשים יום חופש מבטלים לנו משמרות ומורידים מהשכר; לפעמים נותנים קנסות של 500 עד 1,000 שקל אם לא לובשים ווסט (זוהר). קרה שאיחרתי בכמה דקות למשמרת ושלחו אותי הביתה. כמובן שלא שילמו על זה".

ע' הוא אחד מעשרות מטאטאי רחובות ואוספי אשפה המועסקים דרך חברות קבלן במזרח ירושלים, שהסכימו לחשוף את תנאי העסקתם בפני אנשי עמותת במעגלי צדק ו-TheMarker. התמונה שהתקבלה מעידה על פגיעה חמורה, לכאורה, בתנאי העסקתם, ועל אי תשלום שכר ותנאים סוציאליים מלאים על פי דין.

באחרונה, פנו אנשי במעגלי צדק עם הממצאים לעיריית ירושלים. מהעירייה נמסר כי מיד עם קבלת הנתונים נדרש ראש אגף תברואה לטפל בבעיה, והוחלט לשכור את שירותיו של עו"ד אריה אביטן, כמפקח חיצוני על חברות הקבלן בעיר העתיקה ובכלל.

ואולם ל-TheMarker נודע כי למרות ההפרות שהתגלו במזרח העיר, בימים אלה שוקלת העירייה להפריט גם את שירותי הניקיון במערב העיר, שירות שניתן עד היום על ידי עובדי העירייה. עיריית ירושלים היתה מהעיריות הבודדות שהחליטו לא להפריט את תחום הניקיון - ובכך לחשוף את העובדים לשרירות לבן של חברות הקבלן, שרבות מהן עוברות על החוק. עוד נודע כי חברת פורד, שמעסיקה את המנקים במזרח העיר, עשויה לזכות במכרז נוסף של העירייה.

העובדים מנוצלים, העירייה בודקת

בשנתיים האחרונות עוקב TheMarker מקרוב אחר תנאי העסקתם של עובדי קבלן בישראל, בין היתר אחר כאלה המועסקים כמנקי רחובות ברשויות המקומיות. בכל הבדיקות שנערכו עד היום התגלו ממצאים דומים, שמעידים על הפרות לכאורה של תנאי העסקה בסיסיים. התלושים שחשפו בפנינו עובדי הניקיון של מזרח ירושלים מגלים תמונה זהה: חלקם מקבלים שכר גלובלי של 150 שקל עבור משמרת של שמונה שעות (כולל חצי שעה הפסקה). חישוב פשוט מעלה כי עובדים אלה זוכים לתשלום של כ-18.75 שקל לשעה - פחות משכר המינימום השעתי שנקבע על 20.70 שקל.

מרבית העובדים שרואיינו, ושתלושי השכר שלהם נבדקו, מועסקים שישה ימים, ולעתים שבעה ימים בשבוע, בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. הם לא זוכים לתוספת שכר על עבודה ביום המנוחה או על שעות נוספות, ולעתים כלל אינם זוכים למנוחה. גם תלונותיהם על העסקתם בימי חג נבדקו ונמצאו נכונות.

בכל הנוגע להפרשות לקרן פנסיה וקרן פיצויים, כפי שמחייב החוק, מגלה הבדיקה כי לכמה מהעובדים הופרשו כספים באופן חלקי, ולאחרים לא הופרשו כספים כלל. במקרה אחד קיבל העובד תלוש שבו צוין קיום הפרשה לקרן הפנסיה, בעוד שהפרשות לקרן לא בוצעו בפועל על ידי המעביד.

צו ההרחבה בענף הניקיון מטיל על המעסיק חובה לספק ביגוד הולם לעובדיו. מהממצאים עולה כי כמה מהעובדים נאלצו לקנות בכספם הפרטי ביגוד המתאים לעבודה בשטח, כמו חרמונית וכפפות. בחלק מתלושי השכר של עובדי הניקיון אין פירוט מלא של רכיבי השכר, לרבות פירוט על שעות נוספות, הפרשות לפנסיה, צבירת ימי חופשה ומחלה ועוד. הדבר עומד בניגוד מפורש לתיקון 24 לחוק הגנת השכר.

זאת ועוד, העובדים הנשואים לא מקבלים תוספת של 45 אגורות לשעה עבור בן זוג שאינו עובד - תשלום המגיע לעובדים מתוקף צו ההרחבה בענף הניקיון - אף שמצוין בתלושי השכר שלהם כי בנות הזוג שלהם אינן עובדות.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה רואה בחומרה אי תשלומי שכר ותנאים הולמים לעובדי הקבלן. הדברים הובאו לידיעת אגף התברואה שערך דיון עם כל הנוגעים בדבר, כולל חברת פורד. לאור זאת החליטה העירייה להעסיק יועץ מומחה שיערוך בקרה לתחום תשלומי השכר לעובדים של כל החברות הקבלניות שמועסקות באגף. בפגישה הודיעה החברה שתערוך בדיקה נוספת, ואם יתברר כי עובד כלשהו לא זכה לתנאי השכר המגיעים לו, תפעל החברה לתיקון הנדרש באופן מיידי וכך גם באשר לעובדי חברות המשנה המועסקות בחברת פורד בניקיון העיר העתיקה".

מחברת פורד נמסר: "כל העובדים המועסקים ישירות דרכנו מקבלים את כל המגיע להם במסגרת החוק. הובא לידיעתנו כי מנקים שהועסקו דרך קבלני משנה לא קיבלו את מלוא זכויותיהם, ובעקבות כך הופסקה עמם ההתקשרות לאלתר. בנוסף, הודענו לעיריית ירושלים כי במידה שיימצאו חוסרים בתשלומים למנקים נשלים אותם מיידית, וכן נשתף פעולה עם כל בדיקה שתידרש".

"להפסיק את הניצול לאלתר"

הממצאים החמורים, וההחלטה על בדיקה מקיפה של חברת הקבלן, לא מנעו מוועדת המכרזים של העירייה לבחור באחרונה באותה חברת קבלן לביצוע עבודות ניקיון של גרפיטי בעיר. חבר ועדת המכרזים מאיר תורג'מן, המשמש גם חבר מועצה ויו"ר האופוזיציה מטעם סיעת למען ירושלים, התנגד בחריפות למהלך. בעקבות התנגדותו, הוחלט לבקש את חוות דעתה של היועצת המשפטית של העירייה בנושא.

"חברות הקבלן שעמם מתקשרת העירייה יצרו לאורך השנים קשרים עם חברי ועדות שונות בעירייה שמקדמים אותם", אומר תורג'מן. "לצערי, הזכייה במכרזים לא נעשית על פי שיקולים ענייניים אלא על רקע קשרים אישיים. אני מקווה שבתום הבדיקה תופסק ההתקשרות עם החברה, או שימצא מנגנון יעיל שיוודא שהם עומדים בתנאי החוק. ברגע שחברה מסוימת מציעה מחירים נמוכים משמעותית ממחירי הסף של המכרז ברור שזה בא על חשבון משהו - במקרה הזה מדובר על ניקיון העיר וזכויות העובדים. אני קורא לראש העיר להפסיק את הניצול לאלתר".

במקביל שוקלת העירייה להפריט גם את שירותי הניקיון במערב העיר. כשביקשנו להבין מה המניעים למהלך ואם לא חוששים בעירייה שברגע שהעובדים יצאו מתחת לאחריותה הישירה, יישנו ההפרות בתנאי העסקה, קיבלנו את התשובה הבאה: "העירייה בוחנת אפשרות להפרטת שירותי הניקיון במערב העיר. נכון לעכשיו הנושא עדיין בעבודה ואין פרטים להוסיף על זה".

"הסיבה היחידה ששוקלים זאת היא כדי לחסוך כסף", אומר תורג'מן. "עובד קבלן מרוויח 3,000-3,500 שקל לחודש, בעוד שעובד עירייה באותה עבודה ירוויח כפול. קיים מחסור בכוח אדם במחלקת התברואה - ובמקום לגייס עובדים חדשים רוצים לקחת חברות קבלן, שייגבו פחות כסף, ינקו פחות טוב, וסביר להניח שגם ינצלו עובדים".

לדברי אביטן, המתמחה בטיפול בעובדי קבלן, התוצאה הישירה של הפרטת שירותי הניקיון תהיה פגיעה בתנאי ההעסקה של העובדים. "מניסיון העבר ברגע שמפריטים את שירותי הניקיון מיד רואים ירידה ברמת שכר המנקים ופגיעה בכל זכויות העובדים ועתידם הכלכלי. רשויות מקומיות מתקשות לשמור על זכויות עובדי הקבלן ולהגן עליהם".

"אנחנו קוראים לעירייה לשקול בשנית החלטה הרת גורל זו, שמגדילה את הסיכון להישנות תופעות של עושק וניצול הרווחת בהעסקת עובדים באמצעות קבלנים", מצהירה יעל וולפנזון, רכזת תחום עובדי קבלן בעמותת במעגלי צדק: "אל לעיריית ירושלים לתת יד למהלכים המחלישים את ציבור העובדים בירושלים. רק העסקת עובדים באופן ישיר תבטיח לעיריית ירושלים שליטה מלאה בשמירה על זכויותיהם של עובדיה ותחסן אותה לחלוטין מפני תביעות עתידיות.

"בחירה בפתרון ההפרטה איננה הבחירה הנבונה והאחראית ביותר. למרות התפישה הרווחת בדבר יעילותה הכלכלית של העסקה באמצעות חברות קבלן, כדאיותה הכלכלית של שיטה זו טרם הוכחה ועדיין טעונה אישור. יש דרכים רבות וטובות לשפר את פני העיר בכל הנוגע לניקיון הרחובות, לרבות הגדלת מצבת מנקי הרחובות, הגדלת הפיקוח על המנקים, מתן תמריצים לעובדי הניקיון והקמת מוקד פניות ציבורי לתלונות על אזורים מלוכלכים".

career@themarker.com
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו